Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
medicament melatonina

La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B
 Recomandare sursa!

Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ
 Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...
 Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere
 

Lipsa DTS pentru televizoarele din 2019

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#73
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 12:28, said:


Nu-ti schimba nimeni tv-ul pt uzura led-urilor, e teapa ta asumata. Acet tip de tv are o tehnologie deosebita numai la diagonale de 75 inch in sus  dar si seria f  de 75 inch are aceasi tehnologie deosebita fata de cel de 55 inch. Diagonalele mici sunt numai fente  pt consumatori

M.am folosit de un PS55 seria am uitato, vreo 4 ani de zile, cand au inceput sa apara pixeli morti, tot asa aveam garantie 5 ani de zile, dupa 3 saptamani mi.au restituit suma de 800 euro pe care am dat.o cu 4 qni in urma cumparand tv, asta din cauza cq nu se mai fabricau ecrane pentru qcel model, asa ca prietene stau foarte bine la capitolul asta

#74
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 12:28, said:

Diagonalele mici sunt numai fente  pt consumatori
Ce vrei sa spui prin asta ?

#75
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 12:28, said:

Nu-ti schimba nimeni tv-ul pt uzura led-urilor, e teapa ta asumata. Acet tip de tv are o tehnologie deosebita numai la diagonale de 75 inch in sus  dar si seria f  de 75 inch are aceasi tehnologie deosebita fata de cel de 55 inch. Diagonalele mici sunt numai fente  pt consumatori

Adica nu-i acelasi TV mai mare, vrei sa spui ca are alte piese in el?

Edited by razor01, 06 April 2019 - 14:06.


#76
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 06 aprilie 2019 - 14:02, said:

Ce vrei sa spui prin asta ?
Tehnologia inglobata este foarte ieftina .
Ex  tv-ul  cu pricina seria 8000  la diagonala de 55 inca beneviciaza de local diming pe 5 canale (imparti displayul de 55 in 5 zone , benzi porizontale) pe cind la diagonala de 75 -85 sursa si retroiluminarea este mult mai complexa cu 16 zone de diming , au alt procesor si in multe cazuri memorie mai multa pt partea video si de decodare.
Local dimingul  si calitatea ledurilor sunt  cel care face diferenta  Qled-ul  spre ex  are un local diming la nivel de microzone 1000-3000  de zone mici de led comandate independent in functie de nivelul de alb astfel se apropie de tehnologia Oled  care are hibele ei

Edited by ciine, 06 April 2019 - 14:12.


#77
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Daca difera local dimming-ul inseamna ca e alt TV. Nu prea este normal sa existe asemenea diferente si producatorul sa mearga pe burta in speranta ca nu se prinde nimeni.

Edited by razor01, 06 April 2019 - 14:17.


#78
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,483
  • Înscris: 06.11.2014
1000..3000 de microzone? Wtf?!

#79
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009
Deci cine are diagonala de 55 e lake :))), ca de na unde plm sa bag 65 sau 75 daca eu am nevoie de 55, eu zic sa nu va ma8 uitati in gura oricui si sa traiti pe ce stiti voi,eu nu8005 l.am luat pe recomandarea unui prieten care are acest model de mai bine de un an si tv.ul arata excelent si in sunet si in orice asa ca fi.ti mai pozitivi

#80
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostiZet, on 06 aprilie 2019 - 14:16, said:

1000..3000 de microzone? Wtf?!
Nu sti ce-nseamna o matrice de leduri in electronica  si cum se comanda
Ai jos modulul de driver si procesare a acestei matrice de la un Qled de 75 , atentie numai driverul fara sursa efectiva , desfa-ti tv-ul si vezi daca-l gasesti pitit pe undevaPosted Image

[ https://assets.shopjimmy.com/media/catalog/product/cache/1/image/f8f28dc4a19c21aeb55ee5774693fb5d/s/h/shopjimmy-bn44-00903a-top.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e sursa pt 55NU8000 cu drivere cu tot fata verso , ia cautati vre-un procesor   poate-l gasit voiPosted Image[ https://assets.shopjimmy.com/media/catalog/product/cache/1/image/f8f28dc4a19c21aeb55ee5774693fb5d/s/h/shopjimmy-bn44-00878c-bottom.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://assets.shopjimmy.com/media/catalog/product/cache/1/image/f8f28dc4a19c21aeb55ee5774693fb5d/s/h/shopjimmy-bn44-00878c-top.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e sursa pt 55 f8000  si priviti cu atentie cele 16 canale de diming sub ele este ditamai procesorul , la diagonala de 55 inch fata de doar 6 canale de la  55NU8000
[ https://assets.shopjimmy.com/media/catalog/product/cache/1/image/f8f28dc4a19c21aeb55ee5774693fb5d/s/h/shopjimmy-bn44-00649a-top_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ieftineala asta trebuie sa-ti dai seama ca provine de undeva Posted Image
Daca nu aveti habar de electronica sa nici nu incercati sa comentati ceva

Edited by ciine, 06 April 2019 - 16:46.


#81
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Ar fi mai interesant daca ne-ai explica concret cum se traduc aceste lucruri in calitatea imaginilor pe care le vedem pe televizor. Concret, ce vedem mai bine si ce vedem mai prost pe televizoarele respective in functie de tehnologia de mai sus?

Edited by razor01, 06 April 2019 - 17:05.


#82
alexmaster

alexmaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,994
  • Înscris: 12.07.2009
De aroganti de astia ca tine e plina lumea prietene,aici daca ai ceva de spus spune pe limba tuturor lasa arfele deoparte, proaste cum sunt ele cea mai proasta gama de la samsung lasa asa sa fie, ia.ti tu uleduri

#83
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postrazor01, on 06 aprilie 2019 - 17:04, said:

Ar fi mai interesant daca ne-ai explica concret cum se traduc aceste lucruri in calitatea imaginilor pe care le vedem pe televizor. Concret, ce vedem mai bine si ce vedem mai prost pe televizoarele respective in functie de tehnologia de mai sus?
Pai sa incerc pe scurt.
Ca sa ai o imagine buna si corecta in afara de calibrarea corecta a LCD-ului  ai nevoie in spate de o lumina de calitate , uniformitate si intensitate cit mai mare si sincronizata cu rata de refrash a lcd-ului, cei care fac calibrari stiu mai bine acest aspect.
Comercial iti spune ca ai  x candele/m2 sau nit/m2 , dar nu vorbeste nimeni de uniformitatea acesteia .O data cu tehnologia led ce inlocuia tuburile clf (care intre noi spus dadeau o lumina destul de ok  si foarte intensa dar consumau mult mai mult  )  pt a mari calitatea imagini sa trecut la tehnologia de comanda a ledurilor proportional cu nivelul de alb din imagine   (comercial local diming sau microdim etc)
Acesta tehnologie  mareste substantial contrastul pacalind ochiul cu diferenta de lumina substantiala intre zona de alb si cele intunecate fara ca negru sa se transforme in gri.
Iti dai seama ca cu cit sunt mai multe astfel de zone mici care lucraza indvidual cu atit contrastul e mai calitativ, dar acest lucru implica cheltuieli mai mari , un controler si un driver pt fiecare zona , un microcontoler  pt mai multe zone , mai multe pvm-uri  pt fiecare canal prelucrate de procesor din sursa imagini afisate , per total mai multi bani.
O data cu concurenta tv-urilor din china   pt a se incadra in preturi competitive  aceste tehnologii au fost eliminate  si pastrate numai la gamele de lux unde  pretul acopera  cu profit  
In momentul de fata Lg a trecut la oled (la cele scumpe) , adica fiecare pixel este un led rgb , o tehnologie foarte ok dar cu probleme mari de fiabilitate , pt ca arderea unui singur pixel iti face tot tv-ul nefunctional. , la care se mai adauga burnout sau remanenta de care se plang multi in prezent.
Samsung  a mirosit problema la Oled si a implementat pe acelasi vechi lcd  matricea de led , adica led linga led  comandate in matrice de un procesor specializat  care moduleaza lumina fiecarei zone  in functie de nivelul de alb din senalul tv din acea zona si i-a zis Qled.De densitatea matricei depinde si calitatea imagini uniformitatea acesteia
Acestea sunt tv-urile foarte scumpe dar pt cele uzuale se merge pe ieftineala , s-a renuntat definitiv  sau s-a comasat zone mai multe pt un compromis , e ieftinala si in leduri , mult mai putine cu fiabilitate redusa ce obliga utilizatorul pt o imagine corecta sa mearga cu ele in blana ,astfel in 3-4 ani  la firmele consacrate apar probleme pe leduri aspect pe care nu-l intalnesti la cele din generatia 2012-14
Informativ ca sa faci o comparatie pune o imagine alba curata pe ambele tv-uri  cu lumina la max si priveste uniformitatea in special la colturi , dupa care redu lumina  sa vezi care din ele pastreaza colturile la aceasi intensitate ca  partea centrala. Pe urma pune o tabla de sah alb/negru  v-a fi ok unde vezi diferenta cel care reda cel mai bine diferenta intre alb si negru fara a interfera


Tehnologia 4k e inutila  atita timp cit n-ai inca azi la dispozitie fullhd macar, dar e o chestie comerciala care prinde

#84
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 16:43, said:

Nu sti ce-nseamna o matrice de leduri in electronica  si cum se comanda
Ai jos modulul de driver si procesare a acestei matrice de la un Qled de 75 , atentie numai driverul fara sursa efectiva , desfa-ti tv-ul si vezi daca-l gasesti pitit pe undevaPosted Image

[ https://assets.shopjimmy.com/media/catalog/product/cache/1/image/f8f28dc4a19c21aeb55ee5774693fb5d/s/h/shopjimmy-bn44-00903a-top.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e sursa pt 55NU8000 cu drivere cu tot fata verso , ia cautati vre-un procesor   poate-l gasit voiPosted Image[ https://assets.shopjimmy.com/media/catalog/product/cache/1/image/f8f28dc4a19c21aeb55ee5774693fb5d/s/h/shopjimmy-bn44-00878c-bottom.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://assets.shopjimmy.com/media/catalog/product/cache/1/image/f8f28dc4a19c21aeb55ee5774693fb5d/s/h/shopjimmy-bn44-00878c-top.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asta e sursa pt 55 f8000  si priviti cu atentie cele 16 canale de diming sub ele este ditamai procesorul , la diagonala de 55 inch fata de doar 6 canale de la  55NU8000
[ https://assets.shopjimmy.com/media/catalog/product/cache/1/image/f8f28dc4a19c21aeb55ee5774693fb5d/s/h/shopjimmy-bn44-00649a-top_1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ieftineala asta trebuie sa-ti dai seama ca provine de undeva Posted Image
Daca nu aveti habar de electronica sa nici nu incercati sa comentati ceva
Iar tu bajbai prin limba romana si cu toate astea, postezi.

#85
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postalexmaster, on 06 aprilie 2019 - 17:29, said:

De aroganti de astia ca tine e plina lumea prietene,aici daca ai ceva de spus spune pe limba tuturor lasa arfele deoparte, proaste cum sunt ele cea mai proasta gama de la samsung lasa asa sa fie, ia.ti tu uleduri
Omule ti-am urat fericire , eu n-am cumparat tv din comert in viata mea   nu pt ca nu-mi permit ci pt ca am alte optiuni mult mai ok .
Tine de ce ai ca viata-i scurta , ce drak vrei sa mori de inima rea din cauza unui tvPosted Image

View PostIon_de_la_Raion, on 06 aprilie 2019 - 17:56, said:

Iar tu bajbai prin limba romana si cu toate astea, postezi.
Si tu ti-ai luat tv 4k  si n-ai cui sa-l lauzi breePosted Image

Edited by ciine, 06 April 2019 - 17:59.


#86
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010

View PostIon_de_la_Raion, on 06 aprilie 2019 - 17:56, said:


Iar tu bajbai prin limba romana si cu toate astea, postezi.

Iar tu dacă n-ai nimic de spus îți sugerez sa stai în banca ta.

Explică-mi și mie frate Caiine cum poți sa ai 2000-3000 de microzone de dimming dacă ai mult mai puține leduri efective? Adică eu pe 65Q9FN am mai multe zone decât cele 32 de coloane și 15 randuri adică 480 de zone?

Edited by Gabone99, 06 April 2019 - 18:14.


#87
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostGabone99, on 06 aprilie 2019 - 18:04, said:

Iar tu dacă n-ai nimic de spus îți sugerez sa stai în banca ta.

Explică-mi și mie frate Caiine cum poți sa ai 2000-3000 de microzone de dimming dacă ai undeva mai puțin de 100 de ori leduri efective? Adică eu pe 65Q9FN câte zone de micro dimming am?
Pai la afisajul stradal cum sunt ????
[ https://audioactiv.ro/wp-content/uploads/2018/07/reclama-rgb-300x300.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Este in functie de diagonala .
Am desfacut unul parca 85hu9000 , ledurile sunt pe toata suprafata legate in matrice (coloane orizontale ce se intersecteaza cu coloane verticale ) exact ca la afisajul stradal  cu diferenta ca sunt toate albe
Acum iti dai seama ca n-am stat sa le numar  dar pe cuplele de la matrice erau numerotate ( H1-H500 corespondent V1-V500)  pina peste 2000

Edited by ciine, 06 April 2019 - 18:19.


#88
Gabone99

Gabone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 576
  • Înscris: 05.12.2010
Pai explica-ne cum funcționează matricea asta ca pe aici nu toți suntem electronisti.

Edited by Gabone99, 06 April 2019 - 18:23.


#89
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 17:54, said:

Informativ ca sa faci o comparatie pune o imagine alba curata pe ambele tv-uri  cu lumina la max si priveste uniformitatea in special la colturi , dupa care redu lumina  sa vezi care din ele pastreaza colturile la aceasi intensitate ca  partea centrala. Pe urma pune o tabla de sah alb/negru  v-a fi ok unde vezi diferenta cel care reda cel mai bine diferenta intre alb si negru fara a interfera

Adica acel alb murdar despre care se vrbeste la Qled-uri apare doar la diagonale mai mici?

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 17:54, said:

Tehnologia 4k e inutila  atita timp cit n-ai inca azi la dispozitie fullhd macar, dar e o chestie comerciala care prinde

Nu te obliga nimeni sa te uiti la posturi TV, exista destul material 4k daca achizitionezi discuri UHD sau te abonezi la Netflix desi discul fizic ofera o calitate mult mai buna.

Edited by razor01, 06 April 2019 - 18:27.


#90
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,315
  • Înscris: 23.02.2017

View Postciine, on 06 aprilie 2019 - 17:54, said:

Tehnologia 4k e inutila  atita timp cit n-ai inca azi la dispozitie fullhd macar, dar e o chestie comerciala care prinde
asta le mai spun si eu din cand in cand dar sare imediat lumea sa imi explice ca nu e asa, fara argumente, dar toti isi doresc ca tv ul lor 4k, pe care au dat aceeasi bani ca pe un FullHD, sa fie cumva "mai bun"... sa "se vada mai bine"...

De fapt, un TV FullHD va avea o imagine mai buna in 99% din cazuri (pt 99% din timp te uiti pe surse cel mult FullHD).
Pe de alta parte, nu prea se mai gasesc FullHD la vanzare... tocmai pt ca marketingul prinde.

Lipseste DTS? Ce conteaza, e modelul mai nou, deci trebuie sa fie mai bun... daca mai e si 4k, tre sa se vada mai bine, nu stim de ce, dar asa "trebuie"

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate