Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?
 Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10916 replies to this topic

#4861
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 15.11.2009

 dacrad2, on 02 decembrie 2021 - 21:12, said:

Banuiesc ca daca panourile sunt in alta locatie decat locuinta ,vei plati transport pt curent electric.

Da, în mod cert vor fi costuri, dar dacă sunt relativ mici (în jur de 0,20-0,25 lei/kWh) s-ar putea să fie totuși destul de avantajos, mai ales dacă ai putea achita costurile folosind o parte din producție.

Totul va depinde de modul în care directiva europeană va fi implementată la noi...

#4862
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,783
  • Înscris: 03.04.2017
Si atunci unde-i beneficiul daca tu dai bani pe sistemul de panouri platesti transportul si probabil si o chirie?

#4863
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 15.11.2009

 dacrad2, on 02 decembrie 2021 - 23:40, said:

Si atunci unde-i beneficiul daca tu dai bani pe sistemul de panouri platesti transportul si probabil si o chirie?

Beneficiul este că pot deveni prosumatori oameni care în mod normal nu ar avea această șansă, din motivele expuse în postarea precedentă...

Interesant ar fi, însă, dacă Statul ar subvenționa parțial și astfel de inițiative, așa cum face cu Casa Verde Fotovoltaice.

Într-un viitor ceva mai îndepărtat, prin intermediul colocării sper că va fi posibil să decuplăm noțiunea de prosumator de cea de proprietar al unui imobil și să poată deveni prosumatori inclusiv cetățenii care nu dețin bunuri imobile (stau cu chirie), aceștia consumându-și energia produsă, de exemplu, ori acolo unde au închiriat, ori pentru a-și încărca mașina.

#4864
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Vă salut, locuiesc într-o comună din Giurgiu, aflată la 20 km de București, se mai poate depune dosarul pentru panouri?
Firma trebuie să fie neapărat din Giurgiu sau poate sa fie de oriunde?

#4865
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
De inscris te inscrii la o firma care sa faca montaj in zona ta. Si oricum firmele mari nu fac lucrarea singure ci subcontracteaza alte firme, eventual din zona pentru lucrare. Nu cred ca firmele din Bucuresti te vor refuza pe motiv ca esti din alt judet.

#4866
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,783
  • Înscris: 03.04.2017

 subss, on 03 decembrie 2021 - 02:03, said:



Beneficiul este că pot deveni prosumatori oameni care în mod normal nu ar avea această șansă, din motivele expuse în postarea precedentă...

Interesant ar fi, însă, dacă Statul ar subvenționa parțial și astfel de inițiative, așa cum face cu Casa Verde Fotovoltaice.

Într-un viitor ceva mai îndepărtat, prin intermediul colocării sper că va fi posibil să decuplăm noțiunea de prosumator de cea de proprietar al unui imobil și să poată deveni prosumatori inclusiv cetățenii care nu dețin bunuri imobile (stau cu chirie), aceștia consumându-și energia produsă, de exemplu, ori acolo unde au închiriat, ori pentru a-și încărca mașina.
Vad ca trebuie s-o iau punct cu punct. Daca iti bagi curentul in retea vei plati o taxa lunara,pe teren unde sunt amplasate panourile vei plati chirie si paza lunar,actele sa devii prosumator,bataie mare de cap. In contextul in care hidroelectrica nu va mari pretul prea mult,de ce ai vrea tu om de la bloc sa dai banipe sistem si sa mai platesti lunar o taxa cand poti fi linistit cam cu aceiasi bani fara sa devii prosumator?

#4867
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 15.11.2009

 dacrad2, on 03 decembrie 2021 - 08:51, said:

de ce ai vrea tu om de la bloc sa dai banipe sistem si sa mai platesti lunar o taxa cand poti fi linistit cam cu aceiasi bani fara sa devii prosumator?

Decizia va fi una economică. Totul va depinde de ce subvenții (măcar 50% din bani să vină de la stat, adică să-ți dubleze contribuția proprie) și ce facilități (teren gratuit, scutiri sau reduceri de tarife de transport, taxe, certificate, cogenerare, etc.) se vor acorda unor astfel de asocieri ale prosumatorilor.

Actele/birocrația nu cred că ar fi problematice, deoarece s-ar ocupa de ele asociația, nu fiecare persoană fizică în parte.

Eu unul, care locuiesc la bloc, aș opta pentru o astfel de variantă chiar dacă ar ieși la un preț similar cu cel oferit de Hidroelectrica, din două considerente: prețul de la Hidroelectrica nu este garantat și ar putea crește semnificativ în viitor (dacă Statul vinde acțiunile majoritare), respectiv pentru că investiția s-ar putea amortiza undeva după 10-15 ani și ulterior aș fi pe profit pentru durata de viață a panourilor...

În mediul rural ar fi și mai simplu, pentru că s-ar putea consuma producția și direct prin rețeaua locală de distribuție la joasă tensiune, deci costurile ar fi minime.

#4868
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,783
  • Înscris: 03.04.2017

 subss, on 03 decembrie 2021 - 13:05, said:



Decizia va fi una economică. Totul va depinde de ce subvenții (măcar 50% din bani să vină de la stat, adică să-ți dubleze contribuția proprie) și ce facilități (teren gratuit, scutiri sau reduceri de tarife de transport, taxe, certificate, cogenerare, etc.) se vor acorda unor astfel de asocieri ale prosumatorilor.

Actele/birocrația nu cred că ar fi problematice, deoarece s-ar ocupa de ele asociația, nu fiecare persoană fizică în parte.

Eu unul, care locuiesc la bloc, aș opta pentru o astfel de variantă chiar dacă ar ieși la un preț similar cu cel oferit de Hidroelectrica, din două considerente: prețul de la Hidroelectrica nu este garantat și ar putea crește semnificativ în viitor (dacă Statul vinde acțiunile majoritare), respectiv pentru că investiția s-ar putea amortiza undeva după 10-15 ani și ulterior aș fi pe profit pentru durata de viață a panourilor...

În mediul rural ar fi și mai simplu, pentru că s-ar putea consuma producția și direct prin rețeaua locală de distribuție la joasă tensiune, deci costurile ar fi minime.
Si de ce ti-ar da statul subventie si teren gratis si alte facilitati?Esti in Romania mincinosilor care au respins peste 10000 de aplicanti la programul afm,in urma declaratiilor lor. Tu crezi ca esti intr-o tara cu apa calda si visezi ca statul oti va da si iti va face. In momentul actual statul nu iti da,iar ceea ce ai zis tu cu asociatiile nu e fezabil daca nu apar facilitatile de care vorbesti numai tu nu si functionarasii nostri.

Eu stau in mediul rural si nici prin cap nu-mi trece sa aplic pentru ceea ce ai zis tu. Pentru ce naiba teai numesti prosumator daca tu va trebui sa platesti taxe pentru curentul pe care il produci si vrei sa-l consumi. Ai casa,ai acoperis la bloc le umpli de panouri.

Edited by dacrad2, 03 December 2021 - 17:35.


#4869
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 15.11.2009
Este fizic imposibil să pui suficiente panouri pe bloc astfel încât să satisfaci în mod decent nevoile tuturor locatarilor... ai ajunge să atribui câte 500 de wați per apartament.

Statul nu va oferi niciodată din proprie inițiativă astfel de proiecte inovative, deoarece mulți dintre funcționari și politicieni nici măcar nu-și pot imagina așa ceva. Deci este de datoria noastră să le formulăm, să le argumentăm și apoi să le promovăm până când le preia vreun partid, pe care ulterior să îl votăm la alegeri.

Au și cetățenii o oarecare putere, chiar dacă o exercită doar din 4 în 4 ani :)

#4870
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Stie cineva daca sunt acceptate invertoarele hibride in programul AFM?

M-am documentat si am vazut ca au aparut astfel de invertoare pe piata, chiar si trifazate.

Ar fi mult mai OK sa bagi surplusul in baterii si doar apoi sa mergi la retea iar noaptea sa folosesti bateriile si doar apoi sa folosesti reteaua.

#4871
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 10.05.2007

 javanotti, on 04 decembrie 2021 - 14:03, said:

Stie cineva daca sunt acceptate invertoarele hibride in programul AFM?

M-am documentat si am vazut ca au aparut astfel de invertoare pe piata, chiar si trifazate.

Ar fi mult mai OK sa bagi surplusul in baterii si doar apoi sa mergi la retea iar noaptea sa folosesti bateriile si doar apoi sa folosesti reteaua.
Ai facut un calcul sau de unde stii ca e mai ok sa bagi surplusul in baterii decat in retea ?

#4872
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 javanotti, on 04 decembrie 2021 - 14:03, said:

Stie cineva daca sunt acceptate invertoarele hibride in programul AFM?

M-am documentat si am vazut ca au aparut astfel de invertoare pe piata, chiar si trifazate.

Ar fi mult mai OK sa bagi surplusul in baterii si doar apoi sa mergi la retea iar noaptea sa folosesti bateriile si doar apoi sa folosesti reteaua.
Sunt acceptate dar nu ai voie să pui baterii 5 ani de la instalare. La cum e situația azi cu tariful foarte mic pentru curentul injectat e posibil sa ieși mai bine cu baterii (deși investiția i inițială nu e nesemnificativa în plus după niște ani acestea trebuie înlocuite) dar dacă vor aproba noua lege cu compensarea 1:1 atunci e mai bine cred să injectezi în rețea. Discuția asta are sens in zonele urbane și suburbane unde nu sunt probleme cu furnizarea energiei.

#4873
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010

 mihai93, on 04 decembrie 2021 - 14:57, said:

Ai facut un calcul sau de unde stii ca e mai ok sa bagi surplusul in baterii decat in retea ?
Acum bateriile sunt scumpe si poate nu are sens investitia in ele dar o instalatie fotovoltaica nu o faci pentru 2-3 ani.
Daca invertorul ofera si optiunea asta nu vad de ce nu ai opta pentru unul de acest fel.

 mihaimihai, on 04 decembrie 2021 - 16:24, said:

Sunt acceptate dar nu ai voie să pui baterii 5 ani de la instalare. La cum e situația azi cu tariful foarte mic pentru curentul injectat e posibil sa ieși mai bine cu baterii (deși investiția i inițială nu e nesemnificativa în plus după niște ani acestea trebuie înlocuite) dar dacă vor aproba noua lege cu compensarea 1:1 atunci e mai bine cred să injectezi în rețea. Discuția asta are sens in zonele urbane și suburbane unde nu sunt probleme cu furnizarea energiei.
Multumesc, e clar! Ma gandeam ca daca invertorul ofera si optiunea asta sa ma orientez catre el. Am vazut ca invertoare on-grid Huawei au aceasta optiune.

#4874
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 10.05.2007
Pai huawei de exemplu ofera varianta de hibrid cu 15 Kwh LiFePO4 la aprox 37.000Ron, cati ani ai putea consuma din retea de banii astia...?.

Edited by mihai93, 04 December 2021 - 19:36.


#4875
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Inca o data mihai93, invertorul acesta se achizitioneaza pentru minim 10 ani!
Daca tu stii sa-mi spui cat vor costa aceste baterii LiFePO4 sau cine stie ce alta tehnologie de baterii peste 5 ani, be my guest!

Nu vad care ar fi dezavantajul sa achizitionezi acum un invertor hibrid, fara sa fie obigatoriu sa instalezi si baterii. Fata de un simplu invertor on-grid, acesta permite si conectarea de baterii DACA vei decide sa folosesti vreodata baterii. Nu este obligatoriu.  
Daca stii vreun dezavantaj al acestui invertor hibrid, te rog sa il spui.

#4876
KTF

KTF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 775
  • Înscris: 13.11.2003

 javanotti, on 04 decembrie 2021 - 14:03, said:

Ar fi mult mai OK sa bagi surplusul in baterii si doar apoi sa mergi la retea iar noaptea sa folosesti bateriile si doar apoi sa folosesti reteaua.

Pentru unele invertoare hibride chestia asta nu e valabila. Pentru Huawei nu o sa iti recuperezi niciodata banii de pe baterii in perioada aia de 10 de garantie. Poate alte invertoare hibride suporta baterii mai ieftine, dar la Huawei clar nu e eficient din punct de vedere financiar.

#4877
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 javanotti, on 04 decembrie 2021 - 14:03, said:

M-am documentat si am vazut ca au aparut astfel de invertoare pe piata, chiar si trifazate.
Vedeti ca alea trifazate au problema cu suma fazelor si cand injecteaza din baterie.

De ex. daca ai un consumator monofazat de 3 kW pe o faza, invertorul o sa consume 3 kW din baterie si o sa genereze cate 1 kW pe fiecare faza.
Dpdv al invertorului, este zero export, zero import.

Dpdv al unor contoare de energie electrica, ai 2 kW import si 2 kW export.

Daca ramane sistemul actual de compensare a energiei injectate, iesi in pierdere financiara. Cei 2 kW importati costa mai mult decat primesti pe cei 2 kW exportati.

Daca se introduce compensarea cantitativa, nu e nici o problema (dar oricum nu mai ai nevoie de baterie).

Edited by kolfleading, 05 December 2021 - 09:58.


#4878
javanotti

javanotti

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 21.02.2010
Hai sa pun altfel problema.
Instalatorul la care mi-am depus actele am vazut ca lucreaza cu invertoare Huawei. Documentandu-ma despre ale, am vazut ca aceste invertoare on-grid au si posibilitatea de conectare a bateriilor, intr-adevar doar baterii Huawei.
Asadar, Huawei ofera aceasta facilitate la invertoarele on-grid obisnuite.

M-am uitat si la Fronius dar acolo invertorul hibrid este diferit de cel on-grid si este mai mai scump.
Asadar, de ce as lua un invertor Fronius on-grid cand as putea lua un invertor Huawei hibrid care face acelasi lucru ca Fronius + ofera posibilitatea de a conecta o baterie Huawei (optional)?  
Chiar nu stiu daca dpdv. a calitatii Fronius este mult peste Huawei sau e tot pe acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate