Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Xiaomi Redmi 4X

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
2765 replies to this topic

#2071
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
http://en.miui.com/f...page=1&mobile=2
Citiți aici (aveți și link pt download)
Update-ul la MIUI10 a fost ceva normal
Valabil pt cei care au ROM developer/beta, desigur. Pentru stable va dura 2 - 3 luni sa apară

Edited by m3rishor, 15 July 2018 - 08:45.


#2072
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postdorin_2k, on 15 iulie 2018 - 08:26, said:

Dar cei ce au primit deja acest update, prin ce metoda au facut-o?
Cei care au "primit" update sigur nu au primit versiunea "Global stable" ci o versiune "developer". Modul în care au fost solicitați să testeze nu știu să-ți spun deoarece sunt mai multe variante. Ori au solicitat ei sa fie testeri ori alta variantă. Oricum, versiunea Final stable nu a fost lansată încă. Versiunea developer bazată pe. MIUI 10 o găsești aici  http://en.miui.com/d...ad-323.html  
    Nu te oprești nimic sa o încerci. :)

Edited by idicomes, 15 July 2018 - 11:32.


#2073
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,453
  • Înscris: 01.12.2001
Ma opreste nevasta mea. E telefonul ei. Doar daca vine update-ul pe cale oficiala si-l pune.
Nu vrea sa ii instalez eu alte ROM-uri sau alte chestii.

#2074
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 15.12.2013
Eu i-am pus mamei Global Beta de cand si l-a cumparat, stable e cu mult in urma. Nu a dat vreodata erori sau alte chestii, deci e 99% stable. MIUI 10 nu este bazat pe Android 8.0 Oreo. Acest telefon va ramane la 7.1.2. Si da, cei care au Global Stable, in 2-3 luni vor primi MIUI 10.

#2075
d0d00

d0d00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,198
  • Înscris: 06.05.2015
Vad ca instalat de ieri 10 beta, pare destul de ok, având nova launcher nu se împacă cu deblocare pe amprenta, în rest îmi place.

#2076
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,428
  • Înscris: 05.02.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lbZYa1J9TWE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2077
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postalex_bv2001, on 15 iulie 2018 - 12:27, said:

Eu i-am pus mamei Global Beta de cand si l-a cumparat, stable e cu mult in urma. Nu a dat vreodata erori sau alte chestii, deci e 99% stable. MIUI 10 nu este bazat pe Android 8.0 Oreo. Acest telefon va ramane la 7.1.2. Si da, cei care au Global Stable, in 2-3 luni vor primi MIUI 10.
Altii zice altceva .  http://en.miui.com/f... Dar poate ai tu informatii mai sigure. Posted Image

Edited by idicomes, 16 July 2018 - 13:24.


#2078
clase74

clase74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 05.01.2007
Acolo scrie ca sunt compatibile cu Oreo nu ca vor primi upgrade la Oreo.

Edited by clase74, 16 July 2018 - 13:24.


#2079
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postclase74, on 16 iulie 2018 - 13:23, said:

Acolo scrie ca sunt compatibile cu Oreo nu ca vor primi upgrade la Oreo.
traducere: "Dispozitivele eligibile pentru MIUI 10 bazate pe Android Oreo. Mai jos sunt dispozitivele care vor primi MIUI 10: Mi 8, Mi MIX 2S, Mi MIX 2, Mi Mixt, Mi 6X, Mi 6, Mi 5, Mi Nota 2, Redmi S2, Redmi Nota 5 Mi 8, Mi MIX 2S, Mi MIX 2, Mi Mixt, Mi 6X, Mi 6, Mi 5, Mi Nota 2, Redmi S2, Redmi Nota 5 Mi Nota 3, Mi 5X, Mi 5c, Mi 5s, Mi 5s Plus, Mi 4, Mi 4c, Mi 4S, Mi Max 2, Mi Max, Redmi 5, Redmi 5A, Redmi 5 Plus, Redmi 4, Redmi 4A, Redmi 4X, Redmi 3S / Redmi 3X, Redmi Pro, Redmi Nota 5A, Redmi Nota 4 Qualcomm / Redmi Nota 4X, Redmi Nota 4 MTK, Redmi Nota 3. Această listă completă de smartphone-uri este eligibilă pentru upgrade-ul Android de către Xiaomi.Toate aceste dispozitive sunt eligibile pt a primi MIUI 10 foarte curând, dacă nu a primit încă. Data lansarii: MIUI 10 a fost lansat pentru uz public...etc... Dacă telefonul dvs. este prezent în lista de dispozitive de mai sus, trebuie să primiți actualizarea software-ului până la sfârșitul lunii iulie." Eu din context traduc și înțeleg altceva decât înțelegi tu...  Nu spune explicit dar atât mă duce pe mine mintea să înțeleg.Am mai găsit și alte topicuri care se înclină spre lansarea Oreo pt Redmi 4x dar nu am chef sa intru in polemica.

Edited by idicomes, 16 July 2018 - 15:25.


#2080
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016
Am mai facut sapaturi si intradevar nu am gasit nimic oficial de la Xiaomi, ceeace ma face sa cred ca aici se termina update-ul lui Redmi 4x legat de versiunea android . Probabil vor fi cateva update-uri cu interfata MIUI 10 dar in jurul android 7 ceeace e pistol cu apa,ba exista posibilitatea sa se comporte mai rau decat MIUI 9 ( "mai binele este dusmanul binelui" ),iar MIUI 9.x merge bine. Telefonul d.p.d.v hardware este perfect capabil sa sustina Oreo dar nu vrea muschii lu Xiaomi. Adica de ce sa nu luam alt aparat daca vrem Oreo,nu? Eventual tot Xiaomi,poate chiar din gama MI. Neamuri proaste pana la urma, tinand cont ca aceasta gama este entry-level ,deci adresata celor ce nu arunca cu telefoanele pe pereti si le schimba ca pe sosete(unii,altii din alte zone poate nici sosetele nu le schimba prea des Posted Image ) . Cred ca daca jucaria suporta (si suportă) un upgrade de sistem,puteau sa faca minimul efort sa dea si pentru noi  Android 8. Scuze,dar sunt umpic furios...dar trece,telefonul merita mai mult.

Edited by idicomes, 16 July 2018 - 16:39.


#2081
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Eu folosesc Evie launcher cu Pixel Icon Pack, iar trecerea la MIUI 10 a mers fara probleme. La inceput mi se parea ca nici mie nu imi merg datele mobile cand le-am selectat din bara de sus, dar apoi le-am activat din setari si nu au fost probleme. In afara de interfata nu vad schimbate multe lucruri.

#2082
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009

View Postidicomes, on 16 iulie 2018 - 16:14, said:

Cred ca daca jucaria suporta (si suportă) un upgrade de sistem,puteau sa faca minimul efort sa dea si pentru noi  Android 8.
problema este următoarea : pt un update la Oreo ar trebui sa plătească la Qualcomm taxe. Iar Xiaomi nu mai produce acest telefon. Cine face plata? Nu discutam de 2-3$, da? (Chestie discutată cu unul din developerii Xiaomi doar pt un amarat update de firmware modem, să meargă VoLTE digi). Ia-o că o informare...
Mai e varianta custom cu plusurile și minusurile ei... bazate desigur pe firmware modem 7.0
Ia-o și altfel: la cat a costat telefonul, îl schimbi cu un Redmi6, și tot așa...
Asta e politica Xiaomi, ieftin și not for long time...

Edited by m3rishor, 16 July 2018 - 16:56.


#2083
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postm3rishor, on 16 iulie 2018 - 16:52, said:

problema este următoarea : pt un update la Oreo ar trebui sa plătească la Qualcomm taxe. Iar Xiaomi nu mai produce acest telefon. Cine face plata? Nu discutam de 2-3$, da? (Chestie discutată cu unul din developerii Xiaomi doar pt un amarat update de firmware modem, să meargă VoLTE digi). Ia-o că o informare...
Mai e varianta custom cu plusurile și minusurile ei... bazate desigur pe firmware modem 7.0
Faci confuzie, Android este dezvoltat de Google ,ce treaba are Qualcomm care a produs chipset-ul (o piesa din telefon) ? Daca chipset-ul se chema MTK (MediaTek) trebuia sa plateasca ceva la MTK? Posted Image) Daca tu vrei sa treci de la Windows 7 la Windows 10 platesti ceva la Intel respectiv AMD? Sau platesti la Microsoft? Despre ce vorbesti boss? Posted Image) Tu ai platit vreoadata driver-ele pt placa de baza din calculator sau pt placa video? Posted Image

Edited by idicomes, 16 July 2018 - 17:11.


#2084
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Nu fac absolut nici o confuzie. Se vede ca nu te pricepi, amesteci partea de soft cu cea hard. Si ca sa intelegi mai bine intreaba-te ce ar fi Windows fara drivere (nici alea generice de care amintesti când te referi la Intel sau AMD, fara plata)(apropo la achizitia sistemului de operare ai platit si pentru drivere si conexiunile dintre ele si interfata sistemului de operare). La fel si aici. de ce nu poti instala de exemplu Windows XP (sa nu zic 7) pe laptopurile astea noi ? nu ai suport drivere nici macar generice, nu se  inteleg intre ele, Capisci? sper ca te-am scos din confuzie, macar partial...
Driverele sunt puse la dispozitie de catre Qualcomm, ei stiu cum functioneaza la interior circuitul si comunica acesta androidului (fie el si Windows, dar difera) cum sa il foloseasca. Androidul chel este pus la dispozitie de Google, doar partea soft. Partea de drivere este specifica fiecarui device (de aia trebuie "portat", adica adaptate driverele la alte componente si modul de lucru cu acestea).
Revin:
1.Qualcomm face asta contra cost (furnizeaza drivere pt componente compatibile cu alt android/si conexiunile software). Xiaomi nu plateste pt asta decat probabil ce se ofera la achizitionare. PUNCT. când va avea Xiaomi procesoarele/componentele proprii (a existat o tentativa) probabil nu va mai fi nevoie. Qualcomm pune la dispozitie niste drivere /cod sursa generic, dar developeri buni lucreaza pe alte tipuri de telefoane pt custom ROM (vezi in special OnePlus)
2. MediaTek aceeasi poveste, cred ca sunt foarte inflexibili de fapt (din ce stiu nu ofera codul sursa DELOC).
de povestit e mult, nu cred ca e cazul, sper ca acum esti lamurit
si inca ceva
Oreo mai mult ca sigur nu ti-ar aduce nici un beneficiu pe telefon, procesorul suporta, adevarat, dar functiile care il fac sa fie "Oreo" nu vor fi functionale ca nu exista in procesor/chipset nici fizic circuitele nici rutinele. Adica vei avea un Nougat sau poate chiar MM rebranduit... cat despre modemul care pomeneam, ei bine, trebuie niste adaugiri sa functioneze VoLTE Digi, adica un update pe intelesul tuturor. Macar atata sa fi facut Xiaomi + Qualcomm. Dar...

#2085
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postm3rishor, on 16 iulie 2018 - 21:47, said:

Nu fac absolut nici o confuzie. Se vede ca nu te pricepi, amesteci partea de soft cu cea hard. Si ca sa intelegi mai bine intreaba-te ce ar fi Windows fara drivere (nici alea generice de care amintesti când te referi la Intel sau AMD, fara plata)(apropo la achizitia sistemului de operare ai platit si pentru drivere si conexiunile dintre ele si interfata sistemului de operare). La fel si aici. de ce nu poti instala de exemplu Windows XP (sa nu zic 7) pe laptopurile astea noi ? nu ai suport drivere nici macar generice, nu se  inteleg intre ele, Capisci? sper ca te-am scos din confuzie, macar partial...
Driverele sunt puse la dispozitie de catre Qualcomm, ei stiu cum functioneaza la interior circuitul si comunica acesta androidului (fie el si Windows, dar difera) cum sa il foloseasca. Androidul chel este pus la dispozitie de Google, doar partea soft. Partea de drivere este specifica fiecarui device (de aia trebuie "portat", adica adaptate driverele la alte componente si modul de lucru cu acestea).
Revin:
1.Qualcomm face asta contra cost (furnizeaza drivere pt componente compatibile cu alt android/si conexiunile software). Xiaomi nu plateste pt asta decat probabil ce se ofera la achizitionare. PUNCT. când va avea Xiaomi procesoarele/componentele proprii (a existat o tentativa) probabil nu va mai fi nevoie. Qualcomm pune la dispozitie niste drivere /cod sursa generic, dar developeri buni lucreaza pe alte tipuri de telefoane pt custom ROM (vezi in special OnePlus)
2. MediaTek aceeasi poveste, cred ca sunt foarte inflexibili de fapt (din ce stiu nu ofera codul sursa DELOC).
de povestit e mult, nu cred ca e cazul, sper ca acum esti lamurit
si inca ceva
Oreo mai mult ca sigur nu ti-ar aduce nici un beneficiu pe telefon, procesorul suporta, adevarat, dar functiile care il fac sa fie "Oreo" nu vor fi functionale ca nu exista in procesor/chipset nici fizic circuitele nici rutinele. Adica vei avea un Nougat sau poate chiar MM rebranduit... cat despre modemul care pomeneam, ei bine, trebuie niste adaugiri sa functioneze VoLTE Digi, adica un update pe intelesul tuturor. Macar atata sa fi facut Xiaomi + Qualcomm. Dar...
Prietene bați câmpii și am chestii mai importante,be cool no stupid! Succesuri! P.S.: Apropo,nu mă pricep deci nu-ți pierde timpul cu o replică. Nu se merită! ;) Vorbește cu băieții ăia care-ți explică cum nu vrea Qualcomm să dea driverele decât conta cost. Asta e maximă! Hhahahahah

Edited by idicomes, 16 July 2018 - 21:58.


#2086
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Prietene, clar ai cam 14 ani, nu ai cum să înțelegi, încă... Daca nu vei avea înclinații tehnice nu vei înțelege niciodată, las-o așa cum a picat

#2087
idicomes

idicomes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 573
  • Înscris: 25.04.2016

View Postm3rishor, on 16 iulie 2018 - 21:55, said:

Prietene, clar ai cam 14 ani, nu ai cum să înțelegi, încă... Daca nu vei avea înclinații tehnice nu vei înțelege niciodată, las-o așa cum a picat
Ce mi-ar plăcea să mai am 14 dar tu clar ești pe lângă. Încă odată succesuri! Apropo fruct verde (merișor) citește tot topicul și apoi vezi daca am habar de ceva sau nu. Poate nu am ,asta e... ghinion. ;)

Edited by idicomes, 16 July 2018 - 22:05.


#2088
m3rishor

m3rishor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,101
  • Înscris: 09.03.2009
Poate altcineva înțelege ce am scris și nu am pierdut vremea chiar de pomană

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate