Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 Tarot (2024)

Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !
 

Ce este sufletul?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
268 replies to this topic

#127
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
:)) ia cu paracetamol

Oda, dupa rationamentul tau cu oamenii care cugeta... oamenii care nu cugeta sau au deficiente majore de rationament, boli mintale etc(din nastere sa zicem) ... nu au suflet ?

 Xlander, on 24 septembrie 2020 - 14:14, said:

Tell me about it...
Xlander, eu si daca as crede in dumnezeu si toata povestea, nu as putea sa potrivesc o poveste care nu pusc acu realitatea, sper ca intelegi lucrurile astea.
Ca unele dovezi nu pusca cu biblia samd... doar ca biblia contine unele urme de adevar... e cu totul alta poveste.. ma repet, adevarul e undeva la mijloc si daca il mai si descoperim, si mai bine...

#128
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Fluk3, on 24 septembrie 2020 - 14:14, said:

Se pare ca ai deficiente in a intelege si de ce fosilele se dateaza cu toate acele metode... eu nu sunt aici pe forum ca sa te educ pe tine, poti sa o faci si singur.

Deci oasele nu pot fi datate. Se "dateaza" roca in care oasele alea s-au mineralizat, adica nu mai sunt "organice" - de parca calciul din oasele tale ar fi cumva diferit de calciul din calcar.
Cum draci datezi tu ca o piatra are milioane de ani?
Cum draci datezi tu varsta unui atom de calciu?

habar n-ai. o sa-mi dai chestii de pe net care nici nu stii ce fac, precis, ce face, cum calculeaza cati ani are o piatra?
eu te educ pe tine, nu stiu daca ai observat pana acum, daca ti-ai dat seama. imi esti dator vreo 500 de coco pt cursurile pe care ti le fac de cateva saptamani.

Edited by criztu, 24 September 2020 - 14:31.


#129
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016
Nobody could care less...despre ce crezi matale.


#130
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Xlander, on 24 septembrie 2020 - 14:26, said:

Nobody could care less...despre ce crezi matale.
Cand ai o atitudine de strutz...clar.

 criztu, on 24 septembrie 2020 - 14:22, said:

Deci oasele nu pot fi datate. Se "dateaza" roca in care oasele alea s-au mineralizat, adica nu mai sunt "organice" - de parca calciul din oasele tale ar fi cumva diferit de calciul din calcar.
Cum draci datezi tu ca o roca are miliarde de ani?
Cum draci datezi tu varsta unui atom de calciu?

habar n-ai. o sa-mi dai chestii de pe net care nici nu stii ce fac, precis, ce face, cum calculeaza cati ani are o piatra?
eu te educ pe tine, nu stiu daca ai observat pana acum, daca ti-ai dat seama. imi esti dator vreo 500 de coco pt cursurile pe care ti le fac de cateva saptamani.
Pai cica au gasit si oase care "sunt organice" Posted Image)
Da, se dateaza stratul in care acestea au fost gasite si chiar materialul in care s-au transformat.
Ti-am dat metodele de mai sus... te poti informa cum se dateaza, ### metode folosite de multi ani si cu nici una nu s-au gasit dinozauri de 6000 de ani... culmea ca pana si acei oameni de stiinta care cerceteaza paleontologia and shit nu au datat oase de dinozaur de 6000 de ani dar asta nu o sa-ti spuna niciunul dintre ei...  

Iti dau 1000 de coco daca produci ceva dovezi pt teoria ta ... altfel imi dai tu mult mai mult ? Posted Image
Apropo de asta... eu zic ca daca demonstrezi ceea ce crezi intri imediat la categoria grea ,
uite aici... https://en.wikipedia...ormal_Challenge
Cred ca mai e valabil concursul...

Edited by Fluk3, 24 September 2020 - 14:37.


#131
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,736
  • Înscris: 29.02.2004
eu nu stiu de ce se sustine ateismul/evolutionismul pe o arie de regilie care are deschise discutii pe total alta tema...

inca un topic facut praf :(

#132
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

 criztu, on 24 septembrie 2020 - 14:22, said:

Deci oasele nu pot fi datate.

domne, cunostintele mele in domeniu sunt de nivelul facerii unui gin tonic cu multa gheata intr-o seara fierbinte de vara. dar ma ajut cu varu google, iete ce zice:

"Datarea cu carbon-14 permite determinarea vârstei artefactelor de origine biologică nu mai vechi de 50-60 de mii de ani. Metoda este folosită în special pentru datarea oaselor, obiectelor vestimentare, lemnului şi fibrelor vegetale produse ale activităţilor umane în trecutul relativ recent, din punct de vedere arheologic, al planetei.

Datarea unei fosile

Când un organism moare, preluarea de carbon-14 din atmosferă sau din hrana de natură vegetală sau animală încetează. Raţionamentul este valabil şi pentru plante, în cazul cărora fotosinteza nu se mai produce. Numai că procesul de dezintegrare radioactivă a carbonului-14 deja existent în structura organismelor moarte, fie ele animale sau plante, continuă. Dacă izotopul de carbon-14 are o perioadă de înjumătăţire de 5700 de ani, cantitatea de carbon-12 nu se schimbă nici după moartea organismelor vii. Estimând procentul de atomi de carbon-14 raportaţi la atomi de carbon-12 dintr-o mostră prelevată din rămăşiţele vegetale sau animale dezgropate în siturile arheologice, oamenii de ştiinţă pot estima cu o precizie mulţumitoare vechimea mostrei, deci a artefactului sau rămăşiţelor umane, după caz."

#133
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Fluk3, on 24 septembrie 2020 - 14:33, said:

Pai cica au gasit si oase care "sunt organice" Posted Image)
Da, se dateaza stratul in care acestea au fost gasite si chiar materialul in care s-au transformat.
Ti-am dat metodele de mai sus... te poti informa cum se dateaza, ### metode folosite de multi ani si cu nici una nu s-au gasit dinozauri de 6000 de ani... culmea ca pana si acei oameni de stiinta care cerceteaza paleontologia and shit nu au datat oase de dinozaur de 6000 de ani dar asta nu o sa-ti spuna niciunul dintre ei...  

Iti dau 1000 de coco daca produci ceva dovezi pt teoria ta ... altfel imi dai tu mult mai mult ? Posted Image

Pai tu mergi pe "cica" sau mergi pe doveji jtiintzifice?
Deci daca se dateaza piatra in care se gaseste o fosila, pai asta iti zicea si Xlander. Deci nu fosila se dateaza, ci "stratul in care sunt gasite".
Mi-ai dat tu metode mai sus, dar ce inseamna, ai habar? Cum datezi varsta unei pietre, folosind termoluminiscenta? Zi ce face, se uita la ele cu lumina termala, si zice, aha, aha, asta are 3 milioane de ani. Pentru ca? Deci ce face lumina aia termala, daca are 3 milioane de ani iasa rosie, si daca are 6 milioane de ani, iasa portocalie?

Ai habar, sau doar dai linkuri pe wikipedia si fugi in porumb? Pai io sa ma informez, sau tu sa te informezi? Daca esti informat, zi aicea, nu te mai rusina ca sfanta Eufrosina
Ce 1000 de coco sa-mi dai tu ca tu esti sarac.. intri la net de pe telefonu unui prieten..

#134
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Eu nu ma duc pe cica.. Xlander mi-a zis ca cica... i-am aratat cum se dateaza.
Se pare ca iti scapa cuvintele printre  dejte... am zis ca atat stratul cat si mostra se dateaza, ca sa existe o corelatie intre cele doua, altfel s-ar putea sa vina iara crationistii si sa spuna ca cine stie ce vulcan a adus la suprafatza sau a dus in adancuri cine stie ce dinozaur sau brontozaur si cum de l-am gasit noi pe aici...
Pai daca nu le intelegi dumneata inseamna ca eu habar nu am de ele ? Apropos... crezi ca sunt paleontolog si trebuie sa am de a face cu aceste metode zilnic pt ca sa inteleg despre ce e vorba ?
Esti cu muuuult pe langa ce inseamna metodele alea... vezi ca am pus link-uri pe wiki... (cele mai simple si rapide explicatii)
Iti dau si din studii stiintifice doar ca ma obosesc degeaba cand tu nu te pupi nici cu tanti wiki.



Eu zic sa te duci la fundatia aia ca sigur te faci milionar Posted Image)

Edited by Fluk3, 24 September 2020 - 14:49.


#135
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016
Merci criztule lol, dar nu despre asta e vorba. Nu se mai pune problema unui dialog civilizat cu acest user. Prima oara nega, nu, ca nu e posibil, ca e vorba de re-creare virtuala. A dat si un timp de speranta pentru prezervarea proteinelor de 30 de zile, care nu e corect. Nu intelege limba romana in primul rand.

#136
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Fluk3, on 24 septembrie 2020 - 14:14, said:

Daca i-am scris in engleza...
Cum naiba să scrii într-o limbă pe care nu o stăpânești? :habarnam:

#137
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 mario_bril, on 24 septembrie 2020 - 14:52, said:

Cum naiba să scrii într-o limbă pe care nu o stăpânești? Posted Image
Invata un pic de engleza si pe urma vezi cum.

 Xlander, on 24 septembrie 2020 - 14:52, said:

Merci criztule lol, dar nu despre asta e vorba. Nu se mai pune problema unui dialog civilizat cu acest user. Prima oara nega, nu, ca nu e posibil, ca e vorba de re-creare virtuala. A dat si un timp de speranta pentru prezervarea proteinelor de 30 de zile, care nu e corect. Nu intelege limba romana in primul rand.
Pe bune... dinozaurul nostru avea 30 de zile... hai un an... Posted Image)) Deci aici e nivelul probelor alora... dar te-ai dus in continuare cu ele.
Acele probe nu arata nici o varsta de 6000 de ani nici una de 65 milioane de ani.
La fel ca si calculul cu luna...
Atata ca daca erai putin atent la dovezile care demonteaza aceste cartilagii proteice ti-ai fi dat seama de eroare.

Cand ramai in fundul gol.. te iei de limba romana :))) Un obiect atat de indragit de crestinii de pretutindeni... ca parca Dzeu vorbeste doar limba asta :))

Edited by Fluk3, 24 September 2020 - 14:58.


#138
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Fluk3, on 24 septembrie 2020 - 14:57, said:

Invata un pic de engleza si pe urma vezi cum.
Ce fel de engleză? Că de a ta, m-am lămurit. Când traduci dark ca fiind negru, devine extrem de clar.

#139
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016
Acum ce vrei ? :)  Intelege omeneste ca nimeni nu-ti mai poate raspunde.la aberatiile astea pe care nu le-a afirmat nimeni. In schimb, asta iti pot zice. Nu-i frumos sa minti cu atata nerusinare.:nonobad:

#140
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Xlander, on 24 septembrie 2020 - 15:01, said:

Acum ce vrei ? Posted Image  Intelege omeneste ca nimeni nu-ti mai poate raspunde.la aberatiile astea pe care nu le-a afirmat nimeni. In schimb, asta iti pot zice. Nu-i frumos sa minti cu atata nerusinare.Posted Image
Sorry prietene, singura minciuna e ca dinozaurii aia au 6000 de ani, ca luna are 6000 de ani. Cand o sa ne spui adevarul o sa te si credem pana atunci ai putea sa ai putina demnitate si sa nu mai sustii gogomaniile astea creationiste de care rade o lume intreaga.
Prima data afirmi cum ca pamantul are pana in 6000 de ani pe urma vii si spui ca eu mint si ca nu ai afirmat nimic... ce zici, iti retragi afirmatiile sau ?

 mario_bril, on 24 septembrie 2020 - 14:58, said:

Ce fel de engleză? Că de a ta, m-am lămurit. Când traduci dark ca fiind negru, devine extrem de clar.
Dupa tine materia neagra si materia intunecata sunt doua chestii diferite Posted Image)
Ok, explica-ne domnule siinta care e diferenta  intre aceste doua materii ?

Edited by Fluk3, 24 September 2020 - 15:06.


#141
Xlander

Xlander

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,100
  • Înscris: 24.11.2016
Nu, stiintific au aceste varste, prietene :nonobad: Stii sa citesti ? Derulezi in dreapta si observi varsta fosilelor. Intelegi macar mobilul acuzatiei mele ca esti "mitoman" ? Asta era discutia.


https://docs.google....ll-Yiw/htmlview

#142
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Fluk3, on 24 septembrie 2020 - 15:04, said:

Dupa tine materia neagra si materia intunecata sunt doua chestii diferite
Ok, explica-ne si ce diferenta e intre aceste doua materii ?
Te-aș ruga să nu-mi pui mie în cârcă, ideile dumitale aiurite. Asta în primul rând. Nu eu am spus ceva despre vreo materie neagră. Nu știu să existe o asemenea terminologie în astrofizică.
În al doilea rând termenul de dark matter se traduce ca materie întunecată.

Că dumneata nu ai habar nici de fizică și nici de limba engleză, se poate observa extrem de clar, din păcate. Și asta nu ar fi nimic, dacă nu ai insista cu aiurelile.

Edited by mario_bril, 24 September 2020 - 15:11.


#143
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Xlander, on 24 septembrie 2020 - 15:09, said:

Nu, stiintific au aceste varste, prietene Posted Image Stii sa citesti ? Derulezi in dreapta si observi varsta fosilelor. Intelegi macar mobilul acuzatiei mele ca esti "mitoman" ? Asta era discutia.


https://docs.google....ll-Yiw/htmlview
Da stiu foarte bine... se pare ca tu nu stii si o tii pe colagenu ala care se poate conserva intre 30 zile si un an....probabil ca mai exista pe udneva dinozauri vii si noi le tot gasim oasele.. (de strutz)
Discutia era despre o descoperire care nu are nici o alta coroborare stiintifica ci doar niste concluzii trase de un singur om de stiinta... that's it.

 mario_bril, on 24 septembrie 2020 - 15:10, said:

Te-aș ruga să nu-mi pui mie în cârcă, ideile dumitale aiurite. Asta în primul rând. Nu eu am spus ceva despre vreo materie neagră. Nu știu să existe o asemenea terminologie în astrofizică.
În al doilea rând termenul de dark matter se traduce ca materie întunecată.

Că dumneata nu ai habar nici de fizică și nici de limba engleză, se poate observa extrem de clar, din păcate. Și asta nu ar fi nimic, dacă nu ai insista cu aiurelile.
Daca nu ai nici o idee despre terminologie mai invata si tu una ata : http://www.space-awa...a-cu-ea-insasi/
http://tehnostiri.ro...materia-neagra/

In al doilea rand ca traduci negru sau intunecat sunt unul si acelasi lucru in ceea ce priveste materia in discutie... ca tu nu realizezi asta, e un alt defect pe care sunt profund intristat sa-l constat.

Mai bine ne-ai explica diferenta dintre cei doi termeni materia neagra si materia intunecata pt ca sa clarificam odata confuzia. Daca nu poti te rog eu sa te abtii cu aiurelile tipice si sa ramai la ce intelegi probabil mai bine... texte din biblie... despre credinta etc.

Edited by Fluk3, 24 September 2020 - 15:19.


#144
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 Donald_Duck, on 24 septembrie 2020 - 14:41, said:

Datarea cu carbon-14

Datarea cu carbon 14 e o gogorita. Carbon 14 e fum. Daca ia foc casa in care stau io, oasele mele vor fi bombardate cu c14 ca trag pe nas sa respir, aer plin de fum.
Deci datarea cu c14 presupune conditii ideale, anume ca numai c14 provenit din atmosfera, da nici un pic de fum nu ajunge in organism. Daca de ex. toata viata ta ai gatit la foc de lemne, ai tras pah nas la c14 de rezulta ca ai 2 milioane de ani vechime.

Apoi rata de injumatatire. la 5700 de ani, ti se povesteste ca procentu de c14 in atmosfera e 1 la un trilion.
Deci la un os care contine 1g de carbon, ti se zice ca vor detecta a trilionimea parte din 1g, ca fiind c14
Care c14 dupa 5700 de ani emite jumate din cantitatea de electroni/protoni.
dupa 11400 de ani, emite 25%.
dupa 22800 de ani emite 6.25%
dupa 28500 de ani emite 3.12% din cantitatea de electroni/protoni. Toate aceste emisii sunt statistice, adica nu e o rata fixa, ci statistica, adica un atom instabil - deci radioactiv - poate emite mai mult sau mai putin, ca emite random, haotic, intamplator, asa au constatat baetzii ajtiea, ca e proces random, dar statistic, cam dupa 5700 de ani emite cam de doua ori mai putin ca la momentul 0 al crearii atomului de c14.

deci intai ca baetii iti sforaie ca au masini capabile sa detecteze 3% din emisiile unui atom de c14.
plecand de la supozitia ca atunci cand a fost absorbit in organism, acel c14 era abia creat in atmosfera, si cum a fost creat, PAC! l-a si absorbit viitoarea fosila..
si plecand de la necesitatea ca in atmosfera planetei Pamant, sa nu existe chestii care ard, care sa umple aeru cu fum, care contine c14 - de ex. sa zicem un vulcan
ok. dupa care iei frumos biblia, si ce vezi acolo? Mniezo a parjolit planeta. mega fulgere, a stat soarele pe cer, s-a crapat pamantu, muntii s-au topit si s-au scurs ca ceara, marile au fost intoarse cu fundul in sus, muntii cei vechi au disparut, locul a devenit de nerecunoscut.

Ai inteles?
Deci fulgerele care le vedem noi azi, aia din antichitate descriu fulgere de enjpe mii de ori mai masive. Zeii pagani sunt cu fulgeru in mana. Zeus Ares, Indra, Shiva, Kukulkan, zi tu niste zei japoneji, africani, toti astia se lupta cu fulgere.
Toate aceste fulgere = bombardament cu "particule cosmice". Adica atmosfera planetei Pamant a fost pana acu vreo 2 mii de ani, un imens teatru de lupta, la care stramosii nostri se uitau si isi dadeau cu parerea ca se bateau zeii, razboi in ceruri, balaurul din vechime trage dupa el a 3a parte din stelele cerului pe pamant.

Asa zis si pretins "academie" e de fapt o biserica moderna, mai jmekera decat bisericile de moda veche, ramasi la bolboroseli cu "focu dumnezeiesc" si "sabii de lumina".

Edited by criztu, 24 September 2020 - 15:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate