Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Jurnal de van. Multivan

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
746 replies to this topic

#1
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Dupa ce mi-am mancat nervii incercand sa gasesc un Espace in mintile lui, dar planetele s-au incapatanat sa nu se alinieze de nici o culoare - ori masina era varza, ori masina era ok, dar proprietar + acte = varza, am ajuns la concluzia, ca s-ar putea sa am o karma negativa la Le Crique (nu-mi dau seama de ce... Posted Image )
Asa ca am reconsiderat ceea ce vreau, si am inceput sa caut altceva
Well, acel altceva, s-a dovedit (nu de catre cercetatorii britanici, clar) ca e un...Multivan. Mai exact un VW T4 Multivan.
Evident, lucrurile nu puteau sa fie simple (traim in Romania, nu?). Am fost sa vad masina, m-am dat cu ea, mi-a placut cum merge. mai ramanea partea oribila, numita generic - hartogarie. Well, aici si-au bagat subalternii mei de la cazan coada, si totul a mers perfect pana la adeverinta de nerecuperare a taxei de fraier, asta, de poluare, pe care primul proprietar, a avut deosebitul bun simt sa o recupereze DUPA ce a vandut masina omului de la care voiam sa o iau eu. Evident, la pretul negociat, daca adaugam si taxa, devenea nefezabila ideea, asa ca am zis pas in prima faza.
Dupa o zi, m-a sunat omul ca imi reduce pretul cu valoarea taxei, intrucat are nevoie de bani pentru o duba de marfa. Asa ca, ieri, ne-am prezentat la RAR pentru identificare, apoi facut CV-ul si achitat intristarea.
Urmeaza saptamana asta sa platesc mizeria de taxa (apoi sa demaram procedurile de recuperare, intrucat nu intentionez sa las statului un leu), dupa care sa terminam procedura de inmatriculare, si gata. Posted Image

Cateva date despre impricinat:

VW T4 multivan, an 1995, motor 1.9TD (fara "i"), echipare completa multivan, linie audio Sony, gume noi pe jantele de aliaj (C-uri), inca un rand de jante de tabla cu anvelope de iarna)
Ce s-a facut - s-a schimbat ambreiajul, si distributia (+revizia) - oricum, ca sa am un moment T0 de la care plec, saptamana viitoare se va schimba uleiul motor + cutie, si filtrele)
Bine, in primul rand o sa mearga la un detailing de interior Posted Image
Directia, suspensia si franele sunt ok (testate la un centru ITP - la modul serios)

Poze:

Attached File  100_7805.JPG   478.56K   644 downloads Attached File  100_7806.JPG   302.08K   633 downloads Attached File  100_7807.JPG   307.37K   617 downloads
Attached File  100_7808.JPG   318K   611 downloads Attached File  100_7809.JPG   283.08K   602 downloads Attached File  100_7810.JPG   369.42K   574 downloads
Attached File  100_7811.JPG   343.13K   591 downloads Attached File  100_7812.JPG   475.52K   586 downloads Attached File  100_7813.JPG   291.18K   565 downloads


Pentru intrebatorii mai carcotasi:
  • kilometraj - 278000 pe bord - Nu stiu cat e "real" si nu ma intereseaza. Am cumparat masina, nu kilometri
  • vechime - da, e din '95. Stiu exact ce am luat, nu ma intereseaza parerile de genul - "e veche, e coaja, e de REMAT"
  • motorul - da, stiu, are doar 68 de cai, Din nou - stiu ce am luat si mai ales DE CE si PENTRU CE. Nu ma intereseaza povestile cu "e lent, e puturos, etc.
  • pretul - total cu taxa - 4200 euro. Strict problema mea ce fac cu banii proprii.
  • nu e eco - exact. Asa si trebuie.
Pentru restul lumii normale:
Masina este de vis, pentru ceea ce-mi trebuie mie, si ma bucur ca am reusit sa gasesc una in mintile ei.
Se va uda corespunzator la prima intalneala Posted Image

Edited by calinkgb, 16 April 2016 - 15:08.


#2
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
Sa o folosesti cu maxima placere!Posted Image

#3
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007
Bravos. Mergi la pescuit cu ea?

#4
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Nu, nu am rabdarea necesara :)
Dar sunt atatea alte activitati in care o masina care sa te duca si sa te si cazeze e priceless :)

#5
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Sa-l stapanesti sanatos. Edit, nu am fost atent la ani.

Edited by underb, 16 April 2016 - 14:56.


#6
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Felicitari si sa te bucuri de ea!

#7
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcalinkgb, on 16 aprilie 2016 - 14:36, said:

Nu, nu am rabdarea necesara :)
Dar sunt atatea alte activitati in care o masina care sa te duca si sa te si cazeze e priceless :)
La vanatoare.. de parasute..

Edited by tfmercedez, 16 April 2016 - 14:59.


#8
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Acu'....fecare cu ce-l doare :roflmaofast:

#9
scotty0

scotty0

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 10.02.2007
interesant. sa ne spui te rog si cat te costa orietativ ce reparatii ai facut sau mai faci. multumesc

#10
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
Evident.
Doar asta e scopul unui "jurnal de bord" :)

#11
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Foarte faina!
E masina de calatorit, de campat si de party Posted Image
(in ordinea asta daca se poate)

S-o stapanesti sanatos, cat mai multi kilometri.

#12
rocaddy

rocaddy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 11.03.2007

View Postcalinkgb, on 16 aprilie 2016 - 14:15, said:

Dupa ce mi-am mancat nervii incercand sa gasesc un Espace ...
Se va uda corespunzator la prima intalneala Posted Image

Sa o stapanesti sanatos multi ani si km , cit despre Espace 3 ...mi-ai infipt un... in inima .. 2000-2006 ..si acum imi pare rau dupa el ...puteam sa il tin pe strada ..

Edited by rocaddy, 16 April 2016 - 15:51.


#13
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Sa-ti traiasca si sa faci milionul cu ea!

Vii cu jucaria la intalneala? :D

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcalinkgb, on 16 aprilie 2016 - 14:15, said:

Se va uda corespunzator la prima intalneala Posted Image
Desigur, de catre Zân !   :D


Inca o data, sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de ea fara probleme !  Mai ales ca stiu "in timp real" cat ai cautat si cat te-ai enervat... meriti !  Bucuria, nu nervii.  :P  

:cheers:

#15
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
m'a, jucat si eu o vreme in lumea VW vanuri. ai grija cu rugina la ele. motorul se mai schimba, dar daca intra "cancerul" in ea...
daca vrei sa tii masina:
urmareste chederele in jurul ferestrelor. cand vezi si cel mai mic spot de rugina, sau chiar preventiv inainte sa vezi ceva, schimba chederele. cumpara unele noi. cand vezi rugina, de cele mai multe ori e prea tarziu ca sa mai peticesti si necesita interventii zdravene ce duc la o revopsire. trecut prin asta.

un alt loc pacatos sunt portierele. se infiltreaza apa de la geamuri si se aduna jos s ruginesc. urmareste sa ai scurgerile neastupate. preventiv, dai jos fetele, schimbi si difuzoarele cu ocasia asta. vezi cum sta treaba acolo, bagi o gramada de ulei in interior sau vaselina auto etc.

#16
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008

View Postclaz, on 16 aprilie 2016 - 15:36, said:

Foarte faina!
E masina de calatorit, de campat si de party Posted Image
(in ordinea asta daca se poate)

S-o stapanesti sanatos, cat mai multi kilometri.

Multam!

View Postrocaddy, on 16 aprilie 2016 - 15:47, said:

Sa o stapanesti sanatos multi ani si km , cit despre Espace 3 ...mi-ai infipt un... in inima .. 2000-2006 ..si acum imi pare rau dupa el ...puteam sa il tin pe strada ..

Da...3 Espace-uri am gasit, fiecare cu cate o buba (minim), din pacate...
Multumesc pentru urari :)

View PostRealThing, on 16 aprilie 2016 - 16:15, said:

Sa-ti traiasca si sa faci milionul cu ea!

Vii cu jucaria la intalneala? Posted Image

Pai nu cred ca mai are mult pana la milion :D
Fac tot posibilui sa vin cu ea la intalneala, da :)

View PostBarboso, on 16 aprilie 2016 - 17:15, said:

Desigur, de catre Zân !   Posted Image


Inca o data, sa fie intr-un ceas bun si sa te bucuri de ea fara probleme !  Mai ales ca stiu "in timp real" cat ai cautat si cat te-ai enervat... meriti !  Bucuria, nu nervii.  Posted Image  

Posted Image

Multumesc!

View Postargentum, on 16 aprilie 2016 - 17:33, said:

m'a, jucat si eu o vreme in lumea VW vanuri. ai grija cu rugina la ele. motorul se mai schimba, dar daca intra "cancerul" in ea...
daca vrei sa tii masina:
urmareste chederele in jurul ferestrelor. cand vezi si cel mai mic spot de rugina, sau chiar preventiv inainte sa vezi ceva, schimba chederele. cumpara unele noi. cand vezi rugina, de cele mai multe ori e prea tarziu ca sa mai peticesti si necesita interventii zdravene ce duc la o revopsire. trecut prin asta.

Multumesc pentru sfaturi. Stiu faza cu-chederele, urmeaza sa le schimb preventiv.
Cat despre rugina, nu ne temem de asa ceva, deja am experienta cu T2-ul pe care intentionam sa-l tin, refacut toata tabla, dar....lipsa interior, etc.
Tot pe partea de rugina, mai avem un sasiu de Pajero lung reabilitat intr-un mare fel, respectiv un T3 care a iesit de la vopsit saptamana trecuta :)

#17
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
eu am luat din uk (posta) toata cauciucareala si a fost destul de ok. nu m'am uitat pe la germani sa vad, dar cel mai posibil si pe acolo gasesti

http://www.justkampe...w-t4-parts.html

#18
i860

i860

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 19.10.2015
Felicitari si sa te bucuri de ea!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate