Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

”Toți cei din morminte... vor ieși” - cine, când și de ce?

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
355 replies to this topic

#325
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,136
  • Înscris: 10.09.2008

View Post-Daniel, on 15 noiembrie 2023 - 14:06, said:

2 Cronici este alta carte si Ilie apare sau este pomenit o singura data. De unde stiu ca Ilie se ridicase la cer dupa cartile 1 si 2 Cronici? Dupa aceste carti nici nu stii cine e Ilie.

Moise si Ilie apar si pe munte iar ucenicii credeau ca sunt persoane reale.
Cronicile sunt alte carti.

Nu înțeleg ce zici despre ridicarea la cer...

Isus le spune că a fost o vedenie, deci nu persoane  reale (Mat. 17:9).

#326
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Post-Daniel, on 14 noiembrie 2023 - 18:39, said:

Ai de grija sa nu te regasesti in vorba populara "cand mai multi iti spun ca esti beat, du-te si te culca!". Deci faptul ca nu te intelege nimeni nu atesta neaparat ca toti sunt orbi si numai tu vezi.
Eu doar vorbesc ca sa ma fac auzit.
Vor intelege la timpul potrivit.

#327
-Daniel

-Daniel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,124
  • Înscris: 16.04.2016

View Postlogic1, on 15 noiembrie 2023 - 15:50, said:

Nu înțeleg ce zici despre ridicarea la cer...

Isus le spune că a fost o vedenie, deci nu persoane  reale (Mat. 17:9).
Scuze, acum am vazut ce am lasat in mijlocul camerei..
Ridicarea la cer este consemnata in cartile imparatilor, unde Ilie apare de 70 de ori. Scrisoarea la care faci tu referire este in cartile cronicilor, unde Ilie apare o singura data. Avand in vedere neconcordantele dintre cartile imparatilor si cartile cronicilor eu nu pot fi sigur ca scrisoarea din 2 Cronici dovedeste ca ridicarea la cer din 2 Imparati nu a fost literala. Daca ridicarea la cer si scrisoarea s-ar fi gasit in aceeasi carte - fie imparati, fie cronici - ar fi fost o dovada.

Este adevarat ca Isus le spune ca este vedenie, insa ceea ce credeau ei este relevant la discutia noastra.

View PostElihu_66, on 15 noiembrie 2023 - 16:19, said:

Eu doar vorbesc ca sa ma fac auzit.
Vor intelege la timpul potrivit.
E bine daca toata lumea va intelege mai devreme sau mai tarziu.

Edited by -Daniel, 15 November 2023 - 20:24.


#328
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Post-Daniel, on 15 noiembrie 2023 - 14:06, said:

Te cred...dorel666 este de alta parere totusi.
Awww....pe bune? Pai gata, nu mai zic nimic Posted Image

#329
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,136
  • Înscris: 10.09.2008

Apocalipsa 20

12 Şi am văzut pe morţi, mari şi mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Nişte cărţi au fost deschise. Şi a fost deschisă o altă carte, care este Cartea Vieţii. Şi morţii au fost judecaţi după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărţile acelea.
13 Marea a dat înapoi pe morţii care erau în ea; Moartea şi Locuinţa morţilor au dat înapoi pe morţii care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
14 Şi Moartea şi Locuinţa morţilor au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
15 Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieţii a fost aruncat în iazul de foc.


Judecând după versetul 15, doar o parte a acestor morți înviați ajung în iazul de foc.

#330
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlogic1, on 16 decembrie 2023 - 21:53, said:

Apocalipsa 20

12 Și am văzut pe morți, mari și mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Niște cărți au fost deschise. Și a fost deschisă o altă carte, care este Cartea Vieții. Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea.
13 Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui.
14 Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua.
15 Oricine n-a fost găsit scris în Cartea Vieții a fost aruncat în iazul de foc.


Judecând după versetul 15, doar o parte a acestor morți înviați ajung în iazul de foc.
Nu iese nimeni din groapa cimitirului, mormintele suntem noi. Niște morminte ambulante...
Interpretarea nu este literală.
Este acelasi moment atunci cand vine Marele Voivod Mihail ca sa faca ceea ce nu a reusit Isus sa faca in prima faza, adica sa le lumineze mintile oamenilor din lume.
Si a facaut asta in mod intentionat, altfel nu vorbea prin pilde. Totul face parte din planul măreț al Lui Dumnezeu.

Iar pe crestini îi asteapta o judecata forte aspră, pentru ca au "apăsat greu jugul asupra bătrânului"...

Edited by Elihu_66, 17 December 2023 - 12:58.


#331
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021
Adică vrei să spui că Marele Voievod Mihail este Isus, care intenționat nu a spus tot ce știe în prima fază ca să ne zică în a doua (la a doua sa venire)... sau sunt persoane diferite și Isus știa că Marele Voievod Mihail va veni (după el - un fel de a doua venire sau informare) și va definiva lucrarea lui (a lui Isus)...

Vorbești ambiguu, nu prea te înțeleg... :habarnam:

#332
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 17 decembrie 2023 - 13:42, said:

Adică vrei să spui că Marele Voievod Mihail este Isus, care intenționat nu a spus tot ce știe în prima fază ca să ne zică în a doua (la a doua sa venire)... sau sunt persoane diferite și Isus știa că Marele Voievod Mihail va veni (după el - un fel de a doua venire sau informare) și va definiva lucrarea lui (a lui Isus)...

Vorbești ambiguu, nu prea te înțeleg... :habarnam:
Persoanele sunt diferite, duhul este acelasi. Isus a spus tot ce a știut, insa a spus într-o formă pe care cei ce fac raul sa nu o poata pricepe. Genial, daca ma intrebi pe mine.

Cand ai sa pricepi si tu, atunci inseamna ca esti pe drumul cel bun. Momentan ramanem la aiureli new age...

Edited by Elihu_66, 17 December 2023 - 16:58.


#333
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,136
  • Înscris: 10.09.2008

View PostElihu_66, on 17 decembrie 2023 - 12:52, said:

Nu iese nimeni din groapa cimitirului, mormintele suntem noi. Niște morminte ambulante...
Interpretarea nu este literală.

Morții ies din mare, din moarte, din locuința morților și unii dintre ei sunt aruncați în iazul de foc.

#334
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 17 decembrie 2023 - 16:43, said:

Persoanele sunt diferite, duhul este acelasi. Isus a spus tot ce a știut, insa a spus într-o formă pe care cei ce fac raul sa nu o poata pricepe. Genial, daca ma intrebi pe mine.

Cand ai sa pricepi si tu, atunci inseamna ca esti pe drumul cel bun. Momentan ramanem la aiureli new age...

Am înțeles, Isus a venit, a vorbit în pilde să nu înțeleagă cei răi și a murit, pa la revedere... la urmă va veni marele voievod Mihail care va definitiva ce a început Isus... marele voievod Mihail fiind cine (un om, un înger)?! :habarnam:

Păi nu tot ce spui tu sunt aiureli new-age, însă atunci parcă vorbeai de reîncarnare, suflet nemuritor sau ceva de genu'... care sunt aiureli new-age! :yes:

View Postlogic1, on 18 decembrie 2023 - 06:31, said:

Morții ies din mare, din moarte, din locuința morților și unii dintre ei sunt aruncați în iazul de foc.

Adică în anihilare veșnică?! 🤔

Edited by heartu, 18 December 2023 - 07:54.


#335
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postlogic1, on 18 decembrie 2023 - 06:31, said:



Morții ies din mare, din moarte, din locuința morților și unii dintre ei sunt aruncați în iazul de foc.
Locuinta mortilor pare a fi in prima faza, partea de sub pamant, cimitirul.
Marea este lumea...

View Postheartu, on 18 decembrie 2023 - 07:52, said:



.. marele voievod Mihail fiind cine (un om, un înger)?! :habarnam:

Fiul omului.

View Postheartu, on 18 decembrie 2023 - 07:52, said:

însă atunci parcă vorbeai de reîncarnare, suflet nemuritor sau ceva de genu'... care sunt aiureli new-age! :yes:
Esti sigur ca despre asta vorbeam?

#336
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View Postlogic1, on 18 decembrie 2023 - 06:31, said:

Morții ies din mare, din moarte, din locuința morților și unii dintre ei sunt aruncați în iazul de foc.
Mai ramane sa spui ca zexe, ca vor fi  chinuiti vesnic in iad. Posted Image
E doar credinta autorului, ca n-avea idee cum va fi in realitate. A trantit si el niste cuvinte ca sa impresioneze audienta. Posted Image

#337
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Logic a inteles ca marea si locunta morților sunt acelasi lucru, asta arata profetia.
Deci mortii suntem noi, cei din lume.
Profetia mai arata ca si unii dintre cei vii vor avea aceeasi soarta, adica vor fi aruncati in iazul cu foc odata cu restul lumii.
Nu faptul ca esti un suflet viu iti da dreptul la viata vesnica, ci faptele pe care trebuie sa le platesti, sau pentru care să-ți iei rasplata.
Cu ajutorul comorii stranse in cer obtii viata lunga sau eterna. Iar comoara sunt faptele pentru care nu ti-ai luat rasplata pe pamant. Faptele bune, bineînțeles...

Edited by Elihu_66, 18 December 2023 - 13:40.


#338
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 18 decembrie 2023 - 12:18, said:

Fiul omului.


Esti sigur ca despre asta vorbeam?

Și cine este acest fiu al omului?


Nu... păi spune tu despre ce vorbeam și la ce m-am referit eu ca fiind aiureală new-age?! :habarnam:

Edited by heartu, 18 December 2023 - 14:20.


#339
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 18 decembrie 2023 - 14:20, said:



Și cine este acest fiu al omului?


Nu... păi spune tu despre ce vorbeam și la ce m-am referit eu ca fiind abureală new-age?! :habarnam:
Voievodul Mihail. :)

Am arătat dealusit aceleasi învățături primite prin Isus, fara perdea si fara pilde.
Oricine nu pricepe ceea ce a spus Isus, nu primeste nici ceea ce spun eu.

#340
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 06.03.2021

View PostElihu_66, on 18 decembrie 2023 - 14:24, said:

Voievodul Mihail. :)

Am arătat dealusit aceleasi învățături primite prin Isus, fara perdea si fara pilde.
Oricine nu pricepe ceea ce a spus Isus, nu primeste nici ceea ce spun eu.

Mda, n-ai răspuns la întrebări, nici la prima și nici la a doua...

Voievodul Mihail fiind cine? Să nu-mi spui că Fiul Omului că nu te cred... :)

Da, și printre altele ai adus în discuție din câte îmi aduc eu aminte, ceva legat de reîncarnare sau suflet nemuritor, iar eu ți-am spus atunci faza cu aiureala new-age... deci, am dreptate?! 🤔

#341
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postheartu, on 18 decembrie 2023 - 14:28, said:



Mda, n-ai răspuns la întrebări, nici la prima și nici la a doua...

Voievodul Mihail fiind cine? Să nu-mi spui că Fiul Omului că nu te cred... :)

Da, și printre altele ai adus în discuție din câte îmi aduc eu aminte, ceva legat de reîncarnare sau suflet nemuritor, iar eu ți-am spus atunci faza cu aiureala new-age... deci, am dreptate?! 🤔
Mesia cel mult așteptat de poporul Israel?

De reincarnare nu am spus, insa privind sufletul, nu ai citit ce spune Scriptura?

"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov’? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii.”"


#342
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,536
  • Înscris: 19.03.2022

View PostElihu_66, on 18 decembrie 2023 - 14:35, said:



"Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac şi Dumnezeul lui Iacov’? Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morţi, ci al celor vii.”"
Adica daca esti impotriva Lui esti ca si mort, daca insa esti de partea Lui , esti viu . . .  de partea Lui insemnand  supus Lui ?
Parca isus zice ca a venit sa elibereze . . . .Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate