Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China
 Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED
 Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 

Pot da in judecata Paypal ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

View Postodastramosilor, on 16 iunie 2020 - 18:55, said:

mai folositi paypal in 2020?!?
au aceleasi comisoane galactic de nesimtite?


chiar asa?
si unde deschizi procesul? La tribunalul din Vanju Mare?
probabil ca-i dai 2 dolari lu badea Loţi sa te reprezinte...
cei care fac cumparaturi pe internet din alte tari/continente stiu ca PP ramine cea mai agreata si sigura metoda!

#20
ando01

ando01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 17.12.2006

View PostStefiblue, on 16 iunie 2020 - 18:34, said:

Am fost furat de Paypal. Mi s-a luat din cont 60 de dolari fara nici o justificare in urma unei cereri de retragere a unei sume de 40 dolari a unui individ care mi-a dat aceasta suma in urma unui serviciu cu care el a fost de acord pe un joc sa mi-i dea si pentru care eu m-am achitat. Escrocul si-a cerut inapoi banii pe paypal iar acestia au "hotarat" sa ii returneze banii fara nici o justificare. Mai mult acestia mi-au luat alti 20 dolari din cont pentru cica "judecata cazului" de parca ei sunt Judecatorie. Fara nici o dovada Paypal i-a inapoiat banii. Cred ca ei fac aceasta smecherie ca sa mai fure cate 20 dolari de la celalalt. Va intreb, cum sa procedez sa imi recuperez banii prin instanta ?

Trece suma la donatii si mergi mai departe, cum sa dovedesti ca ala a primit jocul si apoi a cerut refund?
Este o suma pentru care orice avocat o sa mai si rada de tine.

#21
Shock-G

Shock-G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 27.01.2010
Viata merge mai departe.

#22
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,387
  • Înscris: 11.08.2003
Pana acum eu n-am avut probleme cu Paypal. Poate ca au niste comisioane dar comparativ cu Upwork (stiu ca-s mere-pere diferite dar ambele, la un moment dat, freaca niste bani dintr-o parte in alta) sunt chiar OK.

#23
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 669
  • Înscris: 02.05.2008
Nu prea am treaba cu paypal, doar platesc cu el pe ebay, dar ma gandesc ca ala a deschis caz, tu nu ai raspuns in timpul impus de PP si aia a fost, i-au dat castig de cauza.

daca zic prostii, ingonrati-ma

Edited by Maryus89, 16 June 2020 - 21:57.


#24
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,218
  • Înscris: 23.08.2014
In 99.99% din cazuri, fie ai vandut ceva ce nu corespunde cerintei, si ala a avut castig de cauza, fie nu ai raspuns la solicitarile de a da explicatii, fie ai vandut ceva ilegal, cum ar fi un cont la un joc care interzice vanzarea de conturi si vanzatorul a profitat de asta.

#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,638
  • Înscris: 30.08.2017
Țeapa cu paypal e foarte răspândită si i-au căzut victime mulți vânzători de bună credință. Cauta pe google "chargeback fraud".

#26
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 22.11.2006
PP oricum e nesimtit. Comisioane mari, la mail nu raspunde nimenit, etc. Am renuntat la ei acum ceva timp.

#27
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 23.12.2015
mai mult ca sigur ca nu, dar ar trebui sa citesti cu mare atentie "fine print"-ul. Pay Pal e recunoscut ca avantajand foarte mult cumparatorii avand originea in ebay unde sunt o gramada de tepari. Daca renunti la el e foarte posibil sa pierzi o gramada de cumparatori multa lume evitand sa plateasca direct cu credit card-ul deoarece sunt si aici o gramada de tepari ce colecteaza date de credit card. In plus si credit cardul ofera ceva protectie si e posibil sa patesti acelasi lucru. In concluzie ar trebui sa incluzi pierderea in "cost of doing business" si sa ai in vedere pe viitor aceasta posibilitate.

PS:
-Ca istorie personala acum cativa ani am cumparat un dash camera din China de pe ebay de vreo $70 de la un magazin recomandat de pe un forum specializat. Camera s-a pierdut aproape de destinatie in Canada si dupa ce am facut o sesizare in Canada la posta (mi-au raspuns dupa doua saptamani ca cel care a trimis trebuia sa faca cererea) si le-am scris de cateva ori si m-au plimbat cu vorba am apelat la PayPal si am primit banii inapoi in cateva zile.
-Alta data am cumparat un hdd de pe ebay ce era prezentat ca functionand, numai ca la formatare dadea erori. Vanzatorul a promis ca-mi restitue banii si, apoi, s-a facut ca ploua. Am apelat din nou la PayPal si am primit banii inapoi.

In concluzie as ezita foarte mult daca ar trebui sa platesc prin alt mijoc sau fara credit card

#28
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020
Va chinuiti degeaba cu atitea dezbateri.
Poti sa dai in judecata pe oricine vrei tu !!
https://www.9am.ro/s...e-Dumnezeu.html
Ce sanse de cistig ai, este cu totul si cu totul alta chestiune.

#29
Stefiblue

Stefiblue

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.01.2019

View PostMembruAnonim, on 16 iunie 2020 - 18:39, said:

Expune cazul clar ca sa pricepem si noi detaliile. Poate tu i-ai tras teapa.

Alta data cand mai faci afaceri, cere sa iti transfere banii in cont bancar.
          Am primit banii de la respectivul intelegandu-ma cu el dinainte. Intelegerea era sa ii dau o suma consistenta de bani virtuali dintr-un joc iar el sa imi dea cei 20 sau 40 de dolari, dupa caz, functie de suma de bani virtuali ce i-o dadeam eu. Pentru acea suma de bani eu am ucat in acel joc si i-am obtinut corect. Nici nu se putea altfel. eci a fost un schimb. Individul dupa ce mi-a trimis banii pe paypal probabil stia ca cei de la paypal returneaza banii daca acesta face o "plangere". Paypal m-a instintat despre aceasta plangere si mi-a cerut un raspuns. I-am spus intocmai despre cum a stat lucrurile si ca nu putea sa trimita din greseala. Nu mi-a cerut dovezi cum cred ca nici lui, ci doar mi-a zis ca ei judeca si sa astept rezultatul. M-ai patisem o data tot asa cu paypal iar acum e a doua oara. Ei mi-au retinut alti 20 dolari pe langa cei 40 in discutie, ca "taxa" de judecata!!!!! Mi se pare de necrezut sa ma jupoaie nejustificat, mai ales ca tranzactia a fost la buna intelegere intre mine si cel ce mi-a donat cei 20 dolari in paypal.

View Postbritneysbitch, on 16 iunie 2020 - 18:44, said:

Poți, poți! Să ne ții la curent cu demersurile.
         Si care ar fi pasii ?

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#30
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 22.11.2006
Daca acei bani ti se par multi, banii de avocat de unde ii scoti ?

pt 20, 40, 60 $ ai sa pierzi mult mai mult cu judecata in materie de timp, si costuri cu avocat, costuri legate de proces.

NU MERITA. Vezi-ti de treaba si accepta ce ti s-a intamplat.

Edited by bluesnake, 17 June 2020 - 13:40.


#31
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

View PostStefiblue, on 17 iunie 2020 - 12:42, said:

Si care ar fi pasii ?

Pasii pentru dat in judecata ?!
Se deschide actiune in judecata la tribunal.
Cum ziceam, recomand un avocat, e mult mai priceput in asemenea chestiuni.
Daca vrei sa faci asta singur, poti sa incepi de pe google: https://www.digi24.r...judecata-179307

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostStefiblue, on 17 iunie 2020 - 12:42, said:



Alta data sa ceri iti trimita "transfer prieteni/rude". Asa nu mai poate cere refund.


edit: cineva zicea mai sus ca este ilegal sa faci transfer de "bani virtuali din jocuri"

Edited by MembruAnonim, 17 June 2020 - 19:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate