Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...

telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...
 Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...

Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?
 Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!

Circular Makita de negasit in RO

Statii cu baterii
 [TEORIE] Ce ati face in cazul une...

Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera
 

Cum v-a apucat dragostea pentru istorie?

* * - - - 9 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#163
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View PostMorosanul, on 01 martie 2021 - 17:38, said:

Trist e că întotdeuna când se ajunge la argumente cu ateiștii, le resping, aruncă 2 vorbe, și-au plecat.
Ironic însă e că tocmai ei îi acuză pe ceilalți de dogmatism Posted Image


Nu am plecat . Mi-am expus argumentele si am primit bla, bla , "aiureli" .
Sa-ti mai spun ceva - in general apreciez materialismul si dialectica . Sper ca ai citit suficient despre subiect ca sa poti sa intelegi ce spun .Poti sa ma faci comunist, daca vrei . Nu apreciez credinta prosteasca , prosteala si prostia multora din semenii mei .

Morosene, trebuie sa fii mare credincios si fan al bisericii daca te chinui asa sa faci un reasoning . Ai fi de apreciat, dar nu apreciez credinciosii (bisericii) cand se lupta pentru crezul lor. Mi se par ca vin din negura necunoasterii umane . Imi pare rau sa-ti spun asta . Ai alte posturi pe care le apreciez .
Te salut !

#164
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 12.12.2006

View Postseaman, on 01 martie 2021 - 18:17, said:

Poti sa ma faci comunist, daca vrei . Nu apreciez credinta prosteasca , prosteala si prostia multora din semenii mei .
Nici eu. :)
Și nici nu am zis că ai fi comunist, de fapt nici că ești ateist, doar că unele argumente provin din acea sferă.

Quote

Morosene, trebuie sa fii mare credincios si fan al bisericii daca te chinui asa sa faci un reasoning
Nu trebuie, trebuie doar să fi citit istorie. Și cum aici e arie de istorie, mă limitez numai la acest fel de argumente.
Mai exact nu vreau să discut valoarea sau adevărul dintr-o anume religie, ci doar efectele în istorie.

Quote

....nu apreciez credinciosii (bisericii) cand se lupta pentru crezul lor. Mi se par ca vin din negura necunoasterii umane
No vezi, asta e o altă ”axiomă” din palmaresul ateist. :)
Ceea ce ei nu înțeleg, califică drept primitiv.
Doar că modernismul nu e un argument pentru a sprijini o opinie. :)

În rest, zic iar, nu sînt pe aria asta ca să discut religie. Mă interesează numai aspecte istorice. Posted Image

#165
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View PostMorosanul, on 01 martie 2021 - 18:27, said:

Nici eu. Posted Image
Și nici nu am zis că ai fi comunist, de fapt nici că ești ateist, doar că unele argumente provin din acea sferă.


Nu trebuie, trebuie doar să fi citit istorie. Și cum aici e arie de istorie, mă limitez numai la acest fel de argumente.
Mai exact nu vreau să discut valoarea sau adevărul dintr-o anume religie, ci doar efectele în istorie.


No vezi, asta e o altă ”axiomă” din palmaresul ateist. Posted Image
Ceea ce ei nu înțeleg, califică drept primitiv.
Doar că modernismul nu e un argument pentru a sprijini o opinie. Posted Image

În rest, zic iar, nu sînt pe aria asta ca să discut religie. Mă interesează numai aspecte istorice. Posted Image

Aspecte istorice am adus ca argumente . Dar suntem pe topicul gresit , altfel am putea discuta despre istoria bisericii la infinit - poate si a credintei . Problema ta e ca nu ai adus nici un argument "istoric" in discutia asta - doar "asa era pe vremea aia" . Yermosh la fel - "daca te bombardeaza cu altceva"  . Cu toate ca am pus o simpla intrebare .
Nu stiu de ce , ceea ce mi se pare mie ,e o "axioma" ateista . Cand mi se pare - nu e o axioma . Nu concorda cu definitia axiomei .

Vreau sa spun ca sunt o nulitate in cunostinte detaliate de istorie daca ar fi sa ma compar cu tine sau altii de pe forum, dar ce cunosc, sustin . Vad istoria in mod dialectic si mi se pare ca este modul potrivit de abordare - la fel au facut si Platon si Aristotel si Kant si Hegel si Marx .
Nu sunt dintre cei care ii catalogeaza pe altii drept marxisti fara sa aiba habar ce e ala marxism .  Am suferit grav  la mana comunistilor  , dar asta nu ma face sa nu accept materialismul si dialectica .
In spiritul materialismului as dori ca teoriile si afirmatiile sa fie sustinute de dovezi palpabile .
Pt topic - mi-a placut istoria pe la 10-12 ani pt ca  mi s-a parut fascinant sa aflu ce au facut stramosii nostri  . Am participat la concursuri de istorie cand eram in generala .
Odata , una din probe era despre originea cuvintelor din limba romana . Greu de stiut pt un copil de 12 ani . Am fost intrebat de originea cuvantului "cris"  - pentru ca suntem de undeva de pe albia Crisului Negru . Am spus originea este romana - gresit a spus juriul  . Cris e cuvant dacic . Acum imi vine sa le dau in cap cu toata istoria care nu poate sa demonstreze in veci ca Cris e un cuvant dacic .

#166
mihai1241

mihai1241

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 07.02.2013

View PostKiloW, on 01 martie 2021 - 10:05, said:



Eu cu o luna inainte fusesem destitiuit din functia de comandat de grupa, si loctiitor de comandant de detasament.  Fusesem ales pe baza de dileala moderata (functia de comandat de detasament era deja rezervata,  nu fost supusa la vot, altfel ar fi iesit tot cel mai diliu din clasa, un baiat super valabil).  Dupa un meci cu diriginta pe baza tabelului de sticle si borcane reciclate (Ceausescu a fost un vizionar cu reciclarea) am fost inlocuit samavolnic de baiatul directorlului de la telefoane.
Apoi pionierii s-au desfiintat, si in celula FSN am fost votat iar, si dupa un timp extrem de scurt (dupa meciul cu aia de franca)  iar inlocuit cu acelasi baiat al directorului de la telefoane (alt baiat super valabil dealtfel, cu un nivel mediu de dileala, insa la liceu a progresat si a ajuns la nivelul superior de dileala)

Cumva ce s-a intamplat in clasa aia de scoala de provincie pare ca s-a intamplat la scara intregii societati.  Imaginatie putina la ales liderii, unii parasutati, indiferent ca au fost sau nu valabili, etc.

  Celula FSN...Prima data aud de asa ceva.E drept,ne interesa fotbalul si judo.Mai bine sport decat politica.
Primul contact cu politica au fost cartile lui Pavel Corut.Dupa care se certau batranii familiei,care erau impartiti intre taranisti si hmm,unii interzisi.Asta era prin 91,-92.Nu pricepeam nici batut cum poate sa vina regele,cand aveam saptamana si mitingul sindicalistilor cu zeci de mii de urlatori in fata primariei.
Dupa asta au urmat cartile si politica prin alte mijloace,cand am mai imbatranit destul cat sa ma fac major :)
Viata de baiat de baiat era interesanta,dar multa lume proasta printre smekerii orasului.Curvele pe atunci macar erau cinstite.


#167
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 09.08.2018

View Postseaman, on 01 martie 2021 - 19:22, said:

Am fost intrebat de originea cuvantului "cris"  - pentru ca suntem de undeva de pe albia Crisului Negru . Am spus originea este romana - gresit a spus juriul  . Cris e cuvant dacic . Acum imi vine sa le dau in cap cu toata istoria care nu poate sa demonstreze in veci ca Cris e un cuvant dacic .
trebuia sa zici "e de origine autohtona" si n-aveau ce face decat eventual niscai hipertensiune. dar te rezolvau la alta intrebare. vezi tu, sunt pe lumea asta, diferite persoane, numeroase chiar, care considera ca asta le e scopul existential.

#168
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006
Celula FSN era ceva mai degraba din decembrie 89 . Iliescu si ai lui au reusit sa o faca o realitate si in 90 . Se pazeau de cei care ar fi putut sa-i conteste . Au reusit cu" IMGB face ordine ", "noi muncim nu gandim" etc .
Povestile lui Corut au prins destul cat sa ne faca sa-i rejectam pe cei ce "nu au mancat salam cu soia" . Urmasul lui Corut este Boby Paunescu la B1 TV .
Nu am mai vazut curve cinstite de pe vremea lui Ceusescu cand eram "peste" intr-o discoteca de "morocani" la Constanta . Si erau cinstite doar pentru ca le ofeream un alibi sa se afle  acolo unde era interzis romanilor . M-am ales cu multe de la curvele alea cinstite .

#169
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 12.12.2006

View Postseaman, on 01 martie 2021 - 19:22, said:

Dar suntem pe topicul gresit , altfel am putea discuta despre istoria bisericii la infinit - poate si a credintei
Amu ca să-l parafrazez pe Galilei de care vorbeam, nu știm dacă e finit sau infinit, dar discuția e interesantă :D

Eu cred că sîntem, totuși, la topic pentru că dragostea de istorie vine atunci când citești surse cât mai variate și mai obiective, și nu o istorie gata intepretată și prelucrată.

Quote

doar "asa era pe vremea aia"
Probabil a fost o neînțelegere de termeni.
Când spui progres, sau regres, se înțelege ceva relativ. Dacă evoluția din punctul A în punctul B e pozitivă, este progres, chiar dacă B nu e neapărat la înălțime.
Dacă se punea problemă de bine / rău, la modul absolut, sigur că s-au făcut lucruri și bune și rele în Biserică de-a lungul istoriei.

Quote

ceea ce mi se pare mie ,e o "axioma" ateista . Cand mi se pare - nu e o axioma . Nu concorda cu definitia axiomei .
Exact asta e și problema, că folosesc axiomatic ceva ce nu este.

#170
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View Postzz_dop, on 01 martie 2021 - 20:25, said:

trebuia sa zici "e de origine autohtona" si n-aveau ce face decat eventual niscai hipertensiune. dar te rezolvau la alta intrebare. vezi tu, sunt pe lumea asta, diferite persoane, numeroase chiar, care considera ca asta le e scopul existential.

Da, ai dreptate . Unii chiar doar pun intrebari sa se afle in treaba . Ring a bell ?
Cat despre raspuns - nu aveam variante - origine daca sau romana . Asa era la comunisti .  Am spus despre profesoara de romana din tren care nu stia ca in vocabularul nostru avem procente importante de cuvinte din slava si  altele din franceza . Doamna avea impresia ca Romania era o tara care existase probabil din epoca de piatra si din care tot felul de navalitori si asupritori au smuls to felul de halci insangerate si ne-au inrobit si asuprit .
Ceva similar cu martir-iul bisericii crestine .
I beg to differ !

View PostMorosanul, on 01 martie 2021 - 20:42, said:

Amu ca să-l parafrazez pe Galilei de care vorbeam, nu știm dacă e finit sau infinit, dar discuția e interesantă Posted Image

Eu cred că sîntem, totuși, la topic pentru că dragostea de istorie vine atunci când citești surse cât mai variate și mai obiective, și nu o istorie gata intepretată și prelucrată.


Probabil a fost o neînțelegere de termeni.
Când spui progres, sau regres, se înțelege ceva relativ. Dacă evoluția din punctul A în punctul B e pozitivă, este progres, chiar dacă B nu e neapărat la înălțime.
Dacă se punea problemă de bine / rău, la modul absolut, sigur că s-au făcut lucruri și bune și rele în Biserică de-a lungul istoriei.


Exact asta e și problema, că folosesc axiomatic ceva ce nu este.

Tati - te aventurezi in fizica relativa si nu stiu daca e domeniul tau . Orice deplasare din punctul A in punctul B , chiar si evolutiva , se masoara in niste cantitati .  Hai sa deschidem alt topic  sa definim cantitatile .
Ma duc cu placere in divagatiile materialiste .
Subiectul topicului era - Cum am ajuns sa iubim istoria -  forumul poate sa ne lase insa sa aberam liber pe orice subiect istoric . Moderatorul pare baiat de treaba .

#171
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 09.08.2018

View Postseaman, on 01 martie 2021 - 20:53, said:

Doamna avea impresia ca Romania era o tara care existase probabil din epoca de piatra si din care tot felul de navalitori si asupritori au smuls to felul de halci insangerate si ne-au inrobit si asuprit .
o fi fost din cauza ca bunaoara in orasul Roma se gaseste si in zilele noastre asa-zisa Columna lui Traian, pe care sub forma de basoreliefuri sunt reproduse grafic si detaliat exact acest gen de imprejurari, lucru care daca nu-l crezi, sigur ca poti sa prezinti argumente contrare.

#172
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View Postzz_dop, on 01 martie 2021 - 20:59, said:

o fi fost din cauza ca bunaoara in orasul Roma se gaseste si in zilele noastre asa-zisa Columna lui Traian, pe care sub forma de basoreliefuri sunt reproduse grafic si detaliat exact acest gen de imprejurari, lucru care daca nu-l crezi, sigur ca poti sa prezinti argumente contrare.

Dop-ule  esti unul din personajele simpatice de pe forumul asta care critica mult fara sa spuna mare lucru .
Altfel poate ma lamuresti ce are Columna cu epoca de piatra si cu gandirea doamnei , care pare sa se potriveasca cu a ta .  Explica-ne cum gandirea doamnei ( si a ta ) par sa regaseasca o Romanie Mare sfasiata in Columna ! Esti ceva urmas al lui Vadim , ca doamna sigur era  ? Daca da, poate cauti ajutor psihiatric - ma ofer sa te sponsorizez .

#173
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 09.08.2018

View Postseaman, on 01 martie 2021 - 21:12, said:

ce are Columna cu epoca de piatra si cu gandirea doamnei
daca esti in continuare vexat de o discutie cu o cucoana in care n-ai avut argumente la vremea potrivita, regret ca evident n-am in ce mod sa te ajut, caut-o pe doamna si incearca sa continui cu dumneaei polemica. in ce ma priveste, chiar as aprecia ce intelegi dumnitale cand privesti la Columna lui Traian, care presupun barem ca stii ca exista, daca nu cumva si asta contesti sau te vexeaza.

Edited by zz_dop, 01 March 2021 - 21:16.


#174
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 12.12.2006

View Postseaman, on 01 martie 2021 - 20:53, said:

Orice deplasare din punctul A in punctul B , chiar si evolutiva , se masoara in niste cantitati
Orice cantitate ar fi, tot evolutivă.
Evoluție pe care la tine nu o vedem, nici măcar în cantități infinitezimale, cu toate că ne stăduim câțiva care chiar am citit istorie, nu broșurele ...

P.S. În speranța că-ți vei pune intrebări legate de ”intuiție”, lucrez în tehnologie, deci sînt trecut prim multă Fizică. ;)

Somn ușor să ai !

#175
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View Postzz_dop, on 01 martie 2021 - 21:16, said:

daca esti in continuare vexat de o discutie cu o cucoana in care n-ai avut argumente la vremea potrivita, regret ca evident n-am in ce mod sa te ajut, caut-o pe doamna si incearca sa continui cu dumneaei polemica. in ce ma priveste, chiar as aprecia ce intelegi dumnitale cand privesti la Columna lui Traian, care presupun barem ca stii ca exista, daca nu cumva si asta contesti sau te vexeaza.

Looking for trouble  , dop ?  De unde stii tu ca nu am avut argumente la vremea aia ?  Nu am a cauta sa continui disputa cu doamna , cand dansa s-a declarat inculta - ar trebui sa o faca si altii .
Dop , te manifesti , low end . Chiar aveam o impresie mai buna despre tine .  Dumnitale - nu imi este familiar . Daca poti adreseaza-te cu ce as fi asteptat pentru un locuitor al estului Banatului, tarii Zarandului sau SE-ului Crisanei . De acolo provine numele meu , dupa ce a venit din Timock , estul Serbiei , de acolo de unde vlahii au venit sa faca Tarile Romane .
Cum ti-am mai spus  - cand incerci sa fii smart adoptand un zz_dop in loc de zz_top, baga de seama ca altii sunt mai smart ca tine  . Se numesc zz_ward si sunt de origine maghiara , locuitori ai Californiei . Si au si aprobare de la Billy Gibbons sa le poarte numele spre deosebire de tine care esti ceva nedefinit si patetitic. Doar intrebari - spare me hon ?!!

Mai Morosene ,daca am zis ca va respect ca stiti mai multa istorie , ti s-a urcat la cap . Eu am citit brosurele si tu imi dai raspunsuri elevate de genul  - asa era atunci , toti" facea "la fel .
Hai ma , besiti unde doriti , tu si zz.dop  . Chiar sunt sigur sigur ca am mai multa filozofie citita decat voi ca sa inteleg de ce unii inteleg prost cum inteleg     .
Nu stiu cand ai trecut ultima daat prin tehnologie si acreditari ca eu o fac la fiecare 5 ani .Mai mult decat orice doctor .
Ti-ai pierdut si bruma de respect pe care ti-o purtam .
La revedere !

#176
zz_dop

zz_dop

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 09.08.2018

View Postseaman, on 01 martie 2021 - 21:43, said:

adreseaza-te cu ce as fi asteptat pentru un locuitor al estului Banatului, tarii Zarandului sau SE-ului Crisanei
daca asta vrei, fie. daca mai devreme afirmai ca "Crisul Negru" este un hidronim de origine romana, considerent pentru care ai fost asuprit de comunisti, intrebarea este, pe Columna lui Traian se gasesc comunisti si daca nu, atunci in ce mod au ajuns comunistii sa te asupreasca.

#177
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View Postzz_dop, on 01 martie 2021 - 21:46, said:

daca asta vrei, fie. daca mai devreme afirmai ca "Crisul Negru" este un hidronim de origine romana, considerent pentru care ai fost asuprit de comunisti, intrebarea este, pe Columna lui Traian se gasesc comunisti si daca nu, atunci in ce mod au ajuns comunistii sa te asupreasca.

Ba desteptule - asta am spus eu ? Eu am spus ca la 12 ani unii au decis ca cuvantul Cris e de origina daca - fara nici o dovada . Nu m-au asuprit pentru raspunsul ala , m-au asuprit ca marinar venit din curul Ardealului si care nu a primit dreptul sa navige  pentru ca indragitii vostrii iubitori de Coloana lui Traian au considerat ca "Je" nu prezinta garantii ca sa plece din tara .
Altfel mi-am futut toata tineretea in licee si facultati militare ca sa fiu interzis la a parasi tara de catre de astia care erau mari patrioti din epoca de piatra, ca tine .

#178
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 12.12.2006
Sunt dovezi, normal, dar dacă le înțelegi la fel de bine ca pe celelalte, la ce să ne muncim?

Edited by Morosanul, 01 March 2021 - 22:18.


#179
seaman

seaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 464
  • Înscris: 16.12.2006

View PostMorosanul, on 01 martie 2021 - 22:17, said:

Sunt dovezi, normal, dar dacă le înțelegi la fel de bine ca pe celelalte, la ce să ne muncim?

Lasa ce ai sters , ca sa intelegem si noi ce ai vrut sa spui despre dovezi .
Astept ceva provocari din partea ta pe partea de tehnologie , ca pe partea de istorie te-ai dovedit la nivel minim ! Si zici ca eu citesc brosuri , pfui !

De zz-top nu mai zic . Faceti un deserviciu natiei asa proasta cum este .

#180
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,171
  • Înscris: 12.12.2006
Tu te-ai obișnuit pe arii de Politică, Religie, nu știu, Elucubrism, unde potți spune ce-ți trece prin cap, și când ai aterizat aici unde se aduc argumente și tre să ai cunoștințe, te-ai lovit ca musca de beton. Și acum sigur, toată lumea e de vină ! :D

Problema nu e că ești pe dinafară, apar din ăștia pe arie cred că la fircare două luni, dar ai insistat să fii grosolan, astea de-a descalificat în final.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate