Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Platformele online schimba ordine...

[cum] sa fiu atragator pentru fem...

Share imagini iPhone HEIC?
 xiaomi se blocheaza

Carbonaut, not great, not terribl...

Amplificare semnal GSM

Oneplus 10T
 Va doriți revenirea tramvaielor p...

Ce inseamna "modificare publi...

Alegere laptop dintre variantele ...

Constructie bicicleta electrica
 Exponometru extern si obiectiv de...

Izomeri

Recomandare TV

Prostamin forte - bun la ceva?

Cât de sigur vi se pare un custom rom?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

foxbat

foxbat

Guru Member

• Grup: Senior Members

ands, on 30 aprilie 2020 - 13:07, said:

@foxbat: ce custom rom folosești pe note4?

kuby. si n4s   ( .de )

ands

ands

Member

• Grup: Members

Magicwisewolf, on 30 aprilie 2020 - 20:10, said:

Nu ai precizat ce versiune de Android ai. Din ce am vazut pe gsmarena se pare ca a inceput cu 6 si ar fi upgradabil la 9.
Ai mai jos de Android 9 ? Ca daca ai Android 9, nu stiu daca merita riscul si timpul petrecut pentru a pune Android 10. Ca inteleg ca asta te doare cel mai tare. Daca vrei sa experimentezi ceva custom doar de curiozitate sau pentru diversitate, atunci e alta discutie.

Am avut ultima versiune suportata de producător (oxigen os 9.0.6). La care am renunțat. Am instalat într-o primă fază Lineage Os. Din păcate are probleme mari cu semnalul rețelei de telefonie. Pica foarte des, este foarte instabil. Mi s-a părut ciudat că nu au reușit să rezolve un bug care ține totuși de funcția de bază a telefonului. Sa poți vorbi la el. Internetul e plin de oameni care încearcă să găsească o soluție la problema respectivă. Dar se pare că nu există. Așa că am renunțat la Lineage os și am trecut la Pixel experience care are de asemenea versiune dedicata pentru Oneplus 3. Merge impecabil, Și așa cum îi spune numele oferă o experiență identică cu un telefon Google Pixel. Sistemul de operare este copiat până în cel mai mic detaliu. O să-l rutez cu magisc pt că vreau sa pot folosi monese și eventual revolut. Iar acesta din urmă 100% nu merge by default pe sistemul de operare stock. Trebuie neapărat root.

Edited by ands, 30 April 2020 - 22:21.

NFS01

NFS01

Senior Member

Android 10 nu aduce nimic fata de 9

Poll77

Poll77

Active Member

Avand in vedere ca am doua carduri in aplicatia de BT Pay, care sunt alimentate lunar, intr-adevar ca nu sunt sume enorme dar pentru noi doi este o suma frumusica , platesc toate facturile on-line din aplicatie , am si contul de economii in aplicatie nu m-as risca sa folosesc un custom room , sau telefoane chinezesti Yomi, Sharp si ce mai exista , la fel nici telefoane de top din 2015 cum ar fi S6 fara updateuri de securitate.

Ciubex

Ciubex

Senior Member

• Grup: Moderators
Vezi ca Sharp e companie Japoneza, din pacate ti-ai facut niste prejudecati ca multi altii si de care cu greu scapa oamenii.
Insa este alegerea fiecaruia ce crede si ce face.
Eu am folosit de-a lungul timpului smarthone-uri Sony si Xiaomi, la ROM-uri m-au interesat stabilitatea si functionarea in parametrii maximi a tuturor funcționarilor telefonului.
Acum folosesc un Xiaomi, cu un custom ROM, Xiaomi.eu, neroot-at, folosesc aplicatii bancare de la ING, Raiffeisen si Revolut. Deocamdata chinezii nu mi-au luat banii de pe carduri, dar eu imi tin banii in conturi diferite (conturi de economii la vedere), nu in cele atasate cardurilor.
Si nu am auzit pe nimeni caruia sa-i fie luati banii de pe carduri din cauza ROM-ului.
Astfel ca o concluzie, folosirea rom-urilor customizate nu prezinta prea multe probleme de securitate pentru aplicatiile bancare, insa pot face probleme legate de stabilitate si poate de (in)compatibilitate intre aplicatii si sistemul de operare.

Edited by Ciubex, 31 May 2020 - 18:34.

Poll77

Poll77

Active Member

Am spus ca nu am incredere , nu ca nu recomand sau ca  am folosit.
Este o perceptie doar , nu imi ofera incredere.

benis

benis

Guru Member

ands, on 29 aprilie 2020 - 19:40, said:

Ok.Si dacă ai avea abonament (chiar daca nu e important acest aspect) și telefonul încă foarte bun nu ar mai avea suport pentru android, cum ai proceda? Te-ai îndura sa cumperi unul nou? L-ai folosi pe cel vechi cu un hardware foarte bun dar fara actualizări de soft sau ai folosi un custom rom care i-ar lungi viața pentru o buna perioada?
Toate flagshipurile serioase oferă update-uri minim 2 ani de zile. Asta înseamnă că, de regulă, timp de 4 ani de zile nu ai treabă cu el. Ceea ce mi se pare rezonabil. Acuma, na, dacă te mulțumește să îl freci toată ziua să mai scoți un an-doi din el, e ok, însă este o bătaie de cap. Cu câțiva ani în urmă instalam la greu custom ROM dar, cel puțin la vremea aia, fiecare avea câte o bubă. Parcă se completau între ele, pe unul nu mergea aia, pe altul nu mergea ailaltă.

Edited by benis, 01 August 2020 - 15:50.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate