Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Dezastrul de la România Film

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
513 replies to this topic

#469
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Cică era construit prost de la început şi cutremurele şi faptul că nu a fost reparat la timp au afectat... dar la ce măgării s-au tot întâmplat cu clădiri vechi, îmi permit să nu am în totalitate încredere în informaţia asta. Dar dacă este adevărată, trebuie readus la stadiul original, adică clădire de locuit + cinema/sală de evenimente, nu făcute alte prostii pe acolo.  Am amintiri din anii '000 cu acel loc...

#470
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
Filmele pe care le aveau in cplectia personala sotii Ceausescu vor face obiectul unui documentar.
Ce filme prefera cuplul dictatorial? Citez din articol:  „Mad Max“, „Atlantic City“, „Ben-Hur“„Taxi Driver“, „Toţi oamenii preşedintelui“,„Duzina de ticăloşi“, filme din seria James Bond şi pelicule franţuzeşti cu Alain Delon sau Jean-Paul Belmondo, cum ar fi «Borsalino». Am găsit şi filmul experimental «Koyaanisqatsi», al lui Godfrey Reggio, dar şi «Şocul viitorului», al lui Alvin Toffler, trimis chiar de acesta împreună cu o scrisoare corespunzătoare de linguşire. Sunt şi filme româneşti, chiar din rândul celor «problematice», cum ar fi «Glissando», al lui Mircea Daneliuc, Ceauşeştii având în colecţie versiunea realizată pentru export, cu subtitrare în limba italiană“.

Casetele omagiale n-au fost vizionate niciodată....

P.S. @dji, vezi ca e marfa si pentru tine, se vorbeste de tot felul de formate de casete video; VHS, U-matic, Betamax...

https://adevarul.ro/...9fb6/index.html

Edited by Costel2014, 17 March 2021 - 10:30.


#471
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Păcat că nu mai există cinematografele cu grădină. Ar fi fost foarte utile în vremuri precum acuma.
Dacă ar mai exista proiecţie pe film, cred că aş fi învăţat cum să umblu cu un proiector   :)

#472
iulian_k

iulian_k

    Bau Bau, Sexomarxist, Sacerdot al Sfintei Conventii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,801
  • Înscris: 07.01.2012
Orice terasă poate organiza proiecții de film câtă vreme plătește drepturile de autor

#473
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
Un articol despre cinematografele din tara: https://zoso.ro/mama...t-cinematograf/

#474
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
Studioul Animafilm din Centrul Vechi:

Attached Files



#475
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Attached File  Chimia fotografica si tehnologia prelucrarii peliculei (Ed. Didactica si Pedagogica, 1973) coperta 1.jpg   217.69K   9 downloads

#476
dalu364

dalu364

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,297
  • Înscris: 21.02.2006
Care o fi legatura intre cartea de mai sus si Poiana.......numai Domnu` o stie. Posted Image

#477
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Parte dintre cei care ajungeau să lucreze în cinematografie, o studiau. Aşa că am considerat că mai bine decât să zic "up" pun ceva care are parţial legătură cu subiectul.

#478
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
Pestera Ursilor a fost devastata in timpul filmarilor la seria Ciresarii. https://adevarul.ro/...072e/index.html

#479
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
"Unul dintre cele mai frumoase cinematografe în aer liber din ţară, ruinat după Revoluţie. Filmul degradării" https://adevarul.ro/...7765/index.html

#480
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
Complexul care include grădina de vară Alhambra și cinematograful Capitol a fost închiriat pe termen lung de o asociație care a anunțat că, după o investiție de un milion de euro, grădina de vară se va redeschide pe 26 august, după 30 de ani. Vestea care părea una bună pentru publicul din București ascunde însă o serie de probleme, arată o investigație Scena9.ro: lucrările de la Alhambra sunt, de fapt, neautorizate, iar instituțiile publice nu reușesc să oprească o repunere în funcțiune riscantă.
Complexul ce include cinematograful și grădina de vară aparține Ministerului Culturii și este administrat de România Film (RADEF).  https://forum.softpe...m/page__st__468

#481
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
După o pauză de 15 ani, la cinematograful Independenţa din Targoviste vor rula, din nou, filme, pe cel mai mare ecran din ţară. De notat ca cinematograful a trecut din subordinea RomaniaFilm, incapabila sa il administreze, in subordinea primariei orasului Targoviste, care a reusit sa il repuna pe picioare. https://adevarul.ro/...52c5/index.html

#482
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
Spectatorii au lasat o mizerie de nedescris in cinematograful Independenta din Targoviste, recent inaugurat: https://adevarul.ro/...af51/index.html

#483
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
"Transformarea radicală a unui vechi cinema. Trei milioane de euro pentru ceva unic în România" https://adevarul.ro/...fd00/index.html

Dincolo de titlul bombastic e vorba de renovarea cinematografului "Studio" din Timisoara.

#484
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014
"Un conflict între RADEF România Film şi Primăria Câmpina cu privire la adevăratul proprietar al clădirii în care a funcţionat până în anul 2004 Cinematograful Central din municipiu a dus la ruinarea imobilului fără nicio şansă de salvare. Clădirea cinematografului a fost construită la finalul anilor 50, în prezent fiind atât de degradată încât reprezintă un real pericol pentru comunitate, având acoperişul parţial prăbuşit, sala de spectacole distrusă complet, iar holul de acces transformat în veceu public sau adăpost pentru oamenii străzii." https://adevarul.ro/...7957/index.html
Un adevarat dezastru, cum spune si titlul acestui topic..

#485
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Asta chiar a durut. Cinematograful acela îl ştiu din anii '90, de când mergeam la vreo 14-15 k.m. de oraş în vacanţă. Sora vitregă a fost acolo la "Titanic" în 1998, eu nu am mers. Ultima dată era restaurant pe acolo şi am crezut că e într-o stare mai bună.

#486
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,345
  • Înscris: 02.09.2014

 djl, on 24 martie 2022 - 12:16, said:

Asta chiar a durut. Cinematograful acela îl ştiu din anii '90, de când mergeam la vreo 14-15 k.m. de oraş în vacanţă. Sora vitregă a fost acolo la "Titanic" în 1998, eu nu am mers. Ultima dată era restaurant pe acolo şi am crezut că e într-o stare mai bună.
Imi pare rau. Si eu am vazut cum se degradeaza zilnic cinematografele de cartier la care mergeam in copilarie, de la care am amintiri frumoase. De asta probabil nici acum nu m-am obisnuit sa merg la film la salile de cinema din mall-uri, prefer tot cinematografele mici "de cartier".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate