Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 

Baterii fotovoltaice

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018
Bună seara, am achiziționat și eu aceste baterii https://www.caranda....0ah-12rexc-120/
Și m ar interesa care este voltajul de bulk și voltajul de float pe ele scrie ca în float trebuie 2.25*6=13.5 volți dar nu scrie nicăieri de voltajul bulk



#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017
Depaseste 14,8 volti , nu inteleg din ce motiv te intereseaza ...
Incarci cu ceva duda de redresor ? acolo trebuie un MPPT sau un redresor adevarat avand in vedere pretul de achizitie al unui acumulator . Sper ca nu incarci cu ceva redresor de la bunicul cu traf si punte de diode .
Redresoare adevarate https://carpatenergy...re-de-la-retea/
MPPT adevarat https://carpatenergy...re-solare/mppt/
Aceste incarcatoare stiu exact cat si cand trebuie incarcat , poti comunica BT cu ele , poti urmari pas cu pas incarcarea . Diferenta dintre ele si unul aiurea este data de perioada de exploatare , diferenta se masoara in ani , cu unul prost o poti distruge de nici macar nu apuca garantia .

Edited by ldpe, 09 December 2020 - 20:52.


#3
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,569
  • Înscris: 13.02.2006
Voltajul de bulk este 14,2V vara si 14,5V iarna.
Daca le tii la temperatura relativ constanta 14,4V

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 31.01.2010
Scrie totul pe baterie, tensiunea de egalizare este de 2,3Vdc/element la tempratura de 25C.
Tensiunea de functionare in tampon este de 2,25Vdc/element la 25C
Nu este scrisa tensiunea  de compensare vs temperatura, in general se gaseste in documentul bateriei.
Este in domeniul -2;-5mV/C/ element a temperaturi  diferite de 25C, formula aplicata este -2mV*( Ta-25) in cazul incare coeficientul de corectie este de 2mV, uzual pe la 3mV este la AGM VRAL.
Asta insemnind ca la o temperatura de 15C tensiunea in tampon sau egalizare trebuie crescuta cu 20-50mV, la 35C trebuie scazuta cu acea valoare pe fiecare celula deci la o baterie de 12Vdc tensiunea de tampon ar trebui sa fie la 35C de 13,38Vdc la 13,2Vdc in functie de coeficientul de temperatura al bateriei.
Manevrele astea trebuie sa le stie controlerul de incarcare a bateriei inclusiv sa faca la perioade determinate egalizarea bancului de baterii.
Trebuie tinut cont ca o crestere a temperaturii de functionare cu 5C a bateriilor injumatateste durata de viata a lor data la 25C, temperatura standard la care se dau carcateristicile bateriilor cu Pb.

#5
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018
Am un 2 controller epever de 20A bucata cu 2 panouri 120celule 335 celule și doua panouri 72 celule 100w bucata



Și as mai avea încă o întrebare.... Nush dacă corespunde domeniului.... Am un motor de hoverboard și as dori sa fac o Eliana pt a încarcă un banc de 24 v credeți ca s ar putea?

#6
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,569
  • Înscris: 13.02.2006
Rog un moderator sa mute subiectul pe topicul dedicat Casa verde.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Danyelro6, on 09 decembrie 2020 - 23:01, said:

Am un 2 controller epever de 20A bucata cu 2 panouri 120celule 335 celule și doua panouri 72 celule 100w bucata



Și as mai avea încă o întrebare.... Nush dacă corespunde domeniului.... Am un motor de hoverboard și as dori sa fac o Eliana pt a încarcă un banc de 24 v credeți ca s ar putea?
Da, se poate. Iti trebuie un controler de bicicleta/trotineta electrica cu franare regenerativa.

In schimb motorul ala de HB nu stiu cat de mult va rezista.


Cu putina imaginatie poti modula puterea de franare a.i. sa ai turatie constanta. Ori mecanic, controland "maneta" de frana ori direct electronic.



#8
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018
si daca as folosi un regulator de eoliana in care sa introduc cele 3 faze de la motor ,credeti ca ar merge?

 Ion_Bumbu, on 09 decembrie 2020 - 22:51, said:

Scrie totul pe baterie, tensiunea de egalizare este de 2,3Vdc/element la tempratura de 25C.
Tensiunea de functionare in tampon este de 2,25Vdc/element la 25C
Nu este scrisa tensiunea  de compensare vs temperatura, in general se gaseste in documentul bateriei.
Este in domeniul -2;-5mV/C/ element a temperaturi  diferite de 25C, formula aplicata este -2mV*( Ta-25) in cazul incare coeficientul de corectie este de 2mV, uzual pe la 3mV este la AGM VRAL.
Asta insemnind ca la o temperatura de 15C tensiunea in tampon sau egalizare trebuie crescuta cu 20-50mV, la 35C trebuie scazuta cu acea valoare pe fiecare celula deci la o baterie de 12Vdc tensiunea de tampon ar trebui sa fie la 35C de 13,38Vdc la 13,2Vdc in functie de coeficientul de temperatura al bateriei.
Manevrele astea trebuie sa le stie controlerul de incarcare a bateriei inclusiv sa faca la perioade determinate egalizarea bancului de baterii.
Trebuie tinut cont ca o crestere a temperaturii de functionare cu 5C a bateriilor injumatateste durata de viata a lor data la 25C, temperatura standard la care se dau carcateristicile bateriilor cu Pb.
ce voltaj ar trebui sa aiba in gol dupa 6 ore decuplate de la incarcat?

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 31.01.2010
La 25C peste 12,65Vdc.
Abia dupa vreo 24-48h puteti masura valoarea la care este in mod real incarcata.
Imediat la citeva ore de la incarcare apare o polarizare pe suprafata electrozilor care ridica in mod artificial tensounea masurata in gol.
Docu despre baterii:
https://www.radioama...view.php?id=173
https://www.radioama...view.php?id=178

Totusi cereti docu de la producatorul bateriei, asa le puteti mentine la maximum de viata si performanta.

#10
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

 underb, on 10 decembrie 2020 - 08:50, said:

Da, se poate. Iti trebuie un controler de bicicleta/trotineta electrica cu franare regenerativa.

In schimb motorul ala de HB nu stiu cat de mult va rezista.


Cu putina imaginatie poti modula puterea de franare a.i. sa ai turatie constanta. Ori mecanic, controland "maneta" de frana ori direct electronic.

credeti ca ar merge cu un controller dedicat de eolian........Ma gandeam ca cele 3 faze de la motor sa le introduc direct in controller ul special pentru eoliana

 Ion_Bumbu, on 10 decembrie 2020 - 12:24, said:

La 25C peste 12,65Vdc.
Abia dupa vreo 24-48h puteti masura valoarea la care este in mod real incarcata.
Imediat la citeva ore de la incarcare apare o polarizare pe suprafata electrozilor care ridica in mod artificial tensounea masurata in gol.
Docu despre baterii:
https://www.radioama...view.php?id=173
https://www.radioama...view.php?id=178

Totusi cereti docu de la producatorul bateriei, asa le puteti mentine la maximum de viata si performanta.
cei de la caranda mi au dat pdf ul care se gaseste si la ei pe site https://www.caranda..../12REXC120-.pdf
iar cei de la Narada nu mi au raspuns nici acum

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 31.01.2010
Este aproape complet, lipseste doar tensiunea de compensare cu temperatura.
Probabil va fi pe la 3,3mV/C/celula.

#12
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

 Ion_Bumbu, on 10 decembrie 2020 - 12:58, said:

Este aproape complet, lipseste doar tensiunea de compensare cu temperatura.
Probabil va fi pe la 3,3mV/C/celula.
si pana la urma care ar trebui sa fie voltajul in gol dupa 24h (scuzati ma nu prea le am cu bateriile )

#13
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 31.01.2010
Din .pdf la baterie incarcata ei dau 13.0Vdc.
Eu stiam de 12.65Vdc.

#14
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

 Ion_Bumbu, on 10 decembrie 2020 - 13:25, said:

Din .pdf la baterie incarcata ei dau 13.0Vdc.
Eu stiam de 12.65Vdc.
Inseamna ca bateriile mele dupa o incarcare completa imi sta in 12.7 v
Credeti ca s au stricat bateriile (bateriile inca mai sunt in garantie)

Sa incerc sa fac o egalizare la baterii ,poate isi revin?

#15
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 08.03.2017

 ldpe, on 09 decembrie 2020 - 20:50, said:

Diferenta dintre ele si unul aiurea este data de perioada de exploatare , diferenta se masoara in ani , cu unul prost o poti distruge de nici macar nu apuca garantia .

 Danyelro6, on 10 decembrie 2020 - 13:51, said:

Credeti ca s au stricat bateriile (bateriile inca mai sunt in garantie)
Sa incerc sa fac o egalizare la baterii ,poate isi revin?

De ce nu ma crezi cand iti spun ...?
sa dai 1200 si ceva pe o baterie si sa nu cumperi de maxim 600 lei un redresor ? pacat !

Edited by ldpe, 10 December 2020 - 14:01.


#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,776
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, daca au 12,7Vdc dupa mine bateriile acelea sint perfect incarcare.
Ca dau ei 13Vdc, asta este ceva de intrebat firma de ce.
Nu se face egalizarea la baterii noi, ma rog daca au stat incarcare si data fabricatiei nu este mai veche de 1 an.
Egalizarea la baterii AGM VRLA fara intretinere in conditii de descarcare usoara, sub 30% din capacitate le faceam cam la 1 an, la descarcari mari peste 70% de 2 ori pe an daca erau si dese.
La bateriile cu intretinere, dopuri, se poate completa nivelul de apa, la VRLA nu fara taierea capacului deci... nu.
Din cauza asta nu este indicata egalizarea prea deasa.

#17
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

 ldpe, on 10 decembrie 2020 - 13:59, said:

De ce nu ma crezi cand iti spun ...?
sa dai 1200 si ceva pe o baterie si sa nu cumperi de maxim 600 lei un redresor ? pacat !
le folosesc cu un charger mppt epever

 Danyelro6, on 10 decembrie 2020 - 15:45, said:

le folosesc cu un charger mppt epever
si pe langa charger ele mppt am un invertor mpp solar care are si el incarcator
deci nu am un redresor ieftin

#18
Danyelro6

Danyelro6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 25.11.2018

 Ion_Bumbu, on 10 decembrie 2020 - 14:17, said:

Domnule, daca au 12,7Vdc dupa mine bateriile acelea sint perfect incarcare.
Ca dau ei 13Vdc, asta este ceva de intrebat firma de ce.
Nu se face egalizarea la baterii noi, ma rog daca au stat incarcare si data fabricatiei nu este mai veche de 1 an.
Egalizarea la baterii AGM VRLA fara intretinere in conditii de descarcare usoara, sub 30% din capacitate le faceam cam la 1 an, la descarcari mari peste 70% de 2 ori pe an daca erau si dese.
La bateriile cu intretinere, dopuri, se poate completa nivelul de apa, la VRLA nu fara taierea capacului deci... nu.
Din cauza asta nu este indicata egalizarea prea deasa.
am inteles ,deci nu trebuie sa stea neaparat in 13 v bateriile

Credeti ca proiectul ,,EOLIANA" as putea sa l duc la capat cu brio,ce regulator de incarcare mi ati recomanda

 Ion_Bumbu, on 10 decembrie 2020 - 14:17, said:

Domnule, daca au 12,7Vdc dupa mine bateriile acelea sint perfect incarcare.
Ca dau ei 13Vdc, asta este ceva de intrebat firma de ce.
Nu se face egalizarea la baterii noi, ma rog daca au stat incarcare si data fabricatiei nu este mai veche de 1 an.
Egalizarea la baterii AGM VRLA fara intretinere in conditii de descarcare usoara, sub 30% din capacitate le faceam cam la 1 an, la descarcari mari peste 70% de 2 ori pe an daca erau si dese.
La bateriile cu intretinere, dopuri, se poate completa nivelul de apa, la VRLA nu fara taierea capacului deci... nu.
Din cauza asta nu este indicata egalizarea prea deasa.
puteti sa mi spuneti care este cea mai buna metoda de egalizare al acestor baterii.....cate ore trebuie sa stea in egalizare

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate