Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10
 Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay
 Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P
 Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache

Toate site-urile PROTV down

Obtinere gratuitati Legea 189/2000

Azi am dat retur la un TV LED de 55" din cauza durerii de ochi. Cu se sa inlocuiesc ?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

Ramuran

Ramuran

Senior Member

• Grup: Senior Members

pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 12:18, said:

.............................
Citeste articolul asta, ca sa intelegi solutiile "fara doctor": Why do my eyes hurt while watching TV? - CNET

Am o banuiala in sensul ca ai nevoie de un TV "clasic", fara HDR si QD (respectiv cu ecran care emite lumina mai putina si intr-un spectru limitat). La Sony am vazut modele cu ecrane IPS, culori "moi" si foarte bune.

Edited by Ramuran, 25 April 2020 - 13:14.

pixel3cs

pixel3cs

Senior Member

dba, on 25 aprilie 2020 - 13:08, said:

Spune despre ce model LG vorbim.
Cele mai multe au ecran IPS.
Sau poti cauta tu in link-ul asta - la display, dupa dimensiune, iti apare tipul ecranului (in link e un model de la LG cu ecran IPS)

Modelul e ce din imagine : Televizor LED Smart LG, 139 cm, 55UM7610PLB, 4K Ultra HD
O poza cum e el in camera, desi nu imi place sa pun, dar sa nu zica cineva ca o fi de la cum e pus sau ca stau cu ochii in el.
Draperiile sunt trase, dar de obicei ma uit la el cu ele deschise.

emilmihai, on 25 aprilie 2020 - 13:03, said:

Din cauza asta or sa renunte magazinele la livrare de asemenea produse!

Emag-ul o sa-mi multumeasca de returi si o sa-mi zica sa mai cumpar de la ei. Nu de alta, dar le-am facut vanzare de multe parale. Nu doar pentru mine, dar si pentru niste firme.

Attached Files

Edited by pixel3cs, 25 April 2020 - 13:22.

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

După părerea mea problema vine de la lumina solară care bate în ecranul tv-ului și apare reflexie. Și eu am aceeași problema, toate sunt date la minim, mai ales luminozitatea. Am și un Tv Samsung de 32 la care mă pot uita foarte bine dar la un T esla cu diagonală de 43, doar seara altfel mă doare capul.

Edited by sandel1, 25 April 2020 - 13:31.

slai

slai

User Incredibil

BasculantaSexy, on 25 aprilie 2020 - 12:53, said:

Troll esti tu. https://www.csid.ro/...tament-18681252

Auzi, televizor de 1,4 metri diagonala. de la 2,5 m distanta
Pai aia e distanta recomandata la un LCD de 55. Io îl am la 2m

[mc]xtrem

[mc]xtrem

Senior Member

pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 12:12, said:

Nu am ce sa fac la ochi. Am schimbat multe joburi, si am trecut mereu testul la medicina muncii. De altfel, din cauza acestor ameteli am fost la un control special si nu au gasit nimic. Doat am facut o pereche de ochelari cu protectie la monitor, vreo 800 lei am dat pe ei, si nu am simtit vreo diferenta. Aceleasi dureri/ameteli. Cred ca e ceva problema la mine ce nu se poate masura cu tehnologia actuala. Sigur e o sensibilitate la frecventa, ceva radiatii, nu imi explic dar sunt si persoane de genul meu, destule raportat la 7.5 miliarde.

Mie telefonul imi da dureri de cap. Indiferent de telefon sau de luminozitate. La calculator sau televizor nu am probleme.
Am fost la oftalmolog si vad perfect fara sa am ochelari.

pixel3cs

pixel3cs

Senior Member

sandel1, on 25 aprilie 2020 - 13:30, said:

După părerea mea problema vine de la lumina solară care bate în ecranul tv-ului și apare reflexie. Și eu am aceeași problema, toate sunt date la minim, mai ales luminozitatea. Am și un Tv Samsung de 32 la care mă pot uita foarte bine dar la un T esla cu diagonală de 43, doar seara altfel mă doare capul.

Nu stiu de ce, dar de dimineata am avut draperiile trase, putina lumina in camera, m-am uitat impreuna cu sotia si ne-a durut pe amandoi capul. Ea sta cu luminozitatea la smartphone 100%, eu ii tot zic s-o scada sa n-o doara capul, dar nu are probleme. Dar la TV-ul asta simte si ea ca isi forteaza ochii, nu vede clar si o ia durerea de cap. Ea are ochelari si se uita la el cu ochelari pentru aproape. Aseara m-am uitat la el de la 22:00 - 0:30 pe intuneric, doar o lampa aprinsa, si dimineata m-am trezit cu durere de ochi.

Acum te aud pe tine ca ai relativ aceiasi problema dar pe lumina. Nu stiu ce sa cred, dar e clar ca TV diagonala mare + LCD nu e o alegere buna.

Edited by pixel3cs, 25 April 2020 - 13:40.

mannick

mannick

Senior Member

Poate esti sensibil (ca mine) la frecventa de refresh. 50 Hz si iti bubuie capul. Incearca un tv bun cu refresh la 120 Hz.Eu cu asa ceva am scapat de probleme.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators
Ecran mare, stat aproape = rau de miscare... elementar. Ecran mai mic sau stat departe... trebuie luat tv mare cand ai vila cu sugragerie mare ce nu poate fi acoperita de un tv mic si sa stai mai departe de el, la bloc mai mult de 40-48 inci este overkill.

Search "motion sickness" sau "large tv motion sickness"

Edited by andreic, 25 April 2020 - 13:50.

sandel1

sandel1

Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 13:39, said:

Nu stiu de ce, dar de dimineata am avut draperiile trase, putina lumina in camera, m-am uitat impreuna cu sotia si ne-a durut pe amandoi capul. Ea sta cu luminozitatea la smartphone 100%, eu ii tot zic s-o scada sa n-o doara capul, dar nu are probleme. Dar la TV-ul asta simte si ea ca isi forteaza ochii, nu vede clar si o ia durerea de cap. Ea are ochelari si se uita la el cu ochelari pentru aproape. Aseara m-am uitat la el de la 22:00 - 0:30 pe intuneric, doar o lampa aprinsa, si dimineata m-am trezit cu durere de ochi.

Acum te aud pe tine ca ai relativ aceiasi problema dar pe lumina. Nu stiu ce sa cred, dar e clar ca TV diagonala mare + LCD nu e o alegere buna.
Seara problema poate fi de la becurile din cameră care se reflectă în tv. Trebuie un tv cu ecranul cand îi oprit să fie cat mai negru adică să aibă negrul adâncime, fără să strălucească.

Edited by sandel1, 25 April 2020 - 13:52.

dani.user

dani.user

Guru Member

Diverse experimente, poate macar aflii ce anume iti cauzeaza problema:
  • Contrast mai mic (luminozitatea la multe televizoare controleaza partea de negru nu partea de alb)
  • Culori reduse spre alb-negru (mai stii ?)
  • Temperatura de culoare mai calda sau mai rece
  • Scene statice VS scene cu multa miscare
  • Refresh rate si flicker-free, dar astea nu le poti schimba fara a proba alt TV
Evident, bine era a intrebi inainte de a da retur...

Edited by dani.user, 25 April 2020 - 14:00.

pixel3cs

pixel3cs

Senior Member

mannick, on 25 aprilie 2020 - 13:42, said:

Poate esti sensibil (ca mine) la frecventa de refresh. 50 Hz si iti bubuie capul. Incearca un tv bun cu refresh la 120 Hz.Eu cu asa ceva am scapat de probleme.

Interesant. Adevarul e ca asta are 50/60 pe TV. Pe gaming am 120hz 100% adevarati, am setat din Windows, si chiar si din meniul secret al LG-ului am vazut ca are 120hz la 1080p prin HDMI 2.0. Hai ca bag acum un joc pe 120hz si revin cu feedback.

dani.user, on 25 aprilie 2020 - 13:49, said:

Diverse experimente, poate macar aflii ce anume iti cauzeaza problema:
  • Contrast mai mic (luminozitatea la multe televizoare controleaza partea de negru nu partea de alb)
  • Culori reduse spre alb-negru (mai stii ?)
  • Temperatura de culoare mai calda sau mai rece
  • Scene statice VS scene cu multa miscare
  • Refresh rate si flicker-free, dar astea nu le poti schimba fara a proba alt TV
Evident, bine era a intrebi inainte de a da retur...

Verific acum refresh-ul pe modul video Gaming din LG si 1080p 120hz din Windows. Revin. Baietii inca nu au luat TV-ul, vin de luni in colo. Daca e ceva nu le dau voie sa il ia. Posted Image Posted Image

andreic, on 25 aprilie 2020 - 13:46, said:

Ecran mare, stat aproape = rau de miscare... elementar. Ecran mai mic sau stat departe... trebuie luat tv mare cand ai vila cu sugragerie mare ce nu poate fi acoperita de un tv mic si sa stai mai departe de el, la bloc mai mult de 40-48 inci este overkill.

Search "motion sickness" sau "large tv motion sickness"

Tocmai din cauza asta m-am orientat la 55", pentru ca ma uit la el de la 2.5 metri, fix distanta recomandat pentru 55". Initial am vrut mai mic, dar pe toate site-urile scria ca alea sunt pentru vizualizare sub 2.5 metri. Dar te cred, daca te departezi de el scad si efectele secundare. Nu as baga mana in foc ca un TV mare e facut pentru distanta mare, de exemplu restaurante. Ei zic ca sunt facute pentru 2-3 metri.

andreic

andreic

Very OLD Member

• Grup: Moderators

pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 14:05, said:

Tocmai din cauza asta m-am orientat la 55", pentru ca ma uit la el de la 2.5 metri, fix distanta recomandat pentru 55".
Recomandat de cine, de internetisti poate... e putin, te obliga sa dai ochii in laterale sau sa dai din cap dupa actiune = rau de miscare.

Edited by andreic, 25 April 2020 - 14:13.

stancosty

stancosty

Active Member

• Grup: Members

pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 11:50, said:

Azi am dat retur la un TV LED de 55" din cauza durerii de ochi. Cu se sa inlocuiesc ?
Cu ce să înlocuiești ce? Ochii?
-----
Lăsând gluma de-o parte, este clar că ai probleme cu ochii. Așadar, înainte de a înlocui ceva, fă-ți un examen oftalmologic complet.
Apropo, cum reacționezi la lumina solară puternică?
Apoi, oricum un TV cu diagonala de 139 cm este foarte mare, iar distanța de doar 2,5 m, de la care privești, e insuficientă.
Recomandarea este să privești de la o distanță minimă egală cu de trei ori diagonala ecranului.
Într-o oarecare măsură, e explicabilă amețeala ... Se întâmplă ca și cum te-ai duce la cinematograf și ai încerca să urmărești un film de la o distanță mică. Foarte mulți resimt un anumit disconfort stând în primul rând și nu  mă refer aici la durerea în ceafă... :)
La tine se pare că efectul e mai puternic. Soluția este fie un TV cu ecran mai mic, fie o casă cu sufrageria mai mare. Repet: un TV cu diagonală așa mare trebuie privit de la o distanță de minim 3,5-4 m!

dionenina424

dionenina424

Active Member

pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 12:34, said:

Sincer, nici eu nu stiu. Stii vreunul deschis in Tulcea ? Sau vreun motiv suficient de bun ca sa declari asta ca fiind urgenta ?

Nu stiu mai nimic despre Tulcea, dar am google si telefon.
Vrei sa sun eu pentru tine ?
Urgenta - zici ca-ti cauti de mincare si te-ai ratacit
Zici ca-ti cauti ceva de necesitate (vas WC, teava de apa... ce mai au aia prin magazin si care chiar este necesitate).
Apropo, este NECESITATE, NU URGENTA.

menaloty

menaloty

Senior Member

Te-ai uitat la filmulete 4K, pe canale HD, SD? Ai observat vreo diferenta? Poti suporta unele si nu altele? Sau durerea se manifesta la oricare din ele?

stancosty

stancosty

Active Member

pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 13:03, said:

Nu e cu IPS. Este LCD. IPS este alta tehnologie si nu cred ca exista TV-uri IPS.
Se pare că nu prea ai habar de tehnologia LED. Uite, citește aici: https://en.wikipedia.../wiki/IPS_panel.

edigee

edigee

Guru Member

andreic, on 25 aprilie 2020 - 12:02, said:

Pai nu mai cumpara de 55" si sa stai la 2m de el ca de aia te dor ochii... treci pe normal si stai la x6 diagonala Posted Image
Exact asta e distanta d vizionare pt un 55' 4k.
Aia cu x 6 diagonala e antica ,de pe vremea TV-urilor cu tub.

pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 13:03, said:

Nu e cu IPS. Este LCD. IPS este alta tehnologie si nu cred ca exista TV-uri IPS
Tu chiar vorbesti sesios ,sau doar sa te afli in treaba?
La asa un hal de ignoranta si neinformare nu e de mirare sa apara diferite dureri si disconforturi.

Edited by edigee, 25 April 2020 - 14:39.

_-livio-_

_-livio-_

Senior Member

Interesant. Adevarul e ca asta are 50/60 pe TV. Pe gaming am 120hz 100% adevarati, am setat din Windows, si chiar si din meniul secret al LG-ului am vazut ca are 120hz la 1080p prin HDMI 2.0. Hai ca bag acum un joc pe 120hz si revin cu feedback.

Verific acum refresh-ul pe modul video Gaming din LG si 1080p 120hz din Windows. Revin. Baietii inca nu au luat TV-ul, vin de luni in colo. Daca e ceva nu le dau voie sa il ia. Posted Image Posted Image

tu confunzi niste chestii, semnalul acceptat si specificatiile panoului, aia 120hz ii accepta fiind o specificatie a hdmi 2.0, dar panoul nu afiseaza mai mult de 50 sau 60 nativ pt ca atat poate, pana la 120 baga umplutura artificiala.
iti poti da seama si din pret, unul cu panoul cu 100hz nativ e mult mai scump.
also vezi sa nu ai optiunile ce tin de motion activate, alea de fac filmele sa arate a telenovele, multi se plang de probleme din cauza lor.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate