Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Poate schimb sistemul audio?

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
whitpaint

whitpaint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 28.08.2018
Salut!

Am momentan un polk s50+s30+s15 cu denon DENON AVR-X550 BT
Maximul de volum este de 70%, daca dau mai tare se aude distorsionat in boxa centrala si cele de podea.
Planul de viitor este sa mai cumpar o pereche de s20+ subwoofer si sa schimb amplificatorul pt 7.1 ori as putea schimba acum tot sistemul pt ceva pana in 5500ron ( boxa centrala+ boxe fata si cele de spate) iar restul pana la 7.1 adica subwoofer si inca un set de boxe le voi cumpara in viitor.
Ma tot uitam la ceva klipsh ori svs.

Pot gasi ceva mai bun la pretul acela de 5500ron?
Sistemul este folosit pt filme/tv/muzica (rock,pop,dance)

#2
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Cat la suta din ce asculti e muzica ? Banui ca ceva minuscul din moment ce ai pus-o ultima.

Apropo, cand dai peste 70 % din volum distorsioneaza doar basul ? Pentru ca asta s-ar putea rezolva doar prin adaugarea unui subwoofer, dupa care poti duce boxele spre 100%. Poti incerca sa vezi cum se comporta daca tai tot ce e sub 80-100 Hz, daca mai distorsioneaza boxele.

Edited by BG_183, 15 December 2018 - 00:10.


#3
whitpaint

whitpaint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 28.08.2018
Muzica ascult in fiecare zi la ele, ordinea a fost aleatorie.
Am dat setarile automate cu ajutorul amplificatorului.
Basul dar parca si din voce. Cel mai probabil o sa fie totul ok dupa adaugarea unui subwoofer... cred

#4
BG_183

BG_183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,125
  • Înscris: 08.04.2008
Cel mai probabil joasele distorsioneaza la nivel mare. Daca nu stii cum sa tai frecventele sub 100 Hz instaleaza programul Equalizer APO (e gratuit) si aplica un filtru manual de taiere ca in imaginea de mai jos si vezi daca mai distorsioneaza. Ce e sub aproximativ 100 Hz va prelua subwooferul fara probleme.

Attached Files


Edited by BG_183, 15 December 2018 - 00:39.


#5
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View Postwhitpaint, on 14 decembrie 2018 - 23:09, said:

Maximul de volum este de 70%, daca dau mai tare se aude distorsionat in boxa centrala si cele de podea.
Nivelul acustic este prea mare, solutia reducere.

#6
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Tu asculti muzica in toate boxele? si centru?

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Nu e nicio problema. 70% ala e de fapt maximul. Pozitia potentiometrului la care atingi puterea maxima a statiei sau a boxelor tine de nivelul semnalului primit de statie. Cine stie ce vrea si ce face prefera sa aiba maximul la 70% decat la 100% pt ca nu toate materialele audio au acelasi nivel. Daca asculti ceva care are un nivel mai scazut ce faci daca la maxim nu se aude suficient de tare si pt a ajunge la maximul real trebuie sa dai la 120%, ceea ce e imposibil?

Sa fac o analogie, eu imi reglez centrala termica sa pot avea temperatura dorita in casa cu caloriferele date la 4/5, nu la maxim. Daca vreau mai mult intr-o camera dau la 5.
Asa si cu statia.

#8
Adrian01

Adrian01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 293
  • Înscris: 14.02.2015
Vezi daca gasesti pe undeva Onkyo rz900, este certificat THX, adica la volumul de referinta poti asculta fara probleme, parca pe la 80% sau 82% si daca ai fronturi sanatoase, nu ti trebuie mai subwoofer.

#9
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Daca asculti muzica, pune un amplificator pe boxele alea, o sa fi uimit ce inseamna un amplificator fata de un receiver, iar muzica se asculta stereo, nu suround.

#10
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
De câțiva ani încoace se poate citi aceeași opinie stereotipă cu pretenție de adevăr general valabil muzica se asculta stereo, nu suround”. Trimiterile de mai jos sunt contra acestei idei preconcepute.
http://aixrecords.com/
http://www.2l.no/hires/index.html

Edited by gac, 15 December 2018 - 12:49.


#11
FloriN_83

FloriN_83

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 13.07.2007
Nu stiu ce ne-ai dat acolo, dar nu are nici o treaba cu realitatea, muzica noastra este stereo, cd-uri, vinyl-uri.....tot ce gasesti de cumparat este stereo, cu niste boxe bune si un amp foarte bun, obtii un soundstage de nu-ti mai trebuie suround, cand te duci la un concert de unde vine muzica? din toate partile sau doar din fata?

#12
gac

gac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 12.07.2005
Păcat că nu există și a XI-a poruncă: Nu fi ignorant, mai ales când Internetul îți stă la dispoziție

#13
userincognito

userincognito

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 30.07.2018

View Postrazor01, on 22 noiembrie 2018 - 17:35, said:

,,lectura'' obligatorie pentru pasionatii de home cinema si implicit utilizatori de receivere

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/B3WnqkxtMug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cu multumirile de rigoare pentru razor01!!!

Cam astea sunt limitele unui receiver din gama de jos, atata poate si el... Ca sa obtii dintr-un receiver ceea ce isi doreste initiatorul iti trebuie ceva mult mai serios decat acel Denon. Nu zic ca nu sunt receivere care sa ofere puterea dorita dar costa mult mai mult.

@initiator: asa cum a sugerat si Florin, nu ai vreun prieten care sa te ajute pentru o proba cu un amplificator stereo sanatos de 100+W? Eu m-as gandi si la urmatoarea varianta: boxele Polk s55 care ti-au placut la prima auditie si un amplificator stereo mai puternic care sa se incadreze in bugetul alocat de tine (inclusiv pentru sub si celelalte boxe de la acel sistem 7.1 de care pomeneai). Macar mergi la magazinul de undei ai luat boxele si fa o proba si la aceasta configuratie.
Altfel, daca nici asa nu esti multumit de cat de tare se aude, eu unul zic sa te uiti si la ceva PA...

#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,228
  • Înscris: 19.03.2007
Pacat ca nu te duci sa asculti un setup stereo "adevarat" , pe internet poate scrie oricine. Bine daca iti place sa auzi aplauzele in boxele din spate, un sistem 5.1 , 7.1....12.1 e exact ceea ce ai nevoie.

#15
whitpaint

whitpaint

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 28.08.2018
Nu am pe nimeni cu amplificator :/
Daca puteti sa mi dati exemple de sisteme stereo “calumea” ori ce amplificator as putea adauga la acest sistem, ceva pana in 1800ron daca este posibil.
Si voi taia frecventele cand ajung acasa sa vad diferentele :)

#16
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
ia un amp sh dotat si ai sa vezi cum misti difuzoarele alea. eu is fanboy yamaha, poti sa te uiti la niste yamaha sh pe olx,audioweb

#17
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postzile_san, on 15 decembrie 2018 - 21:10, said:

ia un amp sh dotat si ai sa vezi cum misti difuzoarele alea. eu is fanboy yamaha, poti sa te uiti la niste yamaha sh pe olx,audioweb
Din cate am vazut yahama la modele mai vechi au un consum imens chiar si de 700W,o sa il rupa la factura de curent

#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Consumul de curent ridicat la un amplificator chiar este un factor in favoarea calitatii sunetului. Tocmai sursele de alimentare potente si bine dimensionate dau acea rezerva de putere necesara unui sunet curat ,fara distorsiuni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate