Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

casă din Lazu Vegas

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#55
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
se poate fara stalp acolo...eventual cu grinda in ax B asa cum s-a sugerat deja

Attached Files


Edited by brawnie, 09 November 2018 - 20:43.


#56
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
update: stâlpul v-a fi scos și structura modificată, actele sunt pregătite pentru autorizația de construire, momentan sunt în discuție cu firma pentru execuție.
merge încet dar sigur.

Edited by p0rtalu, 25 November 2018 - 02:48.


#57
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postmmmgigi, on 17 octombrie 2018 - 06:19, said:

Nu am vazut inca o asemenea hota incat sa elimine din bucatarie orice miros de mancare. [...]

Ai open space, dintr-asta? Si te deranjeaza mirosurile?!

Revenind la planurile casei: sincer, nu-mi place ideea de a accesa terasa prin bucatarie, atat timp cat bucataria este izolata de rest. Livingul + locul de servit masa = o camera mare, destul de intunecoasa si total izolata (d.p.d.v. al accesului) de exterior. Bine te-ai mutat la casa! Posted Image

In general, nu-mi plac casele in care, odata intrat, esti inconjurat de usi si pereti; in plus, nu ai lumina naturala. Dupa cum spunea si altcineva, asta e un apartament mai spatios. Sorry ...

Edited by DIY, 25 November 2018 - 04:21.


#58
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postroman_roman, on 17 octombrie 2018 - 18:14, said:

[...] Am vrut livingul in exterior pentru a beneficia de lumină și pe zona de masa. Nu lângă garaj.

Si mie mi s-a parut ciudat felul in care spatiul tehnic, casa scarii si baia ar putea avea lumina naturala, din belsug, iar locul de servit masa este in intuneric. Chiar si partea de living, cu terasa alaturi si orientarea fata de punctele cardinale, nu ma .. orbeste.

#59
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Vezi că pe planuri ai trecut gradul 2 de rezistenta la foc,iar pentru acest lucru ai nevoie de autorizație psi și multă bătaie de cap.
La case de locuit se merge cu categoria 4 sau 5, unde nu ai nevoie de autorizație psi.




#60
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Si eu ma uit prin Lazu de aproximativ doua luni pentru un teren.
Dvs. in ce zona ati cumparat? Am vazut ca sunt la vanzare si terenuri intr-o zona "noua" aproape de autostrada.

#61
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Am depus pt AC, nu cred că se mai poate schimba clasa de foc.
Terenul este pe la mijlocul străzii"gh baritiu" iesirea se face catre sens giratoriu inapre CT. Am evitat zona dinspre cimitir.
Referitor la planuri asa s-a dorit chiar daca nu este adecvat pentru toata lumea.

Edited by p0rtalu, 06 December 2018 - 21:39.


#62
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006
Salut.Eu am achizitionat  de curand tot in Lazu,o casa p+1,la rosu.Avea placa turnata  si sus,si doar ce am terminat acoperisul ,cu tigla TONDACH Bolero.. Vad ca avem cam acelasi tip de acoperis.Este  construita cu  Porotherm light plus.Deasupra magaziei de la parter,,cum este in proiect,ptr ca era si acolo turnata placa ,lasati fier ptr 3 stalpi ,si lasat boiandrug in dormitor,am zidit un dressing de 12mp,am spart,avand acces din dormitor in acest dressing,si am coborat cu acoperisul direct peste ea.Casa am achizitionat-o la sfarsitul lui octombrie 2018.Terenul are 453 mp,restul pana la 500 este donat primariei ptr drum.La living am daramat peretele pana la stalp si s-a castigat spatiu, iar la etaj baia mare va avea 13mp,renuntand la dressing.La parter ,la living nu exista usa exterioara ce da direct in living din terasa, cum apare in proiect,fiind zid.

Attached Files


Edited by vslmarcel, 30 December 2018 - 14:30.


#63
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Cunosc din vedere casa și recunosc livada vecinului. Proiectul are spații foarte generoase și arată foarte practic. Daca nu deranjează, cât vă costa mp la roșu? Zona începe să se dezvolte și prezintă interes, succes la finalizarea proiectului.
Momentan astept oferte pentru construcție la roșu și in aprilie sper să mă apuc de proiect.

#64
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 13.02.2006

View Postp0rtalu, on 30 decembrie 2018 - 14:52, said:

Cunosc din vedere casa și recunosc livada vecinului. Proiectul are spații foarte generoase și arată foarte practic. Daca nu deranjează, cât vă costa mp la roșu? Zona începe să se dezvolte și prezintă interes, succes la finalizarea proiectului.
Momentan astept oferte pentru construcție la roșu și in aprilie sper să mă apuc de proiect.
Este prima strada paralela cu sos.  Cumpenei,cu acces din Drumul Hotilor. Am dat 60000E pe casa ,la rosu.,Acoperisul inca 10000E complet cu manopera ,lemn ,tigla Tondach si invelit.Asa arata cand am cumparat-o,ca in poza atasata si asa aparea anuntul .
http://www.generalim...zu-82000-euro/.
Casa nu a fost construita ptr vanzare,dar din cauza unui deces ,am gasit-o in octombrie 2018 la vanzare,si am reusit sa o iau cu 60000.Si mie imi place zona .Sarbatori cu bine si multa bafta.

Attached Files


Edited by vslmarcel, 30 December 2018 - 15:14.


#65
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
un update, am primit 3 deviz-uri pentru construcție și nu mă încadrez de nicio culoare în 100k E, 300E/mp este suma magică, voi face o modificare de proiect să renunț la beciul (”cu probleme„), modific detaliu streșină b.a. monolit. iar în privința accesului din bucătărie în living se v-a face printr-o usă din sticlă, altă soluție nu văd. (în condiția că se dorește bucătărie închisă).
dacă aveți alte sugestii vă rog să mi le spune-ți, mai ales că sunt hotarat să fac modificarea de proiect.

#66
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Updates: 600e/mp

#67
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Eu mă refeream „la roșu”.
În altă ordine de idei, dacă tot fac modificare de proiect mă gândesc și la următoarea variantă.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 17 January 2019 - 22:53.


#68
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Aceasta modificare ar însemna să-ți facă un alt proiect.
As alege varianta 2 ,dar compartimentat altfel partea din fata ,lățimea casei mai mică și demisolul mutat sub acea încăpere din spatele garajului, nu cu demisol tehnic sub casa.

#69
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Renunț complet la subsol și fac modificare de proiect în timpul execuției.

Attached Files


Edited by p0rtalu, 18 January 2019 - 14:17.


#70
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Ai obținut autorizația de construire ?

#71
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
Da, am AC, dar mă gândesc serios să modific proiectul.

#72
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
update: am modificat proiectul, acum sunt mai mulțumit că am adus locul de luat masa la soare și am renunțat la beci.
urmează să mai discut cu firma și cum începe sezonul să se apuce de execuție.
elevația o voi izola cu EPS 100 interior/exterior dar la placă nu pricep concret unde trebuie să pun folia de polietilenă.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   179.45K   55 downloads
  • Attached File  2.jpg   177.16K   72 downloads
  • Attached File  parter.jpg   141.53K   87 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate