Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Cati mc de beton se pot face in 10 ore cu o betoniera?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostKean, on 05 septembrie 2020 - 16:38, said:

Nu cred ca mere asa vere,130l e volumul total din care cam folosesti 70l pentru beton.Daca-l incarci pana la varf motorul se arde ca sunt peste 200kile de incarcatura.



Thx,cred ca un B 100 mi-e destul la pardoseala aia.
Si ce te impiedica sa refaci calculul cu datele reale? Eu am luat de bune ce-ai scris in postare ta.Nici o problema. Sistemul de calcul ramane valabil.
Cat despre B100, depinde de ce-ai de gand sa pui pe pardoseala la modul direct. Ca daca e un ciocan pneumatic  sau o presa de 50 deT,....Posted Image Posted Image
Sa tii cont si de ceva rosturi de dilatare la suprafata aceea. ca sa nu ai surprize ulterior.
Daca iti foloseste la ceva, cin cate-mi amintesc, 1mc de beton proaspat, are cam 2800 de kg. (asta fiindca mi-e lene sa caut date exacte pe net, doar din amintiri) Asa ca poti calcula si greutatea unei sarje.

Edited by myshyk, 05 September 2020 - 18:59.


#20
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
6 oameni, o betoniera de 220 și două roabe, 12 mc, început dimineața la 8, terminat la 18. Pauză 20 de minute la amiază, in rest flux continuu.
  Doi la betoniera, doi la roabe și doi trăgeau la dreptar. 80mp, 15, cm grosime.
  30mp e mizilic daca ai chef de muncă. Altfel, daca la fiecare doua betoniere stai să fumezi o țigară, la  25 minute pauză de bere, da, e mult 30mp.

Edited by PoeOvidiu, 05 September 2020 - 19:13.


#21
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,424
  • Înscris: 08.02.2011
Nu se arde nici un motor, eu betoniera mea o incarc intotdeauna la maxim si nu are nimic pana acum ( un Limex de 190 l ). A vazut multe la viata ei.

#22
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postmodoran, on 05 septembrie 2020 - 19:12, said:

Nu se arde nici un motor, eu betoniera mea o incarc intotdeauna la maxim si nu are nimic pana acum ( un Limex de 190 l ). A vazut multe la viata ei.

Maxim din ce ? din volumul util al betonierei care e 80% din volumul brut al cuvei de mestecare.(dupa cum zice neamtul in blogul lui de mai jos.) .In cazul meu130l=100% si 80%=104l.Deci imi trebuie 10 betoniere pe mc.Sau 45-50 per total.

Das Mischvolumen eines Betonmischers entspricht ungefähr 80 % des Gesamtvolumens der Trommel.
Eine Trommel mit einem Fassungsvermögen von 150 Litern kann ungefähr 120 Liter Beton verarbeiten. Dies entspricht zwei Schubkarren für eine Mischung.

#23
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Bagate-as in lista de Craciun ,Poe!   Totusi, ai plusat la personal . Scade un om in fata betonierei.  Da schimb cu unul de la roaba.  Si era o vorba prin It-    Domani si getta,non si sa quando vai a casa!    La case/plansee/rampe simple.   Altfel,era echipa de romani care armau planseu la bloc in 24 ore.   Dar cotele erau exacte,aveau deja batute-n cuie in popii metalici panourile.   Dar,   munca e grea!   Pana si broscaru e de accord sa vina la sfarsit cu  naveta.  Nu Shuttle,Moretti!

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostKean, on 05 septembrie 2020 - 16:38, said:

Nu cred ca mere asa vere,130l e volumul total din care cam folosesti 70l pentru beton.Daca-l incarci pana la varf motorul se arde ca sunt peste 200kile de incarcatura.



Thx,cred ca un B 100 mi-e destul la pardoseala aia.
Eu din ce mi-au zis aia care mi-au turnat betonul, mixajul a fost C25/C30, Adicca B400. Nu de alta, dar n-ai vrea sa te trezesti cu crapaturi. Pamantul se lasa in timp, daca nu ai armatura buna si ciment bun, crapa.
Acum nu inteleg ce zici tu pardoseala. Eu ma refer la fundatie care e defapt si pardoseala.
La mine a fost cam asa

Attached Files


Edited by tehnics, 05 September 2020 - 21:31.


#25
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Posttehnics, on 05 septembrie 2020 - 21:26, said:

Eu din ce mi-au zis aia care mi-au turnat betonul, mixajul a fost C25/C30, Adicca B400. Nu de alta, dar n-ai vrea sa te trezesti cu crapaturi. Pamantul se lasa in timp, daca nu ai armatura buna si ciment bun, crapa.
Acum nu inteleg ce zici tu pardoseala. Eu ma refer la fundatie care e defapt si pardoseala.
La mine a fost cam asa

Cam asa ceva vreau si eu.Dar am zis ca e ceva temporar.Imi trebuie pe vreo 2 ani sa fac o sura ceva ca un atelier provizoriu sa mai randuiesc pe langa casa,pana ma apuc de un atelier serios.Poate dupa aceea sa-l folosesc numai ca o magazie de scule.E misto jgheabul ala telescopic ca te-a scapat de o cheltuiala in plus cu pompa.Suprafata ta cat e,pare a fi cam de 8x5 din poza?

Edited by Kean, 05 September 2020 - 23:58.


#26
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,170
  • Înscris: 19.09.2005

View Postscaiba, on 05 septembrie 2020 - 16:21, said:


Fără niciun alt ajutor, lucrând doar cu volume clare (adică nu măsurat agregatele la ochi, cu lopata) am făcut aproape patru cubi Ă®ntr-o zi.
Ziua a Ă®nceput pe la șapte și am fost gata pe la patru PM.
Singur la betonieră/cărat cu roaba, altul la Ă®ntins betonul.
Din același motiv ca matale probabil, sub cinci cubi nu prea te bagă Ă®n seamă stațiile de betoane.
Plus costuri semnificative la pompă, alea-alea...
Dă-i Ă®nainte cu curaj, merge ce spui, nu-i nimic ieșit din comun.

Bonus, te vei simți excelent după Posted Image
ce pompa?
am tras betoniera cat mai aproape, facut jgheab din scandura... ala a descarcat vreo 7m cu noi pe jgheab dand la lopata... am si ridicat autobetoniera pe borduri sa fie mai sus cu vreo 30cm.


#27
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Posttioopedi, on 05 septembrie 2020 - 15:50, said:

Daca este vorba de o placa, nu-i nevoie de betoniera.
Mai rau te incurca.
Faci betonul la lopata.
cum drac să fie mai bine sau mai ușor să faci betonul la lopată????
Bre Dorel, de unde ești?

#28
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,807
  • Înscris: 12.01.2018

View PostDaculScoril0, on 06 septembrie 2020 - 05:33, said:

cum drac să fie mai bine sau mai ușor să faci betonul la lopată????
Bre Dorel, de unde ești?
n-ai lucrat cu mesteri buni din aia batrani acum 20 de ani sa vezi cum se face betonul la lopata

initiator sa-ti faci cu o zi inainte cofrajul  si pe cat posibil sa-l bagi in pamant astfel ca partea superioara a scandurii sa fie si partea de nivel la care trebuie sa ajungi.astfel cu un dreptar instantaneu tragi cimentul tot timpul esti la nivel si nu mai ai nicio grija de acest fel fiindca asta cu nivelul iti consuma cel mai mult timp plus ca te fura la ochi mai ales cand esti grabit si obosit

vezi in pozele puse mai sus cimentul este sub buza scandurii si la repezeala nu-i prea bine.era super usor si pentru ei sa-l toarne pana la buza dar asta se pregateste cu o zi inainte

daca pregatesti astfel terenul totul o sa para o joaca

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014

View PostMikeSpike, on 05 septembrie 2020 - 21:08, said:

Bagate-as in lista de Craciun ,Poe!   Totusi, ai plusat la personal . Scade un om in fata betonierei.  Da schimb cu unul de la roaba.  Si era o vorba prin It-    Domani si getta,non si sa quando vai a casa!    La case/plansee/rampe simple.   Altfel,era echipa de romani care armau planseu la bloc in 24 ore.   Dar cotele erau exacte,aveau deja batute-n cuie in popii metalici panourile.   Dar,   munca e grea!   Pana si broscaru e de accord sa vina la sfarsit cu  naveta.  Nu Shuttle,Moretti!
E bine doi la betoniera. Cimentul se măsura cu găleata, apa la fel. Unul pregătește apa și cimentul, celălalt bagă agregate cu lopata. Altfel nu faci față la doua roabe. Oamenii se rotesc între ei.

#30
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostEMPP, on 06 septembrie 2020 - 06:56, said:

,

initiator sa-ti faci cu o zi inainte cofrajul  si pe cat posibil sa-l bagi in pamant astfel ca partea superioara a scandurii sa fie si partea de nivel la care trebuie sa ajungi.astfel cu un dreptar instantaneu tragi cimentul tot timpul esti la nivel si nu mai ai nicio grija de acest fel fiindca asta cu nivelul iti consuma cel mai mult timp plus ca te fura la ochi mai ales cand esti grabit si obosit

,

Am laser din ala circular si voi "trage" marginile la el.Dupa cum zici e mai usor la nivelat cand ai buza cofragului la nivelul betonului.De aia si vreau sa impart suprafata in 2 pe lungime sa am 2 suprafete mai mici de 2,5x6 care se pot nivela mai bine cu o rigla de aluminiu de 3m.Rostul intre cele doua placi il voi umple cu polistiren sa fie rost de dilatatie.

#31
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostKean, on 05 septembrie 2020 - 23:53, said:

E misto jgheabul ala telescopic ca te-a scapat de o cheltuiala in plus cu pompa.

Am folosit ca jgheab, tub de canalizare de diametru mare taiat pe lungime.

#32
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postdanciusergiu84, on 06 septembrie 2020 - 09:08, said:

Am folosit ca jgheab, tub de canalizare de diametru mare taiat pe lungime.

Pe ce lungime si cum ai atasat tubul la jgheabul original?

#33
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
cam 2m lungime, pus pe o capra, legat cu sarma parca...

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

View PostEMPP, on 06 septembrie 2020 - 06:56, said:


vezi in pozele puse mai sus cimentul este sub buza scandurii si la repezeala nu-i prea bine.era super usor si pentru ei sa-l toarne pana la buza dar asta se pregateste cu o zi inainte

daca pregatesti astfel terenul totul o sa para o joaca


in pozele de mai sus nu e nicidecum la nivel. acea fundatie are o inclinare de 3%. Iar daca observi, acel nene are un T-eu cu o nivela cu laser. Nu e deloc la repezeala. Iar cu acel T-eu se trage si se aseaza betonul dupa cum setezi tu nivela laser (nu se vede in poza dar mai era un aparat asezat in lateral ).
Eu le-am dat dimensiunile de grosime in fata si in spate si ei mi-au asezat betonul la grosimea ceruta de mine. Simplu, rapid si fara batai de cap.
Uite un filmulet aici. Trebuie downlodat
https://mega.nz/file...VE3RWU2_DhPzm4w

Edited by tehnics, 06 September 2020 - 16:11.


#35
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,807
  • Înscris: 12.01.2018

View Posttehnics, on 06 septembrie 2020 - 16:09, said:




in pozele de mai sus nu e nicidecum la nivel. acea fundatie are o inclinare de 3%. Iar daca observi, acel nene are un T-eu cu o nivela cu laser. Nu e deloc la repezeala. Iar cu acel T-eu se trage si se aseaza betonul dupa cum setezi tu nivela laser (nu se vede in poza dar mai era un aparat asezat in lateral ).
Eu le-am dat dimensiunile de grosime in fata si in spate si ei mi-au asezat betonul la grosimea ceruta de mine. Simplu, rapid si fara batai de cap.
Uite un filmulet aici. Trebuie downlodat
https://mega.nz/file...VE3RWU2_DhPzm4w
Nu la ce ai facut m-am referit la repezeala ci sa faca partea superioara a cofragului identica cu cimentul si asa nu .ai are batai de cap cu nivelul plus ca cimentul acopera linia trasata si nu-ti mai dai seama usor unde-i linia plus ca nu vezi daca ai burta sau gaura pe suprafata.
Daca cofragul superior este limita superioara a cimentului nu poti gresi cu turnatul

Este mult mai greu de pus cofragul la boloboc dar mult mai usor de turnat pe urma

#36
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

View PostKean, on 06 septembrie 2020 - 10:04, said:

Pe ce lungime si cum ai atasat tubul la jgheabul original?

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate