Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!

Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...
 Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara

Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...
 Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...

Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A
 Amazing Race

Recomandare fosa ecologica

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 

Ar fi bine sa evitam super/hypermarketurile ?

- - - - -
  • Please log in to reply
567 replies to this topic

#73
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

 fightClub25, on 17 aprilie 2017 - 19:56, said:


1)  Eu mereu am reusit sa-mi fac cumparaturile mai eficient dintr-o zona comerciala cu mai multe magazine. Ma pot cronometra. Intr-un magazin mare, pana ajungi la mancare trebuie sa te plimbi prin toate raioanele de altceva, poate-poate iei si o minge de fotbal la promotie pana ajungi la portocale. E un procedeu care poate inital a fost simplu, fiindca aveau concurenta reala si trebuiau sa vina cu altceva. Acum, cand sunt (aproape) doar ei, au inceput sa faca mai complicat procesul de cumparare din magazinele lor.
2) Concurenta pentru producatorii romani este neloiala si cu diferente mari de calibru. Cand in Germania laptele e subventionat si producatorul german de branza poate scoate cu 50% mai ieftin produsul pe usa fabricii....unde mai e concurenta corecta? Vezi cat costa laptele ZUZU la cutie si cat costa laptele marca proprie la Kaufland.
3) magazinele mici nu isi permit reclame in media, nu isi permit oameni de marketing ,nu isi permit sa vanda foarte ieftin 10-15 produse stiind ca la sfarsit cosul clientului va fi plin si de produse care nu sunt la promotie si de fapt mult mai scumpe.
4) proaspetii absolventi se angajeaza oriunde ,oricand. Oamenii de 40-50 de ani sunt problema in Romania.
5) mergi in 10 magazine de cartier si vezi cate nu iti dau bon. Eu nu am mai vazut unul de foarte multa vreme. Asta se intampla prin anii 90%. In plus, Auchan,CRF, Kaufland ,etc. Exporta profitul in taril mama.
6) Le promoveaza asa tare incat ceva BIO costa la ei 50-60 lei/kg pe cand la magazinul unui sibian din Obor unde totul e fara E-uri vei gasi orice produs la maxim 40 lei/kg. Intelege ca un hipermarket nu poate vinde BIO decat produse ambalate cu termen de valabilitate mare.Ei trebuie sa aiba aceleasi produse in toata tara. Nu poti face asta cu chestii care se strica in 5 zile.
7) Ce intelegi prin "multi" ? Eu spre exemplu nu gasesc in niciun Mall Jeansi "loose fit" fiindca probabil suntem prea putini care mai cautam asa ceva. Magazine bune de haine nu prea mai sunt asa ca imi comand online din afara la suprapret...
8) Da, poti face. Umbla pe facebook un filmulet cu unul care a semnalizat de 3 ori intr-o saptamana ca un balsam de rufe avea alt pret la raft decat la casa si nu s-a intamplat nimic...Poti. si atat.
Dupa ce platesc taxele este direct problema lor unde duc profitul nu problema ta. Sunt banii lor nu ai tai.

#74
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,541
  • Înscris: 30.07.2006

 fightClub25, on 17 aprilie 2017 - 17:57, said:

Sa presupunem ca esti corporatist si lucrezi la Vodafone. Cateva zeci de mii de oameni in clasa de mijloc in plus fata de acum ar insemna mult mai multe abonamente si telefoane vandute decat cartelele pre-paid si telefoanele low-cost pe care vodafone le vinde acum angajatilor de hipermarket. Asta inseamna profit mai mare pentru Vodafone si deci, salariu mai bun pentru tine.

Profit mai mare pentru Vodafone NU inseamna si salariu mai mare pentru tine.Inseamna doar profit mai mare pentru actionari.
Angajatii oricum nu au nici un cuvant de spus, sunt doar executanti.
Vodafone are 8 mlioane de clienti, Orange cam la fel ,cateva zeci de mii de clienti pot fi cei care migreaza de la Digi sau de la Telekom anual catre ei.

ON.
Hypermarketurile nu exclud automat micile magazine.

Saptamanal fac cumparaturile de la Carrefour, doar on-line.Nu merita sa ma deplasez pana acolo.Nici timpul, nici banii.
Tac pac, click, vine Fan Courier , lasa pachetele frumos ambalate, platesc la livrare si mai las 10 lei spaguta.
Fara alergatura, fara aglomeratie, fara stat la coada, fara rupt spatele cu bax-urile de apa.Plata ramburs , la livrare.

Pentru un lapte, o cafea , o bere, o paine, la nici 30 m am un Megaimage -cam pitic si langa el, un magazin no-name gen butic de parter de bloc, daca nu are ceva
la Mega, imposibil sa nu gasesc la aia.

Interzicerea hyper-marketurilor straine NU este o solutie.
Pentru ca multi prefera sa gaseasca totul la un loc si sa mai si caste gura la altele, ba o cafea la mall, ba un film,etc
Ideea de a le aduce pe toate sub acelasi acoperis, este geniala prin simplitatea ei.

O solutie ar fi ca producatorii autohtoni sa se uneasca si sa faca ceva asemanator,cu produse romanesti.
Sa interzic ceva doar pentru ca imi strica mie afacerea mi se pare total neproductiv.

Ar trebui sa ma faca sa vin eu cu ceva nou.

Edited by marius.bunu, 17 April 2017 - 20:22.


#75
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,121
  • Înscris: 24.02.2011
Ce nu-mi place mie la supermarketurile din orase mai mici îi ca tolereaza t iganii care se ofera sa-ti duca cosul inapoi dupa ce umpli masina, cat si pe cei care te acosteaza sa ceara bani pentru donatii.

#76
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,541
  • Înscris: 30.07.2006

 fightClub25, on 17 aprilie 2017 - 19:33, said:

   Asta mi se pare primul raspuns coerent de cand am deschis topicul!
   Ai dreptate, dar trebuie sa recunosti ca in fata experientei si expertizei multinationalelor, patronii romani nu au avut nicio sansa.
   Pestele mare inghite pestele mic, dar noi puteam macar sa ne vindem pielea mai scump. Macar sa nu-i lasam sa construiasca in centrul oraselor.

   Baneasa Shopping si IKEA sunt printre cele mai aglomerate centre comerciale,desi sunt in afara orasului.
   Tot romanul are acum un harb de masina, drumul pana acolo nu mai sperie pe nimeni.

#77
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017
Capitalismul...

#78
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,541
  • Înscris: 30.07.2006

 fightClub25, on 17 aprilie 2017 - 20:11, said:

   Ai fost vreodata in piata noua de pe ziduri mosi? aia cu paza, toalete curate, parcare subterana, etc. ? Eu cred ca multi dintre voi nu au mai calcat prin altceva decat super/hipermarket de foarte multa vreme....

Nu e vorba numai de cumparat mancare.

Mai sta omul la o cafea la Paul, la Starbucks, mai arunca un ochi pe la Carturesti,mai se chiombeste dupa niste televizoare la Flanco, sau niste echipamente sportive la Hervis,
mai trece si pe la banca(BRD, Raiffeisen,Carpatica), farmacie, mai ia si o shaorma 2,3,4 la pachet Posted Image.., mai se uita si la o mobila la Mobexpert Posted Image, mai cumperi niste toale la Zara,etc


Avantajul de a le avea pe toate doar la o plimbare lejera de 20 minute pe jos.

Insa sunt clienti si pentru micile magazine de cartier, ca nu te duci la Carrefour pentru 2-3 surcele pe care le poti gasi lejer la magazinul de la coltul blocului.

Edited by marius.bunu, 17 April 2017 - 20:37.


#79
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Hypermarketurile exista si au succes tocmai din cauza ca magazinele mici de cartier nu au stil si clasa, asa cum aveau la inceputul sec. XX, iar micii patroni nu au bun-simt legat de preturi. Daca magazinasele de cartier ar oferi alta atmosfera, nu una coclita/meschina,mici magazine iluminate tot cu neoane ordinare, tot cu o vanzatoare sictirita, daca ar arata fata de client alt interes si alta clasa, asa cum erau odinioara micile magazine de coloniale, atunci doar cocalarii si zgarciobii incurabili ar mai frecventa hypermarketurile. nimeni nu vrea doar produse standard, de consum ordinar, aproape oricine prefera produse "de casa", cu staif si personalitate. Deceniile de comunism au anihilat orice talent comercial autentic, au redus comertul la distributie("Ce s-a BAGAT la alimentara?"), etc.
In Elvetia, Danemarca, Luxemburg, Olanda lucrurile stau diferit, exista si hypermarketuri, dar si 30...60% din populatie care NU a calcat vreodata intr-un hypermarket!!!

#80
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
Postez si aici ce i-am raspuns unui coleg in privat :
Mai topicul l-am deschis pentru ca eu consider acest gen de retail de rahat. Prefer sa recompensez prin prezenta mea in magazinele lor retailerii clasici care chiar stiu ce sa faca pentru a ma atrage acolo. Imi plac chestiile proaspete, vanzatoarele bine platite care imi zambesc si care ajung sa ma cunoasca, patronul la doua usi dinstanta pe care sa il trag de urechi daca un produs nu arata ok....chestii de-asta. Nu mai vorbim de faptul ca as avea si eu mai multi posibili clienti in retail. coroporatiile nu lucreaza cu clinici mici.
  M-am mutat recent in Buftea si am fost surprins sa descopar o retea foarte bine pusa la punct de mici magazine specializate (de-aia sunt misto ,ca fiecare e pe felia lui si au atat diversitate cat si prospetime). La carne si mezeluri curate, nu e nicio diferenta fata de super/hiper market. La cascaval, branza, smantana, deasemenea. SIngurul loc unde exista o diferenta notabila sunt legumele/fructele de import.
   Discutia a plecat de la o conversatie care am avut-o cu un vecin de-al meu care s-a plans de omorul din supermarket dinainte de paste si eu l-am intrebat "de ce nu ai cumparat de la "Costica" si de la "Trident" "? s-a uitat la mine ca Vitelul la poarta noua si apoi, putin ingrijorat pentru starea mea de sanatate, de parca as fi cumparat rahat de maimuta, m-a intrebat "cine sunt aia?". El efectiv putea sa ajunga pe jos si sa cumpere carne si mezeluri proaspete facute "loco" de la un comerciant atat de grijuliu incat a adus inclusiv toata gama de tigari in Macelarie, doar ,doar sa-i calci pragul dar a preferat sa se omoare cu alti 1000 la LIDL si Carrefour si sa fie tratat ca o vita incaltata :).
   Am vrut sa vad cum gandeste lumea si aici....

 jm2010, on 17 aprilie 2017 - 20:15, said:

Dupa ce platesc taxele este direct problema lor unde duc profitul nu problema ta. Sunt banii lor nu ai tai.
   Just. Dar io zic ca ar fi mai bine ca banii lor sa fie mai putini. Stai linistit ca supravietuiesc si cu 50% din vanzarile de-acum, poate si cu 30%. In state sunt mai mereu goale si in general frecventat de saraci. Asa ar trebui sa fie si la noi. La noi insa, lumea zice ca e cea mai tare chestie....

#81
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Carnea nu se cumpara de hypermarket, oricum...omul e ignorant sau nu a auzit de Pall....dium inca.Posted Image

#82
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 fightClub25, on 17 aprilie 2017 - 19:56, said:

2) Concurenta pentru producatorii romani este neloiala si cu diferente mari de calibru. Cand in Germania laptele e subventionat si producatorul german de branza poate scoate cu 50% mai ieftin produsul pe usa fabricii....unde mai e concurenta corecta? Vezi cat costa laptele ZUZU la cutie si cat costa laptele marca proprie la Kaufland.
Nu mai pot cu mitul asta al subventiilor uriase in afara si inexistente in Romania... nimic mai fals, se dau subventii in draci in Romania, daca ai stii cate subventii se dau in Romania, te-ai prinde ca foarte multi bani din buget se duc acolo, si ca la APIA e de ros mult.
In unele domenii iti subventioneaza costul de productie chiar peste 100% si ce vinzi tu din productie e profit pur.

#83
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
1) yeah right... supermarketurile plătesc prost... bine că buticul de cartier o plătește bine pe vînzătoare !

2) "vorbești cu patronul să-ți aducă produsul dorit" - din nou yeah, right !

3) nu m-aș întoarce niciodată la sistemul cu plătit în N locuri cînd pot plăti într-un singur loc, simplu și rapid.

Pe scurt: @inițiator, îmi pare rău că marile magazine îți îngreunează șansele să faci "mici afaceri" dar clienții din orice țară preferă la orice oră un mare supermarket decît N buticuri.

#84
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Brazda din gradina e cel mai sanatos market. Tu cultivi, tu mananci ce culegi. Daca te ucizi cu mana ta e un risc asumat. N-are logica sa accepti zilnic sa ii platesti pe altii  sa te ucida ei.

#85
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,269
  • Înscris: 24.01.2008
Pune, te rog, niste poze cu gradina ta de hartie igienica !

#86
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 XON-XOFF, on 17 aprilie 2017 - 21:37, said:

Pe scurt: @inițiator, îmi pare rău că marile magazine îți îngreunează șansele să faci "mici afaceri" dar clienții din orice țară preferă la orice oră un mare supermarket decît N buticuri.

   Te rog sa vizitezi Elvetia, Italia....chiar si US.

#87
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012

 Barboso, on 17 aprilie 2017 - 21:43, said:

Pune, te rog, niste poze cu gradina ta de hartie igienica !
Panuse de porumb si brusturi. E noapte, chiar nu ma mai deplasez pana afara sa-mi pozez ''hartia igienica'', mi-e rusine.

Edited by androholic, 17 April 2017 - 21:46.


#88
rumlegok

rumlegok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 06.03.2017

 fightClub25, on 17 aprilie 2017 - 19:56, said:

8) Da, poti face. Umbla pe facebook un filmulet cu unul care a semnalizat de 3 ori intr-o saptamana ca un balsam de rufe avea alt pret la raft decat la casa si nu s-a intamplat nimic...Poti. si atat.
Am vazut clipul, pur si simplu oamenii din magazinul ala Kaufland (din ce oras nu mai stiu exact) sunt idioti si ar merita sa fie dati afara.
Eu am intampinat probleme de genul chiar si la Kaufland, care s-au rezolvat fie direct la casa, fie dupa casa m-au trimis la ghiseul de informatii sa mi se acorde diferenta.
Sau la cantarele din interior, am observat diferenta de pret, am sesizat, a venit seful de raion si mi-a spus ca stie deja si a dat spre rezolvare, si ca doar la cantarul nr1 au intrat updateurile de preturi, pe celelalte inca asteapta update, si apoi am vazut ca le-a luat la verificat pe toate sa vada daca s-a modificat pe ele.

Uneori apar probleme de la sync... nu se sincronizeaza toate casele/cantarele in acelasi timp. Astfel incat daca te duci la casa1 pretul e redus ca cel de la raft, iar la casa10 e pretul vechi.

#89
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009

 rumlegok, on 17 aprilie 2017 - 21:46, said:

Am vazut clipul, pur si simplu oamenii din magazinul ala Kaufland (din ce oras nu mai stiu exact) sunt idioti si ar merita sa fie dati afara.
Eu am intampinat probleme de genul chiar si la Kaufland, care s-au rezolvat fie direct la casa, fie dupa casa m-au trimis la ghiseul de informatii sa mi se acorde diferenta.
Sau la cantarele din interior, am observat diferenta de pret, am sesizat, a venit seful de raion si mi-a spus ca stie deja si a dat spre rezolvare, si ca doar la cantarul nr1 au intrat updateurile de preturi, pe celelalte inca asteapta update, si apoi am vazut ca le-a luat la verificat pe toate sa vada daca s-a modificat pe ele.

Uneori apar probleme de la sync... nu se sincronizeaza toate casele/cantarele in acelasi timp. Astfel incat daca te duci la casa1 pretul e redus ca cel de la raft, iar la casa10 e pretul vechi.
  Asta e o alta chestie. Eu angajati mai miserupisti si mai "bugetari" ca la magazinele astea nu am vazut. Ii doare fix in fund de job-ul lor. Daca salariul e de 1000 de lei cum zicea cineva pe topicul despre aceste magazine si salariile de-acolo, nu mi se pare deloc aiurea.
  La micile magazine ai 50% sanse sa-ti vanda cineva din familia care detine magazinul si atunci ,in 90% din cazuri te pupa in fund. Cand e vorba de o vanzatoare, de multe ori are peste 45-50 de ani si se poarta frumos. Crede-ma, nu am un astfel de magazin si chiar daca as avea ma indoiesc ca o actiune pe forumul softpedia mi-ar aduce vreun client.Pur si simplu am facut un mic efort sa gasesc magazinele bune si sa evit cat mai mult hiper-supermarketurile. Am avut surprize placute in in anul asta, de cand am renuntat aproape de tot la ele...

#90
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

 andreic, on 17 aprilie 2017 - 18:43, said:

Se face intotdeauna ce este mai profitabil pentru land owneri si investitori. Daca fabricile erau profitabile nu le inchideau patronii... scoateau bani din ele.
Adica cum adica ?? '' Sa inteleg ca toata economia romaneasca nu a fost profitabila ??? De asta au daramat toate fabricile ?? Combinate , rafinarii , si mai stie dracu' ce .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate