Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Culpa Comuna sau ...?

- - - - -
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#55
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
epic :)

 Tsunnnami, on 17 octombrie 2016 - 12:35, said:

 _Smiley_, on 17 octombrie 2016 - 12:30, said:

stimabile, tu confunzi "ce se poate dovedi" cu "ce s-a intamplat de fapt"....
Nu ai cum sa demonstrezi.....


#56
kloshkutz

kloshkutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 08.06.2014

 pink_flamingo, on 16 octombrie 2016 - 21:53, said:

In absolut toate intersectiile (unde se face la stanga) inainte e linie continua.
Nu cred ca e nimic de discutat. Nu exista depasire permisa in intersectii. Nicaieri.

Altfel, oricum omul e kamikaze total. Sa zica merci ca a scapat viu. Vezi ca da semnal, iti dai seama ca se baga si tu ce faci? Bagi claxoane si tu urci pe ala?
Dude, am calcat frana la podea si am dat claxon in acelasi timp. Eu eram in dreptul masinii 2 cand ea a dat semnal si apoi s-a bagat peste mine cu claxonul in urechi (la mine, ca la ea se pare ca nu). Btw, sunt si sofer profesionist si nu sunt nici "doamna" sa ma c.c pe mine in situatii de genul. Intai calci frana in astfel de situatii! Si nu era intersectie, m-am exprimat gresit, nu era coloana. Erau 3 masini. Se pare ca asta nu e coloana. Multumesc celor ce m-au luminat!

Edited by kloshkutz, 17 October 2016 - 12:51.


#57
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,430
  • Înscris: 20.10.2015

 kloshkutz, on 17 octombrie 2016 - 12:48, said:

Dude, am calcat frana la podea si am dat claxon in acelasi timp. Btw, sunt si sofer profesionist si nu sunt nici "doamna" sa ma c.c pe mine in situatii de genul. Intai calci frana in astfel de situatii!

iti trebuie ceva ore cu instructor atunci
Esti foarte periculos pe sosea

#58
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,777
  • Înscris: 30.07.2008

 kloshkutz, on 17 octombrie 2016 - 12:48, said:

Dude, am calcat frana la podea si am dat claxon in acelasi timp. Btw, sunt si sofer profesionist si nu sunt nici "doamna" sa ma c.c pe mine in situatii de genul. Intai calci frana in astfel de situatii!

Ca mai sunt unii care dau semnal odata cu "tragerea" de volan si apoi comenteaza ca au semnalizat, am vazut si eu Posted Image dar daca lovesti in spate se considera ca ai apucat sa vezi ca masina intra in fata ta ca nu se poate teleporta direct cu spatele la tine. Deci daca ai lovit in spate nu poti demonstra ca mergeai legal si ea nu ... In schimb "urmele" de la masina indica ca ai venit din spate si nu ai avut timp sa opresti sau nu ai vazut-o ...
Urmele conteaza pana la urma ... ca ea intra acum pe forum si spune ca merge linistita si a semnalizat ca depaseste si a venit un nebun cu 100 la ora cu claxoane si lumini zbierand ca un apucat ... Posted Image

Daca loveai tu fata/lateral stanga a ei, cu dreapta fata sau lateral era totul altceva ...

Edited by superm, 17 October 2016 - 12:55.


#59
kloshkutz

kloshkutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 08.06.2014

 e_miron, on 16 octombrie 2016 - 22:18, said:

Eu  daca as fi politai si as citi ce scrie OP, i-as anula permisul cu interdictie vreo 15 ani sa mai circule. Berbeci ca el vad mereu pe sosele,  nu e destul ca e aglomerata soseaua, mai vin si aia ca el care daca au claxon sunt mare viteji.Nu conteaza ca tanti nu s-a asigurat, dar conteaza mult ca el nu a franat absolut deloc si s-a bagat in ea. Asta e dobitocie curata.
Fratilor, voi macar cititi ce c..at am scris eu. Am franat si am si claxonat ... Greu cu unii ...

 DaculScoril0, on 16 octombrie 2016 - 23:04, said:

zi mersi că n-ai murit


tu ai probleme de comportament, de bun simț, și probabil cu doamnele, în general.
Nu dragul meu, in 2010 am patit la fel cu masina de serviciu (militar fiind); o duduie mi-a facut aceeasi faza (aproape). A semnalizat dreapta (fiind EA cu o dubita-crezandu-se cu camionul), s-a bagat putin pe dreapta, eu atunci am semnalizat stanga si m-am bagat s-o depasesc, moment in care ea a facut stanga sa intre in curte. Si am pupat-o in arapa stanga fata. De-aia am o problema cu "doamnele" la volan!

#60
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 test_driver, on 17 octombrie 2016 - 10:40, said:

Din burta, citeste tot mesajul scris, nu doar randul cu partea rosie. Aia rosie e pusa din burta, de aia e si rosie.
Iti dai seama ce greu ar fi sa reintri intre doua masini parcate una langa alta pe un DJ, pe strada? :D
:))))

#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006
stai asa, ca ceva nu-i in regula :)

 kloshkutz, on 16 octombrie 2016 - 21:08, said:

........am intrat in depasirea a 3 vehicule............la 25-35 de metri de prima masina (din coloana de 3) aceasta a semnalizat stanga...........

 kloshkutz, on 17 octombrie 2016 - 12:48, said:

....Eu eram in dreptul masinii 2 cand ea a dat semnal si apoi s-a bagat peste mine..........
tu cum numeri masinile? "prima" masina e cea din capul coloanei, sau cea din coada ei (tu fiind in spatele coloanei)?
uite, sa zicem ca masinile merg spre dreapta A->B->C->D; daca tu esti A, Pajero ce litera are?
daca Pajero este B, atunci e vina soferitei din Pajero pentru ca trebuia sa se asigure; daca Pajero este D, atunci e vina ta (am dat mai sus articolele care spun ca trebuie sa te asiguri doar la masina din fata si la cea din spate, nu si la celelalte care sunt mai in spate.

#62
kloshkutz

kloshkutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 08.06.2014

 Tsunnnami, on 17 octombrie 2016 - 03:51, said:

Din pacate esti vinovat. Nu e culpa comuna. Ai lovit in spate.
Nu ai pastgrat distanta corespunzatoare fata de vehiculul din fata si te-ai angajat in depasire cand cel din fata ta era deja in depasire

Daca masina depasita te lovea pe tine cu lateralul, era exclusiv vina ei pentru ca nu s-a asigurat, dar, daca de la 25m nu ai reusit sa evti sa lovesti in spate alta masina care mergea si aia cu o viteza.. inseamna mult, ca nu ai adaptat viteza la conditiile de drum.
Am lovit-o in spate PE CONTRASENS! Mi-a iesit in fata si a pus frana cand depaseam. Ce nu intelegeti???

Edited by kloshkutz, 17 October 2016 - 13:05.


#63
pink_flamingo

pink_flamingo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,712
  • Înscris: 27.05.2016

 Tsunnnami, on 17 octombrie 2016 - 12:09, said:

Fals, nu ai citit complet.

E vinovat 100% pentru ca:

ori nu a asigurat distanta corespunzatoare fata de vehiculul din fata
ori a intrat in depasire cand vehiculul din fata sa era in manevra de depasire

Cum demonstrez asta?
A lovit in spate, nu in lateral.

Daca lovea in lateral NU CONTA ca era linie neintrerupta, atunci era vina celui din fata pentru ca NU S-A ASIGURAT la manevra, ceea ce e factorul decisiv in declansarea accidentului, el lua cel mult penalizare pentru ca nu a tinut seama de linia continua
Stii ce? Eu am dubii mari ca a lovit in spate. Mai degraba a lovit doar cuiul cu partea stanga.  Adica aia facea stanga, a apucat sa faca dar asta nu si-a dat seama ca nu incape si s-a oprit in cuiul ei. Practic probabil a rupt doar partea stanga a masinii lui. Am patit si eu una de asta. M-am trezit cu un berbec parcat in cui. Avea partea stanga rupta pana-n portiera.

(PS: acum vad ca si el in primul post zice ca pe partea stanga e paguba).

 kloshkutz, on 17 octombrie 2016 - 13:04, said:

Am lovit-o in spate PE CONTRASENS! Mi-a iesit in fata si a pus frana cand depaseam. Ce nu intelegeti???
Si atunci de unde ti-a venit tie aia cu coloana? Aia facea stanga sau depasea masini imaginare?

Acum am reusit sa ajung cu topicul "la zi". Nu inteleg absolut deloc de ce ai mers pe vina ta. Este complet ilogic daca ai zis doar adevarul.
Nu aveai niciun motiv sa facia asta. Aia era vinovata de la inceput pana la sfarsit.

Edited by pink_flamingo, 17 October 2016 - 13:12.


#64
kloshkutz

kloshkutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 08.06.2014

 Tsunnnami, on 17 octombrie 2016 - 12:51, said:

iti trebuie ceva ore cu instructor atunci
Esti foarte periculos pe sosea
Poate in "Satele Unite ale Suei" se intelege mai greu romana, zic si eu!

 _Smiley_, on 17 octombrie 2016 - 13:03, said:

stai asa, ca ceva nu-i in regula Posted Image


tu cum numeri masinile? "prima" masina e cea din capul coloanei, sau cea din coada ei (tu fiind in spatele coloanei)?
uite, sa zicem ca masinile merg spre dreapta A->B->C->D; daca tu esti A, Pajero ce litera are?
daca Pajero este B, atunci e vina soferitei din Pajero pentru ca trebuia sa se asigure; daca Pajero este D, atunci e vina ta (am dat mai sus articolele care spun ca trebuie sa te asiguri doar la masina din fata si la cea din spate, nu si la celelalte care sunt mai in spate.
Pajero are litera D. Scuze pt. treaba asta cu masina 1 , 2 , 3 xxx. V-am indus in eroare. Eu eram ultimul in coloana, ea prima!

 _Smiley_, on 17 octombrie 2016 - 13:03, said:

stai asa, ca ceva nu-i in regula Posted Image


tu cum numeri masinile? "prima" masina e cea din capul coloanei, sau cea din coada ei (tu fiind in spatele coloanei)?
uite, sa zicem ca masinile merg spre dreapta A->B->C->D; daca tu esti A, Pajero ce litera are?
daca Pajero este B, atunci e vina soferitei din Pajero pentru ca trebuia sa se asigure; daca Pajero este D, atunci e vina ta (am dat mai sus articolele care spun ca trebuie sa te asiguri doar la masina din fata si la cea din spate, nu si la celelalte care sunt mai in spate.
Ai dreptate cred dar ... nu te uiti in oglinda, odata ce eu i-am vazut semnalizarea zic ca si ea trebuia sa ma vada pe mine, nu auzi claxonul!? Plus ca a avut tendinta sa se bage pe contrasens, a ezitat dupa care s-a bagat de tot in fata mea si ...in 3-4 secunde ...poc! Eu zic ca m-a vazut dar ... n-a cantarit situatia bine!

 pink_flamingo, on 17 octombrie 2016 - 13:06, said:

Stii ce? Eu am dubii mari ca a lovit in spate. Mai degraba a lovit doar cuiul cu partea stanga.  Adica aia facea stanga, a apucat sa faca dar asta nu si-a dat seama ca nu incape si s-a oprit in cuiul ei. Practic probabil a rupt doar partea stanga a masinii lui. Am patit si eu una de asta. M-am trezit cu un berbec parcat in cui. Avea partea stanga rupta pana-n portiera.

(PS: acum vad ca si el in primul post zice ca pe partea stanga e paguba).


Si atunci de unde ti-a venit tie aia cu coloana? Aia facea stanga sau depasea masini imaginare?

Acum am reusit sa ajung cu topicul "la zi". Nu inteleg absolut deloc de ce ai mers pe vina ta. Este complet ilogic daca ai zis doar adevarul.
Nu aveai niciun motiv sa facia asta. Aia era vinovata de la inceput pana la sfarsit.
M-am considerat vinovat ca aveam peste 59 kmph in localitate (desi cred ca nu putea fi dovedit) si ca am depasit mai multe masini deodata! In rest e clar ca e si vina ei cu neasigurarea la schimbarea directiei de mers!

Edited by kloshkutz, 17 October 2016 - 13:42.


#65
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,777
  • Înscris: 30.07.2008

 kloshkutz, on 17 octombrie 2016 - 13:04, said:

Am lovit-o in spate PE CONTRASENS! Mi-a iesit in fata si a pus frana cand depaseam. Ce nu intelegeti???

Daca ai lovit in spate esti de vina ... restul e poveste. Daca nu ai apucat sa franezi inseamna ca mergeai prea repede asa o sa spuna politia si asiguratorul. Daca ai lovit in spate inseamna ca a avut timp sa se bage deci nu te-a surprins in depasirea ei ci in sptele ei si ai vazut-o dar nu ai apucat sa franezi ca mergeai prea repede sau nu erai atent.

Deci nu te condamn ca nu am de ce si am vazut destui care se baga ca au "timp" si au dat "semnal" dar din punct de vedere legal si al politiei esti de vina...


parerea mea Posted Image

Edited by superm, 17 October 2016 - 14:03.


#66
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,127
  • Înscris: 24.02.2006

 kloshkutz, on 17 octombrie 2016 - 13:39, said:

Pajero are litera D. Scuze pt. treaba asta cu masina 1 , 2 , 3 xxx. V-am indus in eroare. Eu eram ultimul in coloana, ea prima!
Ai dreptate cred dar ... nu te uiti in oglinda, odata ce eu i-am vazut semnalizarea zic ca si ea trebuia sa ma vada pe mine, nu auzi claxonul!? Plus ca a avut tendinta sa se bage pe contrasens, a ezitat dupa care s-a bagat de tot in fata mea si ...in 3-4 secunde ...poc! Eu zic ca m-a vazut dar ... n-a cantarit situatia bine!.........

pai depinde ce te intereseaza. din punct de vedere legal tu esti de vina, ea era nevoita sa se asigure doar ca masina din spatele ei nu intra in depasire.
moral, sau din punctul de vedere al conducerii preventive, cam este culpa comuna.

#67
kloshkutz

kloshkutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 08.06.2014
In depasiri trebuie sa mergem incet?!? Logic ca ii dai talpa frateee! Asa a zis si ea "dar cam aveai viteza ..."! Pai logic, daca eram in depasire ...

Edited by kloshkutz, 17 October 2016 - 14:01.


#68
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
daca prin depasire incalci viteza maxima legala, nu te mai angajezi in depasire
nu scrie nicaieri ca limita de 50 nu mai e valabila in depasiri

stai in coloana cuminte si depasesti la iesirea din localitate
e asa greu?

#69
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,430
  • Înscris: 20.10.2015

 kloshkutz, on 17 octombrie 2016 - 12:35, said:

Mergeau cu 40-50kmph.Eu in depasire cred ca prinsesem 70-75kmph! Asta era buba la mine ca depasisem limita de viteza in localitate, de-aia am lasat-o balta.

 kloshkutz, on 17 octombrie 2016 - 13:39, said:

M-am considerat vinovat ca aveam peste 59 kmph in localitate

De fapt asta e adevarul ai vrut sa treci ca taifunul pe langa toti.
Deci tu aveai 110 ei, 40.

Lovitura din spate, esti vinovat.
Daca o loveai in lateral, probabil ca o omorai, si atunci te scoteai ca nu s-a asigurat, dar tu nu ai mai putut evita accidentul pentru ca viteza a fost mult prea mare

Si, da, cand depasesti, cauta sa nu ai viteza prea mare sa poti evita chiar greselile celorlalti.
Tipul asta de accidente se intalnesc in special la "racers-ii" de pe motociclete

 Flat, on 17 octombrie 2016 - 14:14, said:

daca prin depasire incalci viteza maxima legala, nu te mai angajezi in depasire
nu scrie nicaieri ca limita de 50 nu mai e valabila in depasiri

stai in coloana cuminte si depasesti la iesirea din localitate
e asa greu?

Sa fim seriosi, toti o cam facem.
Problema e la atentie si prevenire

#70
aflorin27

aflorin27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 842
  • Înscris: 06.06.2014
Parerea mea:
- ai facut bine - cum ai lovit fix in spate, ar fi greu sa demonstrezi ca nu depaseai in timp ce era si ea in depasire
- daca nu ai urme de vopsea, poti sa declari la politie ca ai lovit un copac cand parcai, sau gasesti un service careiti face bara fara avizul de reparatie
- pune o camera auto pe bord daca mergi multi km pe zi
- evita sa depasesti coloane

#71
kloshkutz

kloshkutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 262
  • Înscris: 08.06.2014

 Flat, on 17 octombrie 2016 - 14:14, said:

daca prin depasire incalci viteza maxima legala, nu te mai angajezi in depasire
nu scrie nicaieri ca limita de 50 nu mai e valabila in depasiri

stai in coloana cuminte si depasesti la iesirea din localitate
e asa greu?
Mi-am asumat raspunderea mai sus, de acord cu tine dar vorbeam de depasire in general.

#72
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,255
  • Înscris: 28.06.2005

 retele, on 17 octombrie 2016 - 09:44, said:

Nu se compară situațiile, în cazul tău tu trecusei de prima mașină, ea a intrat în tine.
Dacă prima mașină, chiar fără să se asigure, semnaliza stânga și tu veneai și-o pocneai în spate sau lateral, tu erai de vină. Asta e cazul de față aici, unde bulgăroaica nu e vinovată.
Daca erai putin mai atent ai fi bagat de seama ca nu am facut nici o comparatie si nu am declarat ne/vinovati in cazul de fata.
Doar am povestit o alta intamplare care s-a petrecut in conditii relativ similare la care politia era de fata.

Unii au putut pricepe ca pentru stabilirea vinovatiei iin producerea respectivului accident politia nu m-a luat la suturi nici ca am depasit o coloana de masini, nici ca aveam viteza peste limita admisa, nici ca as fi depasit pe linia continua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate