Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Ar fi bine sa evitam super/hypermarketurile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
567 replies to this topic

#91
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostBarboso, on 17 aprilie 2017 - 21:43, said:

Pune, te rog, niste poze cu gradina ta de hartie igienica !
Eu am una de cateva hectare... se numeste padure, sau teren forestier :D
Dar vad ca cel de mai sus are varianta mai primitiva, terenul agricol cultivat cu porumb :D

#92
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 18:50, said:

Romania se duce dracului [...], parte din cauza corporatiilor
Din contra, romania, ca de altfel toate statele dezvoltate, CRESTE datorita corporatiilor. De ce? Fiindca ofera produse si servicii COMPETITIVE. Datorita economiilor la scara si a banilor mai multi rulati in general, pot opera MAI EFICIENT. Asta inseamna produse mai ieftine, mai bune pentru populatia consumatoare. E o realitate a functionarii economiei. Evident, paducheii mici ar vrea protectie de la stat, ca ei nu pot concura, ca nu au bani si nu isi permit diversele economii la scara si alte lucruri care fac marile firme atractive pentru cumparatori. Dar paducheii ar trebui sa priceapa ca stapanul e clientul, nu dorinta lor de bisnitareala ieftina si falsa impresie cum ca asta ar duce la vreo "clasa de mijloc". De fapt, asta era situatia in anii 90. Aveam clasa de mijloc? N-aveam. Micii intreprinzatori trebuie sa invete sa se specializeze pe NISE unde nu se baga marile corporatii, caci alfel sunt mancati mai devreme sau mai tarziu, DIN RATIUNI DE PURA EFICIENTA ECONOMICA, si nicidecum din cauza povestilor infantile cu "coruptie" si alte prostii.

#93
turbocompresor

turbocompresor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 17.06.2013

View Postgump4, on 17 aprilie 2017 - 18:09, said:

Fiecare face ce doreste ori ce simte.Eu le evit in special duminica si de sarbatori intru-cat consider ca ar trebui inchise toate(si nu numai super/hypermarketurile..) in aceaste zile.Astfel imi manifest indignarea ca tin deschis in aceaste zile, chinuind aiurea angajatii.
is printre ei care-s pocaiti sau pur si simplu n-au treaba cu sarbatorile, n-au ce face acasa si vor sa faca un ban in plus. Nu cred ca cine nu vrea se duce la lucru de sarbatori. Eu n-am auzit exemple

#94
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View Postgladiatore, on 17 aprilie 2017 - 21:55, said:

Adica cum adica ?? '' Sa inteleg ca toata economia romaneasca nu a fost profitabila ??? De asta au daramat toate fabricile ?? Combinate , rafinarii , si mai stie dracu' ce .
Da, pentru ca erau amplasate in oras, unde a existat un boom imobiliar. Si evident ca a devenit mult mai profitabil sa vinzi decat sa continui "productia".
Sa nu mai spun ca acele fabrici, combinate si rafinarii, erau overstaffed dupa 1989... erau 10 angajati pe un post, pentru ca asa era regimul, iti ocupa timpul cu loc de munca frecare de menta... ce betii se faceau in fabrici pe vremuri... si cum se dormea in post prin fabrici... multi regreta perioada aia "de munca". Insa mai exista si acum fabrici furate de in privat care continua traditia veche la o scara mai mica.

#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,381
  • Înscris: 07.02.2003

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 18:50, said:

Daca vrei totusi sa-ti zic despre frustrarile mele, afla ca principala mea frustrare este legata de faptul ca Romania se duce dracului parte din cauza politicienilor, parte din cauza corporatiilor si parte din cauza celor ca tine care nu vad mai departe de propria bula de confort.
Ce tu numnesti "duce dracului" este de fapt evolutia pentru alti oameni, in special clasa de mijloc Posted Image
Iti creezi propria bula de confort si traiesti fericit, asta e ideea vietii...

View Postgladiatore, on 17 aprilie 2017 - 21:55, said:

Adica cum adica ?? '' Sa inteleg ca toata economia romaneasca nu a fost profitabila ??? De asta au daramat toate fabricile ?? Combinate , rafinarii , si mai stie dracu' ce .
Aproape... nu toata.

Edited by andreic, 17 April 2017 - 23:23.


#96
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postrumlegok, on 17 aprilie 2017 - 22:27, said:

Da, pentru ca erau amplasate in oras, unde a existat un boom imobiliar. Si evident ca a devenit mult mai profitabil sa vinzi decat sa continui "productia".
Sa nu mai spun ca acele fabrici, combinate si rafinarii, erau overstaffed dupa 1989... erau 10 angajati pe un post, pentru ca asa era regimul, iti ocupa timpul cu loc de munca frecare de menta... ce betii se faceau in fabrici pe vremuri... si cum se dormea in post prin fabrici... multi regreta perioada aia "de munca". Insa mai exista si acum fabrici furate de in privat care continua traditia veche la o scara mai mica.
Doar intereseaza-te , de combinatul chimic de la Savinesti , Piatra Neamt , al doilea in lume ca si productie . De restul nu mai zic nimic .

#97
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Cand dispar micile magazine din cartiere )de toate tipurile) cartierul moare. Devine un cartier "dormitor"-dormi-mananci-muncesti-de la capat.

#98
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Apropo ! Stiti de ce a fost inchis combinatul de la Savinesti ??? Sigur ca nu ! Va spun eu . Facea concurenta , primului combinat din lume ca si productie , aflat in Italia . Italienii , au cumparat la noi pe doi bani , ca sa putut , si lau inchis . Mii de nemteni au ramas fara munca . Si voi spuneti ca nu erau productive sau ca erau betii , etc .

#99
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View PostMikeSpike, on 17 aprilie 2017 - 22:35, said:

Cand dispar micile magazine din cartiere )de toate tipurile) cartierul moare. Devine un cartier "dormitor"-dormi-mananci-muncesti-de la capat.
  Nici nu am indraznit sa aduc vorba de asta : comunitatea. Daca job-ul este in IT in Pipera, cumparaturile se fac la Hipermarket, betia se intampla in centrul vechi si orice alta distractie la Mall.....comunitatea, dispare. Mie mi se pare mai mult conformism si comunism decat s-a intamplat in comunism cu totul....Toata lumea face, in acelasi ritm, aproape acelasi lucru. Cumpara din aceleasi locuri, acelasi gen de produse, lucreaza in aceleasi fabrici imense, in aceleasi uniforme...etc. Daca asta nu e comunism, eu chiar nu stiu ce este :)

#100
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

View PostMikeSpike, on 17 aprilie 2017 - 22:35, said:

Cand dispar micile magazine din cartiere )de toate tipurile) cartierul moare. Devine un cartier "dormitor"-dormi-mananci-muncesti-de la capat.
Da, e mai bine sa fie un cartier "petrecere", sa se cumpere berica de la buticul de la parter, sa se incinga petrecere pe spatiul verde din fata, sa se incinga gratarul, se deschide masina cu manele sau se trage fir de la butic cu un casetofon... viata nene, nu cartier dormitor. Posted Image

Edited by rumlegok, 17 April 2017 - 22:46.


#101
ShadowBroker

ShadowBroker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 884
  • Înscris: 09.03.2017

View Postgladiatore, on 17 aprilie 2017 - 22:36, said:

Apropo ! Stiti de ce a fost inchis combinatul de la Savinesti ??? Sigur ca nu ! Va spun eu . Facea concurenta , primului combinat din lume ca si productie , aflat in Italia . Italienii , au cumparat la noi pe doi bani , ca sa putut , si lau inchis . Mii de nemteni au ramas fara munca . Si voi spuneti ca nu erau productive sau ca erau betii , etc .
Astea-s mega aberatii lipsite de cea mai elementara logica posibila.

Cam care ar fi logica sa cumperi o unitate competitiva si sa o distrugi in loc sa faci business cu amandoua, sau poate sa o inchizi pe aia mai scump de operat? Pentru ca... ce?

De ce n-a distrus renault dacia? :naughty:

Doamne, cata prostie... :roflmaofast:

Edited by ShadowBroker, 17 April 2017 - 22:49.


#102
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 21:04, said:

Just. Dar io zic ca ar fi mai bine ca banii lor sa fie mai putini. Stai linistit ca supravietuiesc si cu 50% din vanzarile de-acum, poate si cu 30%. In state sunt mai mereu goale si in general frecventat de saraci. Asa ar trebui sa fie si la noi. La noi insa, lumea zice ca e cea mai tare chestie....
Da, sigur.

Quote

Wal-Mart este cea mai mare companie din domeniul comerțului cu amănuntul la nivel mondial și cea mai mare companie din lume, după cifra de afaceri, conform listei Forbes Global 2000, în anul 2008. Wal-Mart este compania cu cei mai mulți angajați, circa 2,100,000 în 2008. Compania este listată la bursa New York Stock Exchange, și avea la 30 august 2007 o valoare pe piața de capital de 179 miliarde dolari.


#103
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017
Nu stii tu, acolo clasa de mijloc nu mananca si nu bea, si din economiile alea ajung si se mentin clasa de mijloc :D
Cum sa spui ca in US sunt goale hipermarketurile... deaceea le-au facut aia si de 10 ori mai mari decat ce gasim prin Romania... ca stiau ca o sa fie goale.
Sau poate deaceea are el impresia ca sunt goale pe acolo, ca sunt atat de mari incat cand te plimbi pe acolo nu par la fel de pline ca cele din Romania :D

#104
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,714
  • Înscris: 22.01.2015
Cei ce stiu ce zic,cei ce nu-timpul le rezolova.Sau citez socio-ul meu"Da-i timpului timp"

#105
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,272
  • Înscris: 24.01.2008

View Postgladiatore, on 17 aprilie 2017 - 22:36, said:

Apropo ! Stiti de ce a fost inchis combinatul de la Savinesti ??? Sigur ca nu ! Va spun eu . Facea concurenta , primului combinat din lume ca si productie , aflat in Italia . Italienii , au cumparat la noi pe doi bani , ca sa putut , si lau inchis . Mii de nemteni au ramas fara munca . Si voi spuneti ca nu erau productive sau ca erau betii , etc .

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 22:40, said:

  Nici nu am indraznit sa aduc vorba de asta : comunitatea. Daca job-ul este in IT in Pipera, cumparaturile se fac la Hipermarket, betia se intampla in centrul vechi si orice alta distractie la Mall.....comunitatea, dispare. Mie mi se pare mai mult conformism si comunism decat s-a intamplat in comunism cu totul....Toata lumea face, in acelasi ritm, aproape acelasi lucru. Cumpara din aceleasi locuri, acelasi gen de produse, lucreaza in aceleasi fabrici imense, in aceleasi uniforme...etc. Daca asta nu e comunism, eu chiar nu stiu ce este Posted Image
Cu replici de-astea mai am putin si mut topicul la Fun.   :lol:

#106
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostShadowBroker, on 17 aprilie 2017 - 22:47, said:

Astea-s mega aberatii lipsite de cea mai elementara logica posibila.

Cam care ar fi logica sa cumperi o unitate competitiva si sa o distrugi in loc sa faci business cu amandoua, sau poate sa o inchizi pe aia mai scump de operat? Pentru ca... ce?

De ce n-a distrus renault dacia? Posted Image

Doamne, cata prostie... Posted Image
Cat adevar ai scris ! Din pacate cei care nu inteleg au in medie 10 clase si traiesc cu impresia ca-s nedreptatiti mereu .

#107
Surgeoniac

Surgeoniac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 18.03.2017

View PostfightClub25, on 17 aprilie 2017 - 21:54, said:

Am avut surprize placute in in anul asta, de cand am renuntat aproape de tot la ele...

Ca de exemplu ?

#108
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

View Postbaliosss, on 17 aprilie 2017 - 22:50, said:

Da, sigur.
Da ,sigur. Conform Wikipedia, in state sunt peste 17400 de supermarket-uri. Adica unul la 18.000 de oameni. Daca te uiti aici : https://www.score.or...sinesses  vei afla ca peste 90% din americani cumpara de la un magazin mic din cand in cand si 40% le viziteaza de 3 ori pe saptamana. Asta inseamna ca doar 50% din americani cumpara des de la supermarket. Adica un supermarket la ei se bazeaza doar pe 9000 de clienti (50% din 18.000). Adica da, sunt goale sau aproape goale. Da-i totul congelat si aditivat si rezista mult pe raft.
   Si daca cautam alte statistici cu siguranta vom afla ca aia 9000 sunt cei mai saraci 9000.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate