Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?
 Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...

Dispar punctele de restaurare la ...
 

Sisteme fotovoltaice ON-GRID pentru prosumatori - program AFM

* * * * - 13 votes
  • Please log in to reply
10916 replies to this topic

#4825
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.06.2006
Pe scurt da.
Mai explicit, fiecare schimb/conversie de energie e subunitar.

Soare >> PV (0.3...0.9 inclinatie/ orientare x 0.15...0.21 randament)
PV >> Invertor 0.97 (pierderi pe sarme)
PV DC >> AC out 0.93...0.95
Daca sunt acumulatori (adica se mai vace o conversie DC/DC)
PV DC >> 48V DC 0.9x
48V DC >> AC 230V 0.95

Daca bagi și scoti din acumulatori, si acolo mai ai 2 conversii.

Edited by radurus, 24 November 2021 - 21:13.


#4826
edysun2007

edysun2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,052
  • Înscris: 16.07.2008
Da. Randamentul panourilor este altceva, poate de acolo vine confuzia. Adică, dacă de la soare vin 100W si panoul da la fire 15W, e 15% randamentul panoului. Dacă e soare bun, avem puterea de pe eticheta panoului.

Poate un panou de control arata ca primim 3000 de la panouri, dar utili o sa fie cei 2187 plus minus, pierderile se resimt de obicei in căldură, cam asta fac electronicele, se incalzesc, apoi se ventileaza si uite ca se duce curentul pe acolo.

Eu mai deschid geamuri sa fac curent, dar nu il pot capta integral in baterie 🙂.

Edited by edysun2007, 24 November 2021 - 21:58.


#4827
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 25.01.2007
Ceva pareri despre cei de la Voltech, daca si-a montat cineva cu ei? Am inteles ca inainte sa te inscrie, tre sa platesti in avans un contract de consultanta.

#4828
cosmin315

cosmin315

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.12.2020

 Meister, on 25 noiembrie 2021 - 16:09, said:

Ceva pareri despre cei de la Voltech, daca si-a montat cineva cu ei? Am inteles ca inainte sa te inscrie, tre sa platesti in avans un contract de consultanta.

Si la mine au incercat sa-mi bage pe gat contractul de consultanta (care vine acompaniat de un avans), motiv pentru care am zis pas.

#4829
The_Mack

The_Mack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 16.02.2007
salut. ptr zona Prahova, puteti recomanda o firma serioasa, participanta la proiect?

#4830
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 25.01.2007
Macar de-as sti in ce ma bag, daca imi convine ce vad platesc, la urma urmei e munca si timpul lor. Acum 2 ani era ceva pana in 1000 de lei. acum cateva zile eram la 50m de sediul lor, sun si zic ca vreau sa vorbim. Nu primim in vizita! Pun 3 intrebari, de 3 x "nu stiu, dati mail". Dau mail cu intrebarile, primesc mailul standard cu informatiile din program, nimic nou fata de ce stiam. Ciudata abordare. In 2019 cand am mai vorbit cu ei pareau profi. Dar daca si acum folosesc tot panouri de 260w in sisteme, in timp ce restul au majoritatea de 350+...

#4831
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,607
  • Înscris: 13.02.2006
Si cata consultanta GRATUITA am dat eu telefonic!!
Prietenii stiu despre ce vorbesc.
Daca primesc intrebari strict tehnice, raspund, daca nu, ( de genul daca panourile fotovoltaice fac si apa calda) le spun sa caute pe net.
De cand cu relansarea AFM, nu aveti idee ce perle aud zilnic.
Probabil aceeasi chestie si la Voltech.

Edited by rinaldoparaipan, 25 November 2021 - 18:13.


#4832
cosmin315

cosmin315

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.12.2020
Eu am dat la Voltech mail cu cerere de oferta in care sa fie specificate materialele utilizate punctual, ce panouri, ce sistem de prindere, ce model de invertor, etc. Am primit raspunsul automat in care era trecuta si partea cu contractul de consultanta. Drept urmare, i-am taiat de pe lista.

#4833
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,607
  • Înscris: 13.02.2006
Asa ca fapt divers, cat e valoarea contractului de consultanta?

#4834
cosmin315

cosmin315

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 11.12.2020
Nu mi l-au trimis, doar l-au mentionat. Trebuiau sa il trimita daca le raspundeam ca sunt de acord cu conditiile lor, ceea ce nu am facut.

#4835
vRusu

vRusu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 25.06.2008
Salut, aveti vreo recomandare de firma serioasa pentru instalare/consultanta program Casa verde in regiunea N-E, Botosani? Multumesc

#4836
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 12.09.2005
Sanse mici sa mai gasesti vreo firma disponibila.
Cam toate firmele au fost asaltate de doritori.

Plus ca e temerea legata de corectitudinea platformei, daca iarasi o singura firma acceseaza mii de dosare, restul firmelor, muncesc degeaba.
Probabil de asta si cer taxa aia de consultanta unii.

Corect era sa imparta numarul de proiecte finantabile la numarul de instalatori validati, cel putin pentru 72 ore. Pe urma sa dea la liber inscrierile. Era mai echitabil.

#4837
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 25.01.2007
Ca bine zici asaltat. Numai eu am dat 2 mailuri, am completat formularul de pe site la Genway si am sunat de 2 ori, cu 0 succes. Trecem la urmatorul.... E posibil sa mai apara si alti instalatori, pe langa sau in locul celor care s-au retras de data trecuta.

#4838
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 cosmin315, on 25 noiembrie 2021 - 19:04, said:

Eu am dat la Voltech mail cu cerere de oferta in care sa fie specificate materialele utilizate punctual, ce panouri, ce sistem de prindere, ce model de invertor, etc. Am primit raspunsul automat in care era trecuta si partea cu contractul de consultanta. Drept urmare, i-am taiat de pe lista.

Pai uite ce scrie pe site-ul Voltech:" «
Asiguram cele mai bune preturi la produsele aflate in gama noastra.
Daca primiti o oferta mai buna pentru acelasi sistem va rugam sa ne contactati pentru contraofertare.
Daca aveti dificultati in gasirea unui produs, la noi gasiti rezolvarea!
Va oferim consultanta tehnica gratuita si echipamente la cele mai inalte standarde calitative!"

Eu vad ca scrie ca e gratuita consultanta :)

#4839
Meister

Meister

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 25.01.2007
Poate in afara programului cand iti cere 25.000 pe un sistem de 3kw. Ce mai conteaza cateva sute la cateva zeci de mii!
Oricum, daca nu te inscrie in program (dar doar din greseala lor, nu ca nu mai prinzi tu locuri libere) atunci ai -10% la sistemele lor. Pai nu e bine si-asa? :))))

Stie cineva care sint bugetele care au mai ramas? Pe site vad la Regiunea RO32 - București-Ilfov 2188 80000000, nu parca atat era tot bugetul de acum 2 ani?

#4840
mihaimihai

mihaimihai

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,462
  • Înscris: 09.03.2006

 Meister, on 28 noiembrie 2021 - 17:48, said:

Ca bine zici asaltat. Numai eu am dat 2 mailuri, am completat formularul de pe site la Genway si am sunat de 2 ori, cu 0 succes. Trecem la urmatorul.... E posibil sa mai apara si alti instalatori, pe langa sau in locul celor care s-au retras de data trecuta.
Eu m-am inscris la ei pe site azi si in maxim 2h am primit pe email contractul si restul de documente informative deci sunt rapizi, nu stiu de ce nu ti-au raspuns in timp util.

#4841
florin24i

florin24i

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 20.02.2020
https://www.economic...rie_546231.html

media PZU = 49,5 bani /kw in primele 11 luni

#4842
subss

subss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 15.11.2009

 florin24i, on 30 noiembrie 2021 - 11:18, said:

media PZU = 49,5 bani /kw in primele 11 luni

Cât de sustenabilă va fi plata unui astfel de preț către prosumatori, pe termen lung, fără o destabilizare a sistemului?

Acum, la început, când sunt foarte puțini prosumatori, sumele vehiculate sunt derizorii în raport cu cifra de afaceri a marilor jucători din domeniu, dar ce ne vom face atunci când 25% din români devin prosumatori?

Va mai putea fi menținută măsura?

Nici nu cred că se va mai putea injecta cu ușurință în rețea, când 1 din 4 vecini este prosumator...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate