Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Pierderi pe instalatia de gaze?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca sint pierderi minore , slabe șanse să găsești ceva cu spuma sau chiar cu detectorul .
Pt asta se face revizie , că implică proba de presiune.
Poți chema orice firma , nu trebuie una anume .

Edited by 86-APP, 05 September 2018 - 08:08.


#20
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu ma gindesc ca sa facut proba de presiune pentru teava. Fiind vorba de un bloc nou, pariez pe 2 chesti:
- Fie olandezul de le iesirea din contor nu-i strins bine, sau a "piscat" garnitura de cauciuc, sau a bagat-o in contor.
- Fie scapari sub centrala, de la robinet si pina la centrala. Fie olandezul de racordare cu centrala, fie dopul de vizitare de la filtrul Y.
(cam astea sint de regula problemele la o instalatie nou, cum este si cea de fata)

#21
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Post86-APP, on 05 septembrie 2018 - 05:05, said:

Continua să le amețești.
Ce spui tu nu are legătură cu realitatea , dar mă amuză că insiști să mă înveți cum să-mi fac meseria.
Pretene daca asa iti faci tu meseria inseamna ca  ar trebui sa nu o mai faci ... te joci cu vietile clientilor si  cu libertatea ta ,
PS . am vro 19 ani de experienta pe reteaua de distributie si 67 de oameni in subordine  cu care efectuez mentenanta corectiva/preventiva  , tehnica clientela  , serviciu de urgente ,si  cam tot ce inseamna lucrari de modernizare si extindere retea in zona  la aproximatin 360 000 locuitori si  credema am vazut multe ... poate chiar prea multe asfel incat sa ma amuze ceva in domeniu , din partea mea poti sa fi foarte amuzat sau amuzant  dar  ma indoiesc ca clientii o sa aiba aceeasi stare de spirit  ...
Cu respect .

#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdummy_, on 05 septembrie 2018 - 16:04, said:

Pretene daca asa iti faci tu meseria inseamna ca  ar trebui sa nu o mai faci ... te joci cu vietile clientilor si  cu libertatea ta ,
........
Explica ce am spus gresit . ...cu subiect si predicat .

#23
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Post86-APP, on 05 septembrie 2018 - 16:43, said:

Explica ce am spus gresit . ...cu subiect si predicat .
1, Daca o luam strict dupa lege , deja trebuia sa anunte la nr de urgenta , indiferent de consecinte . Asta este OBLIGATIE
Raqspuns -explicatia  o gasesti mai sus .
2,Chiar in cazul ca are contor separat , se  cere si verificare sau revizie pe coloana comuna , ....
Raspuns- , dami te rog articolul din  normativ unde este specificat acest lucru ...
Probabil e mai mult decat ok pentru constructor sau firma ca odata cu revizia IU individuala sa faca  si cea comuna si firma sa il taxeze dublu dar hai sa respectam  normativul ...  ce se intampla daca 1 abonat are pierderi de gaz pe IU interioara ,  vine firma domnul 86-APP face revizia Iu Individuala  si  comuna pe casa scarii OK...  dupa care la apartamantul de langa la 3 luni  se intampla acelas lucru ( pierderi de gaz pe IU interioara )?  dupa  care la 9 luni vecinului de la etajul superior ii inchide Distrigazul alimentarea pentru  ca a constatat scapari de gaz la imbinarile filetate pe IU  ...mai faci revizia inca o data pe casa scarii la fiacare inchidere individuala de apartament   ?pe  ce baza legala ?
Sau eventual cand trebuie sa faci revizia  numai pe instalatia comuna faci si revizia pe instalatile individuala ale  tuturor locatarilor ???
Te rog un  raspuns cu subiect si predicat .
Multumesc.

Edited by dummy_, 06 September 2018 - 16:08.


#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdummy_, on 06 septembrie 2018 - 15:58, said:

1, Daca o luam strict dupa lege , deja trebuia sa anunte la nr de urgenta , indiferent de consecinte . Asta este OBLIGATIE
Raqspuns -explicatia  o gasesti mai sus .
2,Chiar in cazul ca are contor separat , se  cere si verificare sau revizie pe coloana comuna , ....
Raspuns- , dami te rog articolul din  normativ unde este specificat acest lucru ...
Probabil e mai mult decat ok pentru constructor sau firma ca odata cu revizia IU individuala sa faca  si cea comuna si firma sa il taxeze dublu dar hai sa respectam  normativul ...  ce se intampla daca 1 abonat are pierderi de gaz pe IU interioara ,  vine firma domnul 86-APP face revizia Iu Individuala  si  comuna pe casa scarii OK...  dupa care la apartamantul de langa la 3 luni  se intampla acelas lucru ( pierderi de gaz pe IU interioara .....
Parca spuneau stimate domn , ca esti in bransa , conduci zeci de oameni ...ma mir sa fie asa , deoarece nu esti in tema .
1. prima mea interventie a fost ;
In situatia de fata , esti obligat sa contactezi o firma , si sa soliciti o REVIZIE a instalatiei de gaz .  ....deci obligat .
dupa care am spus Daca o luam strict dupa lege , deja trebuia sa anunte la nr de urgenta , indiferent de consecinte . Asta este OBLIGATIE .
deci nu vad ce este incorect .
Chestia sa nu anunte distrigazul in situatia de fata , o recomanda si angajatii lor , caci ei nu fac decit constatare si oprire de gaz . Tu n-ai de unde sa sti ce gaseste ala acolo cind SIGUR pune detectorul si pe instalatia comuna , deci se poate sa opreasca si coloana de distributie .
2. Tu spui ca nu se cere verificare sau revizie pe coloana comuna . Serios ? Adica dupa tine , cei 10 , sa zicem , abonati pe coloana , isi fac lucrarile la timp si ok , dar coloana ramine a nimanui ? In ce film ai vazut asta ?
Ai vazut niste acte de verificare sau revizie la un client de genul asta ? Ai vazut ca toti trec in acte si coloana , desi nu se face decit in caz de defect .
Tocmai pt asta spun , si este ca mine , nu ca tine care crezi ca : Pretene daca asa iti faci tu meseria inseamna ca  ar trebui sa nu o mai faci ... te joci cu vietile clientilor si  cu libertatea ta dupa cum spui . Tocmai ca eu cer sa se faca legal , adica si punerea coloanei in siguranta , verificarea sau revizia ei .
Deci dupa cum vezi , eu cer siguranta totala , nu fofilare si lucrari incasate dar nefacute .
Ce este gresit ca cer sa fie ok ?
Ai idee ca una din " verificarile " instalatiei " este ochiometrica ??? da , asa se citeste , cum se scrie . Poti spune ceva despre asta ?
Poti spune cum inregistrezi actele pt o coloana , revizie sau verificare , daca nu are proprietar , adica factura , mai precis cod client ?
Bun .....
Spuneam de coloana ...da , repet . Coloana care trece prin scara blocului se proiecteaza cu spatii de ventilatie la parter si ultimul nivel ? Ei , mai nou , se monteaza si electrovalva cu senzor pe ea .
Deci vezi , eu iti spun numai de siguranta , tu spui ca ma joc .

#25
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Post86-APP, on 06 septembrie 2018 - 17:23, said:

Parca spuneau stimate domn , ca esti in bransa , conduci zeci de oameni ...ma mir sa fie asa , deoarece nu esti in tema .
1. prima mea interventie a fost ;
In situatia de fata , esti obligat sa contactezi o firma , si sa soliciti o REVIZIE a instalatiei de gaz .  ....deci obligat .
dupa care am spus Daca o luam strict dupa lege , deja trebuia sa anunte la nr de urgenta , indiferent de consecinte . Asta este OBLIGATIE .
deci nu vad ce este incorect .
Chestia sa nu anunte distrigazul in situatia de fata , o recomanda si angajatii lor , caci ei nu fac decit constatare si oprire de gaz . Tu n-ai de unde sa sti ce gaseste ala acolo cind SIGUR pune detectorul si pe instalatia comuna , deci se poate sa opreasca si coloana de distributie .
2. Tu spui ca nu se cere verificare sau revizie pe coloana comuna . Serios ? Adica dupa tine , cei 10 , sa zicem , abonati pe coloana , isi fac lucrarile la timp si ok , dar coloana ramine a nimanui ? In ce film ai vazut asta ?
Ai vazut niste acte de verificare sau revizie la un client de genul asta ? Ai vazut ca toti trec in acte si coloana , desi nu se face decit in caz de defect .
Tocmai pt asta spun , si este ca mine , nu ca tine care crezi ca : Pretene daca asa iti faci tu meseria inseamna ca  ar trebui sa nu o mai faci ... te joci cu vietile clientilor si  cu libertatea ta dupa cum spui . Tocmai ca eu cer sa se faca legal , adica si punerea coloanei in siguranta , verificarea sau revizia ei .
Deci dupa cum vezi , eu cer siguranta totala , nu fofilare si lucrari incasate dar nefacute .
Ce este gresit ca cer sa fie ok ?
Ai idee ca una din " verificarile " instalatiei " este ochiometrica ??? da , asa se citeste , cum se scrie . Poti spune ceva despre asta ?
Poti spune cum inregistrezi actele pt o coloana , revizie sau verificare , daca nu are proprietar , adica factura , mai precis cod client ?
Bun .....
Spuneam de coloana ...da , repet . Coloana care trece prin scara blocului se proiecteaza cu spatii de ventilatie la parter si ultimul nivel ? Ei , mai nou , se monteaza si electrovalva cu senzor pe ea .
Deci vezi , eu iti spun numai de siguranta , tu spui ca ma joc .
Un sfat gratuit  - punete la punct  pe partea de legislatie , mai devreme sau mai tarziu vei da cu capul  de ia ...

#26
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdummy_, on 06 septembrie 2018 - 18:57, said:

Un sfat gratuit  - punete la punct  pe partea de legislatie , mai devreme sau mai tarziu vei da cu capul  de ia ...
.Deci nu ai ce comenta ...Stiam , ca nimic nu este gresit , iar tu nu te ocupi cu asa ceva , ca ai fi stiut asta .
De fapt ce discutam acum sint rahaturi de doi lei , in activitatea de gaze ...asa ca nu te intreb despre altele mai complicate .........

Edited by Daco_Get, 07 September 2018 - 19:33.


#27
dummy_

dummy_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 512
  • Înscris: 10.05.2009

View Post86-APP, on 06 septembrie 2018 - 19:27, said:

.Deci nu ai ce comenta ...Stiam , ca nimic nu este gresit , iar tu nu te ocupi cu asa ceva , ca ai fi stiut asta .
De fapt ce discutam acum sint rahaturi de doi lei , in activitatea de gaze ...asa ca nu te intreb despre altele mai complicate .........
Repet punete la punct pe parte de legislatie ,

- Regulamentul pte autorizarea operatorilor economici  care desfasoara  activtati in domeniul gazelor naturale  aprobat prin Ordinul presedintelui ANRE nr 98/2015
- Regulamentul pentru autorizarea persoanelor fizice care desfasoara activitati in sectorul gazelor naturale aprobat prin Ordinul presedintelui ANRE83/2014
- Regulamentul de constatare si sanctionare  a abeterilor de la reglementarile emise in domeniul energiei aprobat de Ordinul presedinetelui ANRE 62/2013
-Procedura perivind proiectarea si executia receptia si PIF IU aprobata prin Ordinul presedintelui ANRE 32/2012
- Norme tehnice ptr proiectarea si executarea sistemeleor de alimentare cu gaze NTPE/2009 aprobat prin Ordinul presedinetelui ANREE nr 5/2009 cu complectarile si modificarile de rigoare /


daca ai fi trecut prin examen  ai fi stiut despre ce vorbesc , totusi iti recomand sa le citesti ,  o sa iti trebuiasca ...
Cu respect

Edited by Daco_Get, 07 September 2018 - 19:32.


#28
calcan

calcan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 28.06.2009

View Postflorin71_skoda, on 05 septembrie 2018 - 08:19, said:

Eu ma gindesc ca sa facut proba de presiune pentru teava. Fiind vorba de un bloc nou, pariez pe 2 chesti:
- Fie olandezul de le iesirea din contor nu-i strins bine, sau a "piscat" garnitura de cauciuc, sau a bagat-o in contor.
- Fie scapari sub centrala, de la robinet si pina la centrala. Fie olandezul de racordare cu centrala, fie dopul de vizitare de la filtrul Y.
(cam astea sint de regula problemele la o instalatie nou, cum este si cea de fata)
Am inchis robinetul inainte de centrala  si se mentine aceeasi pierdere, deci nu sunt scapari sub centrala sau in centrala.
Am inchis electrovalva de dupa contor si nu mai e nici o pierdere, deci nu e de la olandezul de la iesirea din contor.
Ramane deci traseul de teava de la contor pana la centrala, cum e mai prost.
Trebuie sa caut o firma autorizata si sa cer o revizie.
O lista de firme autorizate pe Bucuresti unde gasesc?

Totusi e doar un amarat de traseu de teava si fitinguri! La casa veche am avut de-a lungul anilor mai multe lucrari de gaze, dar nu imi amintesc vreodata sa fi fost vreo scapare pe la vreo imbinare filetata. Probabil, ca in toate domeniile, toti instalatorii buni au plecat in strainatate, cine stie ce necalificat a executat instalatia asta noua...

#29
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca zici ca blocul este nou, ar trebuie sa iei legatura fie cu constructorul, fie cu firma care a executat lucrarile de gaz. In mod normal ar trebui sa ai un dosar de gaz si niste acte de receptie a lucrarilor si in actele alea scrie cine a executat lucrarea si cine de la "gaz" a zis ca totul este super ok.

#30
miuman

miuman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.06.2007
Cum ai rezolvat problema? Am aceeasi situatie si nu stiu cum sa procedez...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate