Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 

Baia Mare sub zapada

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#37
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

View Postlupini, on 03 decembrie 2016 - 02:39, said:

La fel ca pe români, şi pe americani îi surprinde iarna în fiecare an. Şi e vorba de America, cea mai mare putere economică a lumii, nu de România, penultima din U.E.
Cred ca e o diferenta intre a stii sigur ca intr-o anumita zona va ninge (RO), deci trebuie sa fie lumea pregatita, si a avea fie o cantitate neasteptata de zapada iar serviciile nu fac fata, ori a avea zapada in zone foarte rar afectate de asa ceva.

Ca idee, ca ai comparat Ro cu SUA: in orasul unde locuiesc(in UK) sunt mici containere/lazi cu sarea asta speciala, prin cartiere. Cand se asteapta ca temperaturile sa mai scada ele sunt umplute si lumea chiar foloseste, preventiv. Aici ninge destul de rar (mai degraba e pericol de inghet), dar si cand ninge imediat "rasar" utilajele pe strazi etc. (n-am un meme pentru asta).

#38
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,899
  • Înscris: 07.02.2003

View PostMizu, on 03 decembrie 2016 - 01:12, said:

Cum sa iesi cu lopata sa cureti DN18?
Eu nu ma plang de parcari si trotuare, ci de artere circulate ale orasului.
RR Martin,

[ https://media.makeameme.org/created/Brace-yourself-Winter.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
X-plane

X-plane

    ANTICOMUNIST.

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,838
  • Înscris: 15.03.2006
Ati discutat atat de mult despre încălzirea globală si despre faptul ca iarna nu ma este iarna incat bieții edili au început sa va creada prostiile si acum sunteti in aceasta situatie. :) este numai si numai vina voastră.
Va va intre bine in cap doua lucruri:

1.Aveti grija ce vorbiți pentru ca orice minciuna repetata la nesfârșit poate sa treacă drept adevar suprem pentru prosti
2.Aveti grija ce votați.

#40
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostArianna-D, on 03 decembrie 2016 - 03:11, said:

Ca idee, ca ai comparat Ro cu SUA: in orasul unde locuiesc(in UK) sunt mici containere/lazi cu sarea asta speciala, prin cartiere. Cand se asteapta ca temperaturile sa mai scada ele sunt umplute si lumea chiar foloseste, preventiv. Aici ninge destul de rar (mai degraba e pericol de inghet), dar si cand ninge imediat "rasar" utilajele pe strazi etc. (n-am un meme pentru asta).
Si prin Iasi sunt(erau) ceva containere cu un mix de nisip+pamant (ieftin, domle!) pe post de "material antiderapant". Tot asa, la dispozitia tuturor. Si? Crezi ca-i indupleca pe cei care stau la cald in bloc pentru ca e complicat sa intretii o casa sa iasa sa vada ce si cum e in acel container?

Fii pe pace, sa revenim la Romania: sa primim ieftin, gratis si mult, dar fara sa muncim sau fara sa platim[taxe]. Sau intretinere. Sau taxe locale. Da' uite ce treaba sa se face prin vest, da? Posted Image

Cat despre Baia Mare: asa cum o sujim noi prin Iasi cu alea noastre si ai nostri votanti de nu mai termina cu inghesuitul la pomeni, ieftin, moca, gratis[oare doar in Iasi?], asa sa o suga si altii. Ca sa vada cum e Posted Image si sa nu mai manance rahat dijeaba.

Daca e de pus umarul la dat cu lopata, ii apuca democratia.
Daca e de platit, ii apuca "prea mult, coruptie, hooo".
Daca e de verificat[adica de reclamat coruptie], ii apuca "n-am timp".
Daca e de votat/candidat, ii apuca "eu, ca alegator, as face multe in orasul meu, da' n'ai cu cine vota; iar eu, ca ales, n'am nici o sansa ca toate rudele mele, vecinii, sefii etc fura de rup de la stat incat nu ii pot convinge sa se schimbe; d'aia nu candidez".

Asa ca... șoseta. Se suge pana se schimba treaba.Daca se schimba.

Edited by dexterash, 03 December 2016 - 08:18.


#41
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,586
  • Înscris: 12.03.2006
Lasa ca vine primavara in cateva zile, maxim o saptamana. Faceti poze, sa aveti amintiri. De cati ani nu a mai fost zapada adevarata in zona?

Sa nu injure aia de si-au luat anvelope de iarna si le tocesc pe uscat si soare.

Edited by arab, 03 December 2016 - 08:27.


#42
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007

View PostMizu, on 03 decembrie 2016 - 00:54, said:

A fost cod galben ieri si a nins toata noaptea.
Primarul e in arest la domiciliu si

http://www.tlplus.ro...-mai-abundenta/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DwSCVRtarQw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bai, ce sa zic,.... E IARNA! Si iarna nu e ca vara! Iarna NINGE! Asta e subiect de poiana? Exista un topic de meteo?

La voi acolo se circula pe stanga sau mi se pare mie?

Acu va plangeti dar cand ati ales un primar penal, la ce va asteptati? Nu pe bune!! La ce??

#43
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
Nu nene, ninge in fiecare an, ca nu suntem Egipt. Dar anul asta cred ca s-a suparat Chereches si a bagat strambe sa ne arate ce rau e fara el la primarie. Nu stiu daca e pe mana cu administratia sau doar ii saboteaza pervers.
Orice ar fi, locuitorii sufera. Nu eu, ca n-am votat cu el si nici n-am schimbat anvelopele, mi-am zis ca iarna asta mi-ar prinde bine niste miscare. Am fost inspirat.

View Postpierre_de_timp, on 03 decembrie 2016 - 08:30, said:

Bai, ce sa zic,.... E IARNA! Si iarna nu e ca vara! Iarna NINGE! Asta e subiect de poiana? Exista un topic de meteo?
Da report daca atata ai inteles din topic.

Edited by Mizu, 03 December 2016 - 08:35.


#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Asa e iarna... nu-i ca vara, a spus un mare filozof in viatza... Pana la urma, daca ninge, poti sa te pui cu natura dezlantuita?  Pai Romania nu are contract de deszapezire nici pe cei cativa km de autostrada pe care ii avem, daramite in orase.
Acum e ceva mai multa agitatie, ca vin alegerile si poporul trebuie sa creada ca cineva se ocupa... Dupa aia urmeaza potopul.. iar auzim frazele alea stupide la TV: "iarna, iarasi a prins autoritatile nepregatite"

#45
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Ioi.. asta face parte din clasica poveste cod galben-verde-portocaliu de ninsoare cu doua zile inainte de eveniment. Apare evenimentu' si romanu' sta ca vitelu' la poarta noua "zapada? da' nu stiam ca ninge".

Ca de obicei, Romania este suprinsa de zapada in decembrie. Never ending story.

Si firmele de deszapezire.. sunt si astea ale dracu. Licitezi o data, de doua ori, de trei ori si te trezesti cu morman de zapada. Ei bine.. in situatia in care mormanu' e mare  vei fi disperat si vei incredinta direct contractele de deszapezire.. evident la tarife de oameni disperati.

E atat de stravezie situatia..

Edited by Alecsandru010, 03 December 2016 - 08:44.


#46
borhot

borhot

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 16.05.2015
Vad ca sunt unii care se intreaba de ce nu iese lumea in strada la dat cu lopata. Pai e simplu. Toti baimarenii platesc anual taxe catre stat pentru ca statul, prin institutiile locale, sa se ingrijeasca, printre multe altele, si de curatat orasul de zapada. Altfel, de ce se mai colecteaza taxe si impozite?

#47
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostMizu, on 03 decembrie 2016 - 08:33, said:

Ați ajuns subiect de știri. Bucurați-vă! Sunteți vedete!

View Postborhot, on 03 decembrie 2016 - 08:43, said:

Vad ca sunt unii care se intreaba de ce nu iese lumea in strada la dat cu lopata. Pai e simplu. Toti baimarenii platesc anual taxe catre stat pentru ca statul, prin institutiile locale, sa se ingrijeasca, printre multe altele, si de curatat orasul de zapada. Altfel, de ce se mai colecteaza taxe si impozite?
Degeaba, desigur!

P.S. Am un amic acolo. Să îl sun, să văd dacă mai poate ieși din casă.

Edited by cleopatra00, 03 December 2016 - 08:54.


#48
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,585
  • Înscris: 11.06.2010
Apropo de tirurile alea care nu prind aderenta, nu stiu exact cum is cauciucurile de iarna la tir versus masini, dar iarna trecuta intr-o vulcanizare de tiruri am vazut cum stantau cu fierul incalzit sau cu ceva, M+S/fulg pe cauciucuri montate. Oare de ce faceau asa ceva ? Posted Image

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,715
  • Înscris: 08.10.2015
E doar un strat subtire ... si mult tam-tam.  Ce se va intampla cand vin cu adevarat zapezile alea care tin 2-3 zile?
I-a luat iarna pe nepregatite. SI cand sunt ei pregatiti, in iulie?

View Post41ex, on 03 decembrie 2016 - 03:03, said:

simpatic soferul, dar taranul ala rromit din dreapta lui...Posted Image
Ala din dreapta era cu morcovu`... :lol:

Edited by MembruAnonim, 03 December 2016 - 08:59.


#50
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
Asta e o situatie specifica tocmai pentru ca nu ne-a luat iarna pe nepregatite. S-au tinut din timp licitatii pentru deszapezire si nu s-a prezentat nicio firma, putea sa ninga in Ianurie si eram in aceeasi situatie.
Cred ca e a treia oara cand repet asta in trei pagini.

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,824
  • Înscris: 30.10.2003
Tare faza ca nu s-a prezentat nimeni. Pana anul trecut cine facea dezapezirea? Ce s-a intamplat cu firma respectiva?

View PostMizu, on 03 decembrie 2016 - 08:33, said:

Nu nene, ninge in fiecare an, ca nu suntem Egipt. Dar anul asta cred ca s-a suparat Chereches si a bagat strambe sa ne arate ce rau e fara el la primarie. Nu stiu daca e pe mana cu administratia sau doar ii saboteaza pervers.
Orice ar fi, locuitorii sufera. Nu eu, ca n-am votat cu el si nici n-am schimbat anvelopele, mi-am zis ca iarna asta mi-ar prinde bine niste miscare. Am fost inspirat.

Da report daca atata ai inteles din topic.
Acum am citit postul. Si eu  cred ca va santajeaza primarul.

#52
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 10.12.2006
Firme exista, dar n-au vrut bani.

Ne salveaza dl primar Chereches, din arestul sau la domiciliu http://actualmm.ro/i...enta-baia-mare/

Edited by Mizu, 03 December 2016 - 09:39.


#53
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostJammalan-the-Prophet, on 03 decembrie 2016 - 01:07, said:


Gospodar om. De dimineata a dat la lopata.
Familionul poate, ca el n-are voie sa iasa.

Edited by don_dannielo, 03 December 2016 - 09:44.


#54
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
deh, securistii il tin in arest "preventiv" pe primar. cuvantul oamenilor nu conteaza pt EI. si nimeni nu iese in strada sa-si apere votul.

Edited by 41ex, 03 December 2016 - 09:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate