Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Biserica Ortodoxa Romana in anul 2019

* - - - - 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
153 răspunsuri în acest subiect

#127
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.261
  • Înscris: 21.06.2011

View PostAlireza, on 30 septembrie 2019 - 22:17, said:

Stiu ca nu duci lipsa, dimpotriva.

Ce vrei, nu toți suntem plini de har dumnezeiesc, de smerenie cumpătată, de bunătate divină, ca tine...

Dar mai spală-ți aura, că e cam neagră. S-o fi pătat de la cerul gurii.





#128
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 11.09.2017

View PostSabinatu, on 30 septembrie 2019 - 22:28, said:

Dar mai spală-ți aura, că e cam neagră. S-o fi pătat de la cerul gurii.
Asta de mai sus e o demonstratie de bunatate divina. Direct de la Dumnezeu care e langa tine, nu-i asa?

View PostSabinatu, on 30 septembrie 2019 - 19:26, said:

De Dumnezeu nu trebuie să mă apropii, e lângă mine.

Editat de Alireza, 30 septembrie 2019 - 22:36.


#129
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 30 septembrie 2019 - 22:19, said:

Ba cam ești, cĂąnd faci afirmații din astea, să știi. :nonobad:

Nu zic că n-or fi vreo câțiva curați printre ei, însă acuma să fim serioși, e chiar așa de greu de demonstrat ceea ce am spus eu mai sus?!

#130
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.357
  • Înscris: 06.07.2007
Parohia reprezinta Biserica. Preotul reprezinta Biserica.
Da, am ascultat explicatiile preotului.
Hartia aia reprezinta fix zero. La fel de bine putea sa-i dea o adeverinta ca nu mai consuma acadele timp de 4 ani. Eu ca angajator, sa-mi vina un ciumpalac cu o astfel de hartie... M-as sterge la fund cu ea in fata lui pentru ca valoarea ei e zero. Nicaieri nu are vreo valoare, nici macar in Biserica.
Preotul ala ar trebui sa-si invete pseudo-enoriasii de etnie rroma ca juramantul sau promisiunea e intre tine si Dumnezeu si nu ai nevoie de vreo adeverinta care sa ateste acest lucru. S-a inventat Spovedania, s-a inventat propunerea de indreptare.
Mai bine ii dadea cateva sfaturi, mai bine incerca sa-si catehizeze turma nu sa le cante in struna prostia. Oamenii cer multe, preotul ar trebui sa le explice ce anume vrea Dumnezeu de la noi. Si sunt convins ca Dumnezeu nunare nevoie de adeverinte prin care ne angajam ca nu mai bem decat 1 litru de bere/zi.

View Postmario_bril, on 30 septembrie 2019 - 21:38, said:


Aici nu este implicată instituția Bisericii, ci doar parohia. L-ai ascultat de curiozitate pe preotul paroh, care mărturisește de ce a făcut asta?


#131
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostAlireza, on 30 septembrie 2019 - 22:20, said:

Nu esti mincinos, esti un MARE mincinos.
Nu ai adus niciun argument, nu ai nicio postare in care eu sa fi luat apararea curvarilor sau perversilor, dupa cum m-ai acuzat.
Dar continui cu minciunile. Fara rusine.

Mincinos ești tu, se vede de la o poștă!

#132
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.261
  • Înscris: 21.06.2011

View PostAlireza, on 30 septembrie 2019 - 22:32, said:

Asta, de mai sus e o demonstratie de bunatate divina. Direct de la Dumnezeu care e langa tine, asa-i?
Haoleo! Blasfemie!
Dai vina pe Dumnezeu pentru glumele mele?!

Nu-i nimic, ia partea buna: unde o să ajungi tu după...nu mai trebuie să-ți faci griji cu plata căldurii.

#133
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 22:33, said:

Parohia reprezinta Biserica. Preotul reprezinta Biserica.
Nu, parohia face parte din Biserică dar nu o reprezintă. Patriarhia o reprezintă, nu orice parohie. Așa cum niciun primar nu reprezintă România, ci numai președenția.

#134
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 22:33, said:

Parohia reprezinta Biserica. Preotul reprezinta Biserica.
Da, am ascultat explicatiile preotului.
Hartia aia reprezinta fix zero. La fel de bine putea sa-i dea o adeverinta ca nu mai consuma acadele timp de 4 ani. Eu ca angajator, sa-mi vina un ciumpalac cu o astfel de hartie... M-as sterge la fund cu ea in fata lui pentru ca valoarea ei e zero. Nicaieri nu are vreo valoare, nici macar in Biserica.
Preotul ala ar trebui sa-si invete pseudo-enoriasii de etnie rroma ca juramantul sau promisiunea e intre tine si Dumnezeu si nu ai nevoie de vreo adeverinta care sa ateste acest lucru. S-a inventat Spovedania, s-a inventat propunerea de indreptare.
Mai bine ii dadea cateva sfaturi, mai bine incerca sa-si catehizeze turma nu sa le cante in struna prostia. Oamenii cer multe, preotul ar trebui sa le explice ce anume vrea Dumnezeu de la noi. Si sunt convins ca Dumnezeu nunare nevoie de adeverinte prin care ne angajam ca nu mai bem decat 1 litru de bere/zi.

Ei și tu, o fi avut preotul respectiv vreun prieten notar... :)

...să mâncă și gura lui o pâine! :)

Editat de heart_of_ice, 30 septembrie 2019 - 22:36.


#135
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.357
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAlireza, on 30 septembrie 2019 - 22:16, said:





Nu poti fi sigur de neseriozitatea omului respectiv.
Poate ca este ĂŽntr-adevăr un alcoolist, dar unul care incearcă să se dea pe brazda.

Si are nevoie de o adeverinta pentru asta? Promisiunea lui inaintea lui Dumnezeu nu valoreaza nimic daca nu e suplimentata de o adeverinta? Preotul a uitat sa-l invete ca Dumnezeu nu are nevoie de adeverinte?

#136
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 52.421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 22:33, said:

Hartia aia reprezinta fix zero. La fel de bine putea sa-i dea o adeverinta ca nu mai consuma acadele timp de 4 ani. Eu ca angajator, sa-mi vina un ciumpalac cu o astfel de hartie... M-as sterge la fund cu ea in fata lui pentru ca valoarea ei e zero. Nicaieri nu are vreo valoare, nici macar in Biserica.
Păi tocmai că reprezintă pentru cel aflat în cauză, ceva. Este un jurământ scris, făcut de respectivul enoriaș în Biserică, în fața lui Dumnezeu. Iar acea adeverință este pro-memoria. Preotul susține că astfel, având ceva scris, enoriașii caută să se țină mai strașnic de promisiunile făcute.

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 22:33, said:

Preotul ala ar trebui sa-si invete pseudo-enoriasii de etnie rroma ca juramantul sau promisiunea e intre tine si Dumnezeu si nu ai nevoie de vreo adeverinta care sa ateste acest lucru.
Preotul nu are pseudo-enoriași, ci doar enoriași.
Cât privește adeverința, nu servește decât strict ipochimenului respectiv.

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 22:33, said:

Mai bine ii dadea cateva sfaturi, mai bine incerca sa-si catehizeze turma nu sa le cante in struna prostia. Oamenii cer multe, preotul ar trebui sa le explice ce anume vrea Dumnezeu de la noi. Si sunt convins ca Dumnezeu nunare nevoie de adeverinte prin care ne angajam ca nu mai bem decat 1 litru de bere/zi.
Tocmai că a încercat să-i catehizeze. Se pare că pentru unii, această patimă s-a dovedit a fi mult prea puternică.
Așa cum unii au nevoie de o adeverință medicală ca să ia în serios seama că sunt bolnavi grav, se pare că tot așa, alții au nevoie de o astfel de adeverință pentru a conștientiza pericolul unui asemenea mod de trai.

Editat de mario_bril, 30 septembrie 2019 - 22:38.


#137
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 11.09.2017

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 22:36, said:

Si are nevoie de o adeverinta pentru asta?
Promisiunea lui inaintea lui Dumnezeu nu valoreaza nimic daca nu e suplimentata de o adeverinta?
Ce e gresit in a pune in scris o promisiune, un angajament pe care-l faci?
Sigur ca promisinile verbale valoreaza ceva, mult in unele cazuri.
Dar de ce e rau sa faci si in scris angajamentul?

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 22:36, said:

Preotul a uitat sa-l invete ca Dumnezeu nu are nevoie de adeverinte?
Nu e discutia despre nevoia lui Dumnezeu aici, ci de cea a pacatosului care doreste (poate) sa se indrepte.

View Postheart_of_ice, on 30 septembrie 2019 - 22:34, said:

Mincinos ești tu, se vede de la o poștă!
Ba tu!
S-a demonstrat deja si se poate vedea si de pe alte planete.

Editat de Alireza, 30 septembrie 2019 - 22:44.


#138
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostAlireza, on 30 septembrie 2019 - 22:45, said:

Ba tu!
S-a demonstrat deja si se poate vedea si de pe alte planete.

Arată-mi minciuna pe care am zis-o, mincinosule!

#139
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 11.09.2017
Ti-am arat-o de cateva ori, mai marele mincinosilor care esti!
M-ai acuzat ca as apara curvarii si perversii.
Uite-ti minciuna gogonata:

View Postheart_of_ice, on 29 septembrie 2019 - 16:03, said:

tu ce interese ai de le iei apărarea preacurvarilor și preaperverșilor în sutană?!

Ti-am cerut sa-ti argumentezi acuzatia, prezentand o postare in care am aparat un singur curvar sau un pervers dar tu in loc sa-ti ceri scuze, incerci sa spui ca si eu as fi un mincinos ca tine. Urat din partea ta!

Eu n-am luat niciodata apararea "preacurvarilor sau preaperversilor", fie ca au sau nu sutana.

#140
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.357
  • Înscris: 06.07.2007

View Postmario_bril, on 30 septembrie 2019 - 22:35, said:


Nu, parohia face parte din Biserică dar nu o reprezintă. Patriarhia o reprezintă, nu orice parohie. Așa cum niciun primar nu reprezintă RomĂąnia, ci numai președenția.
Biserica e reprezentata de Hristos nu de patriarh. Ca institutie pamanteasca, da, e reprezentata de patriarh insa patriarhul se foloseste de delegati pentru a o conduce, respectiv de episcopi. Episcopii la randul lor au alti delegati in subdiviziunile bisericii, respectiv in parohii. Atata timp cat preotii de rand nu derapeaza de la doctrina oficiala a Bisericii, se poate considera ca ei vorbesc in numele Bisericii pentru ca sunt oameni ai Bisericii scoliti ca sa propovaduiasca pozitia Bisericii. Daca apar derapaje, Biserica prin autoritatea ei se poate dezice de ce spune preotul x sau y. De asemenea, preotul e luber sa aiba opinii personale diferite de invatatura bisericii, la fel cum patriarhul e liber sa aiba opinii personale diferite de pozitia oficiala a Bisericii intr-o anumita chestiune.
Problema e cand preotul x sau y emite act cu stampila parohiei pentru niste chestii.... sa le spunem "pamantesti". Cand pui stampila parohiei oe un act, se presupune ca stii ce faci.
Nu poti pune acea stampila pe asemenea aberatii.
Ce urmeaza? Sa puna stampila pe chitanta de la bordel?

View Postmario_bril, on 30 septembrie 2019 - 22:43, said:


Păi tocmai că reprezintă pentru cel aflat Ăźn cauză, ceva. Este un jurămĂąnt scris, făcut de respectivul enoriaș Ăźn Biserică, Ăźn fața lui Dumnezeu. Iar acea adeverință este pro-memoria. Preotul susține că astfel, avĂąnd ceva scris, enoriașii caută să se țină mai strașnic de promisiunile făcute.

E clar atunci. Daca ai nevoie de ceva scris ca sa te tii de o promisiune facuta inaintea lui Dumnezeu...

View Postmario_bril, on 30 septembrie 2019 - 22:43, said:



Preotul nu are pseudo-enoriași, ci doar enoriași.
Daca te referi strict la cei trecuti pe liste ca facand parte din parohia X, da. Pot fi numiti enoriasi.
Insa eu ii numesc pseudo-enoriasi pe cei trecuti pe liste dar pe care ii vezi la Biserica o daca la 2 ani, probabil cand au nevoie de vreo adeverinta ca sa nu mai bea decat 1 litru de bere pe zi. Genul de oameni pe care daca-i intrebi cine a fost Adam si Eva, ei spun ca au fost "un sfant".
Genul de enoriasi care habar nu au cine e Dumnezeu si fac totul din frica ca sa nu-i trazneasca. Genul de enoriasi care habar nu au ca pe Dumnezeu nu-l cumperi cu o adeverinta.
Refuz sa cred ca un om care merge des la Biserica ar putea cere o astfel de adeverinta.
Sunt curios? S-au rugat impreuna? Au stat de vorba despre patima alcoolului? Au discutata despre ce vrea Dumnezeu de la noi oamenii si despre cum putem sa abandonam viciile pentru iubirea pe care i-o purtam? Sper ca nu s-a limitat totul doar la juramant+act. Suna prea.... notarial.
Repet: un crestin bine catehizat nu are nevoie de asemenea prostii. Protul trebuie sa-i atraga inspre Biserica nu inspre acte primitve.

View Postmario_bril, on 30 septembrie 2019 - 22:43, said:


Așa cum unii au nevoie de o adeverință medicală ca să ia Ăźn serios seama că sunt bolnavi grav, se pare că tot așa, alții au nevoie de o astfel de adeverință pentru a conștientiza pericolul unui asemenea mod de trai.

Nimeni nu are nevoie de adeverinta medicala ca sa fie sigur ca e grav bolnav. Adeverinta medicala are alt rol.

Editat de dan1980_25, 30 septembrie 2019 - 23:34.


#141
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.564
  • Înscris: 04.05.2006

View PostSabinatu, on 30 septembrie 2019 - 19:26, said:

Păi am fost, mai ales de cĂąnd m-am trezit cu o boală incurabilă și un copil cu probleme maxime de sănătate. Am văzut doar 2-3 babe răutăcioase, habotnice. Ba una m-a spurcat că de ce țipă copilul prin curtea bisericii. Comportamentul lor Ăźn societate...ochiul pe vizor, bĂąrfa, bucuria că mănĂąncă din coliva altuia, nu a ei...M-am lămurit.
Pai știi cum zic psihanalistii......ce alegi sa vezi (sau nu alegi dar vezi oricum) la alții, este de fapt o oglinda a propriei persoane :)
Tu ai ales sa le vezi doar pe babele alea. Ești sigur ca pe lângă ele nu exista și niște creștini adevărați?
Iar reacția preoților, poate fi și ea tot o reacție in oglinda. Un răspuns la modul tău de interacționare.


View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 21:12, said:


Nu vreau sa demonstrez nimic. Vreau doar sa confirm prostia omeneasca.
Totusi, sper ca nu e reala. Insa daca-i pe bune... e dezamagitor.
Dezamăgitor?! De ce? De unde provine dezamăgirea ta?

#142
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.357
  • Înscris: 06.07.2007

View Postrichelieu, on 30 septembrie 2019 - 23:30, said:



Dezamăgitor?! De ce? De unde provine dezamăgirea ta?
Din faptul ca individul ala s-a nascut bou si pleaca vaca.
A trecu pe acest pamant ca Voda prin loboda fara a sti nimic in plus despre Dumnezeu. Ramane doar spaima ca nu e e angajat de nenea patronu pentru ca e betiv. Nu are nici o treaba circul asta cu credinta sau cu Dumnezeu.

#143
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.018
  • Înscris: 11.09.2017

View Postheart_of_ice, on 30 septembrie 2019 - 22:32, said:

Nu zic că n-or fi vreo câțiva curați printre ei, însă acuma să fim serioși, e chiar așa de greu de demonstrat ceea ce am spus eu mai sus?!
E imposibil.
Sunt peste 15.000 de preoti. Cum sa demonstrezi ca, din ei toti, 14.950 sunt curvari si perversi?
Nu poate demonstra nimeni, nimic. Ca sa demonstreze, trebuie sa-i ia la rand si sa-i verifice si sa-i dovedeasca vinovati de  curvie si perversiuni.

Altfel e apa de ploaie. Sau, ca sa fiu mai exact, laturi varsate de 30.000 de indivizi care improasca rahat împotriva preotilor, cautand sa mascheze tocmai faptul ca ei sunt mai curvari si mai perversi decat cei pe care-i acuza.

Realitatea este tocmai invers: or fi si cativa preoti mizerabili intre cei 15.000.

#144
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.564
  • Înscris: 04.05.2006

View Postdan1980_25, on 30 septembrie 2019 - 23:46, said:


Din faptul ca individul ala s-a nascut bou si pleaca vaca.
A trecu pe acest pamant ca Voda prin loboda fara a sti nimic in plus despre Dumnezeu. Ramane doar spaima ca nu e e angajat de nenea patronu pentru ca e betiv. Nu are nici o treaba circul asta cu credinta sau cu Dumnezeu.
Nu ai tu căderea sa judeci asta. Relația cu Dumnezeu e personală, nu știi tu ce a înțeles omul ăla despre Dumnezeu și ce nu. Nu știi cum a ajuns la biserica, sa depună acel jurământ. Nu mai raporta relația altora cu Dumnezeu, prin prisma experienței tale personale. Crezi ca tu știi mai multe despre Dumnezeu? Sau eu? Sau oricine altcineva de aici? Cât de departe crezi tu ca suntem oricare dintre noi de acel om care a depus acel jurământ, in economia înțelegerii Dumnezeirii? 0.0000001%? 0.0001%?


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate