Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!
 Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...
 orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus
 Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...
 

Banciu jigneste grav romanii care muncesc in strainatate

* - - - - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
306 replies to this topic

#1
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Citez:

Românul… un prostănac cinstit care câștigă niște bănuți în Spania… nu a fost în stare să-i câștige în România pentru că nu îl duce capul și pentru că nici țara nu oferă multe posibilități. (…)Câți dintre tolomacii ăștia care stau în Spania știu să vorbească în spaniolă? Hai să fim serioși… sunt bâtă în general, la fel și cei din Italia, dar se duc și se angajează pe undeva, sunt foarte mândri de ei, apoi își fac case etc.

Radu Banciu said:

Românul… un prostănac cinstit care câștigă niște bănuți în Spania… nu a fost în stare să-i câștige în România pentru că nu îl duce capul și pentru că nici țara nu oferă multe posibilități. (…)Câți dintre tolomacii ăștia care stau în Spania știu să vorbească în spaniolă? Hai să fim serioși… sunt bâtă în general, la fel și cei din Italia, dar se duc și se angajează pe undeva, sunt foarte mândri de ei, apoi își fac case etc.
Dacă angajatorii lor nu plătesc impozite la stat, românii nu au cum să demonstreze cum sunt plătiți. Cei mai mulți români (n.r. – din diaspora) sunt la limita analfabetismului. Acum statul vrea să le ia bănuțul. A zis: ‘ia mai dă-i dracu’ p-ăștia căci au prea mulți bani’. Așa și e… e strigător la cer”, a zis jurnalistul la B1 TV citat d
u să fii un semianalfabet, îngrijești un bătrân și te trezești că iei 2.500-3.000 euro pe lună. Cum așa, bă? În România, un profesor universitar nu câștigă atât, iar tu nu știi să îți scrii nici numele… Sigur că e revoltător, dar ăla din diaspora consideră că este Dumnezeu.
Ăștia care s-au dus acolo la munca așa zis cinstită sunt plebea țării. Unii dintre ei lucrează în domenii de înaltă tehnologie, dar nu vorbesc despre ei. Eu mă refer la amărâții ăia care se duc și dau în cap prin afară sau lucrează la o pizzerie.
Ăștia nu fac cinste României, dar câștigă bani buni!Statul a înțeles acest aspect și a zis: ‘ia mai dă-i dracu’ de diaspora că și așa ăștia nu votau cu cine trebuia! Ia să îi radem noi un pic!’. Eu am rămas în România, iar voi ați plecat să câștigați niște bănuți pe analfabetismul vostru!
Eu nu zic că statul are dreptate, dar am prezentat situația fix așa cum este. X-ulescu, care era ultimul om din satul lui, acum a devenit boier în Spania și Italia furându-i pe ăia de acolo!”, a zis Radu Banciu.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GCVshXp6R7g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Care este parere voastra vizavi de aceste remarci? De ce aceasta ura la adresa romanilor plecati sa faca un ban peste hotare?

Edited by Dormi_Hete, 17 April 2018 - 20:04.


#2
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Adevarul nu e jignire.

#3
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Parerea mea e ca spaniola si italiana se invata super usor ca roman, toate cele trei limbi fiind latina de gradul I deci greseste grav.

Edited by SpeedDemon, 17 April 2018 - 20:09.


#4
Dormi_Hete

Dormi_Hete

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,738
  • Înscris: 15.03.2018
Ce adevaruri, asta insira niste clisee expirate si are pretentia ca e destept. Mai grav e ca multi romani gandesc ca el.

#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,469
  • Înscris: 17.04.2006
Pai... are dreptate si se poate include Anglia si Germania in discutie cu usurinta.

#6
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,732
  • Înscris: 06.08.2004
Banciu zice multe tampenii, dar se adoarme bine pe emisiunea lui.

#7
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Pai de ce au devenit lucrurile alea clișee ?

Ce dracu, scrie bolduit ?

Edited by irulan_corrino, 17 April 2018 - 20:12.


#8
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 23.09.2005

View PostDormi_Hete, on 17 aprilie 2018 - 20:00, said:

Care este parere voastra vizavi de aceste remarci?

"Aceasta emisiune este un pamflet".

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Sunt de acord. Marea majoritate a celor plecati sunt cei care nu s-au descurcat in tara si au preferat sa culeaga capsuni si salata prin straini. Exista si exceptii (medici, programatori) dar sunt rare raportat la majoritatea care presteaza ca muncitor necalificat sau cel mult cu studii medii.

Edited by Kroghy, 17 April 2018 - 20:14.


#10
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View Postlexis1, on 17 aprilie 2018 - 20:08, said:

Adevarul nu e jignire.
Care adevar bah' tu stii cat impozit platesc eu la un salar in germania?
Sa-i foot gurita lui spurcata ca ia bani sa faca circ in fata camerei.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
voi chiar ascultaţi ce zice ăla?
eu dau pe mute şi ne distrăm de minune cum se scălîmbăie! în momentele bune, comentăm noi...ce ar vrea să spună citind dezastrele de pe burtiere...şi dă-i rîs ! iaz ferbinţi e glumă proastă....pe lîngă comentariile noastre....

interesant e că nu şi-a dat seama că bieţii oameni au fost efectiv alungaţi din ţară! şi unul ca ăsta se doreşte formator de opinie... tre'să fii trepanat să asculţi a doua frază într-un monolog de toată jena de-al lui.

Edited by sarac.lipit, 17 April 2018 - 20:22.


#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postlexis1, on 17 aprilie 2018 - 20:08, said:

Adevarul nu e jignire.
Asa este, insa din pacate multi se simt jigniti cand le spui adevarul verde in fata.

#13
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Ce pretentii sa ai de la un individ care se bucura ( de multe ori are orgasm) atunci cand moare careva? Eu cand va spun de atatia ani ca omul asta e o cazatura, voi nu si nu. Apropo, uitati-va atent la buzele, mainile si totodata la tenul ipochimenului...sigur e de aceasi etnie cu Imparatul Iulian.

Edited by doxan, 17 April 2018 - 20:21.


#14
lexis1

lexis1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,110
  • Înscris: 28.02.2018
Asta e adevarul, peste 90% din romanii plecati peste hotare la munca sunt romanii prosti, in majoritate din mediul rural, care au plecat impinsi de saracia crancena in care traiau, si pentru care si o camera de camin e lux.
Cum erau taranii pe vremea lui Ceausescu... cand plecau din colibele din mediul rural si se vedeau in caminele de la fabrica se simteau stapanii universului.

Exact cum peste 90% dintre bugetari sunt acei oameni care daca nu aveau pile sa le ofere un post caldut sa ii scoata din saracie ajungeau peste hotare.

Edited by lexis1, 17 April 2018 - 20:18.


#15
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011

View PostSpeedDemon, on 17 aprilie 2018 - 20:08, said:

Parerea mea e ca spaniola si italiana se invata super usor ca roman, toate cele trei limbi fiind latina de gradul I deci greseste grav.
Daca el nu stie nici una nici alta, i se pare ca ar fi imposibil sa o invete altii inaintea lui, ca deh' el e miezul.

#16
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View Postddaannii, on 17 aprilie 2018 - 20:14, said:


Care adevar bah' tu stii cat impozit platesc eu la un salar in germania?


Cat?

#17
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,010
  • Înscris: 13.12.2009
partial are dreptate. mereu cand am zburat cu vreun low cost spre germania/uk am crezut ca-mi ajunge iq-ul pe negativ. jeg ca dupa romani nu am vazut in niciun avion... seminte scuipate pe jos&stuff. prostia si marlania ar putea sa propulseze avionul fara probleme. li se repeta de 100 de ori sa nu-si mai puna hainele si plasele in compartimentul de bagaje care in mod surprinzator e facut pentru BAGAJE MARI, ci sa le puna sub scanul din fata. desigur ca romanii sunt alergici la bun simt. apoi tot ei se enerveaza ca intarzie decolarea. o data in berlin o rromca a desfacut banda aia care tinea coada si s-a dus in fata "nu sta ea dupa toti jegosii astia". au ramas blocati aia care se ocupau de imbarcare.

Edited by newbie13, 17 April 2018 - 20:17.


#18
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postlexis1, on 17 aprilie 2018 - 20:16, said:

Asta e adevarul, peste 90% din romanii plecati peste hotare la munca sunt romanii prosti, in majoritate din mediul rural, care au plecat impinsi de saracia crancena in care traiau, si pentru care si o camera de camin e lux.
Fix asa este, si nu numai din mediul rural. Sunt multi tarani plecati si de la oras.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate