Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Schimbare de actionari Connex & Cosmorom

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Am aflat din surse ,sa le zicem neoficiale, ca vor avea loc schimbari in structura actionarilor de la Connex - Mobifon si Cosmorom!
In sensul ca: Ote va vinde pachetul de la Cosmorom catre Vodafone si va cumpara pachetul majoritar de la Connex!
Mie imi vinem  greu sa cred ca Connex e scos la vanzare si nu vad cu ochi buni conducere de la OTE la Connex .. nu prea le au!
Pe de alta parte Cosmorom e la pamant, dar interesul pentru singura retea de 1800 din Romania exista!
Nu stiu .. ramane sa asteptam si sa vedem!
Voi ce parere aveti?

#2
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Well, nu stiu ce sa zic, doar ca au mai fost discutii, putin diferite, cam acum un an cand se punea problema ca Mobifon sa intre in posesia unei retele de 1800MHz proaspat construite, am comentat si noi atunci in thread-ul CONNEX cumpãrã COSMOROM !!! .

Pare plauzibil zvonul, avand in vedere tendintele de piata, poate invata si Connex ce inseamna calitatea in telefonie cu ocazia asta....

Greets,
Speedo

#3
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Thread ul ala mi-a scapat Speedo .. sorry .. eu asta am primit de la cineva care ... well lucreaza la Cosmorom .. si atata stiu ..

#4
tudor

tudor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 13.01.2003
wow... asta suna a nautati!
incepe sa fie din ce in ce mai interesanta citirea sectiunii gsm a forumului ;)
poate de aia se duce dracului "customer support"-ul de la Connex? :drac: ca sa se egalizeze cu reteaua fixa... ;)

Pai si daca se intampla asa sa inteleg ca noul abonament cu tarife mici pe fix isi are rostul lui?

#5
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
O precizare, vodafone detine doar 20% din connex si din cite stiu eu majoritar e ceva mai mult.

Tot din surse foarte putin oficiale si despre care nu vreu sa vorbesc TIW e in negocieri sa vinda intreaga divizie care contine si connex si ceva prin slovacia si altii...

S-ar putea sa fie adevarat ce spui in privinta vodafone cumpara cosmorom sau face schimb cu OTE pentru actiunile connex si bani.
Deoarece vodafone  urmarea sa achizitioneze connexul de la tiw dar nu la pretul cerut de tiw, din cite am inteles pretul oferit acum e cam de 3 ori cit vrea sa ofere VodaFone

#6
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
tudor nu e o stire sigura .. poate la inceputul verii se va realiza ceva.. eu am auzit ceva .. ia-o la fel cum am zis-o mai sus .. "off the record"

#7
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Din cate stiu eu .. si poate nu stiu bine, TIW stau f. prost ,.. si s-ar fi format o comisie a creditorilor care sa incerce sa remedieze situatia , iar ei, creditorii, au zis ca nu se ating , sau incearca sa vanda actiunile detinute la companiile profitabile ale grupului TIW, printre care se numara si Connex .. asta stiu eu! Acuma.. Tipa, uite ca am spus-o si pe asta, de la Cosmorom mi-a zis ca s-ar putea sa ma insel , ca totusi TWD ar sta bine numai ca OTE ar cumpara si actiunile TI de la Connex, plus 20% ale Vodafone, restul fiind neimportante! oare staukl mai are actiuni la Connex? stiam ca isi pastreaza , strategic, actiuni la toti operatorii de telef mobila!

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Corect, plus ca cica Connex nu mai corespunde standardului Vodafone si rebrandarea ar fi dificila fata de Cosmorom pe care practic il iau "prunc" din punct de vedere marketing, adica ZERO.

Probabil ca daca OTE vrea sa devina majoritar la Mobifon va trebui sa mai cumpere si o parte din actiunile TIW pana la un procent care-l face majoritar sau cu drept de veto in consiliul de administratie.

Greets,
Speedo

#9
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Am incercat o scurta "analiza" AICI  !  ;)

Anyway.. nice NEWS AcidMan  :OK:

#10
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Thanks Monitox ... o sa mai aduc astfel de stiri .. ma rog chiar off the record dar plauzibile si cu grad ridicat de probabilitate de a fi si adevarate nu bombe!

#11
Guest_AcidMan_*

Guest_AcidMan_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
Desi sunt tentat sa sun la Connex si sa zic ca sunt de la revista" abracadabra" si ca am auzit asa si pe dincolo si ca as fii interesat cand are loc tranzactia.. doar sa vad cum se disculpa..

#12
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
Cert este ca Connex a lansat acel family cu avantaje clare pt RTC, OTE vrea sa vinda cosmoromul.

Comparativ insa OTE sta mai prost decit Vodafone financiar, si Vodafone nu a dorit sa dea citi bani au vrut TIW pe connex.

Corelat cu ce am spus mai sus cred ca probabil OTE va da cosmorom pe 20% connex.

Rezultatul ar fi ca Vodafone intra pe piata, ote ramine cu licenta gsm in piata in mod indirect, dar scapa de enormele pierderi si poate continua lupta inside pt restul de actiuni, in plus get some money.

Chiar daca scenariu asta se realizeaza, nu vor fi super oferte anul asta, chiar si Vodafone nu poate veni cu super oferte avind in vedere citi bai trebuie sa bage in cosmorom ca sa-l faca functional, si sa il promoveze.

#13
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003
Eu nu cred scenariu. Ii inteleg pe cei de la OTE sa se dea peste cap sa scape de Cosmorom. Ii inteleg pe cei de la TIW sa incerce sa vinda divizia olandeza care prin care detine Connex-ul sa mai faca niste bani. Dar pe Vodaphone nu ii vad intrind in joc.

Pe piata din Romania, unde cresterea pietei de telecomunicatii mobile nu va mai continua decit un an doi ascendent si cu rate mult mai mici decit pina acum, nu mai e de intrat in forta, decit cu chestii tehnologice noi(un UMTS ceva, ceea ce e SF si nu are legatura cu 1800-le Cosmorom-ului). Ce s-ar face Vodaphone la noi, unde ar gasi copilul din flori Orange  cu un sprint fulminant, cu o dotare de fibra in muschi si cu intentia de a introduce EDGE, unde ar gasi internet mobil pe CDMA -Zapp  si inca un competitor cu jumatate din piata si mare provider de internet gratuit Connex ( un alt copil cu complexe oedipiene). Nu cred ca Vodaphone sa preia Cosmorom.

Singura teza plauzibila mi se pare o preluare de catre Connex a Cosmorom-ului, posibil prin jocul de picioare al Vodaphone, care e cunoscut pentru genul asta de tranzactii. Pentru Connex asta ar insemna banda pe 1800 la greu si cu infrastructura gata de munca, ceea ce ar insemna reducerea clara congestiei de retea.

#14
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
1. e VODAFONE

2. Mobifon NU are banii necesari pt o asemenea tranzactie  :P

3. TOCMAI pt ca Orange a intrat pe piata ar trebui sa intre si Vodafone. Lucru care ar fi exceptional pt noi.. clientii :D

Zapp nu cred poate conta in acest duel. Sunt mici si fizic si pshic vorbind...  :drac:
Un copil debil.. ca tot ai folosit comparatia cu copiii :D

#15
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
@AcidMan,

fata aia de la Cosmorom vorbeste prostii... Sorry to say like this dar Vodafone se pare ca NU mai este interesata de piata GSM din ROMANIA!

#16
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
NEVER say never....  :drac:

#17
Bombtrack

Bombtrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 06.01.2003

Quote

Originally posted by Monitox
1. e VODAFONE

2. Mobifon NU are banii necesari pt o asemenea tranzactie  :P

3. TOCMAI pt ca Orange a intrat pe piata ar trebui sa intre si Vodafone. Lucru care ar fi exceptional pt noi.. clientii :D

Zapp nu cred poate conta in acest duel. Sunt mici si fizic si pshic vorbind...  :drac:  
Un copil debil.. ca tot ai folosit comparatia cu copiii :D

1. Corect, mea culpa E VODAFONE!
2. Cum spuneam, o tranzactie de compromis cu tot suportul Vodafone poate fi inchipuita. Ote actionar la Connex (fara control), prin marirea capitalului cu aportul Cosmorom. Eu sa fiu la Vodafone le-as propune prieteneste chestia asta, si as baga si ceva cash in dezvoltarea afacerii
3. Prezenta Orange-ului nu este un argument pentru venirea Vodafone.

Cit despre Zapp, eu cred ca orice operator de pe o piata pe care intri iti poate aduce surprize, si e o timpenie sa il subestimezi...Ma limitez la acest raspuns.

#18
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

Originally posted by Monitox


Zapp nu cred poate conta in acest duel. Sunt mici si fizic si pshic vorbind...  :drac:  
Un copil debil.. ca tot ai folosit comparatia cu copiii :D

  Mai Monitox, nu stiu de unde ai tras concluzia asta, insa cred ca stii ca Zapp  a fost principala investitie a anului trecut in Ro, daca nu chiar prima cu peste 210 mil $ investiti intr-un singur an.
  Asta ca sa nu mai vorbesc de cei care se afla in spatele
Telemobil adica Omnia si mai ales Qualcomm in fata careia orice comparatie cu Orange sau Vodafone paleste. :P
   Am avut si eu destule retineri si nemultumiri fatza de calitatea
  serviciilor Zapp la inceput, insa acum lucrurile s-au schimbat complet, si se simte investitia facuta mai ales in acoperire si calitatea ridicata a retelei.
   In alte cuvinte, mici fizic si psihic ai putea sa-i numesti pe cei de la Mobifon aflati in dizgratia actionarilor, si mai ales Cosmorom(aflati deja in moarte clinica) care au pierderi operationale IMENSE

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate