Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Moghioros Park Residence

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
576 replies to this topic

#235
silvyu_1987

silvyu_1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 18.05.2010
e mai mareu full parcul asta e problema...lasa ca face Mutulica Mega Parc langa GranVia

#236
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 03.10.2014

Quote

aia care ?  a disparut parcul ?
cand platesti peste 100.000 euro pe un apart , glumele nu prea iti vin la indemana.
Exceptand chestii minore precum serele care nu au fost terminate nici acum si intrarea dinspre Poiana Muntelui e praf in continuare si nu vb de lucrarile de la metrou,  aleile care au fost de curand raschetate ca stratul de pietricele disparuse, plus alte probleme de mentenanta   putem spune ca este OK.
Un om care da 100K euro este  mai atent la detalii!

#237
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
decat un parc de 300 mp intre blocuri cum va fi in MPR sau GVR sau Rotar este un mare avantaj ca poti traversa strada si ajungi intr-un parc in adevaratul sens. serele nu cred ca vor fi gata vreodata si nu pot spune ca erau puctul de atractie al parcului in opinia mea.
ca este aglomerat nu deranjeaza atat de tare in comparatie cu nimic, in plus sunt ceva "gardieni" care patruleaza prin el.

#238
cricovserv

cricovserv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 08.07.2008

 searchman, on 09 august 2018 - 16:48, said:

decat un parc de 300 mp intre blocuri cum va fi in MPR sau GVR sau Rotar este un mare avantaj ca poti traversa strada si ajungi intr-un parc in adevaratul sens. serele nu cred ca vor fi gata vreodata si nu pot spune ca erau puctul de atractie al parcului in opinia mea.
ca este aglomerat nu deranjeaza atat de tare in comparatie cu nimic, in plus sunt ceva "gardieni" care patruleaza prin el.
Eu as crede ca GVR va avea un parc ceva mai mare decat MPR de care nici nu stiam sa fi pomenit de parc iar ca restaurante, Plaza e la o aruncatura de bat si vad gradinite intregi luand masa. Plus ca pe Timisoara mai spre Afi primaria mai anunta un parc. Iar in Mogiorosul ca parc striveala maxima. Crangasi e iar un parc ok chiar ai si oportunitatea sa urci pe lac la o promenada daca nu-ti gasesti locul in parc, plus ca sunt multe evenimente artistice.
Blocul de ti-l postasem nu era la bataie de joc, doar ultimul de care aflasem si ala chiar nu-i la pasaj Ciurel, e in spatele facultatii ecologice, intre Gradina Botanica si un parc de Grozaesti, la 2 pasi de presedinte. Stiu, nici eu nu m-as fi mutat acolo, n-au 3 camere dar partea cu VAT 19% ti-ai asumat-o daca ai vrut ceva cu 10-15 mpu mai mare. Batalia oricum e pe 3 camere, se incadreaza cel mai eficient in limita pt VAT 5%
Fiecare isi face socotelile.

#239
andy-70-iceman

andy-70-iceman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2018
Ptr ce atâtea discuții, fiecare cumpără unde dorește. Cam peste tot finisajele sunt ieftine. Gresia din holul blocurilor ieftină, mâna curentă de la scară e din lemn , parcarile de la subsol inundate exemple sunt prea multe să le enumăr. Sunt făcute la repezeală și mai rău, la prosteala.

#240
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
nu as vrea sa reiau pledoria mea legata de excluderea GVR din optiuni dar as adauga doar ca termenul de finalizare oficial, in perioada cand am semnat cu MPR - anul trecut in Septembrie, pt apart cu 4 camere ce mai puteau fi contractate era dupa jumatatea lui 2019. eram hotarat sa nu astept mai mult de sf de 2018.
eu in continuare consider ca ambele sunt apropiate ca si calitate si design, la pret in cazul meu GVR era cu 7.000 euro mai scump, insa in final decizia a fost una pur subiectiva.

#241
paala

paala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.11.2006
@searchman cum ai facut cu TVA-ul, ai platit 19%?

#242
ovidiu2012

ovidiu2012

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 31.01.2009
Stadiu lucrari de astazi. http://targulimobili...-08-august-2018

#243
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
nu am gasit nicio solutie legala . deoarece in trecut am achizitionat un apart cu TVA 5% am epuizat bonusul de la stat. voi plati TVA 19%.
eu sunt oricum la limita si daca mai creste putin cursul euro plateam oricum 19%. valoarea pt care se aplica TVA 5% o data in viata este de max. 450.000 lei practic tot ce costa peste aprox. 96.000 euro trebuie platit 19%.

#244
paala

paala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 21.11.2006

 searchman, on 13 august 2018 - 10:17, said:

nu am gasit nicio solutie legala . deoarece in trecut am achizitionat un apart cu TVA 5% am epuizat bonusul de la stat. voi plati TVA 19%.
eu sunt oricum la limita si daca mai creste putin cursul euro plateam oricum 19%. valoarea pt care se aplica TVA 5% o data in viata este de max. 450.000 lei practic tot ce costa peste aprox. 96.000 euro trebuie platit 19%.
Din cate am inteles tu iti iei 4 camere.  
Astea nu prea se vand.
Si daca nu se vand exista o portita in lege sa le iei la 1 an dupa ce e finalizat blocul cu TVA 0.
http://www.upground....nt-patru-camere Uite te cum vad astia.

#245
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
am dat un telefon la biroul de vanzari al acestui ansamblu si informatia pare confirmata si anume:
se poate vinde cu 0% TVA (la optiunea dezvoltatorului/vanzatorului) cu conditia sa fi trecut mai mult de 2 ani de la finalizarea lucrarilor.

nu este tentant pt vanzator in principiu dar nici deranjant daca apartamentul ar fi ramas nevandut la 2 ani de la finalizare lui practic doar valoarea fara TVA i se cuvine . situatia este destul de atipica si cred ca are valabilitate foarte redusa si pt apartamente foarte scumpe ramase disponibile (ex. in acel ansamblu un apart 4 cam costa 300.000 euro ).

Edited by searchman, 13 August 2018 - 17:19.


#246
traian790

traian790

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2018
Salut tuturor, sunt nou pe acest forum si vroiam sa simt pulsul natiunii legat de MPR,; am fost la biroul lor de vanzari si am plecat multumit despre detalile tehnice oferite de ei . Referitor la ventilatia bailor , inginerul lor de instalatii mi-a explicat cum va fi, clapa de unic sens  cu ventilatie axiala , sistem ventilatie antimiros si cu  descarcare atmosferica .

#247
dark_tzotzo

dark_tzotzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 16.07.2008
Va salut. Circul in fiecare zi (de munca) cu 41 dintr-un capat in altul si dupa ochi mei nepriceputi arata bine facute blocurile, insa doar mie mi se par extrem de ingramadite?

Daca lucrati pe traseul liniei 41 mi se pare o locatie foarte ok, langa complex este statie si tramvaiul este inca liber in acea zona. Nu recomand masina decat daca lucrati la Domnesti, inspre centru si nord este oribil traficul. Nu am mers niciodata cu metroul dinspre Lujerului/Crangasi spre Nord, dar considerand ca trebuie schimbat la Unirii sau Victoriei, iar o sa fie aglomeratie maxima! Deci tineti cont in caz ca nu cunoasteti foarte bine zona ca sunt destule probleme cu aglomeratia, as zice putin mai rau decat in restul Bucurestiului.

Toate cele bune!

#248
traian790

traian790

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.10.2018
Aglomeratia in Bucuresti la ore de varf este peste tot .Daca te referi la aceasta locatie este mult mai usor de circulat decat din alte parti .  Tramvaiul 41 este super ok, vine repede si des si ajungi pana in partea de nord in maxim 30 min . Cu autobuze ai o multime de legaturi de la Parc spre centru, si gara,168,368,105 . Cu autoturismul  poti iesi pe Compozitorilor  ajungi la Academiei , Stirbei Voda si ajungi spre centru(Romana , Universitate).Daca vrei spre nord , mergi prin Militari , podul Grant , nemaivorbind ca avem podul Basarab de la Afi Cotroceni si ajungi spre Victoriei si o multime de alte legaturi, prin Ghencea, 132Sept, Mariot si ajungi la Unirii.
Este foarte bine amplasat acest ansamblu, plus ca ai toate in jurul tau , parc , complex sportiv Steaua  si magazine , mall-uri + piata . Legat de  aglomeratie , este total valabil in tot Bucurestiul, cine cunoaste Cartierul Dr.Taberei  intelege ce am scris mai sus . Nu m-as lega de aglomeratie . Blocurile sunt deosebite , atat prin structura cat si prin design , eu zic ca va fi altceva decat ati vazut pana acum . Salutare

Apartamentele cu 4 camere sunt cautate pentru famill numeroase , nu prea esti  tu informat , cand ai 2-3 copii , preferi sa ai 4 camere , fiecare cu camera lui. Legat de TVA , daca preferi sa nu platesti aceasta taxa asteapta 2 ani si sa vezi ce mai poti lua si atunci  vor fi  anumite conditii, asa ca nu te baza pe vorbe , Luati legatura cu oameni de specialitate daca nu cunoasteti bine legislatia. Daca ar fi asa cum spui tu cu TVA 0, de ce nu practica toata lumea asa ceva ?

Edited by traian790, 05 October 2018 - 20:52.


#249
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
salut "traian"
ce apartament si in care dintre blocuri te intereseaza ? ce termen de finalizare/semnare contract vanzare ti-a fost comunicat pt faza 1/2 ?

#250
CoBr4

CoBr4

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 1,380
  • Înscris: 07.06.2005
@dark_tzotzo, daca tot circuli cu 41, stii ca intre 7 si 9 e full tramvaiul, de la fosta Billa deja nu mai urca aproape nimeni. Unde sa mai incapa si miile de oameni care se vor muta ? Strazile sunt full, tramvaiul e full, avem niste autoritati incompetente care dau autorizatii de constructie fara sa se gandeasca ca oamenii aia mai trebuie sa ajunga si la munca.

Viitorilor proprietari, multa bafta la sumo in 41 si la injuraturi in trafic.

Edited by CoBr4, 11 October 2018 - 06:40.


#251
searchman

searchman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 08.01.2007
nu ne angajeaza nimeni prin Pipera ca sa nu mai vedem linie de tramvai in veci . cumparam la aceeasi bani in Greenfield (verde residence) si faceam 15 min. naveta. cu scolile era mai greu dar ii bagam la home-schooling ca oricum unde nu este talent si inclinatie nu conteza ce sau unde fac scoala ...

#252
andy-70-iceman

andy-70-iceman

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.04.2018
Încet, încet prind formă și blocurile noastre atât de contestate de unii. Să vezi la final dacă mai cârâie vreunul. Tre să știi ce cumperi nu numai sa balmajesti.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate