Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Teorii istorice diverse

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#127
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 _Sucre_, on 05 octombrie 2016 - 19:04, said:

stim ca Gyula principele de la Alba Iulia de pe la 950 sa crestinat la Constantinopol
nu e clar ce etnie avea acel sef de trib.
nu era principe.
eventual documentele bizantine ii spun arhonte, ma indoiesc sa-l mentioneze ca dux.

#128
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016

 alexandrumardin, on 05 octombrie 2016 - 19:32, said:

nu e clar ce etnie avea acel sef de trib.
nu era principe.
eventual documentele bizantine ii spun arhonte, ma indoiesc sa-l mentioneze ca dux.
:) clar, nu era roman, putea fi ungur, sau kabar.
Oricum faptul ca avea o resedinta permanenta arata ca era mai mult un principe decat un sef de trib

#129
alexandrumardin

alexandrumardin

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,880
  • Înscris: 25.01.2016

 _Sucre_, on 05 octombrie 2016 - 19:52, said:

nu era roman
pai nici nu avea cum.
nu exista respectiva identitate pe vremea aia.
care identitate este una moderna.

 _Sucre_, on 05 octombrie 2016 - 19:52, said:

faptul ca avea o resedinta permanenta arata ca era mai mult un principe decat un sef de trib
asta e aiureala.

principe inseamna existenta unei forme statale.
Bizantinii tocmai asta incercau, sa injghebeze state in Europa.

Numai ca bizantinii aveau de a face cu neamuri primitive, organizate tribal.

Cand ungurii s-au asezat pe teritoriul Romaniei, adica Panonia,
ca sa devina legitimi, ei aveau nevoie de legalizarea lor prin consimtamantul statului ROmania.

Ce crezi?
Crezi ca pe vremea aia ungurul era de capul lui?

#130
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016
O teorie istoricã a fost reintrodusã pe forum ieri de cãtre userul Infinitty. El susține cã graiul ardelenesc e format din româna arhaicã sub presiunea limbii maghiare.

#131
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016

 neafloricadinobor, on 14 octombrie 2016 - 18:07, said:

O teorie istorică a fost reintrodusă pe forum ieri de către userul Infinitty. El susține că graiul ardelenesc e format din româna arhaică sub presiunea limbii maghiare.
pai daca ne uitam are dreptate, venind din regiunea Ibar , vlahii sau asezat prima data in Transilvania  profitand de politica de colonizare  a regalitatii ungare, apoi de aici au coborat pe vaile raurilor spre Muntenia ( Negru Voda ) si Moldova de Nord ( Bogdan ).
diferenta dintre graiul moldovenesc, ardelenesc si  muntenesc se datoreaza fondurilor lingvistice diferite peste care sa impus româna.
In Moldova avem un strat puternic slav, in Ardeal avem slavi si unguri, iar Muntenia a fost centrul in care sa nascut limba moderna, asta pe care vorbim astazi.

#132
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,311
  • Înscris: 05.08.2015
Si la sfarsit avem un strat de cascaval si-l mancam.

La tine poti sa pui un strat de puternic si gros de rahat turcesc.

De fapt, uita de celelalte straturi, ramai doar la rahat.

Edited by Mount_Yerrmom, 14 October 2016 - 18:44.


#133
_Sucre_

_Sucre_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.10.2016
da... asa se intampla cand nu ai argumente, te apuca frustreala si te apuci sa spui porcarii ;)

#134
Taurus-IS

Taurus-IS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 02.12.2014

 _Sucre_, on 14 octombrie 2016 - 18:13, said:


pai daca ne uitam are dreptate, venind din regiunea Ibar , vlahii sau asezat prima data in Transilvania  profitand de politica de colonizare  a regalitatii ungare, apoi de aici au coborat pe vaile raurilor spre Muntenia ( Negru Voda ) si Moldova de Nord ( Bogdan ).
diferenta dintre graiul moldovenesc, ardelenesc si  muntenesc se datoreaza fondurilor lingvistice diferite peste care sa impus româna.
In Moldova avem un strat puternic slav, in Ardeal avem slavi si unguri, iar Muntenia a fost centrul in care sa nascut limba moderna, asta pe care vorbim astazi.

Tu ai o "frustreala" cu fondurile lingvistice? Ce fonduri lingvistice visezi tu?

#135
neafloricadinobor

neafloricadinobor

    Senior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,194
  • Înscris: 12.03.2016

 _Sucre_, on 14 octombrie 2016 - 18:13, said:

pai daca ne uitam are dreptate, venind din regiunea Ibar , vlahii sau asezat prima data in Transilvania  profitand de politica de colonizare  a regalitatii ungare, apoi de aici au coborat pe vaile raurilor spre Muntenia ( Negru Voda ) si Moldova de Nord ( Bogdan ).
diferenta dintre graiul moldovenesc, ardelenesc si  muntenesc se datoreaza fondurilor lingvistice diferite peste care sa impus româna.
In Moldova avem un strat puternic slav, in Ardeal avem slavi si unguri, iar Muntenia a fost centrul in care sa nascut limba moderna, asta pe care vorbim astazi.
Regiunea Ibar? Am mai adus argumente și dovezi pt existența vlahilor în Ordial (acesta este numele originar!) în sec 5 dHr. Nu vreuau să mai repet de cîte ori scrii tu măgăria și prostia că ungurii au fost în Ordial înaintea vlahilor.
Ordial a fost asociat urechist cu Erdely de către proștii de unguri și apoi tradus în latină ca Transsilvania.
Nu ai nici un strat puternic slav în Moldova. Ai năzăreli tu.
Slavii din Ordial (Ardeal) sunt slovaci și sunt veniți tîrziu.
Ce fonduri lingvistice înainte de romînă au existat în Moldova și în Ardeal?

 Taurus-IS, on 14 octombrie 2016 - 21:05, said:

Tu ai o "frustreala" cu fondurile lingvistice? Ce fonduri lingvistice visezi tu?
Se chinuie să arate că ungurii au fost primii în Ardeal și deci istoric Ardealul ar fi al Ungariei. Am impresia că Sucre e din familie mixă. Nu știu cum dracu dar din familii mixte ies mai mult unguri indiferent dacă tată sau mama e de naționalitate maghiară. la evrei regula e că ai naționalitatea mamei. La creștini regula e că ai naționalitatea tatălui.în Ardeal însă și țiganii vor să fie unguri.

#136
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 17.09.2021
https://forum.softpe...8#entry30299643

 Daco_Get, on 08 octombrie 2023 - 09:10, said:

Cel mai bine e sa citesti tu :
https://en.wikipedia.org/wiki/Israel

 Vaccinatu, on 08 octombrie 2023 - 09:50, said:

M-ai facut sa citesc, credeam ca stiu suficient. Nu-i cum credeam, de aceea ii intreb pe cei care au facut scoala mai demult si isi aduc aminte cum au invatat ei. Ori eu am avut un profesor de istorie mai prostanac ori asa se invata pe atunci. Tin minte cum ne-a spus ca Alaska a fost pierduta la carti si teritoriul israelian a fost cumparat. Vi s-a mai spus asta si altora, ca pe WP nu scrie nimic. Or fi fost teorii conspirationiste raspandite gratuit sau se tot rescriu siturile (initial am scris cartile) de istorie?

Am pus o intrebare intr-un loc nepotrivit si am fost redirectionat la istorie. Vad ca tot ce e "Israel" e inchis, nu mai deschid aiurea un topic. Un raspuns la intrebarea de mai sus?

#137
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,629
  • Înscris: 30.01.2008

 Vaccinatu, on 08 octombrie 2023 - 10:06, said:

Un raspuns la intrebarea de mai sus?
Asta e intrebarea ?

Or fi fost teorii conspirationiste raspandite gratuit sau se tot rescriu siturile (initial am scris cartile) de istorie?


Daca da ,

1) Nimic nu este raspandit gratuit . Totul are un scop .
2) Nu se rescriu istoriile  ci sunt descoperite istoriile initiale asa cum au fost nu asa cum au fost cometizate . Ca un corolar -inainte cuceritorii(imperiile)  distrugeau cultura unei populatii cu totul ,sau incercau sa faca asta . Unii rezistau mai mult,altii mai putin ,altii dispareau cu totul .
Exact cum ungurii au incercat sa duca la extinctie romanii si cultura/credinta/religia  romanilor

On -topic

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ICgGiaY-22c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 neafloricadinobor, on 14 octombrie 2016 - 22:41, said:

Nu știu cum dracu dar din familii mixte ies mai mult unguri indiferent dacă tată sau mama e de naționalitate maghiară.
Din cauza indoctrinarii cu "superioritatea maghiara ".

Edited by Daco_Get, 08 October 2023 - 10:21.


#138
Vaccinatu

Vaccinatu

    Patiser gogoșar.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 17.09.2021
Multumesc de deranj. Nu, intrebarea era daca cei ce au invatat istoria aia obligatorie acum 40-60 de ani au invatat ca israelienii au cumparat sau au vandut teritoriul unde isi au acum statul (am pus ambele variante pentru a nu influenta aducerile aminte).

Am vazut si filmuletul ala. E o nalaliza rece si superficiala. In Gaza nu am fost, in Israel, Liban, Siria, Egipt, si in statele din jurul Golfului inclusiv Sudan, da. Si in interiorul lor parerile sunt impartite, exact cum vedem si pe SP. Cine are dreptate e greu de identificat.
Cert e ca nu prin crime ajungi la pace si echilibru. Iar acolo crima este scuzabila si chiar motiv de viitor elixir virtual. Pacat.

#139
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 14.10.2010

View PostSucre-Bolivar88, on 01 mai 2016 - 19:39, said:

valahii au venit mai tarziu in Transilvania secolele 12-13 , asta arata toponimia
Fii original!   Asta-i teoria ungureasca!!! Mai mestec-o putin...
Carevasazica locuitorii din arcul carpatic au plecat odata cu romanii si s-au intors dupa 10 secole?!?!!? Or fi avut vreun GPS cu ei?!?!

" ...ia-l de maneca putin!,,,"

P.S. orice teorie, de orice fel, este FALSA daca se bazeaza pe un singur element!!!!!!!!!!!!!!!!!

#140
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,873
  • Înscris: 14.10.2010

View PostSucre-Bolivar88, on 01 mai 2016 - 15:18, said:

SucreBolivar @ nu are nici o teorie clara doar ciuguleste de unde apuca , bine , este critic al tampeniei daco romane

De cateva minute vin de la o lectura extrem de instructiva: https://ro.metapedia...rea_AurelianÄ?

Pe scurt, aici se argumenteaza, cu elemente logice si  de bun simt , de ce este imposibil de acceptata o retragere in corpore .

Subscriind la cele de mai sus vreau sa povestesc o intamplare reala ce mi s-a intamplat in urma cu cca doua decenii. Ma aflam in satul Botesti, jud. Vrancea, in interes
de serviciu, pe o ploaie mocaneasca ce dura de cateva zile. UIitele erau desfundate si abia puteam merge negasind o potecuta unde incaltarile sa nu fie depasite de
glodul din jur. M-am intersectat cu o localnica care, foarte mirata, m-a intrebat: " Ce cautati pe aici?!" I-am raspuns exact ce cautam/ce faceam si pentru ca nu era
un secret(faceam un inventar al stalpilor de electricitate). Dupa schimbarea a catorva vorbe am intrebat-o: " Cum puteti sa  traiti aici?! De ce nu plecati in alt sat?!"
Raspunsul a fost scurt, transant si lamuritor: " Dar unde sa plec?!". Trebuie sa precizez ca acest sat(unde am mai fost si urma sa revin) era asezat ca intr-o caldare,
unde apele se adunau si se uscau doar dupa multe zile cu soare.
Asadar, localnicii se obisnuisera cu locul natal si nu voiau sa-l paraseasca chiar daca, la doar cativa km, erau alte asezari mult mai prielnice traiului.
A sustine ca a existat o golire a  Daciei Traiane este mai mult decat o presupunere (ne)vinovata, este o  chestiune lipsita de logica.

Am citit pe Wikipedia istoria Mexicului. Aici se spune ca generatia nascuta dupa colonizare stia atat spaniola cat si limba stramosilor indigeni.

Cei care considera ca stationarea romana in Dacia a fost una de scurta durata(150 ani!!!!) se inseala. 150 de ani inseamna aproape 3(TREI) generatii!! Generatii care
se adaptasera locurilor de bastina, aveau preocupari proprii(de pastori, agricultori, mestesugari, etc.) si care nu-si puteau permite sa plece in pribegie sute si
multe sute de km intr-o provincie(Moesia) complet necunoscuta.
Dar cea mai imposibila(ca sa nu spun traznita) terorie este a reintoarcerii dupa UNA MIE ANI!!!!  

(Va urma)

Edited by Turnatoriu_de_orza, 08 December 2023 - 21:21.


#141
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Citesc acum cartea De-a dacii si romanii, Dan Alexe. Expune o teorie foarte interesanta. In urma retragerii aureliane a avut loc etnogeneaza romaneasca. La sud de Dunare, undeva in centrul peninsulei Balcanice. De aici, zice el, si unitatea limbii romane.

Ar fi fost imposibil altfel ca limba romana sa aiba acest caracter de monolit daca ea ar fi fost formata de-a lungul vailor si depresiunilor din Carpati. In cazul asta am fi avut zeci de graiuri precum in Caucaz.

#142
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,311
  • Înscris: 05.08.2015
Iar zgarie la usa d-alde sucre

#143
a010

a010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 18.12.2023
Cauta cartea si citeste-o. Argumentatia-i de mare bun simt.

#144
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,098
  • Înscris: 12.12.2006
E speculație, nu argumentație, dar da, intră la Teorii istorice diverse.  :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate