Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Ce sa sa cumpar ~100-150 ron

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Salutare tututor.

Sunt in cautare de o sa de bicicleta de oras, bicicleta care va merge pe asfalt in Bucuresti. Ce as dori de la ea:

- sa fie moale si comfortabila pentru cineva de 110 kg, banui ca aici va trebui sa fie o sa cat mai lata, sa se distribuie greutatea pe o suprafata mai mare
- sa nu inceapa dupa cateva luni sa se cojeasca invelisul (cum ar fi cel de piele sintetica)
- bicicleta mea imi ofera un unghi al trunchiului de vreo 45 de grade. Mai citisem undeva ca e importanta si latimea oaselor sezutului, care la mine e de ~16 cm, dar nu ma pricep cum sa folosesc asta in alegerea unei sei.

Sigur, as putea lua de la emag saua cu cele mai bune rewievuri, dar mai bine astept o recomandare de la cei care chiar se pricep.

Multumesc anticipat.

Edited by BG_183, 01 November 2020 - 17:01.


#2
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,792
  • Înscris: 09.05.2005
.

Edited by LensFlare, 01 November 2020 - 16:53.


#3
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.11.2006
La bănuții ăștia (din titlu) , nici o trusă de chei nu poți să iei , darămite bicicletă .
Mai pune un 0 în coadă și altfel discutăm.

Edited by Zuy, 01 November 2020 - 17:01.


#4
Entertain_er

Entertain_er

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 16.07.2020
Tu ai vazut ce vrea sa cumpere? Casca bine ochii inainte sa te bagi in seama.

Initiator, vezi la Decathlon, au modele foarte bune si confortabile cu destul de mult gel pentru confort ba chiar extraconfort (in functie de ce model alegi), unde mai pui si cei doi ani de zile garantie de care te poti folosi linistit fara griji ca prin alte parti.

Also, ai retur 30 de zile pentru proba and stuff :D

#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
cam greu de recomandat, sunt o gramada de modele cu sezutul drept, altele cu marginile rotunjite laste in jos, altele cu mijlocul un pic lasat
https://www.bikexper...saddle-tour-exc

daca esti din Bucuresti vezi ca bikexpert aveau undeva anul trecut niste sei de test printre care si asta.

Degeaba iti recomand una care imi estye mie comoda daca tie nu iti este

Eu o am pe asta, dar am schimbat vreo 3 modele pana am nimerit-o
https://www.bikexper...ro-falcon-cr-mo

cam aici ar trebui sa stea oasele, in zona aia

Attached Files


Edited by zzhunt, 01 November 2020 - 17:10.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,670
  • Înscris: 01.12.2001

View PostZuy, on 01 noiembrie 2020 - 17:01, said:

La bănuții ăștia (din titlu) , nici o trusă de chei nu poți să iei , darămite bicicletă .
Mai pune un 0 ĂŽn coadă și altfel discutăm.
Știi proverbul: bate șaua sa priceapă calul. ;)

#7
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Pe timpul meu se punea o bască pe șa.
De aici și "a te durea la bască"
Azi cu gelu' chiar scapi de dureri.

#8
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 10.05.2013
Am Wittkop de la Lidl, medium foam. La 134 kg am făcut naveta în oraș 20 km pe zi toată vara. Perfectă. Le găsești mai greu, sunt articole sezoniere, dar este foarte bună. 122 kg acum, scad lent dar stabil, bicicleta și acum munca la țară ajută foarte mult!

#9
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 27.08.2013

View PostBG_183, on 01 noiembrie 2020 - 16:48, said:

Sunt in cautare de o sa de bicicleta de oras
Cea mai bună soluție este pantalon și/ sau chilot cu bazon (pe dedesubt) și husă de șa. Astfel poți să mergi pe cam orice fără dureri la plimbări lungi, altfel, cu lenjerie normală și pantaloni casual te vei resimți repede din cauza usturimii/ „opărelii”/ amorțirii. Husa totodată protejează șaua de uzură/ transpirație.

#10
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
Salut, dupa ce am mers pe aprox 20 de sei iti spun ca NU exista o recomandare universala...altfel toti am merge pe respectiva Posted Image
Unii se simt bine pe saua din lidl de 40lei, altii merg pe saua cu care vine bicicleta, si apoi sunt cei cu fund "dificil" ce incearca MULTE sei pana gasesc ceva acceptabil/ ok/ bun,..
Pe cea de oras eu am de cativa ani SelleSMP TRK  (poate e mai ieftina in alta parte)
E special facuta pt a fi confortabila si fara bazon.
Forma mai ciudata, si trebuie rabdare sa o reglezi corect - cateva grade prea sus/ jos si nu va fi ok.
De fapt partea cu reglajul e esentiala la orice șa..

Alternativa mai ieftina - Bontrager SSR, forma conventionala, destul de lata, amortizare ok.
Noua era ~120lei acum 2 ani, momentan nu mai gasesc in magazine, decat varianta SH care imo merita incercata, nu pierzi mult/ mai nimic.
https://www.dirtbike...ager-ssr-312437
Zgarietura afecteaza doar partea estetica nu functionalitatea..  o are de mult la vanzare... as incerca 40lei cu tot cu posta -pt banii in avans.

View PostBG_183, on 01 noiembrie 2020 - 16:48, said:

- sa nu inceapa dupa cateva luni sa se cojeasca invelisul (cum ar fi cel de piele sintetica)
Exista sei din piele in bugetul tau ?
Nu o lasa in soare / ploaie/ afara, daca o tii pe balcon pune ceva peste bicicleta sa nu bata soarele.

Edited by sirgoofy, 02 November 2020 - 07:14.


#11
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsirgoofy, on 02 noiembrie 2020 - 07:02, said:

Salut, dupa ce am mers pe aprox 20 de sei iti spun ca NU exista o recomandare universala...altfel toti am merge pe respectiva Posted Image
Unii se simt bine pe saua din lidl de 40lei, altii merg pe saua cu care vine bicicleta, si apoi sunt cei cu fund "dificil" ce incearca MULTE sei pana gasesc ceva acceptabil/ ok/ bun,..
Mai sunt unii cu fund "dificil" care au gasit solutia universala si sunt fooooooarte fericiti, dar care evita sa se mai bage in discutii cu toata lumea Posted Image .

View PostBG_183, on 01 noiembrie 2020 - 16:48, said:

Salutare tututor.
Sunt in cautare de o sa de bicicleta de oras, bicicleta care va merge pe asfalt in Bucuresti. Ce as dori de la ea:
- sa fie moale si comfortabila pentru cineva de 110 kg, banui ca aici va trebui sa fie o sa cat mai lata, sa se distribuie greutatea pe o suprafata mai mare
- sa nu inceapa dupa cateva luni sa se cojeasca invelisul (cum ar fi cel de piele sintetica)
Incearca 20 de sei sau citeste printr-un topic deschis de mine, dar eu nu ma mai bag la dat sfaturi in acest subiect Posted Image . Sau mesaj in privat.

Edited by spooky51, 03 November 2020 - 10:56.


#12
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008

View Postspooky51, on 03 noiembrie 2020 - 10:55, said:

Mai sunt unii cu fund "dificil" care au gasit solutia universala si sunt fooooooarte fericiti, dar care evita sa se mai bage in discutii cu toata lumea Posted Image .
Incearca 20 de sei sau citeste printr-un topic deschis de mine, dar eu nu ma mai bag la dat sfaturi in acest subiect Posted Image . Sau mesaj in privat.

Merci de pont, am citit topicul tau si pare ceva ce as face si eu daca as avea dureri in zona aia. Dar deocamdata n-am.

Merg zilele astea la Decathlon si poate si la bikexpert sa probez niste sei.

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
O șa se probeaza cel putin cateva ore (ideal zile) nu minute... o poti simti confortabila 10min -1 ora dupa care te apuca durerea.

Spooky, am incercat atatea sei fiindca
1. mi-au trecut ceva biciclete respectiv sei prin mana, iar vre 5 sei le-am luat sh si le-am vandut la loc daca n-au fost ok, deci n-am pierdut nimic
2. am fost interesat sa gasesc una usurica (sub 280gr) pe care ma simt bine, altfel luam TRK (~400gr) si gata.

Domnul BG astepta solutia universala, aici nu exista.
Ori pe incercate ori faci ca spooky si montezii anvelope de utilaj agricol + tija suspensie... si platesti pretul (greutate + ineficienta la pedalare)
Apropo spooky, acea sa (WTB Rocket) am incercat una similara si pt mine nu a fost ce trebuie.
As fi interesat ce latime e,  scrie pe spatele ei,
Eu ma inteleg mai bine cu variantele mai late... 150-155 Posted Image

Edited by sirgoofy, 04 November 2020 - 08:35.


#14
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsirgoofy, on 04 noiembrie 2020 - 08:21, said:

Domnul BG astepta solutia universala, aici nu exista.
Ori pe incercate ori faci ca spooky si montezii anvelope de utilaj agricol + tija suspensie... si platesti pretul (greutate + ineficienta la pedalare)
Apropo spooky, acea sa (WTB Rocket) am incercat una similara si pt mine nu a fost ce trebuie.
As fi interesat ce latime e,  scrie pe spatele ei,
WTB-ul meu Rocket e varianta ingusta, am vazut ca sunt si mai late si mai moi. Am incercat sei multe, am preferat o sa ingusta pentru frecare mai mica, insa am incercat inclusiv sei de city si trekking. Cu siguranta ca nu au fost 20 de sei, insa vreo 10 am incercat si eu fara succes, asa ca am descoperit tija :) . Eu o vad ca pe o solutie universala, insa el spune ca de fapt nu-l doare fundul insa vrea sa lata si care sa nu se cojeasca, i-as recomanda asta: https://www.marosbik...soft-touch.html

Pentru mine nu e nici un pret de platit cu tija cu suspensie si anvelopele 26x2.4, mai degraba avantajul unui antrenament mai intens si o conditie fizica mai buna. Pe asfalt am grija sa am anvelopele umflate la 3,5-4 atm, ruleaza repede si pastreza o parte din confortul balonului mare.

#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,130
  • Înscris: 06.09.2008
Eu as incerca maxim de grosimea asta, mai mult deja e ... amuzant pt ceilalti Posted Image
https://www.marosbik...aro-inchis.html

In ce priveste Rocket, WTB are si modelul Volt, care e mai lata deasupra, am una de 143mm dar n-am probat-o asa ca nu ma pronunt.
Aici o discutie Rocket vs Volt..
https://forums.mtbr....t-v-979075.html

Asta i-as recomanda, sa incerce intai o sa mai lata deasupra, curbura pronuntata e o problema pt unii. (pt mine de ex)
Astea-s rezervele mele actuale, tot ce recomand am probat...

[ https://i.postimg.cc/7L21t9P4/seile-20201104-084133.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirgoofy, 04 November 2020 - 11:13.


#16
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Cea mai mica investitie ar fi o husa de sa cu gel, parerile sunt impartite, am vazut oameni care sunt extrem de multumiti de ele dar si la polul opus care sustin ca mai rau e cu ele din cauza frecarii.
Am testat si eu, nu are mare efect cand ai pantaloni cu bazon, daca o folosesti pentru plimbari prin oras imbracat in blugi sau trening aduce un plus de confort. As zice ca pe un city bike poate fi utila. A mea pica fix pe marimea seii si nu se misca deloc, snurul o tinea foarte bine, model din Decathlon.

Edited by spooky51, 05 November 2020 - 10:21.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate