Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Asasinarea lui Reinhard Heydrich

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021

 Sidorin, on 04 august 2021 - 14:35, said:

Din cauza acestui pulete 192 bărbați, 60 de femei și 88 de copii care nu aveau nicio legătură cu atentatul au fost uciși.
Și se mai găsesc unii care-i pupă în cur pe naziști!
Ma intreb cum poti sa indrepti arma inspre niste copii si sa apesi pe tragaci ? Nu te chinuie ceva ganduri in momentul ala ?

Eu decat sa execut un astfel de ordin mi-as trage un glont in cap inainte sa trag in copii...

#20
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

 tehnics, on 04 august 2021 - 17:01, said:

Nazistii au persecutat evreii si alte natii. Rusii si-au persecutat propriul popor...
Prinzi diferenta ?
Și totuși ce vrei să spui cu asta? Nu-s tot oameni?
"Teoria" asta am auzit-o de la colegii maghiari care, știindu-mă naționalist, mi-au propus după "loviluție" să facem Ardealul independent.
Știu si eu că pentru o zi a fost realipit Ungariei, nu-s chiar atât de prost! Aoleu, iar am dat-o off topic!

#21
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 spooky51, on 04 august 2021 - 15:13, said:

Una din teoriile aparute in anii '50 dupa desecretizarea unor documente ar fi ca asasinarea lui Heydrich a fost planuita cu grija de Aliati pentru a-l proteja pe amiralul Canaris.

Care a sfarsit totusi spanzurat.
A fost pana la urma un tradator,iar tradatorii prinsi sunt spanzurati.Nu impuscati.

ps.
Bineinteles ca toti cei care au luptat impotriva regimului nazist astazi sunt considerati eroi.Daca Germania ar fi castigat,toti ar fi fost tradatori.
Pentru ca asa-i in viata,invingatorul scrie istoria si impune conditiile.

 tehnics, on 04 august 2021 - 17:01, said:

Nazistii au persecutat evreii si alte natii. Rusii si-au persecutat propriul popor...
Prinzi diferenta ?

Rusii au persecutat la greu si ei evrei,nu la nivelul nazistilor,bineinteles.Ei nu au facut o politica de stat din asta..
De asemenea de Holodomor ai auzit?
Asta ca sa vezi ca nu-i nici o diferenta.

#22
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

 tehnics, on 04 august 2021 - 17:01, said:

Nazistii au persecutat evreii si alte natii. Rusii si-au persecutat propriul popor...
Prinzi diferenta ?

Adica nazistii nu si-au persecutat propriul popor? Pai parte din evreii executati erau cetateni germani; germani etnici si-au pierdut si ei viata prin lagare, fie din motive politice, religioase sau de preferinta sexuala.

#23
dragos_diaconescu_

dragos_diaconescu_

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 31.07.2021

 tehnics, on 04 august 2021 - 17:01, said:

Nazistii au persecutat evreii si alte natii. Rusii si-au persecutat propriul popor...
Prinzi diferenta ?

Dragule,bunicii mei paterni au fost evrei stabiliti in Germania,bunica chiar s-a nascut acolo...deci cetateni germani de religie mozaica...au fost inchisi la Sachsenhausen si Treblinka timp de aproape 4 ani...stiu exact ce s-a intamplat,pe cine au "persecutat" este termenul folosit de tine...a persecuta pe cineva este ceva iar a considera pe cineva "fiinte inferioare,non umane" ....

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 dragos_diaconescu_, on 04 august 2021 - 18:57, said:


Dragule,bunicii mei paterni au fost evrei stabiliti in Germania,bunica chiar s-a nascut acolo...deci cetateni germani de religie mozaica...au fost inchisi la Sachsenhausen si Treblinka timp de aproape 4 ani...stiu exact ce s-a intamplat,pe cine au "persecutat" este termenul folosit de tine...a persecuta pe cineva este ceva iar a considera pe cineva "fiinte inferioare,non umane" ....
Bine dragule.
Ideea ai prins-o, doar ca o impachetezi.
Da, tot ce a fost evreu, sau cu trasaturi evresti, indiferent unde s-a nascut, a fost persecutat de catre nazisti. Sau trebuie sa scriu in detaliu ?

Raman totusi la ideea mea ca rusii au fost mai rai. Probabil din prostie, nu din vointa.

#25
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,209
  • Înscris: 03.03.2007

 tehnics, on 05 august 2021 - 07:57, said:

Bine dragule.
Ideea ai prins-o, doar ca o impachetezi.
Da, tot ce a fost evreu, sau cu trasaturi evresti, indiferent unde s-a nascut, a fost persecutat de catre nazisti. Sau trebuie sa scriu in detaliu ?

Raman totusi la ideea mea ca rusii au fost mai rai. Probabil din prostie, nu din vointa.

Asta e relativ.

Poti face diferentieri pe victime putine - unul care omoara un om e mai putin rau decat ala care omoara 20. Dar a evalua daca 6 milioane e mai bine decat 10? Pare mai mult o situatie in care Germania Nazista nu a apucat sa guverneze suficient de mult incat sa-si bata propriul record. Hitler a detinut puterea intre 1933 si 1945; Stalin - intre mijlocul anilor 20 si 1953, practic dublu.

"Ghinionul" nazistilor a fost ca au pierdut razboiul si ca au folosit o metoda absolut dementa pentru a-si ucide victimele. La Stalin vorbim de metode multiple si chiar indirecte (infometare, gulag etc.). PR mai bun - ca de aia daca esti fan Stalin nu ti se intampla nimic in viata sociala pe cand o asociere cu Hitler te transforma intr-un paria.

#26
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010
Din prostie, dacă accepți adevărul.

Profesorul Rațiu (fratele vitreg al lui Horia Sima) și supraviețuitor din Lagărului Karaganda, la spusele mele că ungurii sunt oameni răi mi-a zis că "bulgarii sunt cei mai răi pe care i-am cunoscut, pe urmă sârbii, ungurii și pe urmă rușii". El care a făcut 15 ani de lagăr în URSS.
Nuu, să nu credeți că au fost vorbe "să dea bine", în anii '70 când a fost chemat sa se "pocăiască" a spus: "Nu cred în Justiția comunistă!".

#27
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

 Alexandru H., on 05 august 2021 - 08:40, said:


Asta e relativ.

Poti face diferentieri pe victime putine - unul care omoara un om e mai putin rau decat ala care omoara 20. Dar a evalua daca 6 milioane e mai bine decat 10?
Deloc relativ daca ne raportam doar la aceiasi perioada de timp, si anume WW2.
Rusii au omorat prin infometare numai intr-o iarna 10 milioane de oamenii. Despre ce vorbim...

#28
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 Gherlean, on 04 august 2021 - 17:24, said:

Ma intreb cum poti sa indrepti arma inspre niste copii si sa apesi pe tragaci ? Nu te chinuie ceva ganduri in momentul ala ?

Eu decat sa execut un astfel de ordin mi-as trage un glont in cap inainte sa trag in copii...
Citeste despre Experimentul Milgram si vei intelege de ce omul poate deveni un monstru....

#29
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 dragos_diaconescu_, on 04 august 2021 - 11:58, said:

a singurului asasinat cu succes al unui nazist de frunte în cel de-al doilea război mondial.

Sper ca nu te superi daca nu sunt de acord...

https://en.wikipedia...Operation_Heads

 PiticVerde, on 04 august 2021 - 14:09, said:

ura foarte mult evreii,

Si, in acelasi timp, umbla dupa el un zvon foarte persistent, cum ca tocmai pt. ca nu avea 100% sange arian, ii ura atat de mult.

 PiticVerde, on 04 august 2021 - 14:09, said:

Oricum ce este clar,dupa ce a fost impuscat cu corpul gaurit de gloante a fugit dupa agresori si a executat foc asupra lor cu armamentul din dotare.Impresionant acest aspect....

Fane Spoitoru e doar un exemplu de asa ceva, se numeste adrenalina si face adevarate minuni medicale.

 dragos_diaconescu_, on 04 august 2021 - 18:57, said:


Dragule,bunicii mei paterni au fost evrei stabiliti in Germania,bunica chiar s-a nascut acolo....

Clar offtopic insa m-ai facut curios: erau cetateni RDG stabiliti in Romania, dupa razboi?

#30
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 Naoto, on 04 august 2021 - 15:26, said:



Heydrich avea o alură deosebit de dizgrațioasă. Mâinile și picioarele parcă nu i se potriveau cu restul. Un cap cam prea lung, îngust și cam mic, înfipt pe un gât prea lung, un păr blond, scurt, un nas lung și acela, o căutătură piezișă și bănuitoare, ochii foarte apropiați, o gură mică, niște buze răsfrânte pe care și le mușca mereu. Se remarca prin trupul prelung, cu niște mâini ca de maimuță, așezat pe un bazin disproporționat de larg, niște picioare dolofane, deloc musculoase... Arăta cam fătălău, molâu și efeminat. [Beucke apud Aronson, Frühgeschichte, p. 27]

Si o voce feminina care devenea stridenta și pițigăiata când se enerva.

#31
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,030
  • Înscris: 07.11.2006

 Piscopescu, on 05 august 2021 - 21:13, said:

Sper ca nu te superi daca nu sunt de acord...

https://en.wikipedia...Operation_Heads

Din pacate (sau din fericire) cand vine vorba despre Germania nazista majoritatea populatie stie de Hitler,Heydrich,Goring,Goebbles,Himmler,Hess,Ribbentrop,Speer,Mengele eventual Muller sau Canaris sau Rommel.De restul,pauza.

#32
Gherlean

Gherlean

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 04.06.2021

 Kokoshmare, on 06 august 2021 - 08:08, said:

Si o voce feminina care devenea stridenta și pițigăiata când se enerva.
Imi aduci aminte de dintosul pitigaiat de la miezul noptii ce pupa in kur in stil mare. Ala pe care il urmaresc 300 de pensionare...si el in frumoasa emisiune pune clipuri cu gagici tinere in bikinii. Sper sa le placa la pensionarele fidele emisiunea, poate le aduce aminte de tinerete :D

#33
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 02.09.2014

 Sidorin, on 05 august 2021 - 08:52, said:

Din prostie, dacă accepți adevărul.

Profesorul Rațiu (fratele vitreg al lui Horia Sima) și supraviețuitor din Lagărului Karaganda, la spusele mele că ungurii sunt oameni răi mi-a zis că "bulgarii sunt cei mai răi pe care i-am cunoscut, pe urmă sârbii, ungurii și pe urmă rușii". El care a făcut 15 ani de lagăr în URSS.
Nuu, să nu credeți că au fost vorbe "să dea bine", în anii '70 când a fost chemat sa se "pocăiască" a spus: "Nu cred în Justiția comunistă!".
Bulgarii s-au comportat absulut ingrozitor cu prizonierii romani, dupa batalia de la Turtucaia, castigata de trupele bulgaro-germane.
Citeste "Memorii de razboi" ale poetului George Toparceanu. Omul a fost ofiter si a fost luat prizonier la Turtucaia. Chiar daca el nu a spus tot, a omis multe detalii trqgice, tot te revolti in fata modului barbar in care s-au comportat bulgarii.
Dupa ce am citit cartea (se gaseste free pe internet) m-am intrebat cum a mai putut Toparceanu sa scrie poezii atat de vesele dupa ororile pe care le-a trait...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate