Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...
 

Teapă olx - banca mi-a dat raspuns negativ la refuzul de plata . Cum procedez ?

* * - - - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1295 replies to this topic

#91
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,661
  • Înscris: 30.10.2009
Nu-l mai ciufuliți, vă rog, deja l-ați lăsat fără păr.

#92
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,296
  • Înscris: 30.08.2006
Payeer este un portofel crypto. Le-ai depus in contul de crypto toti banii. Banii tai sunt acum in bitcoins si nimeni nu le mai poate lua urma.

Edited by Leo2006, 09 May 2021 - 10:20.


#93
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
merită făcută reclamație la Payeer atunci. Deschisă o sesizare
PAYEER trademark is owned by Fincana Limited and Paycorp Limited.
Financial services in Europe are provided under the jurisdiction of Fincana Limited. Finance license: "Ministry of Economic Affairs and Communications (MEAC) Virtual Currency Service License # FVT000136» dated 17.09.2020 issued by the Ministry of Economy and Communications Estonia.
Deci dacă refuză contactul, făcută reclamație la autoritățile din Estonia.
Ideea este că dacă îți vrei banii înapoi trebuie să te chinui acum.

#94
Eltronik

Eltronik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 08.03.2017
O regulă după care ar trebui să ne raportăm e ca atunci când nu ne pricepem la ceva să nu ne băgăm. Când nu stăpânești plățile cu cardul, stai cuminte, mai ales când ai ceva de pierdut. Eu fac asemenea plăți foarte rar, când nu am de ales. Poate o dată sau de două ori pe an.

Inițiatorul nu avea nimic de plătit, cu atât mai rău...

#95
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 11.04.2007
Si oricum daca stau bine sa ma gandesc nici macar nu am bagat eu codul de autorizare tranzactie . Am trimis acel cod tot catre ''asistenta olx " . Nu stiu daca mai pot gasi dovada ca i l-am trimis . dar o sa caut .

#96
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 10:25, said:

Si oricum daca stau bine sa ma gandesc nici macar nu am bagat eu codul de autorizare tranzactie . Am trimis acel cod tot catre ''asistenta olx " . Nu stiu daca mai pot gasi dovada ca i l-am trimis . dar o sa caut .

Omule, acel cod nu se dă la nimeni. Dar chestia asta poate fi în avantajul tău: Când depui la bancă reclamația, nu le scrie că ai trimis codul către nuștiucine ci spunele să verifice de pe ce ip s-a introdus codul și să vadă că nu este din .ro și tu nu ai autorizat nimic.
Sper că măcar ai notat ce ți-am scris legat de reclamații. Dacă nu le faci, scrii degeaba aici.
Și apucă-te să le faci de azi. Maine fizic la sucursala bancară. Și cere număr de înregistrare a cererii.

Edited by mrfe, 09 May 2021 - 10:30.


#97
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 11.04.2007

View Postmrfe, on 09 mai 2021 - 10:29, said:

Omule, acel cod nu se dă la nimeni. Dar chestia asta poate fi în avantajul tău: Când depui la bancă reclamația, nu le scrie că ai trimis codul către nuștiucine ci spunele să verifice de pe ce ip s-a introdus codul și să vadă că nu este din .ro și tu nu ai autorizat nimic.
Sper că măcar ai notat ce ți-am scris legat de reclamații. Dacă nu le faci, scrii degeaba aici.
Și apucă-te să le faci de azi. Maine fizic la sucursala bancară. Și cere număr de înregistrare a cererii.


multumesc mult ! sigur am notat . Din pacate nu mai stiu ce am declarat in prima cerere de refuz de plata dar e buna ideea ta . O sa depun in scris saptamana asta . Si va tin la curent .

#98
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 21.01.2009

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 10:25, said:

Si oricum daca stau bine sa ma gandesc nici macar nu am bagat eu codul de autorizare tranzactie . Am trimis acel cod tot catre ''asistenta olx " . Nu stiu daca mai pot gasi dovada ca i l-am trimis . dar o sa caut .
Cand vrei sa faci o plata pasii de urmat sunt :
-  deschizi pagina de plati a comerciantului
- Acolo dupa ce introduci numarul cardului si  CVV
- daca datele alea sunt in regula esti directionat catre o alta pagina unde introduci codul de autorizare tranzactie . Fie din aplicatie fie prin SMS . Aici  n-am inteles care  din cele doua l-ai trimis, posibil sa imi fi scapat. De fapt  nici nu inteleg de ce mai aveau nevoie de codul din aplicatie   daca ai facut tu aprobarea tranzactiei . Ala pleaca automat catre sistemul care a cerut plata.
Daca e bun codul ala tranzactia este aprobata de catre banca . Ca banii pleca intr-o zi sau trei e alta socoteala cu circuitul bancar .
Adica exacta asta ai facut tu prin whatss...cu rusul. Ala a  facut o plata cu datele cardului tau  si tu i-ai dat codul pentru aprobarea tranzactiei .De unde sa stie banca  ca la o plata nu esti tu la butoane ?

Edited by ggelu, 09 May 2021 - 10:41.


#99
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 11.04.2007

View Postggelu, on 09 mai 2021 - 10:35, said:

Cand vrei sa faci o plata pasii de urmat sunt :
-  deschizi pagina de plati a comerciantului
- de acolo dupa ce introduci numarul cardului si  CVV esti directionat catre o alta pagina unde introduci codul de autorizare tranzactie .
Daca e bun codul ala tranzactia este aprobata de catre banca . Ca banii pleca intr-o zi sau trei e alta socoteala cu circuitul bancar .
Adica exacta asta ai facut tu prin whatss...cu rusul. Ala a  facut o plata cu datele cardului tau  si tu i-ai dat codul pentru aprobarea tranzactiei .De unde sa stie banca  ca la o plata nu esti tu la butoane ?


pai nu i-am dat rusului codul pe whatss'up si se poate verifica ip-ul de pe care s-a  introdus acel cod (daca se doreste asta) ! si se va vedea ca nu e ip de ro

#100
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View Postggelu, on 09 mai 2021 - 10:35, said:

Cand vrei sa faci o plata pasii de urmat sunt :
-  deschizi pagina de plati a comerciantului
- de acolo dupa ce introduci numarul cardului si  CVV esti directionat catre o alta pagina unde introduci codul de autorizare tranzactie .
Daca e bun codul ala tranzactia este aprobata de catre banca . Ca banii pleca intr-o zi sau trei e alta socoteala cu circuitul bancar .
Adica exacta asta ai facut tu prin whatss...cu rusul. Ala a  facut o plata cu datele cardului tau  si tu i-ai dat codul pentru aprobarea tranzactiei .De unde sa stie banca  ca la o plata nu esti tu la butoane ?
Nu toate site-urile cer cod 3d secure. Sunt site-uri unde plate merge după ce ai băgat CVV
Doar în UE este obligatoriu autorizarea în 3 pași.

Edited by mrfe, 09 May 2021 - 10:38.


#101
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,323
  • Înscris: 21.01.2009
Asa e  dar daca au facut efortul de a-i cere codul banuiesc ca le-o fi trebuit la ceva.

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 10:36, said:



pai nu i-am dat rusului codul pe whatss'up si se poate verifica ip-ul de pe care s-a  introdus acel cod (daca se doreste asta) ! si se va vedea ca nu e ip de ro
Fa o proba cu o plata de factura de curent / gaz sau ce ai la indemana.  Si spune-mi daca  te intreba cineva de unde platesti factura aia.  Sau daca ai VPN  de Rusia sau UK.

#102
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,759
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 09:56, said:

nu mi-au trimis mie poza cu cardul si permisul ci au trimis la un prieten de al meu care i-a contactat in incercarea de a  ma ajuta
Ia detaliază asta. E ceva nou.

#103
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 11.04.2007

View Postdorin_2k, on 09 mai 2021 - 10:52, said:

Ia detaliază asta. E ceva nou.


Ok sa detaliez . Am povestit la un prieten ceea ce am patit . I-am dat numarul de whatss'up al rusului si prietenul meu la contactat .

"Buna ziua de la politie va deranjez . Un prieten de al meu a fost escrochat " si rusul i-a trimis poza cu cardul si permisul meu de conducere. Si a spus ca nu ii este frica si ca a inselat sute de oameni,

#104
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 04.10.2007
Lord cum tu vrei sa tepuiesti "sistemul" asa si pe tine "sitemul" te-a teputit..... vezi tu exista legile universului!

https://forum.softpe...u-pacalitepuit/

Edited by mirel3003, 09 May 2021 - 11:00.


#105
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 10:54, said:



Ok sa detaliez . Am povestit la un prieten ceea ce am patit . I-am dat numarul de whatss'up al rusului si prietenul meu la contactat .

"Buna ziua de la politie va deranjez . Un prieten de al meu a fost escrochat " si rusul i-a trimis poza cu cardul si permisul meu de conducere. Si a spus ca nu ii este frica si ca a inselat sute de oameni,
Cândva undeva ai trimis aceste poze. Adu-ți aminte când și unde.

#106
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,759
  • Înscris: 01.12.2001

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 10:54, said:




Ok sa detaliez . Am povestit la un prieten ceea ce am patit . I-am dat numarul de whatss'up al rusului si prietenul meu la contactat .

"Buna ziua de la politie va deranjez . Un prieten de al meu a fost escrochat " si rusul i-a trimis poza cu cardul si permisul meu de conducere. Si a spus ca nu ii este frica si ca a inselat sute de oameni,
Deci TU le-ai trimis cândva, cuiva. Cum au ajuns la ăla ...?
Mai sper însă că e o invenție toată povestea.
Pune un screenshot din MyBRD, că e SF chiar.

View Postmirel3003, on 09 mai 2021 - 11:00, said:

Lord cum tu vrei sa tepuiesti "sistemul" asa si pe tine "sitemul" te-a teputit..... vezi tu exista legile universului!

https://forum.softpe...u-pacalitepuit/
Cred cu tărie că e doar un scriitor și nu e nimic adevărat.
Troll.

#107
StefanRO

StefanRO

    Hai noroc straine

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 06.03.2018
Stai sa inteleg , tu vinzi si tot tu sa pui card !?

In general stiu ca se cere IBAN nu datele de pe card pentru virament....

S-ar putea sa iti da politia "autor necunoscut", plangerea o faci la DIICOT , politia se spala pe maini usor...

#108
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,916
  • Înscris: 29.06.2006

View PostLordulCapdeMort, on 09 mai 2021 - 09:00, said:

Atunci nu am vazut acel amanunt . Ma uitam si la Formula 1 .
Si tot ca la formula 1 au fugit si banii din cont....acum sa fim seriosi, cand umbli cu conturi si bani as zice ca trebuie sa fii atent la ce faci, daca nu inseamna ca ai prea multi si nu te intereseaza. Ca sa dormi linistit te asigur ca nu vezi niciun ban inapoi, i-ai dat cu mana ta si nu ai cum sa dovedesti ca nu e asa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate