Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Sony spune ca Nikon si Canon vor adauga in portofoliu modele FF mirrorless in maxim un an

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

#19
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postkatran, on 14 martie 2018 - 23:38, said:

Obiectivele de DSLR pot sa mearga cel putin la fel de bine pe ML. La mine pe Oly, 95% din obiectivele de DSLR merg mai bine pe ML-urile (atentie !) care au PDAF pe senzor decat pe DSLR.
...
Nu înțeleg exact. Poți să detaliezi un pic? La ML AF nu e în general pe senzor?

#20
edri

edri

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 26.02.2008
Adaptorul Olympus pentru obiectivele DSLR pastreaza 100% comunicarea cu aparatul de fotografiat ML? AF, control diafragma, etc. sunt la fel ca si pentru obiectivele dedicate ML?

Canon a facut odata o schimbare radicala a monturii, tot ei au dat tonul la DSLRuri cu senzor mai mic, accesibile pentru tot poporul, putin probabil sa nu aiba o strategie coerenta si acum. Oricum pentru MLuri vor fi obiective noi cu alta "flange focal distance" (asta cum se traduce pe scurt in romana?).

Edited by edri, 15 March 2018 - 07:50.


#21
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postcalexe, on 15 martie 2018 - 00:33, said:

Nu înțeleg exact. Poți să detaliezi un pic? La ML AF nu e în general pe senzor?


AF-ul este pe senzor dar senzorul are PDAF implementat pe el.
Si atunci obiectivele de DSLR focalizeaza "nativ", ca si cum ar fi pe DSLR. Toate merg la fel : controlul diafragmei, AF, exif. Nu sunt diferente.

Ca plusuri observate de mine la ML fata de DSLR:
-agata mai bine subiectul;
-gestioneaza mai bine multiplele puncte de focalizare.

Este adevarat ca eu compar cu un DSLR lansat in 2010. Si DSLR-urile au progresat mult in perioada asta.
Dar repet : nu cred ca Nikon/Canon au vreo problema sa faca mirrorless-uri cel putin la fel de rapide ca DSLR-urile folosind obiectivele existente.

Sunt si mirrorless-uri care nu au PDAF implementat pe senzor. Pe alea obiectivele de DSLR merg prost.

Am mai observat ca obiectivele de mirrorless sunt mai silentioase (smooth cum zice englezul) : fac mai putin zgomot si sunt si mai rapide. Probabil ca le-au facut asa pentru filmare.

Edited by katran, 15 March 2018 - 11:41.


#22
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ok. Mersi.
Și camerele Pana au PDAF pe senzor? Eu știam de Sony și Oly, la Pana nu sunt sigur, mai ales că ei bat monedă pe DfD. Sau DfD e numai pentru fine-tuning după ce PDAF a făcut poziționarea grosieră?

#23
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Panasonic suporta DFD doar pentru obiectivele proprii. Pentru restul CDAF. Deci n-are PDF.

Olympus pune PDAF doar pe varfurile de gama, celelalte camere au doar CDAF.

Sony stiu ca are PDAF, dar nu stiu daca pe toate camerele.

Edited by katran, 15 March 2018 - 12:07.


#24
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 03.10.2014
Presupunand ca Nikon sau Canon mentin interfata electrica de comunicare intre body si obiectiv, plus montura(nu vad nici un motiv sa le schimbe) , atunci tot ce vor trebui trebui sa faca e un inel de adaptare care sa mareasca "flange focal distance" de la cat va fi pentru mirrorless la dslr cu mentinerea contactelor electrice (in adaptor nu cred ca e nevoie de vreo lentila).
Presupun ca dupa eliminarea oglinzii body-ul se ingusteaza astfel incat FFD scade.
Ca functionalitate nu vad de ce  ar scadea perfromantele obiectivelor, singur problema ar fi acel inel de adaptare care arata un pic a solutie de compromis.

#25
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009
Obiectivele dSLR sunt proiectate pentru PDAF. Cele pentru mirrorless sunt proiectate pentru CDAF.
Pentru cele doua abordari sunt cerinte contradictorii deci obiectivele nu vor functtiona optim pe celalalt mod de AF. Situatia se rezolva partial cu PDAF pe senzor insa acesta este puternic limitat fata de un senzor dedicat.
Este posibil ca Nikon si Canon sa se implice mai mult in mirroless insa vanzarile de mirrorless au fost asa de mici in ultimii 10 ani ca ar fi un risc destul de mare sa se bazeze pe o piata mult mica decat cea a dSLR-urilor si sa se apuce sa proiecteze noi obiective.
S-a cam dus perioada cu aparate si obiective relativ ieftine.Posted Image

Edited by baloo2009, 15 March 2018 - 12:37.


#26
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011
Problema cu inelele de adaptor sunt tolerantele. Daca acestea nu sunt foarte foarte foarte mici, pot duce la o rotire/deplasare a planului de focus. Si nu este nevoie de foarte mult pentru reduce vizibil calitatea obiectivului, mai ales pe senzori cu 24+ Mpx.

Legat de AF:
Pana foloseste detectie de contrast si analiza particularitatilor obiectivelor lor cand sunt OOF pentru a determina directia de focus. Apoi corecteaza cu detectie de contrast.

Citisem mai demult ca diferenta dintre obiectivele proiectate pentru AF de faza vs cele de contrast e tipul de miscare a grupului de focus pentru care sunt optimizate. Cele de faza sunt optimizate pentru a "fugi" repede intr-o directie cunoscuta in timp ce cele de contrast sunt gandite sa oscileze in jurul unui punct. Disclaimer: nu stiu cat de corecta e aceasta informatie.

Acum, Sony, Olympus si Fuji au PDAF pe senzor. Canon simuleaza PDAF cu Dual Pixelul. Panasonic au DfD dar umbla vorba ca vor trece si ei la PDAF.
Nikon a avut pe mirrorless-ul lor cu senzor 1" un PDAF foarte avansat (la vremea cand am folosit Nikon V2-ul, AF-C-ul era comparabil cu D300-le pe care il aveam). Deci nu m-ar mira sa resusciteze tehnologia asta cand vor scoate mirrorless-ul.

Edited by StefanSC, 15 March 2018 - 12:29.


#27
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005

View Postbaloo2009, on 15 martie 2018 - 12:20, said:

Situatia se rezolva partial cu PDAF pe senzor insa acesta este puternic limitat fata de un senzor dedicat.



Nu este adevarat, un senzor cu PDAF bine implementat merge la fel de bine ca un DSLR (care are senzor dedicat).

In plus, cand ai focalizare pe senzor ai precizie mai mare, nu mai ai probleme OF/BF (obiectivele nu mai necesita recalibrare).

Legat de adaptoare, micile tolerante/abateri daca exista, sunt corectate automat de focalizarea pe senzor. Practic nu exista abatere.

Din experienta mea - folosesc adaptor + TC + obiectiv (trei componente). Nu am observat nicio abatere.

Edited by katran, 15 March 2018 - 13:50.


#28
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 03.10.2014
Din ce citesem mai demult , dar nu stiu cat de adevarata e informatia  fiindca pe partea de focus nimeni nu prea  da algoritmii, la detectia de faza ar fi ceva de genul body-ul calculeaza pozitia , o trimite obiectivului care se duce pe acea pozitie , dupa care body-ul recalculeaza tot si vede daca este in toleranta, daca da se considera pozitionat , daca nu reface calculele si trimite noua pozitie.

#29
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postkatran, on 15 martie 2018 - 13:31, said:

Nu este adevarat, un senzor cu PDAF bine implementat merge la fel de bine ca un DSLR (care are senzor dedicat).
Chiar asa sa fie? (nu comparam cu Pentax...)

#30
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Cu ce ar trebui sa comparam ? Sau despre ce vorbim ? Precizie, focalizare continua, rata succeselor in focalizare continua, S-AF... ? Cred ca este o discutie ampla.

Contextul discutiei : omul ala mai sus zicea ca un senzor cu PDAF este limitat rau.


Eu zic asa, ia un mirrorless crop de ultima generatie (E-M1 II, Panasonic G9, Fuji X-T?) si incearca sa gasesti un DSLR crop care sa-l depaseasca clar, dar in aceeasi gama (inclusiv buget). Sa nu-mi vii cu D5 - camera de 7000$.

In gama FF, doar Sony face mirrorless-uri. A facut progrese mari. Din cate stiu, Sony tot e un pic sub D5, dar nu e foarte departe.

La Canon daca-mi amintesc bine, dual pixelul ala merge la fel de bine ca focalizarea prin vizor.

Edited by katran, 15 March 2018 - 20:49.


#31
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
A mai aparut un articol apocaliptic, in care se spune ca DSLR-urile si-au cam atins limitele, mirrorless-urile sunt viitorul.

The Death of DSLRs is Near

https://petapixel.co...ath-dslrs-near/

Se arata ca vanzarile de DSLR-uri au scazut mai jos de 50% in ultimii 5 ani, in timp ce mirrorless-urile au ramas la acelasi nivel, deci au crescut ca si cota de piata.

Articolul se incheie cu indemnul : If you are looking for a new camera to buy, save yourself the hassle and look for the right mirrorless camera right away.

Edited by katran, 16 March 2018 - 11:52.


#32
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

...and look for the right mirrorless camera right away.
Dece? DSLR-urile se dizolva in timp? E ca la diselgate, polueaza desi initial erau safe? N-am inteles care e problema, cei care au deja DSLR ce ar trebui, sa vanda si sa treaca pe mirorless?
Este clar ca orice are un sfarsit, culmea e ca si mirorlesurile vor avea unul, mai devreme sau mai tarziu, deci parerea mea e ca daca vrei neaparat aparat eu zic sa stai departe si de mirorles, nu stii ce iti va rezerva viitorul. Poate fac senzor pe retina cu zoom variabil si memorie in neuroni, oricum nu folosim 90% din creier, cateodata chiar mai mult.

Edited by crokodilu, 16 March 2018 - 11:59.


#33
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Articol de doua parale, dar na, gadila placut orgoliile celor cu mirrorless... Posted Image
N-am inteles niciodata chestia asta, cum vor 'mnealor sa nu existe decat un singur tip de aparat. Comunism pur, monser!
Din pacate, tinerii sunt usor impresionabili de tampenii scrise pe internet.

#34
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Problema nu sunt neaparat tampeniile ci macar sa scrie ceva. Din articol cam care ar fi motivul sa treci pe ML comparativ cu DSLR? Intre titlu si continut e o falie logica..aici vad eu problema, nu neaparat ca se scriu tampeni.

Quote

in care se spune ca DSLR-urile si-au cam atins limitele, mirrorless-urile sunt viitorul.
Care limite, de marketing sau de vanzari poate. Ce sa mai aduca nou, cum sa mai agati clientii? Simplu: ml e viitorul... Ce schimba sau aduce fundamental mirorlesurile?

Edited by crokodilu, 16 March 2018 - 13:06.


#35
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai ce alte motive mai vrei, decat ca deselereurile e rele si pe moarte, si mirrorlessurile e bune si vii? :rolleyes:

Eu as putea sa insirui cateva motive importante pentru care un mirrorless ar putea fi o alegere buna.
Si-as putea sa zic si motivul pentru care nici macar nu reprezinta o alegere, pentru mine (si multi altii ca mine).
Dar daca as face asta, nu m-ar cita nimeni.

#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

Quote

Dar daca as face asta, nu m-ar cita nimeni.
Bada, daca o imbraciintr-o nota negativa si daca e gen fake.
https://economie.hot...tampla-asta.htm

DSLR-urile revin in forta pe piata Japoneza dupa ce o serie de studii independente au demonstrat ca algoritmii de CDAF implementati in camerele existente tip mirorles sau smartfone genereaza unde electromagnetice daunatoare. Astfel filrmele care produceau oglinzi si prisme pt. DSLR si care erau in pragul falimentului acum jubileaza si posteaza o serie de anunturi de angajare. Actiunile canikon s-au apreciat cu 3% dupa ce acest anunt a fost facut in presa internationala si pe twitter. Deja se anunta o serie de startupuri cu proiecte care sa simuleze funtionarea tip mirorles pe dslr-uri inclusiv simularea flangei mai mici a ml la nivel soft. Dupa instalarea unor update-uri de firmware chiar si dslr-urile existente vor deveni mai mici, de dimensiuni similare cu deja de pe acum defunclete mirorlesuri. Oleics a reactinat deja, si s-au observat multe anunturide vanzari ml postate in ultima vreme. La nivel guvernamental deja se anunta o serie de masuri, precum programul rabla "Un mele pentru un fefe", sau "Un meleu pentru ateneu" .
Sursa fn.com..

Edited by crokodilu, 16 March 2018 - 13:23.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate