Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Azi am dat retur la un TV LED de 55" din cauza durerii de ochi. Cu se sa inlocuiesc ?

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
167 replies to this topic

#91
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008

 andreic, on 25 aprilie 2020 - 20:32, said:

Deloc in regula sa stai asa aproape, numeri pixelii sau ce...
Ba e foarte in regula ,exact aia e distanta de vizionare si diagonala recomandata. Si nici nu misc capul sau ochii stanga dreapta.
Am observat faptul ca unele persoane au ceva probleme cu vederea periferica si se plang de acest aspect ,dar nu e cazul la mine.
Urmatorul TV va fi sigur un OLED de (macar) 65'.
Nu mai baga tabele cu distante valabile acum 20 de ani! Parca erai din aia moderni ,"progresisti" ,libertate absoluta sexuala, globalism ,nu? Cum poti veni cu lucruri "retrograde" de acum zeci de ani? Ceva nu se leaga.

 andreic, on 25 aprilie 2020 - 20:32, said:



Uite asta e un raport corect de marime ecran/distanta:

[ https://www.customcontrols.co.uk/wp-content/uploads/2017/10/Cheshire-Home-Cinema-Installation-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Un exemplu "elocvent".
Dupa tine ar trebui sa urmaresti filmul din locul unde e lampa proiectorului ,din spatele scaunelor ,nu?
Vezi ca acolo in poza sunt scaune la vreo 3 m distanta fata de ecranul alela mare. Scaunele alea raman goale permanent dupa tine.

#92
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 26.01.2007
TV 4K de 55" e pentru 2-3 m. Cautati pe ce site vreti. Pt vizionare mai departe de atat nu are rost sa iei 4K pt ca nu mai vezi detaliile 4K, si iei ca prostul ceva performant si folosesti sub performanta lui. Mai era o doamna pe emag care si-a luat un laptop la 10k lei si zicea ca merge brici, probabil o patroana sau ceva corporate middle class care a zis sa-si ia ceva scump ca sa fie bun. Si ghici ce. Pentru ce vroia ea era la 4k lei. Ala era laptop de gaming cu placa video nvidia 2080 ti ff scumpa, practic placa aia costa cat tot laptop-ul fara placa. Si sa iei 4K si sa te uiti 4K de la 3.5+ metri ai dat cu mucii in lapte, ai pierdut detaliile si pixelii relevanti. Mai bine iei un Full HD de 55" pentru ca alea sunt mai bune pentru Full HD si SDI. Pe TV 4K posturile non-HD se vad blurry rau de tot, la fel si multe filmulete youtube, din cauza upscale. Eu am luat 4K mai mult pentru jocuri, si le rulez la Full HD, setari High/Ultra si daca ma departez de TV am pierdut detaliile.

Probabil din cauza asta s-au autosesizat cativa comentand aiurea ca am luat 55" in garsoniera. Va rog sa va informati. TV-ul asta e pentru maxim 3.5m.

Edited by pixel3cs, 25 April 2020 - 21:01.


#93
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019
Chiar nu pricep cum se plang oamenii pt un + 20 lei la curent din cauza unei plasme .....inca am plasma si nu ma indur sa o ddau jos ....nu am gasit inlocuitor la pret decent .
LG 55 am , si stau cam la 3m de el ...ca atat permite cutia de chibrituri in care locuiesc .
Pt initiator...nu am inteles ...ai incercat si cu lumina ambientala in spate  ?...face minuni si aveai si ceva setari pe partea asta la LG
Daca ai ''fotofobie'' sau cum s-o numi corect ...unde te mai deranjeaza in afara de tv  ?

#94
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 26.01.2007

 GeorgicaPopescuIoan, on 25 aprilie 2020 - 21:01, said:

Chiar nu pricep cum se plang oamenii pt un + 20 lei la curent din cauza unei plasme .....inca am plasma si nu ma indur sa o ddau jos ....nu am gasit inlocuitor la pret decent .
LG 55 am , si stau cam la 3m de el ...ca atat permite cutia de chibrituri in care locuiesc .
Pt initiator...nu am inteles ...ai incercat si cu lumina ambientala in spate  ?...face minuni si aveai si ceva setari pe partea asta la LG
Daca ai ''fotofobie'' sau cum s-o numi corect ...unde te mai deranjeaza in afara de tv  ?

Da, am incercat, s-a rezolvat problema. Ziua tina la mediu, noaptea la Maxim aces setare de Economisire Energie, care reduce lumina din spate cu 50% respectiv 75%. Desi asta parca reduce culoarea si luminarea, nu ma mai doare capul.

Nu am probleme la soare. Dar ma deranjeaza smartphone, bec, laptop. E terorizant, dar cu luminozitate de maxim 20% e suportabil.

#95
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,808
  • Înscris: 16.01.2017
(pixel3cs) Din articolul pe care ti l-a recomandat:

"Nearly all LCDs have a backlight adjustment. You can lower the overall light output by reducing the backlight control. If you've never adjusted this setting, as set from the factory, it's probably at or near the top of its range. Reducing this at night will make the TV far easier to watch. It will also improve the black levels, making the picture look a little better as an added bonus."

Eu folosesc de peste 10 ani diagonale mari ca monitoare PC, vizionate de la ~ 0,7-0,8x diagonala. Un 55" 4k se vede excelent de la ~1m, ca monitor PC (10+ ore/zi).  Pentru filme se vede fb intre 1xd si 1,5xd. Pe un ecran cu diagonala de 4m filmele se vad excelent de la 3,5-4m distanta, jocurile in 4k sunt bestiale si de la sub 3m.Posted Image

In cazul tau trebuie bine reglat TV-ul.
- Trebuie redusa iluminarea din spate (backlight adjustment), trebuie redusa luminozitatea probabil la 50% si il treci si pe Eco mediu. Preferabil sa-l setezi pe o culoare generala usor calda. Pentru ca o sa arate mai "pastel", te joci cu saturatia de culoare si contrastul pana iti place cum arata.

Incearca macar ce ti-am spus si mai vedem dupa aia.

#96
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,808
  • Înscris: 16.01.2017
Am uitat sa mentionez ca reglajele nu le faci pe filme sau programe TV... Trebuie sa le faci pe niste imagini de inalta calitate cu o gama cat mai larga de culori. Daca nu te descurci, poti s-o folosesti pe cea pe care o descarci din link. Are atasata si scala de gri. Daca TV-ul nu e conectat la PC, o pui pe un stik USB pe care il conectezi la TV.

https://we.tl/t-hAIPaDpNzr

#97
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 26.01.2007

 Ramuran, on 25 aprilie 2020 - 21:40, said:


Eu folosesc de peste 10 ani diagonale mari ca monitoare PC, vizionate de la ~ 0,7-0,8x diagonala. Un 55" 4k se vede excelent de la ~1m, ca monitor PC (10+ ore/zi).  Pentru filme se vede fb intre 1xd si 1,5xd. Pe un ecran cu diagonala de 4m filmele se vad excelent de la 3,5-4m distanta, jocurile in 4k sunt bestiale si de la sub 3m.Posted Image


Adevarul e ca l-am folosit si eu azi vreo 2 ore legat la PC si l-as mai folosi. Ii povesteam si sotiei ca nu il mai returnez, acel backlight la 50% a rezolvat problema si sincer nu as fi incercat asta daca nu faceam topicul asta. Eu dadeam "Lumina fundal" la 50% din profilul Standard, dar mai e o setare generala Mod Eco pe care nu am setat-o mai jos de 75%. La postarea unui user am avut o licarire si am pus pe 50% si surpriza, nu ma mai dor ochii, in orice mod as fi : TV, PC, game, youtube. De luni ma gandesc sa-l mai tin si ca display, e mai ok pentru browsing pe net, mai ales daca sunt mai multe persoane in camera si faci shopping de exemplu.

Edited by pixel3cs, 25 April 2020 - 22:39.


#98
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,961
  • Înscris: 28.11.2006
Cdca probnlema e la tine. Incearca sa vizitezi un oculist dupa ce trece balamucul asta. Altfel, greu iti vei gasi un ecran sa te satisfaca.

Intre timp poti incerca sa iei ceva picaturi pentru ochii obositi (lacrimi artificiale se mai numesc), se gasesc la orice farmacie.

#99
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Aceste Lg ips (seria 7 și 8) sunt unele din cele mai slabe modele. Aproape imposibil de calibrat.

#100
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,808
  • Înscris: 16.01.2017
Nu trebuie "calibrat". Trebuie doar reglat ca-i sa-i placa utilizatorului.

#101
Calin_fdx

Calin_fdx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 13.09.2014
Si atatea pagini pentru un simplu reglat? Nu vin reglate??

Edited by Calin_fdx, 25 April 2020 - 23:50.


#102
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 26.01.2007

 Ramuran, on 25 aprilie 2020 - 22:31, said:

Am uitat sa mentionez ca reglajele nu le faci pe filme sau programe TV... Trebuie sa le faci pe niste imagini de inalta calitate cu o gama cat mai larga de culori. Daca nu te descurci, poti s-o folosesti pe cea pe care o descarci din link. Are atasata si scala de gri. Daca TV-ul nu e conectat la PC, o pui pe un stik USB pe care il conectezi la TV.

https://we.tl/t-hAIPaDpNzr

Maine fac un test cu imaginea asta. Cat de mare e ecranul pe care il folosesti ca monitor? M-as baga sa folosesc serios TV-ul ca monitor. Problema e ca nu pot sa mai stau pe scaun. Dupa ani de zile am probleme la coloana si statul intins pe canapea cu tastatura langa mine si ochii in TV rezolva problema asta. La birou, vrei nu vrei, esti obligat sa stai pe scaun.  Am fugit cat am putut spre freelancing ca sa mai scap de office problems. Scaunul, zgomotul din open space, programul 9-16, astea m-au terminat.

#103
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,416
  • Înscris: 22.10.2007
de obicei scaunele sunt mai ergonomice decat canapelele, tin corpul intr-o pozitie mai corecta, asta cat timp e reglat cum trebuie.

#104
GeorgicaPopescuIoan

GeorgicaPopescuIoan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 800
  • Înscris: 20.01.2019

 Calin_fdx, on 25 aprilie 2020 - 23:46, said:

Si atatea pagini pentru un simplu reglat? Nu vin reglate??
Nu vin reglate pe ochii tai ...de obicei vin reglate pe ochii vecinului  Posted Image

#105
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,808
  • Înscris: 16.01.2017

 pixel3cs, on 25 aprilie 2020 - 23:47, said:

Cat de mare e ecranul pe care il folosesti ca monitor? M-as baga sa folosesc serios TV-ul ca monitor.
Ti-am spus mai sus. "Un 55" 4k se vede excelent de la ~1m, ca monitor PC (10+ ore/zi)." Iarna cand noaptea e lunga sau cand intru la sedinte de filme sau gaming mai folosesc si ecranul de proiectie de 4m ca monitor. Sotia e moarta de placere sa se uite la TV pe ecranul ala mare.
De vreo 2 ani am stabilit ca voi trece la un 8K de cel putin 65" (preferabil 75") ca monitor curent. Astept sa se introduca HDMI 2.1 pe placile video.
O sa-ti placa ecranul marisor de 55" ca monitor PC.
Daca vrei sa stai intins, e preferabil sa-l pui pe perete pe un suport care permite inclinare si iti iei un "sezlong pentru living", ca sa stai ca boierul cu privirea ~perpendiculara pe ecran.Posted Image

#106
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,803
  • Înscris: 26.01.2007

 Ramuran, on 26 aprilie 2020 - 12:50, said:

Ti-am spus mai sus. "Un 55" 4k se vede excelent de la ~1m, ca monitor PC (10+ ore/zi)." Iarna cand noaptea e lunga sau cand intru la sedinte de filme sau gaming mai folosesc si ecranul de proiectie de 4m ca monitor. Sotia e moarta de placere sa se uite la TV pe ecranul ala mare.
De vreo 2 ani am stabilit ca voi trece la un 8K de cel putin 65" (preferabil 75") ca monitor curent. Astept sa se introduca HDMI 2.1 pe placile video.
O sa-ti placa ecranul marisor de 55" ca monitor PC.

Imi vine greu sa te cred ca stai la 1m de el. Dar e posibil, am mai vazut persoane care nu suporta icon-uri mici, text mic, si setau Windows la pictograme gigante.

La 2m de el nu prea observ diferenta intre rezolutie FHD si 4K in jocuri. Cam pe la 1.5m incep sa observ ca randarea in jocuri e mai buna la 4K. Materialele sunt mai detaliate, culorile sunt mai stralucite, edge-urile sunt smooth.

#107
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005

 pixel3cs, on 26 aprilie 2020 - 13:52, said:

La 2m de el nu prea observ diferenta intre rezolutie FHD si 4K in jocuri. Cam pe la 1.5m incep sa observ ca randarea in jocuri e mai buna la 4K. Materialele sunt mai detaliate, culorile sunt mai stralucite, edge-urile sunt smooth.
De asta se si recomanda distante mai mici la cele 4k tocmail pentru a vedea detaliile.

#108
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,182
  • Înscris: 16.10.2008
La 4k un ,TV bun( din pacate nu e cazul la acel LG) face diferenta prin HDR sau DV. Nu numarul de pixeli.
https://www.cnet.com...mats-explained/
Din pacate pt. a avea o buna imagine HDR, TV ul trebuie sa aibe un peak brightness mare ,macar 500-600cd/mp. Ceea ce nu e cazul la TV-uri din gama asta de pret. Indiferent de marca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate