Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Apometru stricat, consum prea mar...

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei
 Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!
 La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...
 

1997/1998 sfârșitul unor epoci.

* * - - - 7 votes
  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#37
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020

Vizualizare mesajdjl, pe 20 iunie 2020 - 14:44, a scris:

Eu nu-s chiar aşa de bătrân. Sunt născut abia pe 27 Decembrie 1982   Posted image  
esti de varsta unuia din baietii mei.
Iti dai seama, ca realizez foarte bine discrepanta dintre generatii,
mai ales ca am mai multi copii si nepoti,
si vad cum se transmite cultura/informatia de la o generatie la alta.
In copiii mei am bagat multa educatie,
si cu toate astea, nu toti au absorbit la fel,
nu toti au absorbit totul.
Cand vorbim de perioada comunista ei nu prea inteleg, caci nu au trait vremurile respective, decat partial.
Nu au memorii inteligente despre perioada respectiva.

Vizualizare mesajdjl, pe 20 iunie 2020 - 14:44, a scris:

Prin 1994-1995 credeam că în scurt timp o să am telefon mobil (celular). Apoi prin 1997-2000 credeam că au să treacă cel puţin 8 ani (dacă nu 10) până am să am.
aveam celular deja in 1988.

Nu astea sunt memorii esentiale.
Tehnologia e un aspect al memoriilor noastre, complet neesentiala.

Sunt alte chestii mai profunde.
Eu nu-mi categorisez experientele in functie de tehnologie.
In definitiv, prin 1950 circulam cu un BMW decapotabil din 1938
Astazi, circul cu un MGA roadster din 1957 decapotabil.

#38
belemistul

belemistul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 03.06.2020
Uite BMW-ul lui unchiul meu din 1936 (mergeam cu ea prin 1958)
[ https://myautoworld.com/BMW/history/1929/327-328/1938_BMW_327-28_Sportkabriolett.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

si masina din 1957 pe care o conduc eu astazi:
[ https://p1.liveauctioneers.com/1377/171082/86198691_11_x.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tehnologia n-are nici o importanta.
E cum iti traiesti viata.
Adica cand devii sclavul unor manipulatori.

#39
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,946
  • Înscris: 13.06.2004
Cam prin 2001-2002 a început să se sfârşească epoca maşinilor din anii '60, care încă mai circulau din motive că alea mai noi erau mai scumpe. Plus, unele capitaliste din anii '60 erau mai faine decât "Dacia". Omul când dă de bani, uită...
Tehnonologia este parte a memoriilor noastre, dar ne şi "mişcă" viaţa. Te poate încânta ceva tehnologie cu aspect frumos sau care te face să te simţi bine. Sau te poate tâmpi... 1998 a fost cam ultimul an cu televiziune o.k., deşi ar putea să fi fost şi 1999 sau 2000. La muzică, clar a cam fost ultimul an, deşi piese o.k. s-au făcut până în 2000 şi ceva, chiar dacă nu în aceiaşi cantitate.

Vizualizare mesajsandel1, pe 14 iunie 2020 - 04:36, a scris:

Pentru mine anul 1998 a fost șfârșitul generației de aur, odată cu golul marcat din fault în atac de către Dan Petrescu împotriva Angliei la mondiale. Tocmai dădeam bacul, dar discuția cu colegii era de genul : "Ai văzut meciul de ieri?"   Posted image

Nu sunt vreun microbist, chiar nu pot înţelege pasiunea asta pentru fotbal a genului masculin, dar ... nu cred că va mai fi ceva cu care România să se afirme vreodată la modul pozitiv. Măcar mai există Simona Halep şi David Popovici.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate