Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Bere de ghimbir

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Daca tot e caldura mare nu strica o bere de ghimbir.

Ingrediente ( ptr 2l ):

1. 150ml suc de lamaie ( cam 3 lamai mai mari zemoase )
2. O bucata de ghimbir - cam cat o minge de ping-pong, rasa fin.
3. O lingurita e ghimbir macinat ( ptr o aroma mai iute ).*
4. 5 linguri de zahar si/sau miere
5. Apa pana la 2l **

O sticla de plastic ptr apa carbogazoasa de 2l.

Moduri de preparare:

1. Soft drink.

Fara fermentare - se foloseste apa minerala carbogazoasa in loc de apa plata/robinet. Se poate pune doar jumatate de linguria de ghimbir macinat.
Se lasa 24h la temperatura camerei si se agiat din cand in cand.
Dupa 24h se pune la frigider si se mai lasa 24h pana cand se poate consuma.

2. Drojdie de bere

Se foloseste apa plata. Se pun in sticla cateva granule de drojdie uscata ( f. putine !! ) si se lasa la fermentat. Se agita din cand in cand.
Poate dura intre 3-4h pana la 24 h - sticla se va intari. Se pune la frigider ptr 24h.

3. Fermentare naturala ( metoda din Corfu )

Se adauga 10-15 stafide tocate marunt si se lasa la temperatura camerei. Se agita din cand in cand.
Poate dura intre 3 -7 zile pana fermenteaza si se intareste sticla.  Se pune la frigider ptr 24 ore.

4. Ginger plant

Doar pomenesc posibilitatea, ptr ca aceasta "planta" nu mai exista. Erau niste cristale similare chefirului de apa ( tot o simbioza ciuperca-bacterie ), dar maronii.
Din pacate in urma bombardamentelor din al doilea razboi mondial asupra Londrei nu mai exista aceste cristale.
N-am incercat cu chefir de apa - s-ar putea sa merga.

Note utile:

- In toate cazurile se poate refolosi "zatul" ramas pe fundul sticlei ptr inca 1-2 folosiri - se mai adauga ghimbir macinat jumatate de lingurita la fiecare folosire.
- Daca veti refolosi zatul aveti grija ca fermentarea atat in cazul 2 cat si 3 va fi mult mai rapida - cateva ore maxim.
- Metoda cu drojdie de bere da un gust mai aparte - un pic neplacut ( si un damf specific mai ales daca se refoloseste zatul ) si poate deranja persoanele cu gastrita.
- Daca intentionati sa pastrati mai mult timp sucul e bine sa il filtrati si sa-l puneti intr-o alta sticla, fara zat. Altfel dupa 2 zile inepe sa-si schimeb gustul si sa fie mai neplacut.

Tip:

Nu umpleti sticla de plastic complet - lasati 2-3 cm liberi - cam cum e la sticlele de apa minerala sigilate. Dupa ce ati pus toate ingredientele, apasati un pic pe sticla ca lichidul sa vina pana la buza sticlei si pe urma puneti dopul. Sticla va ramane moale si deformata. Dupa mai multe agitari va reapare aer pe care il puteti scoate in acelasi mod. In final cand apare aer si sticla se intareste inseaman ca a inceput fermentatia si trebuie sa o verificati mai des sa nu sara dopul si sa faceti mizerie :D Cand e suficent de tare - aproape ca o stila de apa carbogazoasa - dar nu chiar atat de tare trebuei sa mearag la frigider.

#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
eu am baut odata gata facuta (bere), nu prea mi-a placut, la fel cum nu ma omor dupa berea alba. In schimb imi place in cocktailuri precum Moscow Mule.

Mersi de reteta voi incerca si eu acasa.

Edited by business11, 01 August 2019 - 15:30.


#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde de cine e facuta - fiecare are propriul sau gust.
Plus ca unii pur si simplu nu suporta ghimbirul.

Retetele de la pct 1 si 3 au gustul Ginger Beer din Corfu. Mie aia mi-a placut cel mai mult asa ca am cautat sa obtin acelasi gust.

E posibil insa exceptand metoda 1 ca gustul sa fluctueze un pic la restul metodelor.

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Berea aia e un fel de pisat mai emancipat. N-are legatura cu "berea"

#5
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
decat sa bei sucuri la pet, mai bine zama de ghimbir
merge cu sushi

#6
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Alta reteta (mai alcoolizata):

Ingrediente

2 l de apă fără clor (de izvor, plata).
400g zahăr
suc de lămâie de la o lămâie.
O lingură de pudră de ghimbir sau doi centimetri (in lungime) de ghimbir proaspăt razuit.
o bucata de ghimbir (vreo 5 - 6 cm) tinuta intr-o punga de plastic vreo saptamana
(pana miroase a drojdie) sau putina drojdie uscata (2-3 gr)

Toate vasele sa fie curate (ideal sterilizate).

Puneti apa in vasul de fermentatie.
Adaugati sucul de lamai, ghimbirul si zaharul.
Amestecati totul bine (pana la dizolvarea zaharului).
Adaugati bucata de ghimbir (sau drojdia) in vas.

Vasul inchis ermetic cu serpentina de evacuare (ca pentru vin, alcool).
Dupa 2-3 zile e gata (1-2 grade, lasata mai mult creste gradul de alcool, acum fiecare dupa gust).

Drojdia trebuie sa fie (pentru) bere gen: https://www.emag.ro/...product-gallery

Se poate folosi si cea de paine dar....

Edited by breitner, 01 August 2019 - 17:13.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu-i cam de diabet cantitatea aia de zahar ? Posted Image

Quote

Berea aia e un fel de pisat mai emancipat. N-are legatura cu "berea"   
Asa ii vine numele ptr ca initial englejii au audaugat ghimbir la ingredientele de bere.
Dupa aia au gasit allte formule, dar denumirea a ramas.

Oricum exceptand soft-drink-ul restul sunt tot de fermentatie.

#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postmarcusdefeis, on 01 august 2019 - 16:43, said:

decat sa bei sucuri la pet, mai bine zama de ghimbir
merge cu sushi
Da' nu "bere".

#9
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
apai noah, nu e sake....

#10
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010

View Posteiffel, on 01 august 2019 - 17:18, said:

Nu-i cam de diabet cantitatea aia de zahar ? Posted Image

Asa ii vine numele ptr ca initial englejii au audaugat ghimbir la ingredientele de bere.
Dupa aia au gasit allte formule, dar denumirea a ramas.

Oricum exceptand soft-drink-ul restul sunt tot de fermentatie.

Nu prea, drojdia "mananca" zaharul (il transforma in alcool).
Poate ciroza (in cantitati mari)!
Si apoi cat zahar natural si artificial (ciclamat de sodiu) au sucurile din comert?

P.S. Asta-i o reteta americana (The REAL Ginger Beer Recipe) dar totul se face prin incercari pentru a gasi gustul potrivit fiecaruia.

Edited by breitner, 01 August 2019 - 17:39.


#11
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Sau bem bere adevarata, sau nu mai bem nimic. Ce este asta, bere cu ghimbir si zahar? Daca vrei ceva asemanator berii, dar fara alcool, incearca Kvas. Este o bautura produsa din cereale fara alcool, de la rusi. Are gust de paine. Exista magazine Beriozka in Bucuresti care o comercializeaza.

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Am scris mai sus de unde provine denumirea.

#13
kalysto

kalysto

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 08.01.2007
merci de idee. ador ''berea'' de ghimbir, si cu acest post chiar mi-a revenit pofta de ea. ca Bundaberg e tare scumpa...

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Ca sa mai reinviu un pic topicul asta - e iar vara...

Mai exista o reteta care foloseste asa numitul Ginger bug - practic un fel de "maia" cu ghimbir.
- se adauga intr-un borcan cam un sfert din inaltimea lui apa plata, 2 de ghimbir ras si 2 linguri de zahar
- dupa 24 de ore, la fiecare 24 ore se mai adauga 2 linguri de apa, 2 de ghimbir si 2 de zahar

O sa incepa sa fermenteze dupa 3-4 zile.

La reteta din primul post se lasa ceva spatiu in sticla si se adauga din Ginger Bug-ul fermentat - practic e un fel de drojdie de casa cu ghjimbir.

#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu imi fac sirop de ghimbir si pun apa carbogazoasa. Atentie totusi la cei care iau anticoagulante fiindca ghimbirul are si el proprietati anticoagulante. Oricum, in vremuri de pandemie, alaturi de quercetina, este bine sa-l consumi sub orice forma, dat fiind ca e un antiviral si anti-inflamator natural.
https://doc.ro/sanat...ficii-indicatii

Edited by Freddy12, 22 November 2020 - 17:50.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cu siropul e ceva mai ciudat - e alt gust, ptr mine e mai neplacut.
Plusca multe substante - gen vitamine se distrug la fierbere.
Ala merge daca nu ai acces la ghimbir proaspat.

#17
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010
Eu pun zeama de la 3-4 lamai dupa ce se raceste siropul. Are gust foarte bun, seamana destul de bine cu schweppes-ul.

#18
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

View PostRockyy, on 01 august 2019 - 18:15, said:

Sau bem bere adevarata, sau nu mai bem nimic. Ce este asta, bere cu ghimbir si zahar? Daca vrei ceva asemanator berii, dar fara alcool, incearca Kvas. Este o bautura produsa din cereale fara alcool, de la rusi. Are gust de paine. Exista magazine Beriozka in Bucuresti care o comercializeaza.
Kvasul e pe acelasi principiu ca si socata. Am băut odata cvas si nu mi s-a părut grozav. Socata e mai buna. Iar berea de ghimbir e cea mai buna daca nu esti din categoria celor care nu suporta aroma.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate