Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
20098 replies to this topic

#13897
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,945
  • Înscris: 25.01.2007

View Postandrew_zx, on 19 mai 2023 - 14:02, said:

exista vreun termen limita dupa ce s-a depasit scadenta in care pot fi platite facturile? exista penalitati sau pericolul deconectarii?
Io am ratat o factura anul trecut, când încă mai emiteau. Apoi s-au oprit. Anul asta am observat ca am sold anterior. După atâtea luni au pus 2 lei penalizări.

Edited by slai, 19 May 2023 - 17:26.


#13898
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 14.04.2009

View PostSwatKat, on 19 mai 2023 - 07:14, said:

Deja se vorbeste ca "au scazut preturile" poate trebuie "actualizata" legislatia - o mica chicita le trebuie, si iar va plange lumea, lunar (deh, ei au aplicatie si emit la timp facturi, cu termen de plata de 15 zile!)  ca Enel/Eon/etc "e rai dom'le, ce ne facem... " si altele....
La Enel/Eon este termen de plata de 15 zile la EE/GN ?...la Eon am avut 30 de zile termen de plata la GN...la Nova am 15 zile termen de plata la GN...chiar daca sunt mai multi furnizori de EE/GN cu termen de plata de 15 zile, se poate contesta la ANPC ca fiind un termen nerezonabil...

#13899
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 14.04.2009
Made in RO...Electrica Furnizare are termen de scadenta la EE de 10 zile de la emiterea facturii pentru clienti noncasnici...
https://spitalomf.ro...URNIZARE-SA.pdf

Pretul la EE e plafonat si pentru clienti noncasnici...de ce nu a ales HE care are termen de scadenta la EE de 30 de zile ?...
https://cdn.hidroele...e_b30062023.pdf

#13900
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,465
  • Înscris: 24.05.2010
Unii se plâng de Hidroelectrica, eu mă bucur de ei.
Hidroelectrica este rentabil pt cei care consumă peste 300 kwh/lună.
Și cu asta am zis tot. Mi se rupe când au chef să emită facturi...
Eu am banii puși deoparte, când își aduc aminte să mai emită o factura...l-am și plătit.
Totuși sper că până la sfârșitul anului ajungem la zi.
Restul e cancan.

Edited by feribalint, 19 May 2023 - 21:05.


#13901
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,072
  • Înscris: 07.02.2003
Apropo, factura mea cu scadenta in 15.05 a fost debitata pe 17.05 seara, ma temeam ca vor intarzia prea mult.

Edited by andreic, 19 May 2023 - 21:32.


#13902
dincadan78

dincadan78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,465
  • Înscris: 29.04.2010
Daca emit 2 facturi pe luna, in ritmul asta pana la 30 septembrie consumurile ajung la zi, ca si la granzii ceilalti. Cum saptamana viitoare vor emite pentru decembrie 2022, practic situatia intarzierilor se reduce la 4 luni.

#13903
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 14.04.2009

View Postdincadan78, on 19 mai 2023 - 21:54, said:

Daca emit 2 facturi pe luna, in ritmul asta pana la 30 septembrie consumurile ajung la zi, ca si la granzii ceilalti. Cum saptamana viitoare vor emite pentru decembrie 2022, practic situatia intarzierilor se reduce la 4 luni.
Toamna se numara bobocii si la HE...facturile la zi, ca facturile, da' sa vedem care va fi impactul asupra pretului de furnizare odata cu listarea HE la bursa - prima strigare pe 30.06.2023 cand se va anunta noul pret de furnizare pentru semestrul II din 2023...daca e mai mare, ar trebui sa apara chiar inainte de 30.06.2023, cu 30 de zile inainte de scadenta contractului de furnizare, notificari cu noul pret de furnizare pentru cei carora le expira cele 12 luni contractuale din iulie 2023 incolo...daca e mai mare, pe 30.06.2023 fac o schimbare de titular online acum ca portalul de contractare permite...

Edited by av_myjob, 20 May 2023 - 09:04.


#13904
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,870
  • Înscris: 21.08.2008
Acum câteva zile am trimis documentele în vederea schimbării furnizorului și a titularului.
Am EE la Enel pe PFA și am trimis pentru EE la HE casnic. Până acum nici o mișcare, de la nici un furnizor. Sunt cu plățile la zi la Enel.

#13905
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 14.04.2009

View Postdanghetau, on 20 mai 2023 - 09:18, said:

Acum câteva zile am trimis documentele în vederea schimbării furnizorului și a titularului.
Am EE la Enel pe PFA și am trimis pentru EE la HE casnic. Până acum nici o mișcare, de la nici un furnizor. Sunt cu plățile la zi la Enel.
Poate apare deja in portalul POSF noul contract de furnizare cu HE...la distribuitor va apare citirea indexului de transfer...

#13906
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,282
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdanghetau, on 20 mai 2023 - 09:18, said:

Acum câteva zile am trimis documentele în vederea schimbării furnizorului și a titularului.
Am EE la Enel pe PFA și am trimis pentru EE la HE casnic. Până acum nici o mișcare, de la nici un furnizor. Sunt cu plățile la zi la Enel.
Dacă făceai din Posf.ro, dura 24 ore schimbarea furnizorului.


Edited by wertyck, 20 May 2023 - 15:04.


#13907
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,870
  • Înscris: 21.08.2008
Am facut o incercare, mi se parea suspecta posibilitatea schimbarii atat de facile a furnizorului si de la PFA la PF avand in vedere ca acum vreo 5 ani am fost obligat sa facturez tot consumul pe PFA (am PF si PFA in aceeasi curte, contor comun).

Edited by danghetau, 20 May 2023 - 15:10.


#13908
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,945
  • Înscris: 25.01.2007
De pe firma pe persoana fizica am făcut transferul în aplicația de contractare hidroelectrica.

#13909
OwlDoom

OwlDoom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 02.01.2009
E pe aici vreun non-casnic care a reușit să finalizeze contractarea? Eu am trimis documentele din 21.10.2022 pe email și de atunci am tot sunat, mail-uri... Răspunsuri:  "mai așteptați, suntem în urmă", "am deschis tichet pentru urgentare", etc.

#13910
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 14.04.2009

View PostOwlDoom, on 20 mai 2023 - 17:44, said:

E pe aici vreun non-casnic care a reușit să finalizeze contractarea? Eu am trimis documentele din 21.10.2022 pe email și de atunci am tot sunat, mail-uri... Răspunsuri:  "mai așteptați, suntem în urmă", "am deschis tichet pentru urgentare", etc.
Si platforma de contractare online pentru casnici mai da rateuri...solutia comuna pentru casnici si noncasnici in caz de rateu la contractare este sesizarea ANRE si in decurs de 3-4 saptamani ANRE va notifica HE sa finalizeze contractarea in termen de 15 zile...si HE va finaliza contractarea in termenul acordat de ANRE...

#13911
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Nu prea tine cont HE de termenele ANRE...

#13912
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 14.04.2009
Sa nu generalizam...reclamatiile la ANRE legate de faptul ca HE are restante cu emiterea facturilor nu afecteaza punctual un client, ci pe toti clientii deopotriva...in astfel de cazuri chiar ANRE a solutionat cu masuri de esalonare a platilor la facturile restante...

#13913
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021
Să nu particularizăm ... Nu prea tine cont HE de termenele ANRE, de unde și amenzile recente pentru nesoluționarea cererilor.

In prezent HE nu numai că nu soluționează, nici măcar nu mai înregistrează cererile, nici măcar nu mai răspunde cu vorbe goale, adică asta era partea simpla.

Până la soluționarea în termen mai e o cale foarte lungă.

ANRE degeaba da amenzi la fiecare 6 luni atât timp cât efectiv nu exista soluționările și procedura e încălcată cotidian.

Amenzile sunt banii statului care se duc la stat, de asta nu le pasa celor de la HE, nu exista motivația de a depune eforturi înspre a intra în legalitate.

Salariul se incaseaza oricum, indiferent de încălcările standardelor de performanta, calitate etc

Penalizați sunt doar clienții, niciodată prepușii HE.

Edited by Razvan319, 22 May 2023 - 04:12.


#13914
DynamixRo

DynamixRo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 04.03.2008
Am primit/plătit și eu luna trecută prima mea factură (pe jumătate de noiembrie), dar nu a apărut nici până acum pe site, când introduc CNP-ul. Pentru cei "norocoși", cu facturi mai vechi, cam cât ar trebui sa dureze până apare acolo, eventual să-mi arate că e și achitată?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

PeRuZzI

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate