Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online

Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...
 

Catalonia și-a declarat INDEPENDENȚA față de Spania. Mii de catalani au ieșit în stradă

* * * - - 14 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
9231 răspunsuri în acest subiect

#8695
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.741
  • Înscris: 11.10.2016
Constitutia p..ii..., daca era dupa constitutie Slovenia si Croatia erau si acum sub conducerea inteleapta a Belgradului....sper ca ati ajuns careva pe acolo sa vedeti diferenta enorma fata de Serbia... hai acum sa aud ca tot Belgradul a investit acolo si dupa independenta celor doua.
&Costel2104,in ce regiune stau rudele alea ale tale? Stii de ce intreb? Eu ajung destul de des in zona Bilbao-Pamplona.Bascii se simt extrem de ofensati daca le spui ca acolo e Spania sau ca ei sunt spanioli. Nu mai vorbesc de atmosfera din zona...

#8696
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.353
  • Înscris: 02.09.2014

View Posteireman, on 23 noiembrie 2018 - 12:23, said:

Constitutia p..ii..., daca era dupa constitutie Slovenia si Croatia erau si acum sub conducerea inteleapta a Belgradului....sper ca ati ajuns careva pe acolo sa vedeti diferenta enorma fata de Serbia... hai acum sa aud ca tot Belgradul a investit acolo si dupa independenta celor doua.
&Costel2104,in ce regiune stau rudele alea ale tale? Stii de ce intreb? Eu ajung destul de des in zona Bilbao-Pamplona.Bascii se simt extrem de ofensati daca le spui ca acolo e Spania sau ca ei sunt spanioli. Nu mai vorbesc de atmosfera din zona...
Aragon si Galicia (Zaragoza si Santiago de Compostela). Argumentele cu Slovenia si Croatia au tot fost vehiculate de alti useri, nu m-ai ma obosesc sa le combat.

#8697
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002
Oamenii devin bogati pentru ca muncesc din greu, nu pentru ca altii isi rup de la gura si raman in saracie ca sa-i imbogateasca pe altii. In definitiv, daca Spania sponsorizeaza atat de masiv Catalonia, nu e mai bine daca pleaca aia si le raman banii? Devin instantaneu bogati.

Acordul de Brexit negociat intre UK si UE este in impas din cauza Spaniei, care insista sa aiba pretentii asupra teritoriului britanic al Gibraltarului https://www.sacbee.c...e222081690.html

"A Spanish government spokeswoman says Spain won't settle for anything less than veto power over any issue regarding Gibraltar in negotiations about Britain's departure from the European Union.
Isabel Celaa said Friday that prior approval on matters involving Gibraltar is "decisive" for Madrid to approve the Brexit agreement on future U.K.-EU relations."
"Spain has never relinquished its claim to jurisdiction over the British territory of 32,000 people on the southern tip of the Iberian Peninsula."

Anglia a primit Gibraltar in acelasi acord international in care Spania a primit controlul asupra Cataloniei. Dar, in timp ce refuza cu incrancenare plecarea Cataloniei, contesta cu aceasi incrancenare drepturile Angliei asupra Gibraltarului. Asta in conditiile in care un referendum organizat de anglezi a aratat ca cetatenii Gibraltarului isi doresc sa ramana parte a Marii Britanii...
Oare nu e asta ipocrizie la maximum? Sa nu mai zic indiferenta fata de restul europenilor, care vor fi afectati economic de lipsa acordului de Brexit...

#8698
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.353
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWotan, on 23 noiembrie 2018 - 16:33, said:

Oamenii devin bogati pentru ca muncesc din greu, nu pentru ca altii isi rup de la gura si raman in saracie ca sa-i imbogateasca pe altii. In definitiv, daca Spania sponsorizeaza atat de masiv Catalonia, nu e mai bine daca pleaca aia si le raman banii? Devin instantaneu bogati.

Acordul de Brexit negociat intre UK si UE este in impas din cauza Spaniei, care insista sa aiba pretentii asupra teritoriului britanic al Gibraltarului https://www.sacbee.c...e222081690.html

"A Spanish government spokeswoman says Spain won't settle for anything less than veto power over any issue regarding Gibraltar in negotiations about Britain's departure from the European Union.
Isabel Celaa said Friday that prior approval on matters involving Gibraltar is "decisive" for Madrid to approve the Brexit agreement on future U.K.-EU relations."
"Spain has never relinquished its claim to jurisdiction over the British territory of 32,000 people on the southern tip of the Iberian Peninsula."

Anglia a primit Gibraltar in acelasi acord international in care Spania a primit controlul asupra Cataloniei. Dar, in timp ce refuza cu incrancenare plecarea Cataloniei, contesta cu aceasi incrancenare drepturile Angliei asupra Gibraltarului. Asta in conditiile in care un referendum organizat de anglezi a aratat ca cetatenii Gibraltarului isi doresc sa ramana parte a Marii Britanii...
Oare nu e asta ipocrizie la maximum? Sa nu mai zic indiferenta fata de restul europenilor, care vor fi afectati economic de lipsa acordului de Brexit...
Sper ca spaniolii sa moara de gat cu englezii pe care i-a mancat in fund sa..brexit! Daca ar fi vreun premier spaniol cu cojones i-ar spune Aishei Merkel: "auzi fa, Angelo (Ponta dixit!) daca ai chef de un acord pe tema brexit, ia vezi cum se mai simte nea Carles ala, i-a trimite-mi-l pachet ca vreau sa-l vad in genunchi in fata mea" La fel si la belgieni: "bai astia cu praline, hai ca v-ati facut suficient de cacao, dati-l incoace pe betivul ala" Posted Image
Serios acum: nu e ipocrizie ce fac spaniolii. Se numeste interes national. Eu asa vad lucrurile.

Si apropo de ipocirizie: "Gibraltarul urmeaza sa părăsească Uniunea Europeana alături de Regatul Unit in martie 2019, deşi 96% din populatia sa a votat, la referendumul din iunie 2016, pentru ramanerea in interiorul blocului comunitar." https://romanialiber...ompromis-762508
Inteleg ca 52% (cati catalani au votat pentru partidele unioniste) nu inseamna nimic pentru voi, dar nici chiar 96%?Posted Image

Editat de Costel2014, 23 noiembrie 2018 - 17:19.


#8699
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 23 noiembrie 2018 - 17:01, said:

Si apropo de ipocirizie: "Gibraltarul urmeaza sa părăsească Uniunea Europeana alături de Regatul Unit in martie 2019, deşi 96% din populatia sa a votat, la referendumul din iunie 2016, pentru ramanerea in interiorul blocului comunitar." https://romanialiber...ompromis-762508
Inteleg ca 52% (cati catalani au votat pentru partidele unioniste) nu inseamna nimic pentru voi, dar nici chiar 96%?Posted Image
Pai, la scorul asta, e evident ca au dreptul la secesiune, daca vor. La fel ca scotienii etc.
Dar de ce e valabil doar pentru teritoriile pe care au pus ochii spaniolii? De ce spaniolii nu aplica aceleasi reguli si pentru teritoriile pe care le-au ocupat deja? ;)

View PostCostel2014, on 23 noiembrie 2018 - 17:01, said:

Serios acum: nu e ipocrizie ce fac spaniolii. Se numeste interes national. Eu asa vad lucrurile.
Sa pui ochii pe pamantul unuia mai mare ca tine nu e interes national. E prostie. Vezi exemplul fratilor spaniolilor, argentinienii...
De obicei, cand germanicii si latinii se intalnesc, rezultatul e previzibil. ;) Momentan, englezii si spaniolii sunt de aceeasi parte a baricadei. E bine sa ramana asa. Pentru interesul general european.

#8700
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostCostel2014, on 23 noiembrie 2018 - 17:01, said:

Sper ca spaniolii sa moara de gat cu englezii...
Sa te-auda Al de Sus.

Quote

Daca ar fi vreun premier spaniol cu cojones i-ar spune Aishei Merkel: "auzi fa, Angelo (Ponta dixit!) daca ai chef de un acord pe tema brexit, ia vezi cum se mai simte nea Carles ala, i-a trimite-mi-l pachet ca vreau sa-l vad in genunchi in fata mea" La fel si la belgieni: "bai astia cu praline, hai ca v-ati facut suficient de cacao, dati-l incoace pe betivul ala" Posted Image
Cred ca s-ar tavali de râs si Merkeloanea, si belgienii.
Si-apoi l-ar intreba zambind pe purtatorul de cojones: "Ziceai ca mai vrei ceva credite ??? :)"

#8701
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 23 noiembrie 2018 - 17:01, said:

Sper ca spaniolii sa moara de gat cu englezii pe care i-a mancat in fund sa..brexit!
Pentru Vaterland-ul european nici unii nici altii nu sunt indisppensabili. Posted Image
De fapt, germanii s-ar bucura sa scape si de concurentii la hegemonie si de asistatii sociali fara sa miste un deget... Posted Image

View PostCostel2014, on 23 noiembrie 2018 - 17:01, said:

Serios acum: nu e ipocrizie ce fac spaniolii. Se numeste interes national. Eu asa vad lucrurile.
Incepuse atat de frumos... Goti in Transilvania, goti in nordul Italiei, goti in Spania... Europa era pe cale de a fi unificata.
Dupa aia au inceput unii sa tradeze pentru arabi, sau cumani. Rezultatele se vad pana azi...

View PostHunor_66, on 23 noiembrie 2018 - 21:58, said:

Cred ca s-ar tavali de râs si Merkeloanea, si belgienii.
Si-apoi l-ar intreba zambind pe purtatorul de cojones: "Ziceai ca mai vrei ceva credite ??? Posted Image"
Imaginea e deja cunoscuta...
[ https://ep00.epimg.net/politica/imagenes/2016/06/14/actualidad/1465922685_418857_1465924028_noticia_normal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Wotan, 24 noiembrie 2018 - 01:11.


#8702
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostHunor_66, on 23 noiembrie 2018 - 21:58, said:

Sa te-auda Al de Sus.
Nu fi rău, că pe urmă zicem și de huni la fel! :D
Acum la modul serios, în afară de faptul că visezi la precedente și paralelisme, chiar îți imaginezi pe bune că se va întâmpla vreodată așa? Mă rog, în afară de WW3, caz în care e game over pentru toți, din toate punctele de vedere!
N-o să pună nimeni Europa pe foc, alimentând tâmpenii secessioniste peste tot, doar de dragul unor borfași care se folosesc de "independență" ca să scape de pușcărie pentru fraudă! Dacă era să se întâmple asta, se întâmpla imediat după referendum, "susținem dialogul, trebuie găsită o cale de mijloc, bla, bla, bla"!
Da' ce să vezi, toți "greii" UE au dat-o pe aia cu "e strict o problemă internă a Spaniei"! Țeapă!
Fanteziile astea cu "merkel face și drege" sunt doar la nivel de Seherezada și wishful thinking, realpolitik-ul a fost inventat chiar de nemți!

View PostWotan, on 24 noiembrie 2018 - 00:42, said:

Pentru Vaterland-ul european nici unii nici altii nu sunt indisppensabili.
News-flash: nici nemții nu (mai) sunt indispensabili! ;) Au reușit să-și facă praf reputația și poziția de lider incontestat al Uniunii în doar câțiva ani!
Ironic, nici măcar colegul tău de secesiofilie Hunor nu cred că-și dorește un "Vaterland european" care să-i bage cu forța câteva milioane de arăbeți în Ungaria-i iubită! ;)


#8703
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 29.530
  • Înscris: 22.08.2016

View Postgarett, on 24 noiembrie 2018 - 07:49, said:

Nu fi rău, că pe urmă zicem și de huni la fel! Posted Image
Hunii or disparut, singurii lor urmasi fiind secuii. :)

Quote

Acum la modul serios, în afară de faptul că visezi la precedente și paralelisme, chiar îți imaginezi pe bune că se va întâmpla vreodată așa?
Prin nobila institutie a falimentului.
Era vorba de o "moarte" economico-financiara.

Quote

N-o să pună nimeni Europa pe foc, alimentând tâmpenii secessioniste peste tot, ...
Atunci Europa nu-si va inmormanta niciodata scheletele pe care le are in dulap.
Europa trebuie sa aiba puterea sa se priveasca singura in oglinda.

Quote

Da' ce să vezi, toți "greii" UE au dat-o pe aia cu "e strict o problemă internă a Spaniei"! Țeapă!
Nu din convingere, ci din indolenta, din dorinta de neimplicare.
Pe bune, nu le-o spus nimeni ca trebuie sa ia decizii serioase... Ei or crezut ca singura obligatie e sa faca frumos la discursuri.

Apropos, intr-o problema muuuuult mai simpla, cea a intrarii Romaniei in Schengen, cum s-or exprimat greii UE ? Aud ??? :)

Quote

Ironic, nici măcar colegul tău de secesiofilie Hunor nu cred că-și dorește un "Vaterland european" care să-i bage cu forța câteva milioane de arăbeți în Ungaria-i iubită! Posted Image
Ungurii au experienta, or mai facut o uniune la 1867, stiu cu ce se mananca... Posted Image
Iar pentru arabeti, nu-i bai, avem husari.

#8704
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostHunor_66, on 24 noiembrie 2018 - 10:20, said:

Atunci Europa nu-si va inmormanta niciodata scheletele pe care le are in dulap.
Doh!
Tocmai ai enunțat motivul pentru care nu vor exista vreodată "SUE", prea multe "schelete"!
Spanioli vs catalani și basci, români vs unguri, polonezi vs nemți, italieni vs austrieci etc. Dacă iei la puricat, chiar și "dualismul" franco-german s-ar putea să dea cu virgulă, înainte de Alsace a fost Elsass...
Europa a avut două șanse mari de a face front comun: criza economică și criza refugiaților. În ambele cazuri anumite "părți" au preferat să dea cu pumnul masă arogant și să dicteze! "Fuck unitate în diversitate, our way or the highway!"
Ghici ce: englezii au ales "the highway"!
Mai multe diktate, mai multe plecări. UE se va stinge de la sine în maxim o decadă. Sigur, o să rămână o pseudo-uniune, de ochii lumii dar va fi "fiecare pentru el". Context în care avantajele unui stat mare sunt evidente!

Editat de garett, 24 noiembrie 2018 - 11:51.


#8705
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002

View Postgarett, on 24 noiembrie 2018 - 07:49, said:

News-flash: nici nemții nu (mai) sunt indispensabili! Posted Image Au reușit să-și facă praf reputația și poziția de lider incontestat al Uniunii în doar câțiva ani!
Ironic, nici măcar colegul tău de secesiofilie Hunor nu cred că-și dorește un "Vaterland european" care să-i bage cu forța câteva milioane de arăbeți în Ungaria-i iubită! Posted Image
Sa nu ne facem probleme. Baba comunista va fi inlocuita in doi ani de un alt cancelar, iar dupa cum ne arata mersul lucrurilor, mai de dreapta, dupa exemplul Austriei. Iar istoria ne arata ca in mod traditional cancelarii de dreapta au fost preocupati de Europa si de unirea ei. Cazul Kurz si Italia ne arata ca asta nu e neaparat benefic pentru cei care au probleme cu minoritatile. Dar hei, nu-i poti multumi pe toti, importanta e imaginea de ansamblu... :)

#8706
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostWotan, on 24 noiembrie 2018 - 12:53, said:

... in mod traditional cancelarii de dreapta au fost preocupati de Europa...
Mda, adevărul e că în mod tradițional cancelarii de dreapta ai Germaniei chiar au avut un rol benefic pentru Europa!
Schicklgruber mai ales...

#8707
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002
Aici depinde foarte mult de punctul de vedere. Posted Image Dupa ce Bismarck a preluat puterea, zona centrala a Europei a devenit mult mai unificata.

View Postgarett, on 24 noiembrie 2018 - 11:51, said:

Spanioli vs catalani și basci, români vs unguri, polonezi vs nemți, italieni vs austrieci etc. Dacă iei la puricat, chiar și "dualismul" franco-german s-ar putea să dea cu virgulă, înainte de Alsace a fost Elsass...
Germanii au trecut de faza asta. Si-au dat seama ca e mult mai rentabil sa faci o schema cu piata comuna europeana, astfel incat sa le exporti produsele fara taxe. Si in loc sa tii trupe de ocupatie, e preferabil sa-i lasi pe europeni sa-si faca rate ca sa le cumpere masinile. Posted Image

View Postgarett, on 24 noiembrie 2018 - 11:51, said:

Ghici ce: englezii au ales "the highway"!
Mai multe diktate, mai multe plecări. UE se va stinge de la sine în maxim o decadă. Sigur, o să rămână o pseudo-uniune, de ochii lumii dar va fi "fiecare pentru el". Context în care avantajele unui stat mare sunt evidente!
Ei bine, asta ii lasa pe baietii din alianta franco-germana in postura de stapan absolut. Englezii erau cam singurii capabili sa le mai tina piept, si tocmai au abandonat... Posted Image
Urmeaza implementarea Europei cu doua viteze. Baietii prosperi din nucleu, puternic integrati, si care fac majoritatea regulilor, si cei mai saracuti de la exterior, caare se bucura si ei de ceva avantaje financiare din combinatie, dar trebuie sa faca frumos in contrapartida.
Partea faina e ca saracutii stau la coada se se integreze si ei in UE, apoi in Schengen, in zona euro... Baietii destepti isi permit sa-i lase sa astepte.

Editat de Wotan, 24 noiembrie 2018 - 14:19.


#8708
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 41.874
  • Înscris: 28.06.2006
Băieții ăia "deștepți" sunt așa de inteligenți încât devin califat...

Editat de garett, 24 noiembrie 2018 - 15:41.


#8709
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002
Opinia unui maiorcan la afirmatiile spaniole referitoare la independenta Scotiei, datorate pretentiilor spaniole asupra Gibraltarului https://www.majorcad...dependence.html

"So, if Pedro Sanchez wishes to look that far back and make an issue of a Treaty agreed by all and now make it a modern-day issue, then surely Catalonia have an issue for independence. The Treaty of Utrecht led to the withdrawal of the English armies, the fall of Barcelona and the Nueva Planta decrees which centralised the Spanish central government.
If he now considers that, despite that Treaty, Gibraltar should come under Spanish rule, then perhaps the British should get behind Catalonia and back their cause for independence. After all, without that Treaty Spain would not be what it is today. Scotland had a vote on independence, Mr Sanchez, and you have gone out of the way to cite them. Surely then you must offer Catalonia the same rights, or is it as the old proverb goes "Do as I say, Not as I do"."

Datorita gurii mari a spaniolilor, s-ar putea ca in curand atat scotienii cat si catalanii sa aiba in curand suport din exterior pentru independenta... Posted Image

Editat de Wotan, 25 noiembrie 2018 - 00:36.


#8710
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.353
  • Înscris: 02.09.2014

View PostWotan, on 23 noiembrie 2018 - 20:07, said:

Pai, la scorul asta, e evident ca au dreptul la secesiune, daca vor. La fel ca scotienii etc.
Dar de ce e valabil doar pentru teritoriile pe care au pus ochii spaniolii? De ce spaniolii nu aplica aceleasi reguli si pentru teritoriile pe care le-au ocupat deja? Posted Image


Sa pui ochii pe pamantul unuia mai mare ca tine nu e interes national. E prostie. Vezi exemplul fratilor spaniolilor, argentinienii...
De obicei, cand germanicii si latinii se intalnesc, rezultatul e previzibil. Posted Image Momentan, englezii si spaniolii sunt de aceeasi parte a baricadei. E bine sa ramana asa. Pentru interesul general european.
Pentru ca...Consttutie. Nu sunt teritoriu ocupat, daca era asa, cand s-a votat Constitutia dupa moartea lui Franco, catalanii spuneau "nu" si incercau atunci sa se secesioneze. Nu au facut-o, deci nu se simt ocupati.
Aham, cele doua razboaie mondiale, stim, americanii, dar asta inseamna ca latinii au fost mai inteligenti si au stiut sa ii atraga de partea lor ca sa incline decisiv balanta...Posted Image

View PostWotan, on 24 noiembrie 2018 - 00:42, said:

Pentru Vaterland-ul european nici unii nici altii nu sunt indisppensabili. Posted Image
De fapt, germanii s-ar bucura sa scape si de concurentii la hegemonie si de asistatii sociali fara sa miste un deget... Posted Image


Incepuse atat de frumos... Goti in Transilvania, goti in nordul Italiei, goti in Spania... Europa era pe cale de a fi unificata.
Dupa aia au inceput unii sa tradeze pentru arabi, sau cumani. Rezultatele se vad pana azi...


Imaginea e deja cunoscuta...
[ https://ep00.epimg.net/politica/imagenes/2016/06/14/actualidad/1465922685_418857_1465924028_noticia_normal.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Imaginea e deja arhiva: Rajoy nu mai este in functie iar Aisha va parasi si ea in curand scena politica. Si nu stii cat de prosti sau inteligenti vor fi inlocuitorii lor...

Editat de Costel2014, 25 noiembrie 2018 - 10:47.


#8711
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.353
  • Înscris: 02.09.2014
Spania si Marea Britanie vor purta negocieri directe aspra Gibraltarului, a declarat prim ministrul spaniol Pedro Sanchez. Spaniolii au renuntat sa se opuna acordului dintre U.E. si Marea Britanie privitor la Brexit, in schimb "am primit suficiente garantii ca vom putea ajunge la o solutie a unui conflict care dureaza de 300 de ani intre Marea Britanie si Spania", a declarat Sanchez presei spaniole.
Sursa: https://adevarul.ro/...93cf/index.html

Editat de Costel2014, 25 noiembrie 2018 - 12:35.


#8712
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.866
  • Înscris: 01.10.2002

View PostCostel2014, on 25 noiembrie 2018 - 10:49, said:

Pentru ca...Consttutie. Nu sunt teritoriu ocupat, daca era asa, cand s-a votat Constitutia dupa moartea lui Franco, catalanii spuneau "nu" si incercau atunci sa se secesioneze. Nu au facut-o, deci nu se simt ocupati.
Nu aveau optiunea. Intrebarea nu era printre raspunsurile posibile.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate