Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Hal de candidat (USR Ilfov)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
188 replies to this topic

#91
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:35, said:

O data ce ajung acolo, nu poti sa mai vii tu, ca simplu cetatean, sa spui "pai mie nu-mi convine legea pe care o propui".
Ba bine ca nu. In fiecare zi de vineri parlamentarul are program la biroul sau din circumscriptie, unde... primeste cetateni care-i spun ce cred despre initiativele sale legislative existente sau pe care ar trebui sa le aiba.

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:35, said:

Asta este, ghinion.
Niciun ghinion. Ghinion e in totalitarism.

#92
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:35, said:

Fals. Parlamentul are autonomie in decizii si initiative legislative, si sunt legitimati prin vot. O data ce ajung acolo, nu poti sa mai vii tu, ca simplu cetatean, sa spui "pai mie nu-mi convine legea pe care o propui". Asta este, ghinion.

Cum ar fi sa facem o suta de referendumuri, sau proteste, pentru ca nu ne convine o anumita lege ? Una e sa dai o lege cu adevarat tampita si periculoasa, gen eliminarea prerogativelor DNA, si alta e sa te superi ca magarul pe sat pentru ca nush ce candidat pe locul 14 de la USR ar zice ca ar vrea ca taxiurile sa fie curate si putine ?

Bine, mult succes, aveti o campanie extrem de inteligenta, tineti-o tot asa, sugur intrati in parlament Posted Image
Sunteti pe drumul cel bun Posted Image
Partea buna e ca omul arata ce gandeste, asa putem vedea cu cine avem de a face

Edited by Astute, 18 November 2016 - 00:44.


#93
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:16, said:

Lucrez in Spania pentru o firma care are filiala in Ploiesti, ma duc cam o data pe luna in Romania.

Nu vad cine a fost prins in fapt si cu ce, o repet, cred ca tipul are mega-sens in ce spune, iar daca ce a zis e considerat fascism inseamna ca ne-am tampit de cap.

Cat despre useri noi, tu te-ai inregistrat in martie anul asta, eu cu 10 ani inaintea ta, poti sa-mi verifici istoricul posturilor, nu-s nici troll, nici nimic dubios, spre deosebire de rapiditatea cu care a fost creat topicul si cum au aparut urgent cei de la dcnews cu panarama aia de "articol".
Ceva ciudat cu tine, un user inregistrat in urma cu 10 ani care abia are 70 de postari si intra pe poiana sa dezbata o singura problema, numai una.
Nu e contul tau ci al altuia ...dar tu esti de mult trecut prin Poiana.

#94
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View Postbladhaund, on 18 noiembrie 2016 - 00:38, said:

Ba bine ca nu. In fiecare zi de vineri parlamentarul are program la biroul sau din circumscriptie, unde... primeste cetateni care-i spun ce cred despre initiativele sale legislative existente sau pe care ar trebui sa le aiba.

Niciun ghinion. Ghinion e in totalitarism.

Asa este. Insa mecanismul e acelasi - oamenii voteaza PSD, PSD (inlocuiesti cu orice partid) merge in parlament si da legi. Numesti asta totalitarism ?

View Postcarens, on 18 noiembrie 2016 - 00:42, said:

Ceva ciudat cu tine, un user inregistrat in urma cu 10 ani care abia are 70 de postari si intra pe poiana sa dezbata o singura problema, numai una.
Nu e contul tau ci al altuia ...dar tu esti de mult trecut prin Poiana.

Nu e nimic ciudat, probabil ca peste inca 2 ani voi mai posta de 10-15 ori la alt subiect, total diferit.

#95
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Hipsterii astia cu idei crete revolutionare sunt o mare primejdie daca ajung la putere

#96
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:46, said:

Asa este. Insa mecanismul e acelasi - oamenii voteaza PSD, PSD (inlocuiesti cu orice partid) merge in parlament si da legi. Numesti asta totalitarism ?
Nu asta a spus candidatul.

Quote

mi se rupe de ce vrea unul si altul. Nu "publicul". Publicul se conformeaza legislatiei in vigoare. Noi decidem cum e bine si frumos, apoi punem in practica.

Atentie, eu nici nu vazusem toata discutia de pe facebook cand am pus diagnosticul. Dupa aceea am vazut ca si cei de acolo l-au categorisit cu acelasi curent ideologic. Iar eu astazi am auzit prima data de aceasta persoana, nu am niciun bias anterior.

#97
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View PostAstute, on 18 noiembrie 2016 - 00:39, said:

Bine, mult succes, aveti o campanie extrem de inteligenta, tineti-o tot asa, sugur intrati in parlament Posted Image
Sunteti pe drumul cel bun Posted Image
Partea buna e ca omul arata ce gandeste, asa putem vedea cu cine avem de a face

USR va intra in Parlament cu 10%, iar candidatul respectiv va fi in mod sigur pe afara. Cauti ceva ce nu exista, am ajuns aici pentru ca sunt amic pe FB cu Ovidiu Neacsu, tipul care a trimis interpelarea catre mai multi membri ai unor partide politice, si am urmarit toate raspunsurile. Ei fiind libertarieni, sar ca arsi cand cineva e contra liberalizarii pietelor de orice fel, si considera orice imixtiune a statului ca fiind de sorginte facistoida. Dupa parerea lor, Statul nici nu ar trebui sa existe, daramite sa reglementeze.

Daca cei care au aruncat petarda pe softpedia si ulterior la dcnews sunt libertarieni sau proponenti ai propagandei cu "USR = Soros", iar tu (voi) faceti parte dintre ei, e clara situatia, dar pot sa respect asta.

View Postbladhaund, on 18 noiembrie 2016 - 00:52, said:

Nu asta a spus candidatul.



Atentie, eu nici nu vazusem toata discutia de pe facebook cand am pus diagnosticul. Dupa aceea am vazut ca si cei de acolo l-au categorisit cu acelasi curent ideologic. Iar eu astazi am auzit prima data de aceasta persoana, nu am niciun bias anterior.

Cei de acolo sunt libertarieni militanti, cu totii, vezi replyul meu de mai sus. Daca cineva are un bias, nu esti tu, ci ei, dar capcana e simpla.

#98
carens

carens

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,162
  • Înscris: 12.03.2016
libertarieni ?
deja trecem la alt nivel ? si astia candideaza ?

#99
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View PostAstute, on 18 noiembrie 2016 - 00:49, said:

Hipsterii astia cu idei crete revolutionare sunt o mare primejdie daca ajung la putere

Spre deosebire de establishmentul actual, care au adus Romania pe cele mai inalte culmi ale dezvoltarii si evolutiei.

#100
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
In USR sunt toate tipurile de caractere umane si doctrine.
Ii uneste pe toti ciolanul

#101
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View PostAstute, on 18 noiembrie 2016 - 00:56, said:

In USR sunt toate tipurile de caractere umane si doctrine.
Ii uneste pe toti ciolanul
Deci, in cel mai rau caz, e ca pana acum? Well ok then
Care e panica asta ca intra un nou partid in parlament? Ca discutati de parca dupa alegeri il punem pe nicusor presedinte, pe tanti aia de la sectoru 1 premier si parlament 95% usr.

Oricum o sa-si voteze aia in continuare pensii si imunitati...care e panica? Recunosc, regret ca n-o vom mai avea pe Anghel...
Asa se tripase naspa toata lumea cand cu M10. Ce dracu, PSD vs PNL cu UDMR stand in genunchi in dreptul slitului unuia din cele 2 dupa cum dicteaza situatia vi se pare o mare combinatie?

Edited by shefu_de_combinat, 18 November 2016 - 01:02.


#102
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:54, said:

Cei de acolo sunt libertarieni militanti, cu totii, vezi replyul meu de mai sus. Daca cineva are un bias, nu esti tu, ci ei, dar capcana e simpla.
Dom'le, las-o, ca nu are treaba cu libertarienii. Are treaba cu cineva care crede ca odata ajuns in parlament face ce vrea, indiferent ce cred sau doresc alegatorii.

View PostAstute, on 18 noiembrie 2016 - 00:56, said:

Ii uneste pe toti ciolanul
Cred ca 70% s-au dus acolo pentru salariu. Alt tip de ciolan, nu cel la care te referi.

#103
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View Postcarens, on 18 noiembrie 2016 - 00:55, said:

libertarieni ?
deja trecem la alt nivel ? si astia candideaza ?

Habar n-am, dar ma indoiesc ca cineva le-ar putea lua in serios elucubratiile. In general toti cei care castiga peste medie dar au sub 30 de ani au impresia ca sunt buricul pamantului, ca sunt self-made, ca nu au trecut printr-o scoala publica, ca nu au circulat pe drumuri publice, ca nu au beneficiat de servicii publice, oferite, create si platite din taxele si impozitele celorlalti.

Personal o astfel de mentalitate mi se pare cu mult mai periculoasa decat fascisme inchipuite, pentru ca un USRist hipster vrea taxiuri curate si are impresia (corecta de altfel) ca daca ajunge in Parlament are "dreptul" sa propuna legi in baza votului, deci increderii celor care l-au votat.

#104
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postshefu_de_combinat, on 18 noiembrie 2016 - 00:58, said:

Deci, in cel mai rau caz, e ca pana acum? Well ok then
Nu, e altfel. Fura mai putin (sau poate deloc), dar ne cocoseaza cu vizuni si idei despre ce "trebuie" si cum "e bine".

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 00:59, said:

Personal o astfel de mentalitate mi se pare cu mult mai periculoasa decat fascisme inchipuite
E si asta un punct de vedere. Te supara libertatea si iti place controlul autoritatii.

#105
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View Postbladhaund, on 18 noiembrie 2016 - 00:59, said:

Dom'le, las-o, ca nu are treaba cu libertarienii. Are treaba cu cineva care crede ca odata ajuns in parlament face ce vrea, indiferent ce cred sau doresc alegatorii.

Cred ca 70% s-au dus acolo pentru salariu. Alt tip de ciolan, nu cel la care te referi.

Din punct de vedere legislativ, asta se asteapta de la un parlamentar, sa propuna legi. Cred ca avem acceptiuni diferite legate de rolul unui legiuitor. Eu cand votez, fix asta ma astept sa faca, asta inteleg prin democratie, sa ascult opiniile candidatilor si daca imi place ce aud, sa-l ajut sa ajunga acolo si sa implementeze ce a promis. Parlamentarii au independenta ideilor, e normal si ar fi foarte grav daca nu ar putea sa o faca, fiind considerat "fascist".

#106
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Te supara cand altii fac ce cred ei ca e bine si doresti sa faca ce crezi tu ca e bine, iniferent ce vor ei.

View PostAttreyu, on 18 noiembrie 2016 - 01:02, said:

Parlamentarii au independenta ideilor, e normal si ar fi foarte grav daca nu ar putea sa o faca, fiind considerat "fascist".
E considerat fascist pentru ca a spus cu subiect si predicat ca nu da doi bani pe ce vor cetatenii, ci va legifera cum doreste si va si implementa, iar noi trebuie sa ne supunem.

#107
Attreyu

Attreyu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 12.12.2006

View Postbladhaund, on 18 noiembrie 2016 - 01:02, said:

Nu, e altfel. Fura mai putin (sau poate deloc), dar ne cocoseaza cu vizuni si idei despre ce "trebuie" si cum "e bine".

E si asta un punct de vedere. Te supara libertatea si iti place controlul autoritatii.

Nu e vorba de suparat sau de placut. E vorba ca asta e sistemul, bun sau rau, bazat pe democratia participativa. Multi voteaza, putini ajung sus si se apuca sa legiuiasca. Nu astea sunt rolurile institutiilor de drept intr-o democratie ? Parlamentul legifereaza, justitia are grija de ordine si sa nu se intample belele, iar presedintia reprezinta mai mult diplomatic tara.

Eu ma consider liber, dar e si asta o discutie ce poate deveni foarte rapid conceptuala si metafizica, despre libertate absoluta, despre lipsa statutului, despre totalitarism, despre fascism chiar, ca tot e subiectul on-topic.

#108
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

View Postbladhaund, on 18 noiembrie 2016 - 01:02, said:

Fura mai putin (sau poate deloc), dar ne cocoseaza cu vizuni si idei despre ce "trebuie" si cum "e bine".

ah, si asta e alternativa naspa, eh?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate