Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Bursa, Aur, Fonduri de investitii, Actiuni, Pacanele - Brainstorming

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
71 răspunsuri în acest subiect

#55
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.191
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Tocmai m-am trezit si eu din letargie dupa ce am citit doua carti de a lui Kyosaki si mi-am dat seama ca doar bazandu-mă pe job voi fi muritor de foame, am incercat ceva afaceri maj prin "tinerete" n-au mers nici nu am studiat prea mult, mi-au aparut copiii si fara sa-mi dau seama m-am trezit facand un job care nu imi place si mai este si singura sursa de venit.
Ce carti de educatie financiara v-au ajutat si ce titluri recomandati pentru cineva care o ia de la zero.
Multumesc anticipat.

#56
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.024
  • Înscris: 13.07.2011
Financial Statements: A Step-by-Step Guide to Understanding and Creating Financial Reports – de Thomas Ittelson
The Intelligent Investor – de Benjamin Graham

Astea 2 le gasesti si pe romana.

Dupa care imi plac si cartile scrise de Warren Buffet, dar nu sunt intodeauna despre strategii de investitie, mai mult deschid ochii.

Si restul de informatii le gasesti in ziua de astazi gratis pe internet/youtube.

Editat de business11, 26 septembrie 2019 - 15:11.


#57
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.191
  • Înscris: 06.02.2011
Mulțumesc de răspuns.
Ce titluri recomanzi de Warren Bufftet?

#58
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.024
  • Înscris: 13.07.2011
Trebuie sa ma corectez, Warren Buffett nu s-a ocupat cu scrisul cartilor, inafara de "The Essay" care o gasesti si in PDF. Mai mult este vorba de persoane apropiate lui care l-au analizat si impreuna cu el de multe ori au scris diferite carti.

Mie imi place mult "The Snowball", "The Warren Buffett Way", "The Real Warren Buffett", "The Warren Buffett Stock Portfolio", "Warren Buffett and the Interpretation of Financial Statements".

#59
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postberliotz, on 26 septembrie 2019 - 08:57, said:

Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
240% si 110%
Cum reușiți??
Exact! Posted Image

#60
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 12.07.2019
Imi place mult ca este precizat si Pacanele in titlu, sa nu fie tratat subiectul prea serios.

Acum sa scriu cea ce nu am scris, ca si initiatorul vroiam sa cumpar un autovehicul, aveam un buget de 1500/2500 de euro, asta in urma cu cativa ani, la momentul la care ma uitam sa cumpar o masina, asta era bugetul.
Si ma uitam pe OLX la opel, smart, skoda, dacia, incep sa ma uit pe olx si ajung pe la 3500 de euro, golf 4, golf polo, mai ma uit pe acolo si ajung la 5000 de euro, skoda octavia 2, mai caut si ajung la 7500 de euro, observ ceva duster. Aici m-am oprit, am calculat in lei cat venea 7500 de euro, veneau 30 si ceva de mii de lei.
Si aici stateam si ma gandeam, aveam cash(a se intelege depozite bancare) suma respectiva si ma gandeam ca ce dracu sa fac eu cu masina in Romania? Vreo 70 de lei era un abonament pe toate liniile de autobuz.
Ma apuc sa calculez cat costa asigurarea, impozit, rovinieta, itp etc... nu mai stiu ce suma rezultat dar era ceva ilogic, adica 840 de lei era un abonament pe tot anul pe autobuz/tramvai.

Nu mai mi-am cumparat masina si am inceput sa impart suma in titluri de stat, in depozite bancare, valuta etc...

Asa si initiatorul cu BMW-ul lui, dupa o varsta te gandesti ca ai deja prea multe lucruri care iti toaca bani, mai ai nevoie si de variante sa iti aduca ceva ajutor financiar nu doar sa iti toate din ei.

Din cauza asta zic ca imi place "pacanelele" din titlu, nu se uita careva de pe aici la vreunul dintre noi ca la un guru financiar, ete ca voi am fost si noi.
Si peste cativa ani am vrut sa cumpar un Opel de 1500 de euro si tot asa am ajuns la mercedes de 10 mii de euro, nu veneam sa cred cat de ieftin este, ma uitam si nu imi venea a crede ca masina aia este 10 mii de euro, disel.
Acum zambesc cand ma gandesc la treburile astea.

Editat de DuskGerman, 26 septembrie 2019 - 19:30.


#61
Vengeance2k

Vengeance2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 21.06.2019
Mandru

Fișiere atașate



#62
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 12.07.2019
Dap! O luna mai tarziu cand au inceput sa se inchida firme, sa dea afara sute de mii de bugetari.
Eu de aia nu prea cred stirile astea, nu cred nici ce zice Isarescu, cand iese Isarescu la TV se petrece invers de ce zice el, ba sunt in garda cand aud ca da vreo declaratie, asta vorbeste asa de rar ca insasi stire te pune pe ganduri ce drac s-a petrecut sau urmeaza sa se petreaca.

#63
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.024
  • Înscris: 13.07.2011
Noi am prins criza exact cand am intrat in UE, economia noastra nu era atat de dependenta de vest cum este in prezent. Imediat dupa 2007 au aparut multi nationale la greu in toata Romania in toate sectoarele. S-au inmultit datoriile de stat, export-ul a scazut si import-ul a crescut, iar cam tot ce ne apartinea am privatizat.

Inca o criza mondiala cred ca ne-ar lovi mult mai puternic, tinand cont de faptul ca multe multi-nationale ar concedia in masa. Pe langa asta curentul, petrolul, apa, etc. sunt controlate de companii vestice, daca alea vor fi lovit, atunci avem si noi de suferit.

Editat de business11, 27 septembrie 2019 - 10:59.


#64
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.008
  • Înscris: 17.08.2016
corect! plus gardul de indatorare al companiilor / populatiei care a explodat efectiv!

#65
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.543
  • Înscris: 24.05.2005
Polonia a manageriat criza din 2008 foarte bine.

#66
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.899
  • Înscris: 29.01.2019

View Postpaco rabanne, on 26 septembrie 2019 - 09:33, said:

Fonduri mutuale.

Eventual mai multe si cu profile de risc diferite daca suma este mare.

Un ex.: https://www.btassetm...tiuni/bt-maxim/


Comisioanele sint imense. Am luat un fond la intimplare:

Costuri:
Comision de cumparare: 0%;
Comision de rascumparare:
4% pentru perioade de detinere cuprinse intre 1 - 180 zile, inclusiv;
2% pentru perioade de detinere cuprinse intre 181 - 360 zile, inclusiv;
0% pentru perioade de detinere de peste 360 zile.
Comision administrare fond: 0.25%/luna din media activelor nete in administrare - acest comision este luat in considerare la calculul valorii unitatii de fond



Chiar daca il tii pe termen lung, .25%/luna e peste 3% pe an. Asta comparat cu un fond index care in general are un comision de 0.1%

Imi scapa ceva?

#67
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.451
  • Înscris: 17.05.2010
Pentru unii români e greu să facă demersurile necesare pentru a putea investi într-un fond de index.

#68
Vengeance2k

Vengeance2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 21.06.2019
Deci nu reusesc sa gasesc nici un broker cu o piata diversificata dar fara taxa lunara.
Tradeville - Piata mica
-Interactive Brokers - Se plateste diferenta pana la 10usd/luna
-Saxo, Taxa pe trimetru e ok dar mi-am facut cont si de cateva zile si de atunci tot "in review" e, n-au mai dat nici un semn  
-XTB - Am vazut doar ca nu au listate companii grecesti si am dat pass

Aveti alte alternative?

#69
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.899
  • Înscris: 29.01.2019
Cineva scria mai demult de TD Ameritrade.  Firma foarte serioasa.

#70
Vengeance2k

Vengeance2k

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 105
  • Înscris: 21.06.2019
Am incercat ieri dar nu accepta conturi din Romania

#71
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.899
  • Înscris: 29.01.2019
3%-4% comisioane ar fi pentru mine un deal breaker. Probabil de asta asa multa lume investeste in imobiliare.

Chiar si intr-o piata care creste, iti iau o buna parte din cistig. Insa cind piata scade, e chiar rau .

#72
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.024
  • Înscris: 13.07.2011
ETF cu costuri maxime de 0,3% ce naiba stam la discutii cu fonduri mutuale, per total performanta la mutuale nu este mai buna, este doar ceva pentru necunoscatori si lenesi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate