Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock
 Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 

Banciu jigneste grav romanii care muncesc in strainatate

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Are dreptate, ia de citeste atent ce scrie si o sa intelegi ca este corect.
Si o sa citesti bloguri ale celor care au plecat din tara, fac pipi pe tara ca ei au plecat de destepti ce erau, da.

#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostDormi_Hete, on 17 aprilie 2018 - 20:09, said:

Ce adevaruri, asta insira niste clisee expirate si are pretentia ca e destept. Mai grav e ca multi romani gandesc ca el.

E usor sa maimutaresti pe unul care n-a inteles nimic din ceea ce a spus omul. Pentru ca asta e adevarul: Nu medicii, nu inginerii, nu aia cu "materie cenusie" trimit bani acasa in Romania, ci tocmai cei cu scoli putine, care se spetesc muncind dincolo si legal si ilegal si ore suplimentare si munci de kkt. Si-atunci, vine "statul acesta drept si omenos" si incearca sa le fure cate ceva din acei bani. Asta este esenta aceea ce a spus animalul acela, pe care nu-l agreez. Doar ca de data asta a avut dreptate. Iar cei care nu l-au auzit vorbind si au preluat doar transcrierea monologului, doar pentru a comenta ceva de care habar n-au, sa faca bine si sa-si caute altceva de facut. Mai grav e ca nici initiatorul n-a inteles nimic.
LE Bai, hete asta-i galeo-clona? Ca are aceleasi caracteristic....

Edited by myshyk, 17 April 2018 - 20:23.


#21
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postlexis1, on 17 aprilie 2018 - 20:16, said:

Asta e adevarul, peste 90% din romanii plecati peste hotare la munca sunt romanii prosti, in majoritate din mediul rural, care au plecat impinsi de saracia crancena in care traiau, si pentru care si o camera de camin e lux.
Cum erau taranii pe vremea lui Ceausescu... cand plecau din colibele din mediul rural si se vedeau in caminele de la fabrica se simteau stapanii universului.
Pe santier in germania am cunoscut fost sportiv de performanta la nivel national.
A zis ca nu mai poate continua in tara ca nu era remunerat indeajuns incat sa continue.
Si lucra cot la cot cu oamenii de rand.

#22
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,926
  • Înscris: 16.03.2007

View Postddaannii, on 17 aprilie 2018 - 20:20, said:

Pe santier in germania am cunoscut fost sportiv de performanta la nivel national.
A zis ca nu mai poate continua in tara ca nu era remunerat indeajuns incat sa continue.
Si lucra cot la cot cu oamenii de rand.

Si ce, ti se parea mai cu mot in frunte ca era "sportiv de performanta la nivel national"? Posted Image

Edited by laffin, 17 April 2018 - 20:22.


#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View PostKroghy, on 17 aprilie 2018 - 20:14, said:

Sunt de acord. Marea majoritate a celor plecati sunt cei care nu s-au descurcat in tara si au preferat sa culeaga capsuni si salata prin straini. Exista si exceptii (medici, programatori) dar sunt rare raportat la majoritatea care presteaza ca muncitor necalificat sau cel mult cu studii medii.

Doamne ajuta, eu n-am fost nevoit sa plec din tara. Am un job bun in Romania. Si ca sa fiu sincer nu as vrea nici sa parasesc tara in care m-am nascut.

Dar de aici si pana la a baga in aceeasi oala toti romanii plecati peste granita..mi se pare prostie.
Si i se pare o prostie si mai mare sa ii jignesti pe cei care sunt de la tara si muncesc si ei cinstit, castiga un ban cinstit si isi vad de viata lor, traiesc ca orice alt om.

Asta da, mi se pare prostie, sa desconsideri niste oameni dupa locul de munca. MUNCA ESTE BRATARA DE AUR, INDIFERENT CE AI FACE. Ca esti tamplar, culegator sau director de banca tot munca e.

Edited by MembruAnonim, 17 April 2018 - 20:24.


#24
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Si un alt adevar crunt e ca in vremurile astea daca esti om cinstit esti fortat sa pleci in afara daca vrei sa iti faci un viitor, ca in tara nu te vrea nimeni, vor numai oameni corupti, hoti... gastile formate in toate domeniile cum vad omul cinstit imediat ii dau branci pe scari.

#25
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,893
  • Înscris: 31.01.2010
Sint foarte multi plecati din fostele orase industrializate care au ramas fara loc de munca.
Nu va faceti iluzii ca sinteti mai destepti ca ati ramas in tara.
Nu "descurcatul" este modul de viata acceptabil intr`o tara...

#26
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostDamascus77, on 17 aprilie 2018 - 20:17, said:

Cat?
Cat castiga romanul in tara in trei luni salariul minim pe economie.

#27
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Si partea amuzanta ca cei care au plecat din tara voteaza, ba, boss, voteaza, adica se duc la vot, stau la coada ca la sifoane, ei voteaza, posteaza pe facebook, hastaguri.

Am prietene plecate sa stearga batrani si handicapati la cur in Anglia, boss, te gandesti ca idioatele alea analfabete castiga peste cat castiga un inginer in Romania.

#28
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,309
  • Înscris: 03.07.2008
Banciu asta... parca si el a stat o vreme prin Franta...

#29
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postlaffin, on 17 aprilie 2018 - 20:22, said:

Si ce, ti se parea mai cu mot in frunte ca era "sportiv de performanta la nivel national"? Posted Image
Nu, mi se parea ca sistemul de la Romania e de rahat, nu te ajuta cu nimic.
Mai grav ca motul din frunte sistemul asta.

#30
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostMembruAnonim, on 17 aprilie 2018 - 20:22, said:

Doamne ajuta, eu n-am fost nevoit sa plec din tara. Am un job bun in Romania. Si ca sa fiu sincer nu as vrea nici sa parasesc tara in care m-am nascut.

Dar de aici si pana la a baga in aceeasi oala toti romanii plecati peste granita..mi se pare prostie.
Si i se pare o prostie si mai mare sa ii jignesti pe cei care sunt de la tara si muncesc si ei cinstit, castiga un ban cinstit si isi vad de viata lor, traiesc ca orice alt om.

Asta da, mi se pare prostie, sa desconsideri niste oameni dupa locul de munca. MUNCA ESTE BRATARA DE AUR, INDIFERENT CE AI FACE. Ca esti tamplar, culegator sau director de banca tot munca e.
Vii aplauze! Asemenea cuvantari, numa´pe vremea comunistilor mai auzeai la sedintele de sindicat, ca la alea de partid nu eram primit! Ura,Ura,Ura!

Edited by myshyk, 17 April 2018 - 20:26.


#31
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mie imi place vocea lui ceafa de porc..foarte naturala:))))))))))))))))

#32
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Brrrr, un dus rece pt diaspora topicul asta :)
Pentru o parte și ea. Pt cei care luau salariu mare prin vestul UE pentru că și rupeau cocoașa cu munci necalificate și credeau că banii schimbă și percepția celorlalți asupra persoanei...
Asta e, ca la Gigi Becali. E un analfabet cu bani. Și dacă va deveni cel mai bogat român tot analfabet va fi :)

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmyshyk, on 17 aprilie 2018 - 20:25, said:

Vii aplauze! Asemenea cuvantari, numa´pe vremea comunistilor mai auzeai la sedintele de sindicat, ca la alea de partid nu eram primit! Ura,Ura,Ura!

Sunt dispus la dialog. Ce anume nu a fost in regula la ce am spus?

#34
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,515
  • Înscris: 30.10.2003
Va spun eu care e adevarul. Omul are cazuri in familie de stie aceste amanunte. Pe unde merg vad romani care stiu sa citeasca.

Edited by Bursul, 17 April 2018 - 20:28.


#35
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018

View Postddaannii, on 17 aprilie 2018 - 20:20, said:

Pe santier in germania am cunoscut fost sportiv de performanta la nivel national.
A zis ca nu mai poate continua in tara ca nu era remunerat indeajuns incat sa continue.
Si lucra cot la cot cu oamenii de rand.
Nu stiu ce sportiv era, insa in Romania sportivii sunt o casta privilegiata, mai ales daca au macar o medalie in biblioteca.

#36
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,541
  • Înscris: 22.12.2015
Oare cine ar fi integrat aceste mase de proletari capsunari ? Mai are Romania industrie? De unde credeti ca e acea cifra redusa a somajului pe care o flutura toti politicienii ca fiind o mare realizare ?
Tocmai de aici dragilor...oamenii simpli cu scoala putina, carora statul roman nu le poate oferi nimic decat saracie, mizerie si promiscuitate si care au ales calea exodului. Romania a ramas efectiv vaduvita de coloana ei vertebrala, de oamenii muncii aflati in plenitudine fizica care au plecat in pribegia strainatatii pentru a avea ce pune pe masa la copii, e absolut halucinanta scaderea demografica care a avut loc in ultimul deceniu.
Marea tara membra NATO...am prieteni care au renuntat la SGP pentru a spala masini in UK, la faza asta am ajuns ca neam.

Edited by doxan, 17 April 2018 - 20:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate