Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poiana lui Ioc Khan CPI

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing
 BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?
 Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...
 Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...
 

Dacia Spring - prima electrica Dacia

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
16567 replies to this topic

#10999
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 17.09.2021

View Postgeorge_alexandru, on 12 decembrie 2021 - 14:27, said:

Perfect de acord, dar eu ma refeream la cei care folosesc rar masina pentru naveta/servici, eventual doar cand e urat afara. Adica daca ai face 1000-2000 km pe an in oras, s-ar mai justifica? Eu zic ca nu, nu-ti scoti banii.

Eu de exemplu la a mea ii dau drumul la incalzirea in scaun pentru plecatul de pe loc. E al naibii de rapida si ajuta enorm pana cand ventilatia incalzeste interiorul.

Ok, nu polueaza, dar sa fim seriosi, cati cumpara o masina electrica doar pentru ca nu polueaza? Parerea mea e ca majoritatea o iau fie pentru ca le place sa fie early adopters, fie din ratiuni de eficienta costuri. Daca vorbim de Tesla, ar mai fi si performanta si tehnologia impresionante pentru pretul sau.
Uite ,eu recunosc ca m-am uitat la pret dar la cel de achizitie ,nu neaparat la exploatare.Nu e vb sa-ti scoti banii ca orice masina e pierdere ,nicidecum investitie.Si nu ma interesa amortizarea in timp sau cat mai iau pe ea la revanzare,etc;
Daca e sa o iau asa,o masina scumpa (orice fel ar fi) se devalorizeaza mai tare (adica pierde pe an o suma mai mare decat una ieftina)...
Nu conteaza cati km face sotia atata timp cat are masina ei la dispozitie ,e usor de alimentat (o baga in priza cand vrea acasa) ,usor de condus (mai usor ca o automata care gestioneaza altfel regimurile motorului termic) si nici nu afuma casa daca e geamul deschis la parter (cand pleaca din curte)
Ce masina noua cumparam la 8000€ ,automata ?
Partea cu service-ul ,daca costa mai mult sau nu in timp,vedem.Cat sa se faca energia el ca pret ?Asta e o perioada de speculatii datorata rusilor (nemaifiind destule gaze nu mai pot produce atata energie electrica din resursa asta) si datorata liberalizarii dar nu va dura.Dupa cum vezi ploua de rupe,vom avea curent hidro si vom mai da drumul la nucleare in viitor (unii mai punem solare pe casa)...
Fara sa fiu vreun adopter din asta timpuriu (ca astia erau acu 10 ani) sau super ecologist eu fac ce pot zilnic ca sa am o amprenta cat mai mica de consum ;daca ar face si ceilalti macar atat si cred ca am reduce poluarea si consumul de energie cu 25%
Si ca ceva haios ,a-mi aduc aminte de reclamele alea la masini el , cand veneau chelnerii la masa sa faca plata cu un POS alimentat cu un mic generator ce scotea fum...Aia va ramane epocala !
Electricitatea putea avea alt drum si societatea noastra arata altfel azi daca nu-l mazileau pe N.Tesla (nu mai aveam tornade ,plin de meduze in apa marilor care stau sa fiarba,cresteri ale nivelului marii pt combaterea carora orase din Olanda sau Italia cheltuiesc miliarde,etc).Sa nu mai zic ca eram mai sanatosi...
Dar au intervenit astia cu imbogatirea rapida  (cu ind petrolului) si faptul ca azi ne gandim doar la confort arata ca nu am invatat mare lucru si nu ne pasa de urmasi (si cica am fi in stare sa facem orice pt copii nostri,le facem averi,le strangem bani pt studii inalte).Ce folos ,daca vor face ca pestii pe uscat...?!

View PostBogdanG2004, on 12 decembrie 2021 - 19:20, said:

Nu am folosit absolut deloc recircularea.. Am parcurs 25 km continuu, 5 minute a mers înainte sa plec ,ventilator pe treapta 2/3.. O fi prea nouă încă, mai studiez. ��
Eu folosesc tot ce se poate pt dezaburire :
-inchid aerisirea centrala ca sa se duca aer mai mult spre laterale
-caldura spre max (care incepe sa se simta imediat apoi o mai reduc)
-A/C-ul
-orientare aer pe zona 2-3 ,adica putin mai sus de 2 (s-a mai zis pe aici;adica putin mai sus de pozitia 2, cap-picioare)
-ba da ,recircularea pusa ca altfel vine mereu aer umed de afara si nu face fata AC-ul (cand ploua ai umiditate catre 100% afara)
-ventilatorul pe max (pt inceput) chiar daca se cam aude

Nu obtin efect instant dar nici ca la o termica  ,nu dureaza 10 min si sa mai stau si cu carpa pe geam...
Mai am o un Suziki Ignis si culmea ,se abureste si el f rapid pt ca : e foarte etans (deci si Spring este :)  ) dar e si habitaclul mic.
Pt cine nu e obisnuit cu piticele ,nu putem avea doar avantaje (strecurat in trafic, loc de parcare,consum mic)

#11000
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 17.09.2021

View Postmihaimihai, on 13 decembrie 2021 - 15:20, said:

Uite de unde am comandat eu stergator (trebuie sa ajunga azi-maine) https://salstil.ro/s...c&utm_term=2408
Multumesc Mihai ! Tocmai i-am dat GO (51 lei cu plata online CARGUS)
Pe eMag mai vazusem parca 55 lei fara transport...dar ultima mea verif a fost de Sambata
Pt cine mai vrea ,mai erau 9 buc pe aces site , doar...

#11001
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 17.09.2021

View PostBaXXXon, on 13 decembrie 2021 - 15:24, said:

Un Peugeot 307 din 2005 e varf de gama ? Posted Image
Multe masini au asa ceva si nu-s gama premium , dar ce stie unu care probabil nici permis nu are ...
:) Posibil sa-mi fii copil dar te iert ca si eu am si stiu cum sunt astia mici...
25 de ani de sofat si asta ca am fost lenes si am luat tarziu permis ;important e ca am sch vreo n-spe masini pana acum si doar am auzit vag de fenomen (izolat)
Daca nu a fost pus in masa pe masini sigur nu e o solutie fiabila/economica,etc.Cred ca le mureau bateriile f des in garantie,sau ceva similar... Sunt pline forumurile internationale de "masini renumite" pline de bube.
Bine ca ai tu confort si te simti bine cu aia ! Eu pe vremea aia am avut bani doar de Solenza,€4 ,masina de saraci (noua dar simpla) ....ca si acest amarat de Spring.
Fata de ea ,care nu avea nici iala pe dreapta acel 307 se putea spune acu 16 ani ca e varf de gama DA.
Pe atunnci multe masini abia aveau A/C darmite Clima ,rezistente si alte bazaconii...
De ,nu suntem toti bogati ! Dar nici fraieri sa ne mai luam in 2021 masini de 16 ani pt ca au "rezistenta" :) Scuze,mi-a scapat ;na acu' fiecare cu buzunarul lui (daca merge bine si a costat 2000€ mai tragi de ea si-ti faci treaba).Daca ma gandesc bine Solnitza mea a facut cam 4000€ ,cu toate reducerile (tin minte ca era Matiz la concurenta si m-am felicitat ca nu am luat doar pt renumele lui Tico si pt ca era frumoasa)
Eu ma refer la Spring acu ca la a 2-a masina si pt rulat preponderent in oras cu ea nu vad altceva mai convenabil din orice pct de vedere (mica ,fasneata,ieftina,cu garantie,etc,etc)
Fiecare cu parea lui ;eu unul nu am nevoie de confort de Mercedes de ici colea ,nici bicilete nu car in oras...si sper ca nici de stelutele alea sa nu am nevoie.
Chiar Solnitza cate o fi avut ?Sau poate si atunci cand am luat-o in 2004 era mai bine sa-mi fi luat o Volga din 87 ?
Asta e ,am gresit si eu...

#11002
atw

atw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 05.09.2017

View Postcristi1806, on 13 decembrie 2021 - 16:38, said:

Multumesc Mihai ! Tocmai i-am dat GO (51 lei cu plata online CARGUS)
Pe eMag mai vazusem parca 55 lei fara transport...dar ultima mea verif a fost de Sambata
Pt cine mai vrea ,mai erau 9 buc pe aces site , doar...
Inca se mai gaseste la Selgros cu 44 de lei, pentru cine are drum pe acolo, am luat eu de curand.
Nu pot sa zic ca face minuni, dar pare mai ok decat cel original.

#11003
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

View Postcristi1806, on 13 decembrie 2021 - 17:02, said:


Daca nu a fost pus in masa pe masini sigur nu e o solutie fiabila/economica,etc.Cred ca le mureau bateriile f des in garantie,sau ceva similar...

Asta e ,am gresit si eu
Sa nu se mai repete !
P.S. Inainte nici A/C nu era pus in " masa " pe masini deci o fi prost optionalu asta dupa tine ?

View Postcristi1806, on 13 decembrie 2021 - 17:02, said:

Cred ca le mureau bateriile f des in garantie,sau ceva similar...
Crezi prost , ala e baiul Posted Image

#11004
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postcristi1806, on 13 decembrie 2021 - 13:51, said:

Eu n-am auzit ca nu cumpara lumea ,din contra ,treb suplimentat fondul mereu (pe fiecare an)
OK ,e mare suma dar sunt bani europeni oricum pt ca exista o tinta de atins pt poluare (ca e vb de sanatatea noastra) asa ca incepem cu cei pt care prestatiile actuale sunt sufieciente si treb sa-i incurajam ;normal ,nu ?Vor veni si ceilalti ,cand vor mai scadea preturile.Mai ajutati mai obligati in max 20 ani vom avea toti electrice si cei carora nu le plac ori se vor obisnui,ori vor pune permisele in cui ori vor ramane cu zisu...
Daca-s asa slabe electricele de ce unii sunt la generatia a 2-a ?Cand au scapat de primele de ce au luat tot electrica ?

ce e aia "bani europeni" dupa tine? Bani moca veniti din cer? Breaking news nu exista asa ceva, sunt tot banii nostri luati cu imprumut, pe care ue ne obliga sa-i cheltuim dupa fanteziile domnului timmermans. PNRR e format din "bani europeni" aka banii nostri pe care ii cotizam la ue si aia stabilesc ce facem cu ei si ii trimit inapoi si bani luati cu imprumut de ue din care primim o parte fiecare tara si trebuie returnati impreuna cu ceva dobanda. Asa ca nu sunt moca pe niste bani picati din cer sunt tot pe banii nostri. Asa ca treaba asta cu suplimentarea fondurilor nu mi se pare mai ok decat Elena Udrea care facea terenuri de fotbal in panta si adrian nastase care facea sali de sport prin tot felul de comune. Nu va opreste nimeni sa va luati masini electrice doar ca nu mi se pare corect asa un ajutor excesiv din partea statului din banii tuturor cetatenilor in conditiile in care sunt nspe lipsuri in tara de la spitale la pensii si scoli cu wc in curte statul ia bani cu imprumut ca sa finanteze cumpararea de masini electrice de nivel trotineta confort plus cu mai multi bani decat ar avea nevoie ca sa faca anual cate un spital regional. Asta e, daca sunt asa grozave luati-le pe banii personali. Inseamna ca sunt good value for the money si merita 18k un spring sau 40k un ZOE.
Realitatea e ca foarte multi nu le-au luat ca ar fi ei nus ce activisti de mediu ci tocmai datorita acestor incentive si reduceri de taxe, locuri de parcare si alte avantaje pe care le primesc in diferite tari. Fara aceste cadouri nici macar nu s-ar fi uitat la ele. Erau doar cativa entuziasti cu masinile astea.

#11005
cosmin315

cosmin315

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.12.2020
Inca nu a aparut la nimeni sincronizarea in aplicatie?

#11006
ecoelectrik

ecoelectrik

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 29.10.2015

View PostBaXXXon, on 13 decembrie 2021 - 15:24, said:

Un Peugeot 307 din 2005 e varf de gama ? Posted Image
Multe masini au asa ceva si nu-s gama premium , dar ce stie unu care probabil nici permis nu are ...

Francezii au montat pe majoritatea masinilor cu motor diesel, incalzire electrica suplimentara, deoarece motorul diesel se incalzea foarte greu in oras la temperaturi joase. Cred ca si logan-urile diesel au, dar nu stiu sigur (va puteti interesa). Majoritatea posesorilor nu stiu asta, pentru ca nu prea se simte! Caldura se pierde pe traseu si ajunge la grilele de aerisire cu cateva grade peste temperatura exterioara. Nu se poate compara cu un sistem de incalzire, dar ajuta la dezaburire! Am avut 307 din 2005 si avea acest sistem de "incalzire electrica".

Sa compari o masina in care sunt peste 20 de grade cu una in care sunt 0 grade, dar sunt scaunele calde ( banuiesc ca mai aveti si o geaca groasa care va face sa nu simtiti caldura spatarului), este ca si cum ai compara o camera cu 24 grade in care stai lejer imbracat, cu o camera in care sunt 4 grade dar ai haine, manusi, caciula si incaltaminte de iarna.

Dar asta este o alta discutie prosteasca fara legatura cu Dacia Spring. In ultimul timp, au aparut multi pe acesst topic, care nu au altceva mai bun de facut cu timpul lor, decat sa posteze tot felul de teorii rasuflate despre vehiculele electrice si ecologie. Este trist ca oameni cu potential intelectual, nu gasesc o modalitate constructiva de a-si irosi timpul.

#11007
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 06.08.2006

View PostBaXXXon, on 13 decembrie 2021 - 17:18, said:

Sa nu se mai repete !

Crezi prost , ala e baiul Posted Image
Vezi ca esti cam obraznic. Treci la colt!Posted Image

#11008
shifterul

shifterul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 23.10.2008

View Postadrian_r5, on 13 decembrie 2021 - 14:03, said:

Trecind peste limbaju' "de mahala" ... pentru cei care sint "genul care merge 10% din timp pe drumuri scurte" si nu "stau la casa" ce recomandari ai ?
Cum ce? O Skoda Diesel.

#11009
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,823
  • Înscris: 09.01.2007
Eu sunt fan incalzire remote. Indiferent cat de repede incalzeste masina, tot e mai bine sa-i dai drumul cu cateva minute inainte si sa n-ai niciun stres.
DAR, incalizrea in masina si incalzirea in scaune sunt doua chestii diferite. Unul dintre criteriile de baza cand am ales eu masina a fost sa aiba incalzire in scaune (din fabrica, ca nu prea am incredere in after market cand vine vorba de sute de wati), pentru ca atunci cand vii de la ski nu se compara nimic cu un scaun cald. Chiar daca ai echipament pe tine. :)
Si feelingu' e foarte placut cand vii din frig. E foarte bine sa ai si incalzire buna si in scaune, si sa poti alege.

#11010
aurelgh

aurelgh

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.04.2015

View Postcosmin315, on 13 decembrie 2021 - 20:56, said:

Inca nu a aparut la nimeni sincronizarea in aplicatie?

Si eu am serie 35xxx, inca nu apare in aplicatie.

#11011
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View PostTehCube, on 13 decembrie 2021 - 23:17, said:

Eu sunt fan incalzire remote. Indiferent cat de repede incalzeste masina, tot e mai bine sa-i dai drumul cu cateva minute inainte si sa n-ai niciun stres.

Attached Files



#11012
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,737
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă e electrică ii place și lu' Gretuța :D

#11013
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 673
  • Înscris: 05.01.2007
Va salut, ati cumparat si probat careva huse pentru scaune? Daca da de unde si daca se potrivesc bine sau nu. Merci.

#11014
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

View Postgeorge_alexandru, on 14 decembrie 2021 - 08:13, said:

Dacă e electrică ii place și lu' Gretuța :D

Gretuta o da drumul la caldura acasa dupa ce ajunge acasa? Sau o asteapta casa calda? :)
Sau gandeste disociat?

#11015
postdan

postdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 274
  • Înscris: 08.01.2004

View Postclase74, on 14 decembrie 2021 - 11:23, said:

Va salut, ati cumparat si probat careva huse pentru scaune? Daca da de unde si daca se potrivesc bine sau nu. Merci.
husa nu, dar am luat acoperitoarea de scaun cu incalzire de la Lidl. nu se potriveste bine la Spring, cablul de alimentare iese din ea exact in dreptul inchiderii centurii si incurca rau. dar cu 30W sub fund parca nu mai e nevoie de incalzire in masina :):)

#11016
cristi1806

cristi1806

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 470
  • Înscris: 17.09.2021

View PostBaXXXon, on 13 decembrie 2021 - 17:18, said:

Sa nu se mai repete !
P.S. Inainte nici A/C nu era pus in " masa " pe masini deci o fi prost optionalu asta dupa tine ?

Crezi prost , ala e baiul Posted Image
DA ,e clar ,interpretezi gresit si mai esti si nevrotic ,de aia nu are rost sa continui...deci va fi ultima remarca/lectie
DA ,A/C -ul a avut si el ritmul sau de industriailizare desi era considerat f util ; parca a aparut in State si europenii nu l-au pus de la inceput pt ca nu au fost in stare sa-l faca ieftin,performant si fiabil .De aia se gasea doar pe varf de gama (care aveau si motoare si compartiment motor mai mari)...Si apoi mai era si freonul de tip vechi (periculos pt stratul de ozon);cand pierzi mereu si e si scump si periculos te mai gandesti daca sa-l pui peste tot.Nu mai zic cand se strica instalatia des ori faptul ca puterile motoarelor de pe batranul continent erau mici si asta mai lipsea (un agregat in plus care sa le creasca consumul si sa le scada puterea).Da va reamintesc ca Citroen inca avea in anii 80 faimosul 29 CP de pe 2CV,cu mici modificari (masina interbelica,aia de apare si prin filmele cu Louis de Funes) si pe care-l regaseam si la noi in tara pe faimosul Olcit (ca Oltena nu l-a mai prins)
Eu nu contest utilitatea "rezistentei" sau a altei inventii...dar e ceva de nu s-a pus niciodata in masa desi nu are cum sa fie in sine ceva scump (in sine nu dar in combinatie cu alte echipam poate ; pt ca sigur mai avea ceva pt control parametrii,chestii de siguranta sa nu ia foc,etc).Ori poate tu crezi ca nu ar fi considerata utila de arhitecti ...cand dezaburirea rapida si vizibilitatea tin de siguranta.
Eu cred ca a fost inlocuita cu rezistenta din parbriz ,dar si ala e scump si nu-l vezi pe toate masinile...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate