Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 

Casa (prea)mult visata, D+P+1, langa Bucuresti (N-V)

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
2651 replies to this topic

#883
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Eu ma refer la usa din lemn triplustratificat si nu la cele din lemn masiv. Stiu ca la stratificat lemnul lucreaza mai putin ca il tin fibrele cu directii diferite in functie de stratul de lemn. Voi tot stratificat aveti in vedere cand spuneti ca pot aparea probleme?
Am vazut recent la cineva o tamplarie faina de stratificat si dupa 5-6 ani nu pot spune ca arata foarte rau  nici macar in zonele expuse la soare. Ii mai da cu ceva carpa cu ulei la 2-3 ani dar atat. Dar pretul e cam X3 comparativ cu blue evolution...


 horohaidan, on 20 august 2018 - 12:49, said:

Salut, ai tencuit la exterior? Daca esti multumit poti sa imi trimiti, te rog, un PM cu detaliile de contact pentru echipa/firma?

    Am tencuit in exterior aprox 70% din casa acolo unde erau niste denivelari mai serioase si ar fi intrat mult adeziv. Nu pot recomanda o echipa pentru ca am facut cu un baiat care ne mai ajuta cu diverse pe acolo si mai avem nevoie de el o perioada.. Vreo 2-3 echipe m-au refuzat sau cereau niste preturi  pentru exterior..

#884
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
da, ma refer la cele stratificate. Ele au fibrele in directii diferite insa umezeala e atrasa in special prin capetele stinghiilor/placilor de lemn, deci ei incearca sa sigileze mai ales acele capete care sunt  si aproape de sol.
Totusi, se folosesc adezivi si lacuri foarte bune si atata timp cat alea rezista lemnul nu are nicio problema. O data la cativa ani, in functie de cat de protejata e usa ta, poate necesita o mentenanta, trebuie verificat lacul protector...

#885
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,087
  • Înscris: 11.03.2006
Stratificata e si a mea. Imi pare rau ca nu am pus de termopan. Deocamdata o las asa, dar ma gandesc sa renunt la ea la un moment dat.

#886
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
O usa din lemn masiv pe langa multele calitati are desigur  unele incoveniente printre care cele enuntate in posturile precedente.
In ultimul timp la multe dintre probleme s-au gasit solutii.De ex "capetele stinghiilor" se etanseaza cu silicon special inainte de vopsire sau pentru tabliile expuse la soare,vant,ploi etc care in general erau cu probleme daca se foloseste la incleiere adeziv poliuretanic D4 mare parte a acestor probleme dispar.
Desigur intretinerea periodica de o mai scurta sau mai lunga durata-functie de calitatea lacului/vopselei folosite ramane un inconvenient pentru unii la fel cum pentru altii a avea o usa noua dupa o improspatare a stratului de lac este o satisfactie pentru altii...

#887
duzu

duzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.06.2002
Pazia nu trebuia prinsa inainte de montarea jgheaburilor? Mai merge pusa cum trebuie si ulterior? Aveam impresia ca e obligatoriu inainte..

#888
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

 duzu, on 24 august 2018 - 15:06, said:

Pazia nu trebuia prinsa inainte de montarea jgheaburilor? Mai merge pusa cum trebuie si ulterior? Aveam impresia ca e obligatoriu inainte..
Foarte bun spiritul de observatie! :) In principiu pazia trebuie montata inainte de jgheaburi doar ca la noi trebuie sa mai taiem din latimea capriorilor de la acoperis ca sa ne ridicam vreo cativa cm suplimentar cu tot sageacul a.i. sa ramana spatiu mai mare deasupra ferestrelor de la etaj si sa avem loc de ancadramente (daca om mai avea si cu ce bani.. :) ). Deci trebuie taiat orizontal cu solul vreo 7-8 cm pe sub capriori iar operatiunea asta nu s-a putut face nici la construirea acoperisului (ca nu stii exact cat sa tai dedesubt fara sa ai un reper) si nici la tigla pentru ca nu ai pozitie sa ajungi dedesubtul sageacului stand deasupra acestuia. S-au lasat loc vreo 3 cm ca sa incapa pazia si o vom prinde cu ceva efort suplimentar cand o sa avem schelele de exterior. Cu ocazia asta avem si timp destul ca sa putem sa tratam cum trebuie sageacul si pazia.

#889
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 catalijns, on 19 august 2018 - 08:28, said:

Am prevazut piesa speciala de tigla pentru aerisirea canalizarii,  prin acoperis..daca eram mai smart aveam.si optiuni laterale sau chiar prin sageac.

Cat te-a costat piesa aia?

Am discutat cu un "vanzator de acoperisuri", si am vazut ca o asemenea piesa, impreuna cu tubul care trece prin ea (se pare ca e set) costa vreo 800 de lei.
Mi-a aratat programul pe care il foloseste pentru calcul, cu preturile. E pentru Creaton magnum.

Cand spui ca puteai scoate prin sageac, cum ai fi facut asta?

#890
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
800 aerisirea, wow... scumpa tigla.... La mine a fost putin, in jur de maxim 100 Ron la tabla novatik.

#891
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013
A mea a fost vreo 350 Ron. Creaton Balance.

#892
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
noi avem 2 si au fost 1000 ron la Creaton Premion

#893
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
se poate folosi una singura pentru 2 coloane de aerisire? Am doua bai la etaj.

#894
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017

 wizake, on 25 august 2018 - 09:11, said:

se poate folosi una singura pentru 2 coloane de aerisire? Am doua bai la etaj.

Pai unde sa le unesti? in vata din acoperis?

#895
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu, in pod

#896
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

 wizake, on 25 august 2018 - 12:34, said:

nu, in pod

Sigur ca se poate. Eu am unit 2 coloane pe o singura aerisire. Rolul ei este sa permita sa tragi aer dar depresiunea nu este mare.

#897
dana84

dana84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 14.06.2013

 wizake, on 25 august 2018 - 09:11, said:

se poate folosi una singura pentru 2 coloane de aerisire? Am doua bai la etaj.
De ce sa nu se poatã? Le unești in pod și scoti prin acoperiș. Eu nu vad vreo problema.

#898
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Desi dimensiunile casei se incadreaza in +-1% fata de proiect iar sageacul are doar 5 cm mai mult (deci sa zicem generos vreo 5mp in plus de acoperis in total) - ne mai trebuie cam 180 de tigle si accesoriile aferente (coame, piepteni, jgeaburi, etc) . Deci cam vreo 22 mp in plus de acoperis (8.4 tigle/mp) , vreo 12% in plus fata de proiect. oik, au mai fost si pierderi gen 30 de tigle din cauza taieturilor insa e totusi cam mult. Poate s-a gresit la deviz sau poate la calculul necesarului de tigla..esential e ca alti 500 de eur se pregatesc sa isi ia zborul catre buzunare mai incapatoare..

Pana primim  restul tiglei ramase de montat pe terasa din fata casei ne gandim la montajul pluvialelor la pachet cu stocarea a ceva apa in 2 tevi dn400 ingropate la 1 m adancime (orizontal) si cu panta 2% catre groapa de pietris din spatele casei (zona umeda construita in limbaj pretentios). Am facut si o mica schema dummy in paint, m-am inspirat de la manghe, daca nu iese cum trebuie el va fi de vina, sa se stie de acum! Posted Image Iar cine vrea sa imparta responsabilitatea cu manghe este rugat sa se exprime in legatura cu urmatoarele ingrijorari:

1. conectarea magistralei pluvialelor (dn125) in teava dn400, eu ma gandesc sa dau o gaura in partea de sus a capacului din capatul dn400, sa montam o garnitura si sa varam inauntru teava dn125.
2. extractia apei din teava buffer dn400 sa o facem pe un dn200 care sa se mufeze vertical, la 90 de grade, in teava dn400 cu o "sa" din pvc, am vazut ca exista astfel de piese.
3. preplinul sa fie o teava dn110 de vreo 2 ml care sa intre in interiorul absorbantului si care sa aiba gauri pe laterale si in capat a.i. sa nu se infunde prea usor cu nisip sau pamant. Si acest dn110 sa fie inseriat cu un cot la 45 de grade care intra in capacul dn400 intr-un mod asemanator celui descris la pct1.

Ne-ar ajuta ceva idei mai bune decat ale noast'

Da, stiu, un instalator bun ar stii ce sa faca dar sunt mult prea mofturosi zilele astea....

Attached Files



#899
vivaconsult

vivaconsult

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 20.01.2016
Eu am un traseu de aproximativ 60m de teava de 110.
Am prelut pe un tur:
3 scurgeri.
Foisor si copertina auto.
Pe turul 2:
2 scurgeri si foisorul,aceste doua scurgeri au un debit mai mare, deoarece vine cupride o mare parte din acoperis si terasa.
Aerisire nu am facut, dar o sa am decantoare la fiecare scurgere.
Toate acestea le-am dus intr-o groapa de 4x4 si H =2,6m. Jumatate am pus refuz de ciur, si alta jumatate piatra marunta.
In aceiasi gaura am venit si cu drenajul pentru gradina,o tiava de 25m,din aceea de drenaj. Peste tiava de drenaj si gaura am venit cu geotexil. Pe centrul gaurii am venit cu o tiava de 315 cu rol de supraplin,care vine gaurita si invelita in geotextil, peste care o sa vina un capac de gradina la nivelul gazonului

#900
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007
Vivaconsult: prin decantoare la fiecare scurgere te referi la intrarile in pluviale la nivelul trotuarelor a burlanelor care vin de pe acoperis ? Tiava aceea de supraplin din centrul gropii pline cu pietris e gandita ca in caz de probleme sa poti vidanja, corect? Sau are si rol in ceva irigatii?



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate