Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

[Trial] Program pentru birourile de acte auto

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 neagu_laurentiu, on 21 aprilie 2019 - 18:52, said:

Deloc. Ai citit licenta GPL? E specifica si driverului de conectare la MySQL. Si uite ce spune: "This General Public License does not permit incorporating your program into proprietary programs.".
Aplicatia ta a incorporat soft GPL si a mostenit licenta GPL. Deci codul la vedere.
Cu tot respectul.
NU aveti dreptate.
Nu a incorporat nimeni pe nimeni.
Nu vreau sa intru in detalii tehnice dar sunteti intr-o eroare (eu asa cred sau aveti dreptate dar nu se aplica in cazul de fata).
Eu inchei discutia. Nu vreau polemici fara sens. Doar mi-am spus punctul de vedere vis-a-vis de opinia dumneavoastra.
Discutiile ulterioare sunt fara sens.
Va urez o zi buna.

Edited by giv, 21 April 2019 - 19:09.


#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
A incorpora in acceptiunea GPL inseamna si a apela o rutina din driver. Daca nu ati facut asta si aveti o metoda proprie de conectare la MySQL e alta poveste. Iar asta se poate analiza.

Edited by neagu_laurentiu, 21 April 2019 - 19:11.


#21
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 neagu_laurentiu, on 21 aprilie 2019 - 19:11, said:

A incorpora in acceptiunea GPL inseamna si a apela o rutina din driver. Daca nu ati facut asta si aveti o metoda proprie de conectare la MySQL e alta poveste. Iar asta se poate analiza.
De aceea vreau sa spun... e ok asa.
O zi buna.

#22
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 giv, on 21 aprilie 2019 - 19:14, said:

...e ok asa....
nu stiu ce intelegi prin "e ok", pentru ca legal nu este :)
pentru tine este "ok" pentru ca producatorii acelui software n-au chef sa impuna licenta GPL (discutia ta cu ei pare a fi fost inutila, intrucat tu pari sa fi crezut ca era vorba de MySQL, nu de MySql connector, cele 2 fiind chestii diferite). asa ca in dulcele stil romanesc, spui "e ok asa" ( [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/94EfbIIHLpk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )
cauta pe net informatii despre BusyBox, producatorii lui au decis sa impuna termeni licentei GPL, iar unele firme (care au folosit BusyBox) au fost obligate sa-si publice sursele (pe langa ceva amenzi)

#23
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 _Smiley_, on 21 aprilie 2019 - 19:43, said:

nu stiu ce intelegi prin "e ok", pentru ca legal nu este Posted Image
pentru tine este "ok" pentru ca producatorii acelui software n-au chef sa impuna licenta GPL (discutia ta cu ei pare a fi fost inutila, intrucat tu pari sa fi crezut ca era vorba de MySQL, nu de MySql connector, cele 2 fiind chestii diferite). asa ca in dulcele stil romanesc, spui "e ok asa" ( [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/94EfbIIHLpk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] )
cauta pe net informatii despre BusyBox, producatorii lui au decis sa impuna termeni licentei GPL, iar unele firme (care au folosit BusyBox) au fost obligate sa-si publice sursele (pe langa ceva amenzi)
Despre conector s-a discutat domnu', stati linistit.
O sa ma documentez despre ce spuneti dumneavoastra.
O seara placuta.

P.S.
Ce sa mai.
Ne mutam pe Firebird ca sa fie toata lumea multumita (sau nu mai folosim nici o BD si gata).
:)

Edited by giv, 21 April 2019 - 19:57.


#24
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
nu prea cred :). din mesajul tau initial se intelege destul de clar ca ati discutat despre baza de date, nu despre partea de conectare la aceasta.

 giv, on 21 aprilie 2019 - 14:21, said:

Am avut recent o solicitare la Oracle ........am facut o conferita.....
Concluzia a fost ca nu este nevoie de o licenta pentru MySQl in cazul de fata ci doar in caz in care baza de date este distribuita .....


nu stiu daca-i cazul sa aprofundezi tu problema, poti merge pe acel "e ok asa", ca nu cred ca te va lua Oracle la intrebari sau ca-ti va cere sa publici sursele aplicatiei.
dar daca cineva mai da peste discutia asta in cautarea informatiilor legate de licentele GPL, e bine sa stie ca nu-i chiar "ok asa".

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
MariaDB (fork din MySQL) are biblioteci LGPL si aici poti face apel fara probleme.
Pentru MySQL e necesara o aplicatie intermediara, cu sursa la vedere, ce joaca rol de bridge iar aplicatia closed source doar apeleaza rutine din asta intermediara via TCP/IP (nu link direct la cod obiect).

Edited by neagu_laurentiu, 21 April 2019 - 20:28.


#26
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
@_Smiley_
1. In legatura cu ce spuneti este exprimarea nefericita (nu am explicat chiar corect dar rectific acum). Despre conector s-a discutat. Exista convorbirea telefonica asa ca stati linistit. Stiu exact ce vorbesc. Nu trebuie sa ma credeti dumneavoastra sau sa imi dati dreptate.
2. Sa stati si mai linistit caci exista licente de la Visual Studio la solutia de protejare, editare pdf etc (foarte foarte multi bani investitti in licente). Chiar si la Windows avem (dumneavoastra aveti?). Daca da ati avut mereu de cand aveti calculator? Sunt glumet nu? Chiar sunt "ok asa". Sa arunce primul cu piatra cel care nu are greseala. Eu chiar fac eforturi sa "fiu ok". De multe ori iau de la gura copilului.
Problema nu este la mine ci la altii.
3. Am vazut ca in mod repetat eu va vorbesc cu dumneavoastra si imi raspundeti cu "tu". Hai sa ridicam stacheta discutiei si sa ne respectam (se pare ca suntem pe nivele diferite ale intelegerii respectului reciproc).
4. Cred ca marea majoritate a softurilor de pe piata romaneasca daca sunt luate la bani marunti nu sunt conforme.
5. Softul merge fara baza de date ca default deci sa schimb pe Firebird sau altceva e foarte simplu (in principiu softul nu are acces la vreo baza de date, doar daca il configurez manual, dar ca default nu foloseste nici o baza de date si de regula nu e nevoie).
6. Hai sa mergem pe incurajarea dezvoltarii de software nu pe descurajare.
7. Daca e ceva de invatat se invata, daca e ceva de reglat, se regleaza. Sper sa faca toata lumea asta, nu numai eu. Eu sunt destul de tipicar si incerc sa ma conformez, dar ce facem cu ceilalti?
Numai bine. Haideti sa incheiem subiectul.
Seara placuta.

Edited by giv, 21 April 2019 - 20:51.


#27
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006

 giv, on 21 aprilie 2019 - 20:36, said:

6. Hai sa mergem pe incurajarea dezvoltarii de software nu pe descurajare.

sunt de acord, dar hai mai bine sa incurajam dezvoltarea corecta de software :)

tu nu cred ca realizezi esenta discutiei de aici: nu da nimeni cu pietre in tine, doar arata posibile probleme. scopul e ca atunci cand cineva citeste topicul asta, sa ramana cu ideea ca licentele GPL nu sunt chiar "moka" si ca vin si cu niste obligatii.
o parte din problema actuala din Romania (legata de piraterie) e cauzata si de atitudinea "asa fac toti, nu doar eu".

ps: pt Visual Studio exista Community Edition:

Quote

In non-enterprise organizations, up to five users can use Visual Studio Community. In enterprise organizations (meaning those with >250 PCs or >$1 Million US Dollars in annual revenue), no use is permitted beyond the open source, academic research, and classroom learning environment scenarios described above.
(pentru marea masa a dezvoltatorilor mici, limitarile sunt acceptabile)

#28
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 _Smiley_, on 22 aprilie 2019 - 07:27, said:


sunt de acord, dar hai mai bine sa incurajam dezvoltarea corecta de software Posted Image

tu nu cred ca realizezi esenta discutiei de aici: nu da nimeni cu pietre in tine, doar arata posibile probleme. scopul e ca atunci cand cineva citeste topicul asta, sa ramana cu ideea ca licentele GPL nu sunt chiar "moka" si ca vin si cu niste obligatii.
o parte din problema actuala din Romania (legata de piraterie) e cauzata si de atitudinea "asa fac toti, nu doar eu".

ps: pt Visual Studio exista Community Edition:

(pentru marea masa a dezvoltatorilor mici, limitarile sunt acceptabile)
Aveti dreptate.

#29
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Deci ca sa fie clar, daca folosesti cod sub licenta GPL esti OBLIGAT sa faci public codul tau, indiferent ca doar folosesti o biblioteca. GPL este cancer, in sensul ca se propaga.

Daca ar fi fost sub licenta LGPL, a se observa L de la LESSER, atunci poti sa folosesti o biblioteca LGPL si sa nu faci public codul aplicatiei tale, dar daca faci schimbari la codul bibliotecii, atunci trebuie sa-l faci public. Asa merge treaba la Qt.

Acuma problema e complexa si in cazul LGPL, daca nu vrei sa faci codul aplicatiei public, trebuie sa oferi o metoda prin care userii sa poata lega aplicatia ta de noi versiuni ale bibliotecii, adica de exemplu in cazul C++ ar fi object  code. Mai trebuie sa pui la dispozitie o metoda prin care utilizatorii sa isi ia codul sursa al bibliotecii folosite si prin asta nu se intelege un simplu link. Practic trebuie sa le oferi posibilitatea sa-ti ceara sa le trimiti codul, deci trebuie sa-l tii pe undeva un numar de ani.

Open source nu inseamna free, deci poti sa-ti vinzi aplicatia si sa si faci public codul :w00t:

Daca te apuci sa vinzi un soft care nu e ok dpdv legal iti faci probleme nu doar tie, ci si clientilor...

#30
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Salut.
Deci baza e licență cumpărata la soft (varianta retail sau commercial a unei eventuale librarii folosite) iar dacă nu vrei mergi pe soft LGPL?
Corect?

Sau cel mai corect nu folosești asa ceva și faci aplicația de la zero cu cod propriu pentru toate modulele necesare.
:)

#31
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,035
  • Înscris: 24.02.2006
exista si alte tipuri de licente. ex: https://en.wikipedia...iki/MIT_License , https://en.wikipedia...ki/BSD_licenses

le:dar in general e valabila expresia "You Need to Spend Money to Make Money".

Edited by _Smiley_, 25 April 2019 - 07:30.


#32
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007

 _Smiley_, on 25 aprilie 2019 - 07:28, said:

le:dar in general e valabila expresia "You Need to Spend Money to Make Money".
Banuiesc faptul ca de aceea piata locala de software este la pamant in cea ce priveste dezvoltatorii individuali.
Am vazut preturi la anumite librarii care fac banalitati de costa cat nu poti lua un soft in intreaga sa viata daca il vinzi pe piata locala.

Edited by giv, 25 April 2019 - 07:43.


#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
In cazul conectorilor MySQL, treaba e relativ simpla, faci un soft GPL intermediar care preia cererea de la aplicatia client (comerciala) si paseaza executia comenzilor via conectori la MySQL. Si da rezultatul inapoi. Conditia e ca aplicatia client si asta intermediara (open source) e sa faca trafic TCP/IP (local pe 127.0.0.1) si nu incarcare directa .dll/.so. Astfel nu e incalcat GPL de la conectori.

Edited by neagu_laurentiu, 25 April 2019 - 11:30.


#34
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
nu prea inteleg de ce ai nevoie de drepturi de admin, din descriere operatiunile descrise de tine se pot face fara drepturi de admin. mai face si altceva pe ascuns gen fura date personale sau altceva avand in vedere ca executabilul e packed ? si pe langa asta mai vii cu msg gen "aplicatia nu a fost proiectata sa ruleze sub vmware" Posted Image  de ce atata bataie de cap ptr o aplicatie banala de formularistica ? softu bun nu are nevoie de nici o protectie
cand ai nev de drepturi de admin inainte avertizezi userul si explici de ce ai nevoie nu ceri la gramada. pe win9x-xp da asa se facea dar s-au mai schimbat lucrurile intre timp.

#35
giv

giv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 467
  • Înscris: 16.07.2007
Sau folosesti conectorul oferit de MariaDB care se poate conecta la MySql.
Sau orice alta varianta vrei (Firebird etc) sau nu folosesti MySQL.
Treaba e simpla, discutam prea mult despre nimic.

#36
Webbbob

Webbbob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 22.03.2019
va ca la tine pe site ai un calculator de preturi ptr licente care zice
---------------------------
Atentie
---------------------------
Aplicatia nu ruleaza cu drept de administrator. Va rugam setati aplicatia sa ruleze cu drept de administrator. In caz contrar aplicatia nu poate functiona corespunzator.
---------------------------
OK  
---------------------------

adica vrei sa imi zici ca sa faci o inmultire/adunare si impartire ai nevoie de drepturi de admin ? really ? la fel si exeul obfuscat ce mai secrete de stat

LE: eu cred ca tu ai inteles total gresit relatia ta cu utilizatorul

Edited by Webbbob, 25 April 2019 - 13:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate