Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 

Licenta Windows 10

* * * * * 2 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
1603 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Inainte de a posta cititi primul post din topic. (106 membri au votat)

Inainte de a posta cititi primul post din topic.

  1. Aveti detalii despre licenta (22 voturi [20.75%])

    Procentaj al voturilor: 20.75%

  2. Aveti 3 link-uri extrem de utile (9 voturi [8.49%])

    Procentaj al voturilor: 8.49%

  3. DA !!! Dupa upgrade, la instalarea pe curat a ACELEIASI versiuni se activeaza automant online ! (75 voturi [70.75%])

    Procentaj al voturilor: 70.75%

Votează Vizitatorii nu pot vota

#1081
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2017
Si revanzatorul poate fi tras la raspundere pentru ca stie ce vinde. Exemplu firma de pe eMAG de care am scris mai devreme. Au avut numeroase plangeri, stiau de la clienti ca au vorbit la Microsoft si ca licentele sunt pentru dezvoltatori nu pentru vanzare si totusi au continuat sa vanda.

Factura nu cred ca au pentru ele pentru ca nimeni nu poate da factura pentru acele coduri. Codurile sunt gratis pentru dezvoltatori.

Aici este explicatia:

"About MSDN or TechNet Product Keys
They are genuine Microsoft product keys, they are actually retail licenses, but it is intended for a particular product channel either the Microsoft Software Developer Network (MSDN) or TechNet for IT Professionals who pay a subscription fee. The main purpose is for evaluation purposes. The great thing about them, unlike trial Microsoft software, MSDN or TechNet keys don't expire. Because the agreement under which the subscription is provided is a single license, none of the software should be distributed outside of it. Even though its $50,000 worth of licenses, it is for one person only to use and no one else. Unfortunately, regardless of the licensing terms, persons still abuse the program, either giveaway product keys or resell it on auction sites. Microsoft licenses it in good faith that customers won't do so, but I guess human nature wins out.

In your case, what probably happened is, you bought an MSDN licensed key, which carries up to 10 activations unlike full packaged retail licenses which only carry 1 activation. The person who sold it to you probably sold it to 10 other persons. Somewhere along the way, one of those persons might have installed it on a second system, activated it, because it went past 10 activation threshold, Microsoft detected it that it was being abused and blocked the key from further use."

Editat de _-_, 27 martie 2019 - 22:52.
citare inutila


#1082
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.901
  • Înscris: 21.03.2013
Nu mai citati ditamai posturile, daca raspundeti imediat dupa ele!

Regulament, pct. 3. lit. c. - "daca fac un comentariu la un mesaj postat imediat anterior, sa nu mai foloseasca citarea integrala a acestuia, pentru a nu ingreuna citirea de catre ceilalti utilizatori a textului".

#1083
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2017
Scuze!

#1084
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.104
  • Înscris: 19.01.2004
Chiar nu vreti sa studiati cazul Oracle din 2012? Sentinta CJUE se refera explicit la program si licenta.

#1085
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2017
Eu cunosc deja cazul Oracle, am scris si eu despre el mai devreme. Sunt mai multe legi iar una din legile alea prezinta si cazul Oracle.

Toate legile permit revanzarea produselor software, producatorul software-ului pierdandu-si dreptul de proprietare asupra codului de produs si neavand voie sa interzica revanzarea acelui cod de produs.

#1086
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 28.04.2014

View Postalxalexander, on 27 martie 2019 - 20:37, said:

Volume_MAK care suporta pana la 20 de activari.
Eu stiam ca Volume_MAK are numar nelimitat de activari. Eu asa am intalnit la mai multe companii si datacentere, unde servere cu Windows (peste 200 la numar) aveau licente Volume_MAK, aceeasi licenta. Aceeasi treaba si la Windows 10 Enterprise/Windows 10 Enterprise LTSB/C

La Retail stiu ca poti maxim 1 data sa activezi, cu posibilitatea de a o reactiva prin contul Microsoft daca ea a fost legata la cont, sau transferata pe alt calculator doar daca suni/contactezi echipa de support cu dovezi ca este al tau.

Editat de Vasiloiu99, 27 martie 2019 - 23:28.


#1087
trixtergl

trixtergl

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 14.01.2009

View Postalxalexander, on 27 martie 2019 - 22:02, said:

Si revanzatorul poate fi tras la raspundere pentru ca stie ce vinde. Exemplu firma de pe eMAG de care am scris mai devreme. Au avut numeroase plangeri, stiau de la clienti ca au vorbit la Microsoft si ca licentele sunt pentru dezvoltatori nu pentru vanzare si totusi au continuat sa vanda.

Factura nu cred ca au pentru ele pentru ca nimeni nu poate da factura pentru acele coduri. Codurile sunt gratis pentru dezvoltatori.

Crede-ma ca toti care vand licente la sub 200 de lei si inclusiv cei care apar primii in lista de cautari google adica Software deals vand aceeasi marfa cu exceptia celor care vand Volume mak sau MSDN adica chei de cea mai proasta calitate. Nici un distribuitor autorizat Microsoft nu va vinde chei la 200 de lei pentru ca li se da de catre Microsoft cu 800,900 lei si trebuie sa adauge tva. Toti care vand ieftin vand licente retail dar care teoretic nu expira.Ca sa stii ce vinzi trebuie sa verifici, crede-ma ca la dreamspark nu apare pe nici un software de verificare decat ca e retail, doar microsoft stie ca la baza nu-s comerciale.. Nimeni nu poate garanta ca o licenta retail a fost dezactivata dupa pcul initial care avea proprietate si drept de utilizare pe ea, absolut nimeni. Nu stiu pentru ce firma faci reclama, insa acesta e un lucru absolut cert, de unde stiu? E problema mea, dar stiu..
Legat de factura, crede-ma ca se dau facturi, lucruri confirmate la telefon de Microsoft,se dau facturi pentru acele coduri de produs, cine se risca e problema lor dar acele coduri vin cu factura la un moment dat si circula asa pana la utilizatorul final..

Editat de trixtergl, 27 martie 2019 - 23:48.


#1088
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2017
trixtergl: Hai sa o luam pas cu pas:

Volume_MAK nu este o cheie de proasta calitate ci este o cheie care se vinde DOAR de catre Microsoft catre companii, institutii, etc.

Volume_MAK MSDN este o cheie de dezvoltator care seamana cu cheia originala si suporta pana la 20 de activari.

Nu cunosti preturile Microsoft, mi-am dat seama ca nu esti informat. Te rog contacteaza Microsoft si intreaba la ultimul pachet de partener (pachetul de 6000$/an) si un flux de minim 5.000 licente pe saptamana ce preturi iti da. Daca o sa iti zica ca iti vinde tie licenta cu 800-900 lei, eu ma impusc.

Cat despre licentele ieftine, eu iti dau gratis o licenta sa intrii frumos pe Live Support la Microsoft sau sa suni la ei si sa o verifici. Daca nu iti spun ca este o licenta valida (genuine), legala si iti spun ca licenta provine de pe platformele MSDN/Technet/Dreamspark etc. ma retrag de tot. Iti garantez 100% ca e identica cu cea comercializata pe site-ul Microsoft.

Vasiloiu99: Licentele Volume_MAK se genereaza de catre Microsoft in baza unui contract sau a unei colaborari. In functie de cate dispozitive sunt, se genereaza o cheie care activeaza si 100 de dispozitive sau poate fi limitata la 50, 10, etc. Doar cele MSDN sunt limitate la 20 standard.

Editat de alxalexander, 28 martie 2019 - 01:27.


#1089
Vasiloiu99

Vasiloiu99

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 489
  • Înscris: 28.04.2014

View Postalxalexander, on 28 martie 2019 - 01:23, said:

Vasiloiu99: Licentele Volume_MAK se genereaza de catre Microsoft in baza unui contract sau a unei colaborari. In functie de cate dispozitive sunt, se genereaza o cheie care activeaza si 100 de dispozitive sau poate fi limitata la 50, 10, etc. Doar cele MSDN sunt limitate la 20 standard.
Stiu ca sunt generate de Microsoft, doar am licente tip MAK din VLSC pentru pc-urile mele cu 2016 LTSB, pe langa cele de Insider, dar in cazul unui datacenter, unde se afla si masini virtuale ca VPS pe servere automat au numar nelimitat de activari. La platforma pentru dezvoltatori habar nu am, ca nu sunt dezvoltator, dar daca spui ca standard-ul sunt 20, e ok.

#1090
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2017
Eu am incercat sa le explic catorva din cei care au comentat la acest thread ca exista firme care comercializeaza licente ilegale, licente care provin de pe platforme de dezvoltare ale Microsoft sau platforme pentru invatamant.

Se pare ca nu reusesc sa ii fac sa inteleaga si imi spun toti ca eu vand licente, ca ma promovez.

Pana acum am scris doar sa se fereasca de anumite firme ca risca sa ia teapa... dar nu imi mai bat capul.

-------------
Raspuns pentru cei care nu au inteles nimic:

Fiecare poate sa ia de unde vrea, pe riscul lui. Macar fiti baieti destepti si sunati la Microsoft sau intrati pe Live Support si verificati daca ati luat teapa sau nu.

Chiar daca sunt firme care vand ieftin, asta nu inseamna ca toate sunt rele, dar din pacate, exista si mizerii de oameni care s-au gandit sa faca combinatii cu ebayu si sa pacaleasca oamenii.

Spor la cumparaturi!

Urmatoarele informatii, sfaturi, consultatii le ofer doar in privat ca sa pot avea o discutie continua care sa nu se lungeasca pe 3 zile.

Un mic sfat: nu mai induceti lumea in eroare si nu va mai dati cu presupusul. Daca doriti sa faceti afirmatii, va rog sa va informati peste tot si abia apoi sa afirmati un lucru, e mai sanatos pentru cei din jur pentru ca altfel vor fi prost informati si ei.

Editat de alxalexander, 28 martie 2019 - 02:13.


#1091
legit10

legit10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.480
  • Înscris: 02.11.2015
apuca-te de vanzare televizoare, vreau sa cumparul unul de 3 ori mai ieftin...stii tu cum faci, te descuri la fel ca licentele de windows

vorbesti mult dar nu ai cum sa explici de ce pretul este atat de ieftin

Editat de legit10, 28 martie 2019 - 06:30.


#1092
trixtergl

trixtergl

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 14.01.2009

View Postalxalexander, on 28 martie 2019 - 01:23, said:

trixtergl: Hai sa o luam pas cu pas:

Nu cunosti preturile Microsoft, mi-am dat seama ca nu esti informat. Te rog contacteaza Microsoft si intreaba la ultimul pachet de partener (pachetul de 6000$/an) si un flux de minim 5.000 licente pe saptamana ce preturi iti da. Daca o sa iti zica ca iti vinde tie licenta cu 800-900 lei, eu ma impusc.

Cat despre licentele ieftine, eu iti dau gratis o licenta sa intrii frumos pe Live Support la Microsoft sau sa suni la ei si sa o verifici. Daca nu iti spun ca este o licenta valida (genuine), legala si iti spun ca licenta provine de pe platformele MSDN/Technet/Dreamspark etc. ma retrag de tot. Iti garantez 100% ca e identica cu cea comercializata pe site-ul Microsoft.


Prin proasta calitate m-am referit la faptul ca se vand licente care expira sau care sunt abuzate. Am sunat la Microsoft insa sa intreb de o cheie dreamspark daca este retail si mi s-a spus ca este retail genuine, deci sa lasam povestile. Ai auzit de programul pid checker? Baga acolo chei de msdn, retail,dreamspark,technet,volume_mak si o sa vezi diferenta, daca tu verifici o cheie si arata ca e retail, iar in comanda la fel atunci nu inteleg ce spui tu acolo ca e dreamspark cand defapt ea e retail. Nu intereseaza pe nimeni daca o cheie dreamspark are la baza un contract si a fost oferita gratis pentru ca primul care a vandut-o a facut abuz, nerespectand contractul, nu cine o cumpara cu buna credinta si o da mai departe. Cine reuseste sa intelegeaga ca ORDA nu are nici o treaba cu licentele acestea vandute in baza deciziei curtii de justitie e baiat destept. Nu se afecteaza nici un drept de autor daca primesti un cod de produs cu factura si il transfferi mai departe,deoarece tu nu vinzi si produs fizic sau pachet sa faci copyright ci doar un cod perfect legal luat cu factura.Cei care se pot sesiza sunt de la BSA, la un control, utilizatorul final, deoarece nu stie sa citeasca EULA, o sa primeasca amenda, a cui e vina ca utilizatorul pentru ca Microsoft nu recunoaste aceste licente,, indiferent cum se numesc luate la 200 sau 100 de lei, le considera chei piratate, utilizatorul care e firma o incurca la primul control BSA nu ORDA si asta daca suna ei la Microsoft sa vada daca o cheie e dsp pentru ca pe baza nici unei metode nu se vede diferenta. Nimeni nu va stii daca ai dreamspark sau retail pentru ca nu exista nici o posibilitate ca sa aflii, bagi comanda dli arata ca e retail, bagi dlv arata activata permanent, tu ca utilizator le spui '' La revedere" .Microsoft cand au fost intrebati pe live chat de o cheie produs Dreamspark, au spus ca e retail, deci lasati vrajeala.Microsoft nu are nici un interes sa incurajeze vanzari si cumparari de chei la 100 de lei si vor spune din start ca toate sunt Dreamspark. Acesta este si motivul pentru care se cumpara in prostie asa ceva de pe siteuri atat din Romania cat si din afara la un pret mai mare decat MSDN, VOlume-MAK ,generice etc. pentru ca acelea sunt chei care pica la orice control al oricui. Asta cu 5000 de licente pe saptamana e o vrajeala, nu iese licenta la pret de 200 de lei niciodata, am sunat la Microsoft prietene, nu vorbesc din auzite, sa lasam dezinformarile, niciodata o licenta pro nu va ajunge 200 de lei la partener sau distribuitor Microsoft pentru ca am sunat eu personal si am intrebat si e raspunsul lor oficial. Apoi, cine are capacitate sa distribuie cu atata usurinta 5000 de licente pe saptamana sa fim seriosi, nici o firma din Romania nu face asta mai ales dupa scandalul Microsoft. Daca mai argumentezi mai departe te rog sa vii si cu cifre si nume de firme ca doar asa sa ne invartim in cerc e usor..
Legat de pret, am intrat acu de curiozitate si pretul e 93 de lei in care are inclus tva si comision Emag de vreo 20% si nu vad garantie in dreptul la nici un comerciant, ti se pare tie ca e vreunu pe Emag sa vanda altceva? Daca mai continui asa iti voi cere dovezi..

Editat de trixtergl, 28 martie 2019 - 08:55.


#1093
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Postlegit10, on 28 martie 2019 - 06:35, said:

apuca-te de vanzare televizoare, vreau sa cumparul unul de 3 ori mai ieftin...stii tu cum faci, te descuri la fel ca licentele de windows

vorbesti mult dar nu ai cum sa explici de ce pretul este atat de ieftin
Serios? Am explicat mai sus, e atat de greu de inteles?

Hai sa iti explic daca nu ai inteles.

Exista furnizori din afara tarii care sunt parteneri autorizati Microsoft si sunt de foarte mult timp pe piata. Acesti furnizori au pachetul GOLD Membership (5800-5900$/an) si un flux de aproape 10.000 de licente pe saptamana.

Intrebarea mea este: crezi ca Microsoft le da Windows cu 800 lei? Sau nu stii cum functioneaza comertu in lumea asta cand ai rulaj mare?

Editat de alxalexander, 28 martie 2019 - 09:18.


#1094
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 68.773
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

La Retail stiu ca poti maxim 1 data sa activezi, cu posibilitatea de a o reactiva prin contul Microsoft daca ea a fost legata la cont, sau transferata pe alt calculator doar daca suni/contactezi echipa de support cu dovezi ca este al tau.   
Stii gresit.
La Retail poti sa reactivezi de cateva ori pe an fara sa suni la suport. Nr de activari variaza in functie de cand a avut loc prima activare - creste cu trecerea timpului - se considera ca pe masura ce trece timpul faci modificari hardwaqre sau transfer de licenta.
Trebuie sa suni la suport doar daca activezi acelasi cod sa zicem de 2-3 ori intr-o luna. Sau muti licenta pe alt PC la cateva luni de la prima activare.
Contul nu stiu cat ajuta. Nu folosesc.

#1095
trixtergl

trixtergl

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 14.01.2009
Eiffel, chiar voriam sa ii dau topicul acesta domnului Alex sa il citeasca, sa vada cat de mult greseste dar ma bucur ca ai intrat personal, sa citeasca de la pagina 52+: https://forum.softpe...nta-windows-10/
Ii poti explica dansului cat de mult greseste asa pe scurt?
Am explicat foarte clar ca se vand chei produs si nu licente,licenta o acorda producatorul numai. Ca vine Orda sau Bsa e tot una pentru utilizator, deoarece utilizatorul nu are licenta ci doar un cod de activare.
Legat de preturile Microsoft, crede-ma ca nu ajung la 80 de lei, ok Alexandr?

Editat de trixtergl, 28 martie 2019 - 09:26.


#1096
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2017

View Posttrixtergl, on 28 martie 2019 - 08:27, said:

Citat sters ca e prea lung si sa nu se ia moderatorii de mine

am vazut la partea cu ORDA si BSA cat te-ai informat iarasi.

BSA este o organizatie care mai vine prin Romania de putin timp si efectuau campanii de anti piratare. O intrebare? Sub ce autoritate faceau cei de la BSA controale? Sub autoritatea ORDA, da, ai ghicit! Daca erai informat asa cum vrei sa ne arati, stiai ca ORDA are departament specializat pe software si este SINGURUL organ abilitat de control din Romania pentru persoane juridice. Fara ORDA, BSA nu are voie sa vina la tine sa iti faca niciun control, iar cei de la ORDA vin si singuri. BSA a devenit cunoscut datorita campaniilor anti piratare.

Asta cu chei retail dreamspark verificate la Microsoft nu o cred. Am trimis chei Retail de Office 2016/2019 si au fost identificate imediat ca provin de pe platforma MSDN, alte chei Windows identificate ca fiind MSDN sau Microsoft Imagine (Dreamspark), nu stiu ce zici tu acolo dar nu zici bine.

Dovezi nu am de ce sa iti aduc ca nu sunt obligat. Atata timp cat nici tu nu ai venit cu dovezi care sa iti sustina afirmatiile, eu de ce sa aduc? 99% din tot ce ai zis e gresit dar o sa aflii asta intr-o zi... sper.

Iar legat de garantie la produse, vezi ca sunt 2 sau 3 maxim care ofera garantie. Cauta bine si o sa vezi vanzator cu garantie 12 luni.

#1097
trixtergl

trixtergl

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 12
  • Înscris: 14.01.2009

View Postalxalexander, on 28 martie 2019 - 09:22, said:

am vazut la partea cu ORDA si BSA cat te-ai informat iarasi.

BSA este o organizatie care mai vine prin Romania de putin timp si efectuau campanii de anti piratare. O intrebare? Sub ce autoritate faceau cei de la BSA controale? Sub autoritatea ORDA, da, ai ghicit! Daca erai informat asa cum vrei sa ne arati, stiai ca ORDA are departament specializat pe software si este SINGURUL organ abilitat de control din Romania pentru persoane juridice. Fara ORDA, BSA nu are voie sa vina la tine sa iti faca niciun control, iar cei de la ORDA vin si singuri. BSA a devenit cunoscut datorita campaniilor anti piratare.

Asta cu chei retail dreamspark verificate la Microsoft nu o cred. Am trimis chei Retail de Office 2016/2019 si au fost identificate imediat ca provin de pe platforma MSDN, alte chei Windows identificate ca fiind MSDN sau Microsoft Imagine (Dreamspark), nu stiu ce zici tu acolo dar nu zici bine.

Dovezi nu am de ce sa iti aduc ca nu sunt obligat. Atata timp cat nici tu nu ai venit cu dovezi care sa iti sustina afirmatiile, eu de ce sa aduc? 99% din tot ce ai zis e gresit dar o sa aflii asta intr-o zi... sper.

Iar legat de garantie la produse, vezi ca sunt 2 sau 3 maxim care ofera garantie. Cauta bine si o sa vezi vanzator cu garantie 12 luni.
Reprezinti Green stream software cumva? LA 100 de lei ai si comision Emag acolo, deci ramai cu 80 de lei si iti place sa te minti ca ce vinzi nu e dreamspark? Da-mi un cod produs, il verific personal la Microsoft, unii iau de la gold parteneri si Microsoft tot le-a zis ca sunt dreamspark, cand vei intelege ca am si inregistrare audio cu treaba asta vei fi mai intelegator..
Legat de cunostinte, te rog sa intri pe forumul care ti l-am dat, chiar Eiffel insusi a clarificat absolut tot legat de aceasta speta, lectura usoara, paginile 52+

Editat de trixtergl, 28 martie 2019 - 09:30.


#1098
alxalexander

alxalexander

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 58
  • Înscris: 05.12.2017
Nu reprezint Green Stream Software.

Nu inteleg de ce mi-l dai pe Eiffel ca exemplu? Pentru ca ce? Pentru ca e moderator? Fara suparare, daca era angajat Microsoft sau ORDA sau mai stiu eu unde, intelegeam, dar este o persoana la fel ca mine si ca tine care poate fi bine informat sau poate ca nu.

Eu am avut niste contraziceri cu eiffel pe subiectul licente Windows 10 si ne-am lamurit, a inteles ce am vrut sa spun.

P.S: inregistrarea audio este egala cu 0 in instantele din Romania. Macar fa si tu rost de un raspuns oficial in scris.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate