Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu
 

Casa parter fam Dumitru

- - - - -
  • Please log in to reply
837 replies to this topic

#145
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
La momentul alegerii modalitatii de incalzire am stat in cumpana ceva vreme si am ales solutia corecta, cel putin din punctul meu de vedere.Nu locuiesc in Germania, nu fac proiectarea si lucrarea  cu o firma nemteasca si materiale din germania deci mai bine solutia traditionala cu calorifere.(in zona living calorifere de aluminium model inalt de 1,8 ml iar restul casei tot aluminium model 0,6).Ultima experienta referitoare la calitatea materialelor folosite _ caut un kit cabina dus din sticla securizata  , gasesc un model in Ro costa 1100 eur_perete fix si usa_ apoi acelasi model si producator pe un site in Germania cu livrare in Ro pretul era 2400 eur.Repet acelasi model cu aceleasi caracteristici DAR cel din Ro produs in Polonia iar cel din Germania produs in Germania.Deci merita sa investesti intr un sistem de incalzire pus in opera de o firma romaneasca si produse facute dupa standard german prin terte tari sau mai bine mergi pe traditional cu produse comandate din Germania,Italia?

#146
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

 florinidumitru, on 06 ianuarie 2018 - 16:11, said:



Trebuie sa ne gandit sa punem usa cumva la jumatate, acum e data spre dreapta.



Nu e o problema ca e spre dreapta, poate de aspect, insa spatiul ramas in stanga este mai generos.

Usa de intrare ar trebui incadrata de stalpi de beton, una e fixarea cu suruburi in porotherm si alta e in beton. Pentru a nu acoperi tocul usii in stanga cu izolatia de la perete termopanistul poate folosi profil de compensare de 100mm, insa trebuie sa fii atent sa ai un gol suficient de mare si termopanistul sa ia in considerare acest aspect.

Apropo de golul pentru usa, ar trebui sa ai in vedere ca profilele mari au tocuri de 80-85mm, asta inseamna ca golul efectiv de intrare in casa va fi mai mic cu 160-170mm.



#147
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Multumesc pentru sugestii.
Intre-timp a iesit si avizul la mediu. Asteptam avizul de la electrica si memoriul de la arhitect si putem depune pentru autorizatia de constructie.

A cerut si cateva oferte pentru fier. In zona se vinde la 2.790 lei kg fasonat plus tva.

Inginerul mi-a dat un necesar de 6.180 kg.

Sa mai astept cu fierul, o mai scade pretul?



#148
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

 vali1900, on 07 ianuarie 2018 - 12:36, said:

La momentul alegerii modalitatii de incalzire am stat in cumpana ceva vreme si am ales solutia corecta, cel putin din punctul meu de vedere.Nu locuiesc in Germania, nu fac proiectarea si lucrarea  cu o firma nemteasca si materiale din germania deci mai bine solutia traditionala cu calorifere.(in zona living calorifere de aluminium model inalt de 1,8 ml iar restul casei tot aluminium model 0,6).Ultima experienta referitoare la calitatea materialelor folosite _ caut un kit cabina dus din sticla securizata  , gasesc un model in Ro costa 1100 eur_perete fix si usa_ apoi acelasi model si producator pe un site in Germania cu livrare in Ro pretul era 2400 eur.Repet acelasi model cu aceleasi caracteristici DAR cel din Ro produs in Polonia iar cel din Germania produs in Germania.Deci merita sa investesti intr un sistem de incalzire pus in opera de o firma romaneasca si produse facute dupa standard german prin terte tari sau mai bine mergi pe traditional cu produse comandate din Germania,Italia?

Poate nu cauti unde trebuie. Incearca direct la sticlari. Imperial Glass din Oradea facea la dimensiuni de 2000X2000 pentru maxim 200€, inclusiv cu brat de prindere si sine. Baga un telefon si intreaba, chiar sint curios Posted Image

Si inca una:
http://www.sticla-se...ti-din-sticla_7

60 Euro /mp...pff

Vezi ca ar fi bine sa fie de cel putin 8mm grosime

Inca un edit

Quote

Oferte Speciale - IMPERIAL GLASS

https://www.imperial...oferte-speciale


PARAVAN DUȘ; 700 X 2000 - 500 RON; 800 X 2000, 850 X 2000 - 550 RON; 900 X 2000 - 600 RON; 1000 X 2000 - 650 RON; 1200 X 2000 - 700 RON; STICLA 8 MM SECURIZATA; Preturile includ TVA si chitul pentru montaj: profile de fixare, bara stabilizatoare de inox, dibluri si silicon sanitar. UȘI PENTRU CABINA DUȘ ...

Ramine de gasit un transport. Sticla se livreaza in ambalaj cu rama din lemn masiv. Haide, spor la treaba

Edited by vata_pa_batz, 09 January 2018 - 08:06.


#149
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 florinidumitru, on 09 ianuarie 2018 - 00:59, said:

Sa mai astept cu fierul, o mai scade pretul?

De obicei prețul fierului creste când incepe sezonul de construcții. Dacă luam în calcul și cum se mișcă treburile în general în România (inflația, cursul, etc) eu nu m-aș aștepta la scăderi de preturi la nimic...

P.S. Eu anul trecut pe vremea asta am luat fierul fasonat cu 2.68 cu Tva

#150
CDS_961

CDS_961

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 08.01.2017
De acord cu @oMariusRo. Materialele de constructii (si nu numai) cunosc o crestere constanta. Gandeste-te ca doar aseara s-a anuntat cresterea gazului. O singura exceptie a fost, in criza din 2009-2010. Speram sa nu ne mai confruntam cu asemenea situatii, de criza desigur, nu de scaderi ale preturilor.
Personal l-as plati acum, la pretul asta, cu conditia de livrare, stipulata in contract, la momentul in care vei incepe constructia. Dar atentie, nimeni nu ti-l tine o vesnicie, poate cateva luni.

Edited by CDS_961, 09 January 2018 - 08:49.


#151
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Acum e cea mai buna perioada sa negociezi, arvunesti, achiti materialele de constructie. Daca ai necesarul de materiale - go for it. Cauta, intreaba, negociaza. Materialele ti le tin in custodie un timp rezonabil, dar de cele mai multe ori nu le tin fizic, adica te duci in depozit si iti arata uite domle asta e fierul tau. Nu. Ei iti iau banii ii ruleaza fac ce fac cu ei si tu ii suni cu o saptamana inainte - am nevoie de fierul pentru elevatii - pac ti-l fasoneaza si livreaza si tot asa. Orientativ, eu am luat fierul beton cu 2.77 lei fasonat, cu tot cu tva, fier romanesc. Preturile variaza in functie de zona si de perioada. Eu am ajuns la furnizorul asta prin constructorul meu, care mi-a pus o vorba buna, altfel imi cerea omul in jur de 3 lei fara tva, deci e loc de manevra...

Si inca ceva, i-ati plansele si necesarul dupa tine, du-te ca si cum ai vrea sa cumperi nu doar sa intrebi aiurea-n tramvai. Un pret e pentru cine intreaba si altul pentru cine cumpara :D

#152
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013
Cand am ridicat noi casa, am luat fier beton fasonat cu 3,22 lei/kg. Asta se intampla in 2013. Necesarul de fier il facea sotul meu  (nu a vrut sa se bazeze pe nimeni altcineva) intr-un excel si cu el mergea sa primeasca oferta.

Edited by lenny13, 09 January 2018 - 09:48.


#153
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
Momentan astept de la inginer proiectul de executie ca sa avem si sectiunile de fier.

Pe urma cred ca pot merge mai pregatit la firmele care comercializeaza fier sa intreb.

Am atasat necesarul calculat de inginer pentru casa.

Momentan astept de la inginer proiectul de executie ca sa avem si sectiunile de fier.

Pe urma cred ca pot merge mai pregatit la firmele care comercializeaza fier sa intreb.

Am atasat necesarul calculat de inginer pentru casa.

Attached Files



#154
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016

 oMariusRO, on 09 ianuarie 2018 - 08:15, said:




De obicei prețul fierului creste când incepe sezonul de construcții. Dacă luam în calcul și cum se mișcă treburile în general în România (inflația, cursul, etc) eu nu m-aș aștepta la scăderi de preturi la nimic...

P.S. Eu anul trecut pe vremea asta am luat fierul fasonat cu 2.68 cu Tva
Iar eu la 2.8 lei, fier fasonat cu TVA.

Edited by vivaconsult, 09 January 2018 - 10:42.


#155
vlad_semanatoru

vlad_semanatoru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 15.03.2017
Ii bine cum ai împărtit casa, eu vreau sa construiesc una asemănătoare doar ca vreau sa am acces mai usor la bucătărie gen use culisanta care sa delimiteze bucătăria de living, asa poate si nevasta sa supravegheze mâncarea mai usor sau copiii. Polistirenul e suficient de 10 cu densitate si izolatie cu vată in pod, daca ai podul izolat bine o sa ai si căldura in casa! Cam la ce pret estimezi lucrarea la gata?

#156
florinidumitru

florinidumitru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 316
  • Înscris: 03.01.2018
@vlad_semanatoru

Multumesc pentru pareri. Noi am estimat un buget de maxim 75.000 euro.


Chiar aseara discutam co sotia de posibilitatea de a modifica perete dintre sufragerie si bucatarie, sa facem ceva gen cu usi glisante.

Mai aprofundam

Edited by florinidumitru, 09 January 2018 - 15:50.


#157
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sa va spun, dragii mosului, la ce solutie de usi bucatarie/living am ajuns eu, dupa cautari seculare care au durat cateva luni de zile:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kegbJKEFDEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

TA-DAAAA

Si nici nu sparg pusculita, pretul e undeva pe la 130 lei/mp daca nu ma insel. Avantaje ar fi etansarea magnetica intre foile de sticla (este invizibila si foarte eficienta).

Va provoc sa imi dati alta solutie mai buna.

#158
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 29.11.2007
Super!
Solutia mea este si mai ieftina Posted Image Se numeste open space Posted Image

#159
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Bylly00, on 09 ianuarie 2018 - 18:38, said:

Sa va spun, dragii mosului, la ce solutie de usi bucatarie/living am ajuns eu, dupa cautari seculare care au durat cateva luni de zile:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kegbJKEFDEs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

TA-DAAAA

Si nici nu sparg pusculita, pretul e undeva pe la 130 lei/mp daca nu ma insel. Avantaje ar fi etansarea magnetica intre foile de sticla (este invizibila si foarte eficienta).

Va provoc sa imi dati alta solutie mai buna.
Nu se preteaza pt Romania la terase
Dezavantaje : nu izoleaza fonic nici termic, sunt foarte fragile ( cu copii mici nici nu vreau sa ma gandesc .. ) , o piatra aruncata de un vecin/trecator suparat ca ti-ai parcat masina pe tropuar  si deja scoti din buzunar alti bani , n-au manere deci mereu o sa fie plin de amprente chestie care pe mine m-ar enerva ...
Pt casa eh treaca mearga insa si de uiti o data ca e sticla si in graba careva trece prin ea ... te vad la stiri !

Edited by Baxon, 09 January 2018 - 19:12.


#160
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 29.11.2007

 CDS_961, on 07 ianuarie 2018 - 10:52, said:

[...]unde au ei aranjamente si obtin mici bonificatii pentru fiecare cumparator pe care il aduc

In general este vorba despre pret preferential, nu de bonificatii. In lcul tau, chiar as prefera o firma care primeste discount-uri uneia care nu primeste. Nu este vorba despre pret, caci tu nu vei ajunge sa platesti mai putin. Este vorba depsre faptul ca aceste preturi preferentiale se dau celor cu volum decent de vanzari. Iar volumul vanzarilor este direct proportional cu experienta de montaj.

 CDS_961, on 07 ianuarie 2018 - 10:52, said:

[...]Cand am pomenit de IPAT a zis ca el nu se pricepe, sa ma adresez unuia specializat, sa imi faca proiectarea. Desigur, pe banii mei, nu se scade din onorariul lui.

Eu zic sa te bucuri ca macar si-a recunoscut limitarile. Daca iti facea un proiect fara sa stie despre ce este vorba?!?
Ce inseamna, in exemplul tau, inginer de instalatii?
Ce anume ati negociat voi, la inceput, si de ce iti cere bani in plus ... asta-i alta chestiune, intr-adevar.

Altminteri, daca nu face un calcul care sa puna in evidenta comportamentul cladirii, pe 24h, cu masa termica si alte alea - ceea ce nu se face, in cazul aplicatiilor rezidentiale - aportul solar nu are nici o importanta. Restul da, se iau in calcul si e ok daca a luat datele din proiecte mai vechi, atat timp cat proiectele vechi aveau acelasi tip de materiale. In fond si la urma urmelor, proiectele rezidentiale din Romania sunt destul de asemanatoare in ceea ce priveste anvelopa cladirii.

 CDS_961, on 07 ianuarie 2018 - 10:52, said:

Nu sunt de acord cu importanta materialelor. De exemplu, daca ai o conducta de calitate slaba, cu impefectiuni, defecte de fabricatie (pori) sau rezistenta scazuta in timp, ajungi in aceeasi situatie pe care el a mentionat-o: spargi tot ca sa schimbi teava. Bun, acum si DIY spune ca nu inseamna ca le poti lua de la taraba. De acord ca distribuitoarele sau grupul de pompare se schimba usor, dar tot pe bani. Pe banii nostri.

Nu cred sa fi recomandat careva materiale de proasta calitate!! Iar eu n-am spus ca inlocuirea, cu relativa usurinta, a unor repere este un criteriu.

#161
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
DIY - ai si open space cand vrei, tragi toate usile intr-o parte, dar ce facem cand nu vrei? Tu nu vrei, am inteles, dar altii vor.

@Baxon I beg to differ - adevarat ca nu izoleaza termic precum o tamplarie adevarat cu tripan, dar pentru o terasa pe care vrei sa o folosesti periodic si in sezonul rece (iesi la un vin fiert) cred ca e ok. Produsul nu isi propune sa iti extinda casa in sezonul rece, ci sa rezolve problemele cauzate de ploaie/vant/ninsoare. Pentru terasa de acord ca e o solutie costisitoare, mult mai la indemana e folia aceea crystal, dar pentru indoor eu cred ca mi-am gasit rezolvarea. Manere se pot pune, dar nu are sens sa pui pe toate foile de sticla, se pune pe una singura care se foloseste ca usa de toata ziua. Cand vrei sa ai open space le deschizi pe toate, in restul timpului ai un perete de sticla cu o usa pe care o deschizi si inchizi la nevoie, ca pe orice alta usa.

Nu in ultimul rand - legat de rezistenta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PLSUI_DEnY0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Se poate sabla, ideea la mine era sa creez ideea de spatiu mai mare prin sticla transparenta, dar am luat in seama si problema de care ai zis tu (din neatentie sa intri in usa). Cred in final ca ii voi... trage o dunga (ca in bancul cu bula).

Edited by Bylly00, 09 January 2018 - 19:38.


#162
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mi-am dat seama ca e sticla securizata , nici nu se poate altfel , adica nu vine nimeni sa ti le monteze si sa-ti dea garantie pe lucrare . Dpmd daca alegi solutia asta ( nu esti singurul ), alege sticla sablata .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate