Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Rovinieta ramane valabila la schimbarea numarului de inmatriclulare?

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
michael78

michael78

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.02.2017
Am cumparat o masina din judetul Cluj si am inmatriculat-o pe judetul Valcea.Vanzatorul din Cluj a platit pe 1 an rovinieta si pe ea este trecut nr.de inmatriculare si seria  de sasiu.Aceea rovinieta este acum la mine.Pot circula cu ea linistit fara teama ca nu iau amenda nici eu nici cel din Cluj?

Attached Files


Edited by calinkgb, 08 June 2020 - 17:47.
facem un efort sa scriem cuvintele corect?


#2
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mergi la tine la drumuri si poduri sau cei care se ocupa de rovigniete, se completeaza o cerere pe care o au ei, este gratis si ti se pune in sistem numarul nou de inmatriculare.

In 2017 aprilie am luat o masina din alt judet inmatriculata in Ro si cu vignieta platita pana in 2018. Am mers am completat o cerere, mi-a bagat numarul nou in sistem si aia a fost.

Edited by Deenman, 19 September 2018 - 09:27.


#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da, ea ramane valabila cu schimbarea nr de inmatriculare.
Am fost in situatia aceasta si am sunat la CNADNR.
Mi s-a confirmat ca de fapt vigneta e legata de seria de sasiu a masinii.

Nu am facut nicio cerere si nici nu am primit de 2 ani amenda legata de asta.

#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"În cazul schimbării numărului de înmatriculare al vehiculului pentru care a fost achitata rovinieta,aceasta îşi menţine valabilitatea numai în condiţiile în care la emiterea acesteia numărul de identificare al vehiculului a fost înscris corect.
În orice altă situaţie utilizatorul va solicita CNAIR - S.A., în scris, efectuarea modificării numărului de înmatriculare în baza de date a SIEGMCR.
Pentru efectuarea modificării utilizatorul se va prezenta la unul dintre punctele de lucruale CNAIR - S.A. (lista acestora se gaseste la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete –Puncte de schimbare a numarului de inmatriculare) , cu următoarele documente:
  • cerere scrisă, conform formularului-tip care se regăseşte la www.cnadnr.ro, sectiunea Roviniete - ,,Formulare – Cerere schimbare numere inmatriculare”
  • cartea de identitate a autovehiculului în copie şi original
Odată cu modificarea numărului de înmatriculare, în baza de date se va elibera, prin intermediul SIEGMCR, un document care atestă efectuarea modificării şi valabilitatea rovinietei pentru noul număr de înmatriculare, în două exemplare identice, dintre care:
  • unul va fi ştampilat de către CNAIR - S.A. şi va fi înmânat solicitantului;
  • unul va fi semnat de către solicitant şi va rămâne la CNAIR - S.A.l"
  • sursa:https://www.e-rovinieta.ro/ro/intrebari-frecvente


#5
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
Adm, e logic ce zici dar camerele te iau dupa nr, nu dupa seria de sasiu, deci amenda trebuie sa vina si pe urma o contesti

#6
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Da, vigneta este valabila chiar daca se vinde masina.

Edited by calinkgb, 08 June 2020 - 17:48.
S-a modificat


#7
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
DA - rovinieta ramane valabila

Trebuie sa notifici in scris efectuarea modificarii la CNAIR - S.A  sau te prezinti personal la una dintre subunitatile CNAIR - S.A. cu urmatoarele documente:
- cerere scrisa, conform formularului-tip care se regaseste pe pagina web a CNAIR - S.A.;
- cartea de identitate a autovehiculului in copie si originalul acesteia pentru verificarea conformitatii.

Spor

Edited by calinkgb, 08 June 2020 - 17:49.
off-topic


#8
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
Ramane valabila rovinieta si pe noul numar, se verifica seria de sasiu, care trebuie sa fie corecta.

Nu trebuie mers nicaieri, asa era odata.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmichael78, on 19 septembrie 2018 - 09:20, said:

Am cumparat o masina din judetul Cluj si am inmatriculat-o pe judetul Valcea.Vanzatorul din Cluj a platit pe 1 an rogvinieta si pe ea este trecut nr.de inmatriculare si seria  de sasiu.Aceea rogvinieta este acum la mine.Pot circula cu ea linistit fara teama ca nu iau amenda nici eu nici cel din Cluj?

Da.. Cei de la CNAIR cu camerele lor nu au cum sa verifice cine e la volan ei verifica cel putin numarul si/sau seria asociata si daca s-a platit pe cel putin una din cele doua, taxa de drum.  Eu asa stiu. Dar.. vad ca lumea mai sus scrie ca trebuie depusa hartie.

Edited by rosix, 19 September 2018 - 11:30.


#10
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Eu am depus cerere gratis la ei, a durat 5 minute. Mi-a modificat numarul nou de inmatriculare pe seria de sasiu si asta e tot.  Masina am luat-o cu numere de IF si am inmatriculat-o cu numere de MM.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate