Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Azi am dat retur la un TV LED de 55" din cauza durerii de ochi. Cu se sa inlocuiesc ?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#73
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019
Fiecare cu ciudatenia lui.

Si mie imi pare cam mare tv-ul pentru ce are acolo, chiar este ceva dubios sa ai ditamai tv si ecranul tu sa dormi langa el.
Nu mai tin minte cati k papa tv-ul ala? 100 si ceva de W?

Ia de cumpara un tv de 80-100 cm, de preferat alta firma.

Edited by DuskGerman, 25 April 2020 - 17:52.


#74
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,416
  • Înscris: 22.10.2007
nu mai bine face el ce vrea cu banii lui?

 pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 17:45, said:

Intrebare : ar fi vreo diferenta daca fac upgrade la true 120hz, in gaming ? Inainte sa iau TV-ul asta chiar asta am cautat, dar ce voiam eu era pe la 2k euro. Mi se pare ca simularea aia de 120hz face o treaba foarte buna in jocuri.
daca te joci la modul competitiv, desi tv-ul nu e ce trebuie in cazul asta, da, dar diferenta de bani nu prea merita, ba sunt sanse sa nu simti diferenta intre fake 120hz si 120 reali.
in schimb cred ca de acolo ti se trag problemele.
daca faci upgrade vezi ca oledul are probleme cu burn-in daca te joci mult acelasi joc, e o limitare a tehnologiei si nu exista scapare.

Edited by _-livio-_, 25 April 2020 - 17:54.


#75
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Dintre toate tipurile de paneluri singurul care oboseste cel mai putin ochii este OLED.....
Si ca sfat: indiferent de TV e bine sa nu fie intuneric complet in camera, e bine sa avem o mica veioza...

Edited by Valmont43, 25 April 2020 - 18:12.


#76
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 11.06.2010
De ce nu mergi la un mall sa te uiti la tv ? Eventual iei cu tine un stick cu film sau ce vrei si ii zici la baiat ca vrei sa testezi.

Gama oled LG C9 cica are true 120 hz .

#77
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,008
  • Înscris: 25.01.2007

 DuskGerman, on 25 aprilie 2020 - 17:51, said:

Fiecare cu ciudatenia lui.

Si mie imi pare cam mare tv-ul pentru ce are acolo, chiar este ceva dubios sa ai ditamai tv si ecranul tu sa dormi langa el.
Nu mai tin minte cati k papa tv-ul ala? 100 si ceva de W?

Ia de cumpara un tv de 80-100 cm, de preferat alta firma.
Dacă contează W, cel mai ieftin e sa stai sa te uiți pe geam, sa știi.

#78
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 17:45, said:

Intrebare : ar fi vreo diferenta daca fac upgrade la true 120hz, in gaming ? Inainte sa iau TV-ul asta chiar asta am cautat, dar ce voiam eu era pe la 2k euro. Mi se pare ca simularea aia de 120hz face o treaba foarte buna in jocuri.
Ochiul uman nu face diferenta intre 60 si 120 hz

Problema la tine tine de temperatura de culoare  , o plaje intre 2800k si 15000k gasesti ceva ok pt tine. Probabil ai probleme si la iluminatul artificial
Pt acest tip de reglaj ai nevoie de un monitor profesional , reducerea luminii de backlight la tv-urile uzuale reduce temperatura de culoare la propiu dar strica foarte mult calitatea imaginii

Attached Files


Edited by ciine, 25 April 2020 - 19:03.


#79
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 slai, on 25 aprilie 2020 - 18:30, said:

Dacă contează W, cel mai ieftin e sa stai sa te uiți pe geam, sa știi.
Ba conteaza si cati w consuma.
Tin minte ca am platit un pic mai mult pe tv-ul actual pe care-l folosesc pe post de monitor, ma refer la cel din camera.
25W consuma.
Majoritatea aveau consumuri S.F.

Ca fapt divers si ca o paranteza: Am fost intr-un magazin dasta de aduce produse din Germania si vinde in Romania, era un TV foarte ieftin, sa zic cat consuma? 200 si ceva de W.
M-am uitat intentionat la consum ca asta vroiam sa ii arat prietenului cu care eram.
Ce este ieftin de obicei consuma mult.

#80
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 07.02.2011

 pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 17:22, said:


Din curiozitate chiar vreau sa vad..
Instaleaza Aida64 pe pc, in program la Monitor de regula afiseaza modelul display-ului.
Sa vedem ce display ai, si vei sti exact ce caracteristici are. Posibil sa il gasesti pe http://www.panelook.com/
Posibil sa gasesti info  si in manual, deasemenea e posibil ca cei 120Hz sa fie doar la rezolutie mai mica si nu la cea maxima,
cred ca ai pus ceva intr-un mesaj anterior despre moduri video afisate.

#81
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 26.01.2007

 Valmont43, on 25 aprilie 2020 - 18:10, said:

Dintre toate tipurile de paneluri singurul care oboseste cel mai putin ochii este OLED.....
Si ca sfat: indiferent de TV e bine sa nu fie intuneric complet in camera, e bine sa avem o mica veioza...

Ma gandesc sa incerc OLED, trebuie neaparat sa il vad in magazin dupa 15 mai. Am citit, am vazut diferente clare pe youtube:
- unghi de vizualizare mare
- negru real
- contrast mai mare, culori vii, din cuaza iluminarii per pixel
- ochii obosesc mai greu

Sincer, mi se pare prea mare pretul, merita din punctul meu de vedere cand va ajunge pe la 1k euro prin emag. Dar asta o s-o vedem daca se innoieste tehnologia.

#82
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,416
  • Înscris: 22.10.2007

 ciine, on 25 aprilie 2020 - 18:53, said:

Ochiul uman nu face diferenta intre 60 si 120 hz


lies, e diferenta si e mare, asta cat timp si continutul e la 120, ca daca te uiti la filme normal ca nu se simte, pana si miscarea cursorului din win e altfel.

#83
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 _-livio-_, on 25 aprilie 2020 - 19:05, said:

lies, e diferenta si e mare, asta cat timp si continutul e la 120, ca daca te uiti la filme normal ca nu se simte, pana si miscarea cursorului din win e altfel.

Poate daca esti ruda cu  superman , dar inertia perceperii imaginii este de la 16 cadre/sec in sus , restul e gargara Creierul are nevoie de 13ms pt o procesare de imagine

Edited by ciine, 25 April 2020 - 19:21.


#84
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005

 DuskGerman, on 25 aprilie 2020 - 17:51, said:

Si mie imi pare cam mare tv-ul pentru ce are acolo, chiar este ceva dubios sa ai ditamai tv si ecranul tu sa dormi langa el.
Nu mai tin minte cati k papa tv-ul ala? 100 si ceva de W? Ia de cumpara un tv de 80-100 cm, de preferat alta firma.
Esti speriat rau de tv-ul ala de 55 inch intr-un living de bloc! Ai acasa tv cu tub de 72 cm sau si asta e mare? Ce e asa dubios la un tv cu o diagonala medie?

 DuskGerman, on 25 aprilie 2020 - 18:58, said:

Ba conteaza si cati w consuma. Tin minte ca am platit un pic mai mult pe tv-ul actual pe care-l folosesc pe post de monitor, ma refer la cel din camera.
25W consuma. Majoritatea aveau consumuri S.F.

Ca fapt divers si ca o paranteza: Am fost intr-un magazin dasta de aduce produse din Germania si vinde in Romania, era un TV foarte ieftin, sa zic cat consuma? 200 si ceva de W.
M-am uitat intentionat la consum ca asta vroiam sa ii arat prietenului cu care eram. Ce este ieftin de obicei consuma mult.
Probabil ca ai venituri mici de tot daca iti faci griji pentru o diferenta de consum la televizoarele moderne intre tv cu diagonala de 100 cm si unul de 140 cm. Sunt banii tai la mijloc in situatia asta de te-ai simtit obligat sa te arati deranjat de cat de mare e televizorul lui si de cat consuma in plus?

Toate televizoarele moderne consuma foarte putin, mult mai putin decat plasmele care aveau majoritatea diagonale mult mai mici. Am avut si cateva plasme si nu mi-a pasat niciodata de diferenta de consum intre ea si un lcd care era si atunci mai economic pentru ca ma interesa in primul rand calitatea imaginii.

Edited by Mr. Incredible, 25 April 2020 - 19:18.


#85
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 26.01.2007

 DuskGerman, on 25 aprilie 2020 - 17:51, said:

Fiecare cu ciudatenia lui.

Si mie imi pare cam mare tv-ul pentru ce are acolo, chiar este ceva dubios sa ai ditamai tv si ecranul tu sa dormi langa el.
Nu mai tin minte cati k papa tv-ul ala? 100 si ceva de W?

Ia de cumpara un tv de 80-100 cm, de preferat alta firma.

Ei zic 160 kwh/an, dar depinde cat il tii in priza. Consumul pe ora e 115 W. Ar fi 10 lei / luna la o utilizare de 4 h/zi, dar cum eu sunt cu ochii si stau cu el intunecat, cred ca defapt consuma mult mai putin.

#86
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,516
  • Înscris: 12.07.2019

 Mr. Incredible, on 25 aprilie 2020 - 19:17, said:

Probabil ca ai venituri mici de tot daca iti faci griji pentru o diferenta de consum la televizoarele moderne intre tv cu diagonala de 100 cm si unul de 140 cm. Sunt banii tai la mijloc in situatia asta de te-ai simtit obligat sa te arati deranjat de cat de mare e televizorul lui si de cat consuma in plus?

Toate televizoarele moderne consuma foarte putin, mult mai putin decat plasmele care aveau majoritatea diagonale mult mai mici. Am avut si cateva plasme si nu mi-a pasat niciodata de diferenta de consum intre ea si un lcd care era si atunci mai economic pentru ca ma interesa in primul rand calitatea imaginii.
Din contra, am o situatie financiara decenta, din cauza asta mi-am si permis comentariul legat de consum, am avut un monstru care consuma mult, am invatat sa merg spre lucrurile economice, mai moderne, mai putin poluante, adica sa nu terminam planeta asta mai repede.

Ai simtit nevoia sa imi zici mie ca ma simt eu deranjat de cat consuma televizorul lui? Fara ca macar sa te uiti ca nu discutam cu el.

Mai esti deranjat de altceva pe internet?

Ca cei care avem bani vrem sa fim cat mai economici, practici, nu vrem sa aruncam bani aiurea.

Ai cam multe treburi care te supara.

#87
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,416
  • Înscris: 22.10.2007

 ciine, on 25 aprilie 2020 - 19:17, said:



Poate daca esti ruda cu  superman , dar inertia perceperii imaginii este de la 16 cadre/sec in sus , restul e gargara Creierul are nevoie de 13ms pt o procesare de imagine
Sef nu e asa, chiar nu e, incerca si o sa vezi.
Uite au facut si baietii astia teste: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OX31kZbAXsA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
E faza din aia la care teoria nu se leaga cu realitatea din teren, intre 60 si 120-144 hz e diferenta ca de la cer la pamant.

Edited by _-livio-_, 25 April 2020 - 20:04.


#88
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005

 DuskGerman, on 25 aprilie 2020 - 19:57, said:

Din contra, am o situatie financiara decenta, din cauza asta mi-am si permis comentariul legat de consum, am avut un monstru care consuma mult, am invatat sa merg spre lucrurile economice, mai moderne, mai putin poluante, adica sa nu terminam planeta asta mai repede.

Ai simtit nevoia sa imi zici mie ca ma simt eu deranjat de cat consuma televizorul lui? Fara ca macar sa te uiti ca nu discutam cu el. Mai esti deranjat de altceva pe internet?

Ca cei care avem bani vrem sa fim cat mai economici, practici, nu vrem sa aruncam bani aiurea. Ai cam multe treburi care te supara.
Ma supara bagatorii in seama care strica sensul discutiei cu interventii inutile. Ai facut asta, de asta am intervenit, nu am fost singurul care a fost deranjat de comentariul tau.

Asta este postul tau. L-a scris altcineva?

 DuskGerman, on 25 aprilie 2020 - 17:51, said:

Fiecare cu ciudatenia lui.

Si mie imi pare cam mare tv-ul pentru ce are acolo, chiar este ceva dubios sa ai ditamai tv si ecranul tu sa dormi langa el.

Nu mai tin minte cati k papa tv-ul ala? 100 si ceva de W?

Ia de cumpara un tv de 80-100 cm, de preferat alta firma.

Edited by Mr. Incredible, 25 April 2020 - 20:08.


#89
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 DuskGerman, on 25 aprilie 2020 - 17:51, said:



Si mie imi pare cam mare tv-ul pentru ce are acolo, chiar este ceva dubios sa ai ditamai tv si ecranul tu sa dormi langa el.
Nu mai tin minte cati k papa tv-ul ala? 100 si ceva de W?

Nu e nicio ciudatenia. Aia e diagonala indicata pt. 4k la acea distanta de vizionare.
Cat priveste consumul ,te afli in imensa eroare. Mai puneai intrebarea asta pe vremea TV-urilor cu tub ? Sau a plasmelor de 43-50' care consumau si pana in 600W?

#90
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,381
  • Înscris: 07.02.2003

 edigee, on 25 aprilie 2020 - 14:33, said:

Exact asta e distanta d vizionare pt un 55' 4k.
Deloc in regula sa stai asa aproape, numeri pixelii sau ce...

 DuskGerman, on 25 aprilie 2020 - 17:51, said:

Si mie imi pare cam mare tv-ul pentru ce are acolo, chiar este ceva dubios sa ai ditamai tv si ecranul tu sa dormi langa el.
E logic, sa stai asa aproape inseamna sa plimbi ochii dupa actiune la greu iar asta duce direct in motion sickness... nicio importanta ca e 2k, 4k, 8k samd... e vorba de dimensiune versus unghi vizionare, panoramare stanga-dreapta.
Poti da dai in motion sickness si pe un monitor uzual de 24" daca stai prea aproape de el si bagi doom...

Uite asta e un raport corect de marime ecran/distanta:

[ https://www.customcontrols.co.uk/wp-content/uploads/2017/10/Cheshire-Home-Cinema-Installation-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Dar ca sa faci asa ceva trebuie sa ai casa mare, spatiu inclusiv pe inaltime, nu tavan la 2.5m si dormitor de apartament.

Edited by andreic, 25 April 2020 - 20:38.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate