Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

casă din Lazu Vegas

- - - - -
  • Please log in to reply
287 replies to this topic

#37
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015

View Postviotl, on 19 octombrie 2018 - 11:44, said:

Am glumit cumva, ma bag si eu in seama...
Ideea era ca nu are mare importanta grosimea caramizii, decit daca are rol de rezistenta, in schimb izolatia e importanta. Vorba lui Andrei, cat te tine buzunarul....

păi folosind teorema buzunarului merg pe bca de 15cm cu izolație vată bazaltică de 40cm, o pot ancora/fixa corespunzător și este la același preț cu varianta inițială.

#38
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Teorema inversa soune ca daca ai banul nu mai pui deloc, pentru ca iti permiti sa platesti gazul fara numar. In schimb daca esti sarac lipit trantesti o juma de metru de isolatie si ai terminat treaba :)).

Serios vorbind, eu am mers pe caramida 25 + 20 polistiren si am zidarie portanta. Caramida de 30 nu are sens dupa mine, doar daca ai stalpi de 30 si nu vrei sa te complici.

#39
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
pentru proiectul meu zidul este doar de umplutură, aș putea pune orice, chiar și chirpic.
mergând pe ideea de umplutură, bca-ul are mai mult sens decat cărămida (ușoară și prindere corespunzătoare + majorarea grosimii izolație).

#40
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postp0rtalu, on 19 octombrie 2018 - 14:56, said:

pentru proiectul meu zidul este doar de umplutură, aș putea pune orice, chiar și chirpic.
mergând pe ideea de umplutură, bca-ul are mai mult sens decat cărămida (ușoară și prindere corespunzătoare + majorarea grosimii izolație).

Plus mai putine punti termice datorita mortarului in pat subtirr plus oereti mai drepti deci mai putina incarcare cu tencuiala plus coeficient de transfer termic mai favorabil la bca decat la caramida :)

P.S. daca nu vrei sa ai colturile stalpilor ramase vizibile in camere va trebui sa mergi oe mai multe dimensiuni...nu doar pe 15

#41
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postp0rtalu, on 19 octombrie 2018 - 14:56, said:

pentru proiectul meu zidul este doar de umplutură, aș putea pune orice, chiar și chirpic.
mergând pe ideea de umplutură, bca-ul are mai mult sens decat cărămida (ușoară și prindere corespunzătoare + majorarea grosimii izolație).
au mama mea, daca trece @astrul pe-aici o sa umbli vânăt tot restul vietii...

View Post-Jinx-, on 19 octombrie 2018 - 15:43, said:

Plus mai putine punti termice datorita mortarului in pat subtirr plus oereti mai drepti deci mai putina incarcare cu tencuiala plus coeficient de transfer termic mai favorabil la bca decat la caramida Posted Image

P.S. daca nu vrei sa ai colturile stalpilor ramase vizibile in camere va trebui sa mergi oe mai multe dimensiuni...nu doar pe 15
la 40 cm de vata poti sa ai toate puntile termice din lume...

mă. carcotasilor. cat am stat spital m-am intalnit cu unul de prin Oltenia. O casa de marime medie. Consuma 5 m3 de lemne pe iarna....

#42
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
până la umplerea zidurilor este destul timp de discuții, rămâne proiectul stabilit cu stâlpi de 30x30cm.
momentan aștept de 4 săptămâni avizul raja și ridicare topografică în coordonate avizată de ocpi 5 săptămâni, slabe șanse să mă apuc anul acesta de proiect

#43
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@p0rtalu

Sa inteleg ca nu ai depus de AC inca?

Asteapta-te sa iti iasa prin februarie daca depui acum

#44
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
AC pentru zona Lazu care aparține de primăria Agigea durează câteva zile.

#45
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
Referitor la o intrebare pe care ai pus-o pe alta arie.In zona ct nu iti recomand nici o usa metalica pentru casa.Cel putin nu la bugetul acela

#46
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postp0rtalu, on 23 octombrie 2018 - 18:53, said:

AC pentru zona Lazu care aparține de primăria Agigea durează câteva zile.

Scz aveam impresia ca faci tot in Palazu :)

#47
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postoverseas, on 16 octombrie 2018 - 13:25, said:

. Asa e la mine Posted Image

In ce regiune geografica?

#48
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015

View Postbogumilandia, on 24 octombrie 2018 - 17:30, said:

Referitor la o intrebare pe care ai pus-o pe alta arie.In zona ct nu iti recomand nici o usa metalica pentru casa.Cel putin nu la bugetul acela
salut, am schimbat o ușă la părinți la apartament, nu știam multe lucruri despre uși dar se pare că am făcut alegerea corectă.

#49
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Apartamentul este o locuință cu intrare ferita de intemperii, casa este o locuință cu intrarea supusă intemperiilor. Și eu am ușă metalică la apartament, dar nu as monta ușă metalică la o casa. Ea va face condens , in aceste condiții.

#50
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015

View Postbogumilandia, on 24 octombrie 2018 - 17:30, said:

Referitor la o intrebare pe care ai pus-o pe alta arie.In zona ct nu iti recomand nici o usa metalica pentru casa.Cel putin nu la bugetul acela

View Postlenny13, on 25 octombrie 2018 - 21:32, said:

Apartamentul este o locuință cu intrare ferita de intemperii, casa este o locuință cu intrarea supusă intemperiilor. Și eu am ușă metalică la apartament, dar nu as monta ușă metalică la o casa. Ea va face condens , in aceste condiții.

La casă voi merge pe altă variantă, nu se merită o usă metalică antiefracție dacă sunt atâtea geamuri fără gratii la dispoziție. (părere personală)
Un motiv serios împotriva modificării usă casă către garaj a fost și acest argument.
Coincidența face că o ușă metalică la un apartament face foarte mult condens, (temperatură scăzută în casa scării) încât a ruginit tocul, trebuie să curăț și să vopsesc locul respectiv, foarte interesant că multă lume recomandă ciment în toc ci nu spumă izolator termic.

#51
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
update, avizul raja nu este gata, ridicarea topografică nu este gata.
în altă ordine de idei am cam dat-o în bară cu proiectul, au apărut câteva aspecte de rezolvat,
un stâlp în mijlocul holului, parterul l-am înâlțat prea mult din cauza necesității geamurilor la subsol, terasa a ieșit mult prea mică iar scările mă stresează enorm când le văd.
ce părere aveți? ce soluții am de modificare?

Attached Files



#52
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,900
  • Înscris: 27.02.2008
La un demisol/subsol..daca nu te ajuta panta terenului..atunci n-ai incotro..ori ridici cota zero ca sa ai geamurile peste CTA (deci scari ca sa urci in casa) ori bagi geamurile mai jos, in genul geamurilor sub cota zero...deci no view.. doar lumina naturel.

Cu stalpul ala..cred ca un structurist poate veni cu solutii.
Attached File  geamuri demisol.jpg   72K   90 downloads

Edited by manghels, 30 October 2018 - 14:49.


#53
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postp0rtalu, on 29 octombrie 2018 - 18:44, said:

update, avizul raja nu este gata, ridicarea topografică nu este gata.
în altă ordine de idei am cam dat-o în bară cu proiectul, au apărut câteva aspecte de rezolvat,
un stâlp în mijlocul holului, parterul l-am înâlțat prea mult din cauza necesității geamurilor la subsol, terasa a ieșit mult prea mică iar scările mă stresează enorm când le văd.
ce părere aveți? ce soluții am de modificare?


De ce naiba ti-a pus stalp acolo pe deschidere de 4.25 m?

E simpla treaba...cere-i sa iti mute grdinda din casa din axul B' in axul B...eviti in felul asta si o grinda pe mijlocul biroului

Placajele alea decorative de lemn o sa te apuce gaia cu ele.

Discutam cand vin acasa si iti arat cum arata in realitate ceva de genul si ce probleme apar.

Iti recomand si o usa de intrare frumoasa si cu coeficient de transfer termic f bun.

Edited by -Jinx-, 02 November 2018 - 08:10.


#54
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
se fac modificări la terasă și stâlp.
CTA rămâne deoarece nu cunosc înălțimea străzii. (am observat și „la vecinul„ că are un CTA înalt)
Am desenat și utilitățile, ce părere aveți (galben gaz, maro scurgerea și roz electric)
Am o dilemă, mă gândesc cât de greșit ar fi dacă investesc în izolație și aleg varianta cu CT(gaz) + calorifere supradimensionate (55gr tur) și renunț la ideea de ipat + mix calorifere etaj și garaj.

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 08 November 2018 - 22:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate