Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...
 M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 

Masina SH Buget 4000€

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Salutare! Dupa cum scrie si in titlu, sunt in cautarea unei masini, care sa nu depaseasca 4000€.
Sunt incepator, o sa fie prima mea masina.
Prima data m-am orientat catre un Golf 5,1.6,careia sa ii pun gaz, dar nu prea se incadreaza in acest buget.
De cateva zile, am inceput sa ma uit si dupa Ford Focus 1.6.
Ce ma sfatuiti sa aleg? Astept si alte propuneri de masini, dar sa fie in 4 usi, nu vreau coupe.

#2
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
Ramai pe Focus!

#3
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cum sa nu se incadreze? un golf 5 e 3000-3500euro, ca astia de la noi vor 4500-5000euro, asta e piata, e cerere mare pe VW.Audi, dar nu sunt masini asa de bune.

Adu masina de afara, combustibil mai bun, drumuri mai bune.

Attached Files

  • Attached File  g56.jpg   132.56K   109 downloads


#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 Deenman, on 24 iunie 2018 - 10:43, said:

Adu masina de afara, combustibil mai bun, drumuri mai bune.
...km mai multi.

Pentru mine, nu exista comparatie intre Golf 5 si Ford. Am Skoda O2 si este facuta pe platforma Golfului. Am chiar motor de 1.6 si GPL. Nu exista combinatie mai buna, asa ca-ti recomand sa mergi pe aceeasi idee. Dar...nu o lua cu GPL din afara.

#5
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 YOUR_GOD, on 24 iunie 2018 - 10:56, said:

Dar...nu o lua cu GPL din afara.
pai zi si de ce

#6
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Ca incepator nu iti trebuie masina cu motor puternic, un hatchback ar fi cel mai bun pentru incepatori Posted Image iar gpl mai bine il pui tu decat sa o cumperi cu gpl deja ;)

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 unbrutus, on 24 iunie 2018 - 11:13, said:

pai zi si de ce

Pentru ca, de regula, neamtul nu pune gas decat deca are de mers cu masina. Pentru ei, 300 KM de la munca acasa si anapoi, zilnic inseamna jogging. Pentru gaz, o masina trebuie sa vine cu peste 200 mii km. Daca nu are asa, este lucrata.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 YOUR_GOD, on 24 iunie 2018 - 13:17, said:

Pentru gaz, o masina trebuie sa vine cu peste 200 mii km. Daca nu are asa, este lucrata.
unde a spus ca vrea masina sub 200.000 km neaparat?

Eu credeam ca ii vei spune ca instalatia de gaz din germania nu merge in ro pt ca e alt tip de gaz care se foloseste la noi (GPL fata de GNC)

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Cred că felul în care se încarcă diferă. GNC cred că e gaz de rețea, poți să încarci de acasă, numai că ai nevoie de presiune mare și deci de ceva special.  Au însă și mașini pe GPL ca la noi.

#10
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Ca să o iei de afară cheltui cel puțin 500 euro pe drum. Cunoscător fiind.
Că habarnist vei bate la 1000 euro.
NU te incadrezi la Golf 5.
Ai variante. Focus,Astra,vreo franțuzoaică...

#11
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Va multumesc pentru sfaturi! Am sa incerc sa tin cont de ele.
Masina de afara nu ma voi duce sa iau, suma de care dispun este mult prea mica.

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 YOUR_GOD, on 24 iunie 2018 - 14:12, said:

Cred că felul în care se încarcă diferă. GNC cred că e gaz de rețea, poți să încarci de acasă, numai că ai nevoie de presiune mare și deci de ceva special.  Au însă și mașini pe GPL ca la noi.
"In primul rand, CNG este un gaz natural comprimat (metan), iar LPG este gaz petrolier lichefiat (propan).
Desi sunt multe asemanari intre CNG si LPG, in acelasi timp sunt si diferente majore. GPL nu poate fi folosit pe o masina care ruleaza pe CNG, iar acest lucru este valabil si invers."
https://www.bizigaz....ruleaza-pe-cng/

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu asta am zis si eu? Nu de alta, dar acum cativa ani, am vrut sa iau o masina care mergea alternativ si pe CNG. Cred ca m-am informat bine. Gazul nu are nimic special. Este gaz de retea, dar trebuie comprimat cu o instalatie scumpa.

#14
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Absolut indisponibilă utilizatorului casnic căruia îi trece prin cap sa ce racordeze la rețeaua de gaz pt ași alimenta cascarabeta din garaj.

#15
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Am fost si am vazut cateva masini, chiar peste buget, dar nu a fost nici una care sa ma faca sa o cumpar.
Astazi, am vazut un focus din 2007, motor de 1.6 diesel fara filtru de particule. Masina a fost luata de noua, avea pana in 100K. Problema sesizata si spusa chiar si de vanzator, este aceea ca ar "bate" volanta, dar el spunand ca trebuie doar o garnitura schimbata,sau ceva de genul, nu sunt in domeniu si fiind si prima masina pe care o cumpar...
Ce parere aveti? Ar merita banii 3800€, avnd in vedere ca o valanta cu mana de lucru ajunge la 3000 RON?

#16
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Nu, e masina din 2007, e euro 4.  Volanta cu mana de lucru e max 2000ron. Pe langa ca bate volanta, o sa descoperi dupa ca trebuie schimbate si franele, si distributia, si amortizoarele si uite asa.

#17
mihalexmihalex

mihalexmihalex

    Classified

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 29.12.2007
NU! Cum dracu sa iei masina gata stricata? Dupa ce repari volantul, poate mai e si altceva. Lasa-l pe el sa repare si, daca totul e ok, platesti in plus aia 3000 lei.
Mergi pe Golf/Octavia.

 MihaiV1, on 29 iunie 2018 - 20:03, said:

...
Ce parere aveti? Ar merita banii 3800€, avnd in vedere ca o valanta cu mana de lucru ajunge la 3000 RON?


#18
MihaiV1

MihaiV1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 17.01.2016
Asa am zis si eu, ca nu merita, dar am vrut sa aud si parerile voastre.
De cand o vazui, simtii ca ceva nu e bine, avusai un feeling... Mai ales ca omu imi zisa la telefon, ca nu prea ar mai vrea sa o dea..

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate