Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Vas de expansiune - bun sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012
Am cumparat un vas de expansiune pentru sistemul de incalzire si abia cand am ajuns acasa m-am uitat pe eticheta lui. Are urmatoarele caracteristici:

-volum 100 l;
- presiunea maxima 9 bar;
-presiunea de lucru - 6 bar;
-presiunea de pre incarcare a aerului de 4 bar.

Ei bine, aceste ultime doua caracteristici nu mi se par in regula. Daca eu il folosesc intr-o instalatie care la rece are 1.5 bari, limitata superior prin supape de siguranta la 3 bar, preincarcand vasul de expansiune la 4 bari, presiunea din instalatie va trebui sa treaca de 4 bar pentru a comprima aerul si a da voie apei sa se dilate. Presiunea de 4 bar nu se poate atinge, asadar vasul e inutil.

Ce e de facut? Sa incarc vasul cu o presiune mai mica  (1.5- 2 bar) si sa vad cum fluctueaza presiunea in intalatie, sau sa incerc sa-l returnez?

#2
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Reduci presiunea din vas la 1 atm si gata, ce asa complicat.
Spor!

#3
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca folosesti temperaturi ridicate in instalatie , ar fi bine ca presiunea setata pe vasul de expansiune sa fie imeddiat sub presiunea limita la sigurante , daca nu  e ok  si o presiune mai mica, de obicei peste presiunea de lucru

#4
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Se pare ca ai luat un vas de expansiune pentru boiler (ACM)...apa calda menajera. Ori n-ai stiut ce sa ceri,ori vanzatorul n-a stiut ce sa-ti dea...Romania "lucrului bine facut" Posted Image
Pe incalzire,sunt cele incarcate cu 1 bar si care lucreaza pana la 3 bari...si merg la temperaturi mai mari.

Edited by danpet, 14 September 2019 - 17:54.


#5
stefan011

stefan011

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 15.03.2012

 danpet, on 14 septembrie 2019 - 17:52, said:

Se pare ca ai luat un vas de expansiune pentru boiler (ACM)...apa calda menajera. Ori n-ai stiut ce sa ceri,ori vanzatorul n-a stiut ce sa-ti dea...Romania "lucrului bine facut" Posted Image
Pe incalzire,sunt cele incarcate cu 1 bar si care lucreaza pana la 3 bari...si merg la temperaturi mai mari.
Am luat si centrala si puffer de la ei, tot acum. Am cerut vas de expansiune de 100 l pt incalzire. Mi-a dat ce a a avut,  asta vand ei pt incalzire. La temperatura de lucru, pe eticheta scrie -10...+100 gr Celsius.

Una peste alta, faptul ca el are presiunile de lucru/preincarcare mai mari decat cele la care va fi folosit, reprezinta un avantaj sau dezvantaj?

#6
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Abia acum ne spui de puffer...trag concluzia ca ai o centrala pe lemne (peleti?)...Trebuia sa intri pe un topic dedicat centralelor termice,nu sa dezchizi subiect nou.
Vasele de expansiune sunt de 2 tipuri: pentru incalzire si pentru ACM. Trage singur concluzia si procedeaza in consecinta. Succes!

#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 06.01.2014

 danpet, on 14 septembrie 2019 - 20:19, said:

Vasele de expansiune sunt de 2 tipuri: pentru incalzire si pentru ACM.
Și dacă ai o centrala pe gaz ce face ACM, pe care a "baga" intr-un boiler, și apa calda necesara încălzirii în pardoseala, ai nevoie de 2 vase de expansiune ?

#8
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

 cristobob, on 15 septembrie 2019 - 12:06, said:

Și dacă ai o centrala pe gaz ce face ACM, pe care a o "baga" intr-un boiler, [...] ai nevoie de 2 vase de expansiune?
Da. Doar că, de fapt, centrala nu face ACM, ci face agent termic care va încălzi (printr-un schimbător de căldură, de tip serpentină) apa dintr-un boiler. Posted Image

Edited by raduk, 15 September 2019 - 18:16.


#9
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014

 cristobob, on 15 septembrie 2019 - 12:06, said:

Și dacă ai o centrala pe gaz ce face ACM, pe care a "baga" intr-un boiler, și apa calda necesara încălzirii în pardoseala, ai nevoie de 2 vase de expansiune ?

Pai sunt doua circuite separate, cel al agentului termic, care de obicei la centrale murale cu gaz are vasul de expansiune in centrala, si cel al apei calde care vine la robinet. Oriunde exista variatii de temperatura se pun vase de expansiune care sa preia volumul de apa rezultat din dilatarea apei fara o crestere semnificativa a presiunii in instalatie.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,508
  • Înscris: 06.01.2014
1.Pentru circuitul de apa calda ce caracteristici trebuie sa urmaresc sa aiba vasul de expansiune ?
2.Boilerul are cca 300 litri , am inteles ca se ia vas de aprox 10% din capacitatea boilerului. E ok sa-l iau de 80 litri ?

3.Pentru circuitul de incalzire (in pardoseala, atat parter cat si etaj) ce caracteristici trebuie sa urmaresc sa aiba vasul de expansiune ?
4.Ce capacitate ar trebui sa aiba vasul? ( nu mai stiu ca lungime totala au tevile ca sa pot calcula volumul).

#11
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
1. Vasul meu de expansiune pe boiler e pus pe intrarea de apa rece, deci nu vede apa calda, deci are aceleasi caracteristici ca cel de la hidrofor. Oricum am vazut ca si pe vasele de hidrofor scrie 100 de grade, deci  ar tine si la apa calda. Presiunea suportata sa fie peste ce ai in reteaua de apa rece.

2. Cred ca e mare. Depinde si cum il folosesti. Daca ai panouri solare, e posibil sa ai diferente mai mari de temperatura.

3. Nu ai cntrala pe gaz? Alea de obicei au vas de expansiune inauntru. Pentru iptal unde diferentele de temperatura sunt mici cred ca e suficient. Eu am si ipat si calorifere si numai vasul din centrala il am, 8l.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate