Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Al Doilea Război Mondial

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
7424 replies to this topic

#5311
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 Ghita_Bizonu, on 02 iunie 2017 - 17:12, said:

Da draga ... teribilele I 15, I 153 si I 16 care bagau spaima in rabla aia de Me 109 E

Nu era nevoie sa bage spaima in Luftwaffe ci sa o solicite tot timpul (apare uzura, oboseala pilotilor) si sa-i provoace pierderi relativ mici dar constante (o rata lunara de pierderi reprezentand 10-15% din efective poate parea mica, dar luna de luna... se aduna).

#5312
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,140
  • Înscris: 16.02.2017

 Ghita_Bizonu, on 02 iunie 2017 - 17:12, said:

Da draga ... teribilele I 15, I 153 si I 16 care bagau spaima in rabla aia de Me 109 E
Nea ghita,ai gresit doza de medicamente ? Cum poti spune ca I15 si I153 si l16..niste lebare si niste cozonaci zburatori...au bagat spaima in ME 109 ?Posted Image Daca ai facut o gluma..ti-a iesit de minune. Daca vorbeam de P51 (cu RR Merlin) si Spitfire sau Yak9..te aplaudam..dar asa.. Rusii dupa razboi si-au dezvoltat mult aviatia militara. Probabil ca stii ca rusii cu toate eforturile depuse nu au reusit sa fabrice un motor cu reactie foarte fiabil pt echiparea MIG 15 si au copiat bucatica cu bucatica motoarele RR.
Si motorul lui YAK 9 are la baza motorul 12Y de  Hispano Suiza care a fost sursa de inspiratie pt celebrul Merlin a celor de la RR.
http://www.wikiwand....spano-Suiza_12Y

Edited by Music-Box, 03 June 2017 - 08:22.


#5313
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Tywin, on 01 iunie 2017 - 16:56, said:

Care dominatie aeriana?
Germanii mai aveau doar 1.500 de avioane pe front la inceputul lui 42. Dupa toate pierderile suferite, rusii aveau 5.000.

 PeterPan 42, on 02 iunie 2017 - 22:21, said:

Yak-1, Yak-7, Yak-9, La-5, Mig-3 - astia erau oponentii rusesti ai Bf-urilor si Me-urilor germane, iar daca le analizezi punct cu punct inarmarea si performantele, vezi ca nu sunt cu nimic mai prejos.
Eu ziceam de primele 2 luni.
Cand cele mai bune avioane de lupta sovietcie erau distruse ... la sol din primul atac!
Ce ramsese disponibil era "linia a 2a" adica Policarpov I 15 , I 153 , I 16 , MIG 1 (100 bucati teoretice) si  Mig 3. Mig 1 si 3 la prima vedere era nec plus ultra : + 650 km/h adica peste Me 109 F .... insa era conceput ca interceptor de latitudine (7000 metri) la inlatimea uuzala ptr Wermqacht (3.500 metri) nu mai erau asa rapide ... plus mai grele cu cca 1 tona  manevrau mai greu decat ME 109 . In fine mai era problema armamentului : 1 mitraliera de 12,7 si 2 de 7,62. Acum sa zicem ca cele 2  ShKAS de 7,62 la cadenta maxima (1800 lovituri minut) depaseau   cele 2 MG 17 de 9,92 de pe Me 109 (cadenta maxima 1200) insa cica   ShKAS  avea 48 de cai de a se bloca ,, asa ca ingnl era utilizat la cadenta de 1.200 . Sa zicem ca nu era mare difernta intre Berezin UB  de 12,7 (cadenta 800 -1000) era oarecum echivalenta cu MG 151 (zis "tun") de 15 mm (cadenta 750) cu "micul" avantaj ca MG 151 utiliza si "obuze"  de 15 mm , adica munitie exploziva!!! Si chiar daca un 15 mm explozv nu avea forta unui 20 mm exploziv , totusi faea mai mult rau decat un 12,7 (cel mult incendiar). Oricum MIG urile 1 si 3 erau destul de greu de menevrat si cam inferioare unui ME 109...
Oricum din august septembrie in gnl greul il ducea Po I 16 :

[ http://www.fiddlersgreen.net/aircraft/Polikarpov-I-16/IMAGES/Polikarpov-I-16-Inflight.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]http://www.fiddlersg...16-Inflight.jpg

avionul "iconic" al aviatie de vanataore sovoetcice din WW2 (personal imi place cum arata. Cam butucanos, cam primitiv ins a "deja modern" cu aripa jos si tren escamotabil. Perfomantele sunt insa alataceva) O 16 care fusese spulberat de Me 109 B si D pe cerul Spaniei . Ma rog acum nemtii au avut suroiza unui I 16 imbunatatit - 2 ShKAS plus 2 tunuri de 20 mm (adica cand ... apai lovea!) si se pare o cabina blindata (in mod nomral scaunu polotuli primea o placa de blindaj.  Asta avea cateva placi si la dreapta si la stanga). Si un nou motor de 1000 cp care ii permiteau  s aatkjnga 495-505 km/h (fata de 750 cp si ca 450 in Spania)
Mau trebuie sa zic ca in zona romana , in primele zile de lupta sovoeticii au utilizat si un Severski . Desi numele este rus , porectantul era nascut in Rusia, avionul era american 100% . Avionul in cazua a fost cumprata ca licenta.. s epare ca era vorba de un avion ce atingea 500 km/h si avea 4 mitraliere. A "disparut" rapid de pe cer si din paginile de istorie.( Severski a fots reorganizat ca Republic Aviation Corporation) Oricum He 112 romanesti se p[are ca le-au "ciocanit" destul de bine in prima saptamana de rzboi
Deci per total in august, sept, oct aviatia de lupta germana avea un mare avantaj tehnic.

PeterPan 42 inainmte sa iti permiti luxul de a "imi explica" fi amabil si docomenteaza-te in ce an au intrat in fabricatie Yak-7, Yak-9, La-5.  Nu de alta dar continuand asa o sa incepi sa zici si de folosirea lui Mig 15 ba chiar si 23 in WW2!


 Tywin, on 03 iunie 2017 - 02:37, said:

Nu era nevoie sa bage spaima in Luftwaffe ci sa o solicite tot timpul (apare uzura, oboseala pilotilor) si sa-i provoace pierderi relativ mici dar constante (o rata lunara de pierderi reprezentand 10-15% din efective poate parea mica, dar luna de luna... se aduna).
Deci vrei sa zici ca nemtii erau inferori ca rezistenta englezilor?
Oricum asa este la razboi ....


 Tywin, on 01 iunie 2017 - 16:56, said:

La fel si pe partea blindata. Germanii mai aveau 300 de tancuri operationale la inceputul lui 42. Dupa toate pierderile suferite, rusii aveau 8.000 (din care 1.400 de KV-uri si T-34).
Deci cum ziceram.
Nemtii Idioten care habar  nu au de ce este si cu ce se manca strategia!
Sa iti zic un "secret" - nemtii "planificasera" ca URSS "o sa cada ca un castel de carti de joc" in max 3 luni...
Deci nici am Arsch nu i-a durut de niste cestii de genul rezerve, antigel si alte cacaturi din astea.
D'aia mai aveau doar 300 de tancuri operationale. Fiindca rusii cei indisciplinati nua au repsectat planul!
Sa iti zic un al doilea "secret" : destule din tancurile neoperationmale in dec 1941 au oparticipat la luptele dinvara 1942. De ce? Pai intre timp fusesera schimbate motoarele , transmissile si senilele!
Cestie ce niste insi meticulosi precum nemtii ar fi trebuit s aoprevada " in ziua 40 a ofensivei avem deja inslatate niste improvizatii de fabrici in care sa facem revizia tancurilor!
(ptr tine - nu a tuturor tancurilor.. ca azi pica unu, maine altu si asa se aduna . Daca ai ceva in zona .. le aduci so le reconditionezi si le trimiti inapoi.)

Da nemtii nu gandesc strategic.
Ca asa la mica barfa - sa zicem ca in dec 1941 castigau decizia ... Stalin facea infact de frica, Molotv murea pe buda. altii sugeau un Nagant ca pe p acadea .. toti fugeau .
Insa ... insa antigelu tot nu era,  300 de tancuri erau tot 300... si un teritoriu imens pe care nu il puteau controla ca deh ce s avezi minune in Rusia este IARNA!!! Ma rog fiindca Germnia este cam vecina cu Algeria nu are cumstii ca este nevoie de paslari, de caciuli de blana, de antigel Ja?
Apropos stii ca Germnia nu trecuse la productie de razboi ? Ma rog daca trecea se sucarea cica Stalin ... insa aveau o mica scuza credibila "domle am pierdut prea multe avioane! daca vrem sa debarcam gata joaca! Asa ca nu ptr tine construiec mai multe ME 109 si Ju 88!!" si imediat ce Wermachut a atacat URSS trebuia intrat pe productie de razboi "draci germani dupa cum stiti Rusia este MARE!!! E drept ca batem la ei ca la fasole ... insa sa zic asa e cam prea multa fasole de batut asa ca ne trebe niste mijloace in plus!" SI poate la  Moscova mai aveau vreo 300 de Panzer 3 si 4 si 100 de T(38)
Si nu mai mult de 1.500  - desi sa va zic un alt "secret"  toti autorii sovietici - memorialisti sau scriitori care au traota in anii aia .. sustin ca si in 42  germanii dominau cerul. Adica bombardau pe cine doreau, cand doreau ...



Bre exista tactica si exista strategie.
Tactica este cand ma gandesc ce garnitura sa am la carntul de azi (piure, cartofi noi, rosii ?!) si daca il prajesc la tigaie sau gratar..
Strategie este sa ma gandesc ce bani am si ce sa mananc pana la urmatoare "intrare". Si daca vreau sa rafinez strategia ma gandesc si la alte amaunte (adica de ex alatieri am cumparat niste vin rosu mai sec. Ptr carnatul de  azi si friptana de maine. Ca trebe sa zic ca vinul rosu sec varsat il iau de la 4 sau 5 statii [sunt 2 frunizori posibili]  distanta si imi trebuiesc 2 autobuze.  Si trebe sa va zic ca daca nu era si un carnat ma duceam la furnizorul mai indepartat)

Pai mai baieti acum pricepeti? Pai daca eu iau in calcul atatea variabile ptr un fleac (de unde iau vinul in functie de ce am de gatit) cum dracu de a intrat Hitler si gashca intr-un razboi fara sa se gandeasca ca in Rusia este iarna si iarna nu-i ca vara?

Dati-o naibii hai ca pot inteleg ca voi beti vin alb dulce la cotlet de porc si coniac Alexandrion cu icre cu ceapa si telemea de Braila*  INSA intr-un razboi e nitel altfel ...
(Telemeau de Braila e chiar mai buna decat aia de Sibiu insa are un miros .. de zici ca PUTE!)

#5314
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Music-Box, on 03 iunie 2017 - 08:16, said:

Nea ghita,ai gresit doza de medicamente ? Cum poti spune ca I15 si I153 si l16..niste lebare si niste cozonaci zburatori...au bagat spaima in ME 109 ? Daca ai facut o gluma..ti-a iesit de minune. Daca vorbeam de P51 (cu RR Merlin) si Spitfire sau Yak9..te aplaudam..dar asa.. Rusii dupa razboi si-au dezvoltat mult aviatia militara. Probabil ca stii ca rusii cu toate eforturile depuse nu au reusit sa fabrice un motor cu reactie foarte fiabil pt echiparea MIG 15 si au copiat bucatica cu bucatica motoarele RR.
Si motorul lui YAK 9 are la baza motorul 12Y de  Hispano Suiza care a fost sursa de inspiratie pt celebrul Merlin a celor de la RR.
http://www.wikiwand....spano-Suiza_12Y

Muzicuta

io stiu ca la voi copii lu' Adolf nu se recomanda sa fiti mai intiegenti decat Schlicklgruber INSA tu chiar depasesti masura legala ....

Deci discutia a fost asa :

 Tywin, on 01 iunie 2017 - 16:56, said:

Care dominatie aeriana?
Germanii mai aveau doar 1.500 de avioane pe front la inceputul lui 42. Dupa toate pierderile suferite, rusii aveau 5.000.
La fel si pe partea blindata. Germanii mai aveau 300 de tancuri operationale la inceputul lui 42. Dupa toate pierderile suferite, rusii aveau 8.000 (din care 1.400 de KV-uri si T-34).

 Ghita_Bizonu, on 02 iunie 2017 - 07:45, said:



dar in primele 60 de zile ala operatiunii Barbarosa? Cate?

 Tywin, on 02 iunie 2017 - 11:34, said:

Germanii nu au avut dominatie aeriana. Reuseau sa castige superioritate aeriana in zonele operationale, insa aviatia rusa nu a fost eliminata nici un moment si a ramas activa si capabila sa puna probleme.

 Ghita_Bizonu, on 02 iunie 2017 - 17:12, said:

Da draga ... teribilele I 15, I 153 si I 16 care bagau spaima in rabla aia de Me 109 E

Deci orice om normal la cap (chiar si nazist .. desi in cazul lor normalitatea este la limita) ar trebui sa inteleaga ca de fapt eu sustin ca I 15, I 153 si I 16  erau inferioare lui Me 109 E .
Cum ai reusit tu sa deduci invers .. MISTER . Poate ar fi cazul sa te cauti (medic, medicamente . Da fiindca medicii nu prea intele cestii din astea explica-o pe intlesul lui :"am sutsinut ca o Dacie 1300 din 2000 e mai buna decat un VW Golf din 2010!")

Apoi mai lasa-ma cu Hispano Suiza  12Y   ...  de la adresa citata de tine:

Quote

Une tentative avortée
En 1938, Rolls-Royce éprouvait toujours de sérieuses difficultés avec les fuites internes du Merlin — son architecture était basée sur les chemises « pincées » dans les blocs comme sur le Kestrel. Un rapprochement avec Hispano-Suiza eut lieu, et le motoriste anglais, prêt à acquérir la licence des chemises vissées du 12 Y, construisit un Merlin prototype sur ces bases. Lors d'un essai prolongé d'endurance, après plusieurs dizaines d'heures de fonctionnement à pleine puissance, l'ingénieur d'essais signala que le bruit du moteur changeait insensiblement. Le bureau d'étude passa outre et le prototype explosa sur son banc peu de temps après. L'analyse démontra que par inadvertance les nouvelles culasses intégraient un « point chaud » qui finit par entraîner un phénomène de détonation. Cet accident sonna le glas du projet

tentative avortée - se traduce prin incercare nereusita, abandonata , avortata ca o sarcina nedorita
sonna le glas du projet - intraducere "directa" "i-a pus cruce" . Adica a pus capat ...

Ia de cauta si Hispano Aviación HA-1112 ... un G 2 produs in Spania. Cu motorul  Hispano-Suiza 12Z-17  de 1300 cp atingea 600 km/h fata de +640 cu Daimler-Benz DB 605A de 1450. Diferenta de 150 capi putere nu justifica aci minus 40 km (cauta un inginer de aviate sa iti explice cum creste rezistebta odata cu viteza!)

#5315
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Music-Box, on 03 iunie 2017 - 08:16, said:

Nea ghita,ai gresit doza de medicamente ?
Posted Image Posted Image Posted Image

#5316
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,140
  • Înscris: 16.02.2017
Da ma nea Gepeto...toti avem surse de inspiratie net-ul....dar totusi (din 42 din cate vad zboara Yak 7,se terminase razboiul in 42 ?) .
Cat despre MIG 15 ..doar am facut o remarca  la cele intamplate dupa ww2.
Eu nu te inteleg,o tiiii langa ca rusii au fost cei mai tari la toate capitolele,cei mai buni in armament...hai totusi sa fim corecti sa sa spunem cum au stat lucrurile.
Apropo,banuiesc ca stii ca I16 ,,iconicul tau'' avea motor radial si a fost scos din fabricatie prin 1941.

@lucifer76,ai dreptate (imi cer scuze)....dar nea ghita are medode de exprimare care te cam fac sa uiti ca este doar un batranel linistit...Posted Image ..are dalea ''vechi'' in el,dalea intalnite numai prin transnistria,fascist,hitlerist,cap de neamt.

#5317
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007

 Ghita_Bizonu, on 03 iunie 2017 - 09:00, said:

PeterPan 42 inainmte sa iti permiti luxul de a "imi explica" fi amabil si docomenteaza-te in ce an au intrat in fabricatie Yak-7, Yak-9, La-5.  Nu de alta dar continuand asa o sa incepi sa zici si de folosirea lui Mig 15 ba chiar si 23 in WW2!
Scrii mult, scrii prost.
La 22 iunie, deja existau 425 Yak-1 operationale, Yak-7 si Yak-9 reprezinta imbunatatiri ale acestuia, ambele apar in primavara lui '42.
La-5, la fel, o varianta imbunatatita a lui LaGG-3.
Stimate domn, intre 1940 si 22 iunie 1941, URSS a inceput sa inlocuiasca vechile avioane (amintite de tine) cu noile tipuri, care, la fel ca in cazul tancurilor, erau superioare celor utilizate de nemti. 20% dintre aparate deja intrasera in uz, inarmate si cu personal instruit.

#5318
Tywin

Tywin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,342
  • Înscris: 29.05.2017

 Ghita_Bizonu, on 03 iunie 2017 - 09:00, said:

Eu ziceam de primele 2 luni.
Cand cele mai bune avioane de lupta sovietcie erau distruse ... la sol din primul atac!

Deci per total in august, sept, oct aviatia de lupta germana avea un mare avantaj tehnic.

Avantaj tehnic nu inseamna dominatie aeriana.

 Ghita_Bizonu, on 03 iunie 2017 - 09:00, said:

Deci vrei sa zici ca nemtii erau inferori ca rezistenta englezilor?
Oricum asa este la razboi ....

Sigur ca asa e la razboi, dar nu cand ai dominatie aeriana. Poate nu intelegi termenul.


 Ghita_Bizonu, on 03 iunie 2017 - 09:00, said:

Deci cum ziceram.
Nemtii Idioten care habar  nu au de ce este si cu ce se manca strategia!
Sa iti zic un "secret" - nemtii "planificasera" ca URSS "o sa cada ca un castel de carti de joc" in max 3 luni...
Deci nici am Arsch nu i-a durut de niste cestii de genul rezerve, antigel si alte cacaturi din astea.
D'aia mai aveau doar 300 de tancuri operationale. Fiindca rusii cei indisciplinati nua au repsectat planul!
Sa iti zic un al doilea "secret" : destule din tancurile neoperationmale in dec 1941 au oparticipat la luptele dinvara 1942. De ce? Pai intre timp fusesera schimbate motoarele , transmissile si senilele!
Cestie ce niste insi meticulosi precum nemtii ar fi trebuit s aoprevada " in ziua 40 a ofensivei avem deja inslatate niste improvizatii de fabrici in care sa facem revizia tancurilor!
(ptr tine - nu a tuturor tancurilor.. ca azi pica unu, maine altu si asa se aduna . Daca ai ceva in zona .. le aduci so le reconditionezi si le trimiti inapoi.)


Hai sa-ti spun eu cum au stat de fapt lucrurile. Rusia era un colos care se pregatea de razboi de 13-14 ani, avea vreo 15.000 de avioane si 15-20.000 de tancuri la inceputul ostilitatilor, puteau mobiliza vreo 14 milioane de barbati apti de lupta si aveau o capacitate de productie ce o depasea pe cea a Germaniei. Au dat in gropi de "sahisti" ce au fost, dar cifrele si-au spus cuvantul. Germanii n-aveau ce sa faca sa compenseze chestia asta. N-are a face cu strategia. Chiar daca nu ar fi facut nici o greseala si in loc de 300 de tancuri operationale at fi avut 1.500... tot degeaba.


 Ghita_Bizonu, on 03 iunie 2017 - 09:00, said:

Si nu mai mult de 1.500  - desi sa va zic un alt "secret"  toti autorii sovietici - memorialisti sau scriitori care au traota in anii aia .. sustin ca si in 42  germanii dominau cerul. Adica bombardau pe cine doreau, cand doreau ...

In primul rand, ca principiu general, nu te mai lua dupa ce ziceau rusii in '42 fara sa consulti si niste surse moderne. Rusii de frica lui Stalin aveau tendinta sa exagereze puterea germanilor. Pentru a-si acoperi propriile greseli si propria inabilitate si a nu sfarsi impuscati. De-asta multa vreme, influentati de istoriografia rusa, s-a crezut ca germanii au invadat micutza Rusie cu un puhoi de panzere ultra-super-peformante si puternice.
In al doilea rand vezi ca eu ti-am spus ca germanii reuseau sa castige superioritatea aeriana intr-o zona operationala, adica da, reuseau sa bombardeze... Insa nu au obtinut niciodata dominatia aeriana in Rusia. Adrica aviatia rusa nu a fost eliminata nici un moment si a continuat sa produca pierderii Luftwaffe si sa hartuiasca pe cat posibil trupele terestre germane.


 Ghita_Bizonu, on 03 iunie 2017 - 09:00, said:

Bre exista tactica si exista strategie.
Tactica este cand ma gandesc ce garnitura sa am la carntul de azi (piure, cartofi noi, rosii ?!) si daca il prajesc la tigaie sau gratar..
Strategie este sa ma gandesc ce bani am si ce sa mananc pana la urmatoare "intrare". Si daca vreau sa rafinez strategia ma gandesc si la alte amaunte (adica de ex alatieri am cumparat niste vin rosu mai sec. Ptr carnatul de  azi si friptana de maine. Ca trebe sa zic ca vinul rosu sec varsat il iau de la 4 sau 5 statii [sunt 2 frunizori posibili]  distanta si imi trebuiesc 2 autobuze.  Si trebe sa va zic ca daca nu era si un carnat ma duceam la furnizorul mai indepartat)

Pai mai baieti acum pricepeti? Pai daca eu iau in calcul atatea variabile ptr un fleac (de unde iau vinul in functie de ce am de gatit) cum dracu de a intrat Hitler si gashca intr-un razboi fara sa se gandeasca ca in Rusia este iarna si iarna nu-i ca vara?

Dati-o naibii hai ca pot inteleg ca voi beti vin alb dulce la cotlet de porc si coniac Alexandrion cu icre cu ceapa si telemea de Braila*  INSA intr-un razboi e nitel altfel ...
(Telemeau de Braila e chiar mai buna decat aia de Sibiu insa are un miros .. de zici ca PUTE!)

Mda, mai exista si nivelul operational intre tactica si strategie...
Da, germanii au subestimat inamicul. Insa te-am intrebat mai devreme. Cine era seful Abwehr, cel care trebuia sa le ofere informatii cat mai exacte?! N-ai zis nimic. Atunci zic eu. Nu cumva filo-britanicul Canaris?

#5319
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 lucifer76, on 03 iunie 2017 - 09:37, said:

Posted Image Posted Image Posted Image

Sotalolum 2 pe zi, amlodipina 2 pe zi, ramipril 2 pe zi, clopeindogrel 1 pe zi.
Cestie ce va urez si voua (asta presupune sa faceti si voi un infarcatel dragalsh)  ca pe urma sa discutam despre medicamente.
Caz in care va recomand farmciile Dona (cu conditia sa ziceti "tot ce este mai ieftin!")

In lata ordine de idei -  cone Luci nu maiapr pozuele .. O fio cazu sa dacu cu definfectanta sau vopi ati facut niste "imbunatairi" ?

In fine.. stiu, stiu in 1940 US ANvy se departase de stricta meutralitate (chair mia rau .. Bismarcku poate scapa insa a fots zxarit de un Catalina. Catalina ala promose ordin sa caute Bismarck) . Stiu, stiu politica comeciala a SUA era departe de a fi macar o "neutralitate binevoitoare" ..

Insa daca desteptu ;lu Fisch prajit Aldolf pre numele lui nu declara rezbel SUA ... nea FDR ar mai fi avut ceva de munca sa lamureasca poporu american ca trebe (IAR!) sa se bage intre "nebunii din  Europa" . Poatre un an .. unu juma ca amerlosii erau turbati pde furie dincauza de niponi dar nu de nemti ...

#5320
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,071
  • Înscris: 09.12.2015
Canaris a fost o :ninja: canalie :signher:  http://bogdanherzog....razboi-mondial/

#5321
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Music-Box, on 03 iunie 2017 - 10:14, said:

Da ma nea Gepeto...toti avem surse de inspiratie net-ul....dar totusi (din 42 din cate vad zboara Yak 7,se terminase razboiul in 42 ?) .
Cat despre MIG 15 ..doar am facut o remarca  la cele intamplate dupa ww2.
Eu nu te inteleg,o tiiii langa ca rusii au fost cei mai tari la toate capitolele,cei mai buni in armament...hai totusi sa fim corecti sa sa spunem cum au stat lucrurile.
Apropo,banuiesc ca stii ca I16 ,,iconicul tau'' avea motor radial si a fost scos din fabricatie prin 1941.
@lucifer76,ai dreptate (imi cer scuze)....dar nea ghita are medode de exprimare care te cam fac sa uiti ca este doar un batranel linistit... ..are dalea ''vechi'' in el,dalea intalnite numai prin transnistria,fascist,hitlerist,cap de neamt.
1) eu ziceam de 1941 de la inceputu' rezbelului pana in decembrie. Yak 9  a zbzurat prima data in vara lu 42. A fost intrat in dotare in oct 1942 . Deci nu avea cum sa lupte in oct 1941 ... In plus din pv al bitel era nitel peste Me 109 E si sub Me 109F .  Insa tine minte ca la 22 iunie au fots ditruse la sol dracu mai stie cate avione sovietcie. Este de presupus ca cele mai bune, caci se pregatea o ofensiva
2) Eu  nu stiu unde ai citit tu ca eu am scris ca rusii erau cei mai buni in toate domeniile armamentului. Dimpotriva <b> eu sustin ca M 109 E avea dominatia absoluta pe frontul de Est</b>  si ce i se opunea (I 15, 152, 153, I 16 si chiar Mig 3) erau inferioare . Inclus "iconicul"
3) "fascist,hitlerist,cap de neamt" Parca am scis nazist. Si poate hitlerist. Nu fascist ,,, findca azi sa zici unuia fascist e ca si cum ai zice "onanist" (se rapsunde "si ce ba nu ai facut si tu nicodata?" Daca ala are nesimtirea sa minta ca nu "ce ba nu ai @@la?" )  Oricum io imi asum "fascismul" (uf drace era prin vara lui 80 cand Maura mi-a zis prima "fascist".  Tin numele ei ptr ca era .. era de nota 12 +++ )  Cap de neamt - ce este runinme? Ma rog la strategie sunt ... insa in alte domenii zau ca ii apreciez : c96. P 08, VW broasca, sau '


 PeterPan 42, on 03 iunie 2017 - 10:20, said:

Scrii mult, scrii prost.
La 22 iunie, deja existau 425 Yak-1 operationale, Yak-7 si Yak-9 reprezinta imbunatatiri ale acestuia, ambele apar in primavara lui '42.
La-5, la fel, o varianta imbunatatita a lui LaGG-3.
Stimate domn, intre 1940 si 22 iunie 1941, URSS a inceput sa inlocuiasca vechile avioane (amintite de tine) cu noile tipuri, care, la fel ca in cazul tancurilor, erau superioare celor utilizate de nemti. 20% dintre aparate deja intrasera in uz, inarmate si cu personal instruit.
La 22 iunie erau contabiliceste 425. Insa te rog frumos cate erau mitraliate la sol ?
Dincate stiu (auzite de la batrani) numai la Cernuati au fost distruse 200 de avioane... Si nu a fost ala singurul aeroport atacat intre 3:30 si 4:00 am.
Apropos recunosc ma folosesc de Wiki (fisele sunt destul de bune.. desi mi se pare ca in ultimele luni au siferit modicari .. unele aparate devind nu stiu cum mai "performante") Insa mai spun   ca am mai citit nu stiu cate carti , inclus vreo 3 memorii de maresali. Plus am avut onoarea sa discut cu un ofiter al FAR, ultimul comandant al Grupului 8 BoPi ... , lt cm,d ing Cara Ion , 5 victorii aeriene, ala care a dat cu bomba in cosul de fum al uzinei de "tractoare" din Stalingrad ... si mai putin cu general Ermil Gheorghiu ...  Imi scapa numele am mai discuta cu un comandor care in 1942 a devenit seful scolii de piloti (bombardament). Acesta a avut "placerea"  sa vada la Liov (Lvov) inceputl celui de la II-lea macel (era "imprumutat" la LARES .. zbura spre Vsrsovia pe un Lockeerd Electra. La Liov a avut escala .. cand au "picat" Stuka. a decolat nici el nu stia cum (pritre bombe) si s-a intors la Cernauti . Cum sa itz zic toate sursele mele imi ziceau ca in august - dec , ba si in vara 1942 aviatai de vanatoare sovoetica era in gnl I 16! Dar mai picau si biplane ... OInsa in 1943 .. basta ! LAGG uri, IAk uri, LA 5 uri  "la promotie sa prinda toata lumea!"

la mandoi asa dedicatie cu salutari fasciste:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Ev8Nh20RR0c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Formaré junto a mis compañeros
que hacen guardia sobre los luceros,
impasible el ademán,
y están presentes en nuestro afán.

Si te dicen que caí,
me fuí al puesto que tengo allí.



Sange! Drapel!!  Patrie!!!



Dumnezeu este NEAMUL meu!


Edited by Ghita_Bizonu, 03 June 2017 - 15:43.


#5322
Music-Box

Music-Box

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,140
  • Înscris: 16.02.2017
CITEZ Câteva zeci de hidroavioane ale pazei de coastă britanice au început o căutare frenetică a navei germane. Abia pe 26 mai acesta a fost descoperit, în sud-estul insulelor britanice. Amiralitatea Britanică a ordonat atacuri imediate cu toate forțele disponibile.
Cum putea un hidroavion american sa pateuleze in vecinatatea europeana a atlanticului ?
Ce legatura au americanii cu scufundarea Bismarck .

Attached Files



#5323
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Ghita_Bizonu, on 03 iunie 2017 - 14:08, said:

In lata ordine de idei -  cone Luci nu maiapr pozuele .. O fio cazu sa dacu cu definfectanta sau vopi ati facut niste "imbunatairi" ?
S-a discutat ceva despre asta, se pare ca nu mai sunt acceptate toate linkurile cu poze. E aiurea, trebuie sa copii pozele la tine pe PC si apoi sa le pui pe SP. Unele linkuri inca merg, dar majoritatea nu. Mie mi se pare bataie de cap in plus, dar teoretic s-a implementat asta pentru ca daca disparea linkul cu poza, nu mai era afisata pe SP si iesea un ghiveci.

Adevarul ca cel mai bun avion din acea perioada a fost ... Breda Ba.88 :)

#5324
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Tywin, on 03 iunie 2017 - 13:01, said:

Avantaj tehnic nu inseamna dominatie aeriana.
Sigur ca asa e la razboi, dar nu cand ai dominatie aeriana. Poate nu intelegi termenul.
Adica cam asa p noi la 40 de metri distnata. Ti cu bata eu cu AKM ul cica suntem egali?
Bun exgaerez insa I 153 vs Me 109 E  ori era un rus moprt un german tampit bata
I 16 vs Me 109 E  daca rusul era bun germanu nu avea victorie
MIG 1 sau 3 vs Me 109 E   depindea de cine este mai bun si cine este mai fraier (adica germanu trenbuia s ail aduca la 3000-4000 metri unde era superior)
A! Si Mig si Iak aveau aripa trapezoidala .. care suprita o imcarctira alara mai mica . Dl Cara imi zicea ca daca rusu era prea "inistent"  o manevra castigatoare era sa umppinmgi masa si sa inmtri in picaj (cat mai vertical) si sa rederezi cat mai jos ... Findca IAR 80 sau ME 109 aveau aripi "drepte"  redresau mai scurt . Rusu' insa intra in pamant si celalat desi cam ciuruit  se inmtorceas la aweroprt si anunta o victorie
Si trebe sa repet - cu exceptia MIG (conceput ca interceptor alaltidutdine) ceilalti vanatori sovoetici erua "regalati" sa scoaat piterea maxima la 0-1500 metri . IAR era reglatptr 3.500-4.000. Motaorele DM de la 6101 in sus erau cu injectioe adica "nesimtite" la factorul altitudine.. desi dpctrona era 3.500 metri . Deci rusu incerca sa traga pe romanil gemani, finlandezi "jos" la 1000 metri insa  daca  nu dadera peste fraieri era silit s aurce la 3.500 unde nu dispunea de putere maxima (silit , adica sa interzica "accesul" bombardierelor escortate de vanatori)
A ca rusii reglau ptr zero-1.500 metri . Doctrina sovoetica prevedea folosirea vanatorilor la atac la sol . Adica nu daca era cer curat si se plictioseau si gineau un camion "se distrau" ci erau trimisi sa sprijine trupele cu foc de armanet de bord si rachete.

 Tywin, on 03 iunie 2017 - 13:01, said:

Hai sa-ti spun eu cum au stat de fapt lucrurile. Rusia era un colos care se pregatea de razboi de 13-14 ani, avea vreo 15.000 de avioane si 15-20.000 de tancuri la inceputul ostilitatilor, puteau mobiliza vreo 14 milioane de barbati apti de lupta si aveau o capacitate de productie ce o depasea pe cea a Germaniei. Au dat in gropi de "sahisti" ce au fost, dar cifrele si-au spus cuvantul. Germanii n-aveau ce sa faca sa compenseze chestia asta. N-are a face cu strategia. Chiar daca nu ar fi facut nici o greseala si in loc de 300 de tancuri operationale at fi avut 1.500... tot degeaba.
ma baiete daca aveau 1500 de tancuri functionale la Moscova poate, poate obntineau decizia . Ca langa Moscova majoritatea celor folosite se sovietcici erau  nu mai stiu ce bazdaganie de sub 10 tone cu tum de 20 mm
A da repet. In dec 1941 s-a mai intmaplat ca unii nemti au fost taiati "artisctic" cu sabia .. Ce sa ii faci la minus 40 - 44 grade celsius trebe vaselina adaptata ... Ori cu aia "normala" inchuetata nici tzapina (pusca cu inchizator manual incazul de fata un Mauser) nu funciona nu mai azic de metralelere. Uns asabia funtioneaza plus ca exercitiu fizic inalzezte cavaleristu'.
Acu explica tu ce rost are sa fi cheltuot 50-70 de ani s aia o scoala de geogragie stralucita , sa ai cele mai cele firme de produse chimice si leatu tau sa fie taiat cu sabia ca nu ai reusit sa ii pui la dipozitie un unguent de arma care sa nu inghete la "doar" minus 44 grade?

 Tywin, on 03 iunie 2017 - 13:01, said:

In primul rand, ca principiu general, nu te mai lua dupa ce ziceau rusii in '42 fara sa consulti si niste surse moderne. Rusii de frica lui Stalin aveau tendinta sa exagereze puterea germanilor. Pentru a-si acoperi propriile greseli si propria inabilitate si a nu sfarsi impuscati. De-asta multa vreme, influentati de istoriografia rusa, s-a crezut ca germanii au invadat micutza Rusie cu un puhoi de panzere ultra-super-peformante si puternice.
In al doilea rand vezi ca eu ti-am spus ca germanii reuseau sa castige superioritatea aeriana intr-o zona operationala, adica da, reuseau sa bombardeze... Insa nu au obtinut niciodata dominatia aeriana in Rusia. Adrica aviatia rusa nu a fost eliminata nici un moment si a continuat sa produca pierderii Luftwaffe si sa hartuiasca pe cat posibil trupele terestre germane.
Ca care surse  moderne ?
Ca alea sovoeticesunt o litanie cu tema "noir eram prosti ca niste rusi dobitoci!"
Ma baiete dominatie aeriana inseamna sa zbori und evreau muschiu comadantului si penisu' polotului  .  In 1941-42 cu exceptia Moscovei si a Leningradului (unde actinaua uniati de aviataie mai compacte si cu piloti mai selctionati) .. numa ripostaAA de la sol conta ....
Sa nu mai zic ca daca ai avea ocazia sa citesti carti tiparite in anii 50 ai descoperi ca erau preamariti eroii care aplicau lovitura de berbece . Adica pur si simplu intau in avionul german!

 Tywin, on 03 iunie 2017 - 13:01, said:

Mda, mai exista si nivelul operational intre tactica si strategie...
Da, germanii au subestimat inamicul. Insa te-am intrebat mai devreme. Cine era seful Abwehr, cel care trebuia sa le ofere informatii cat mai exacte?! N-ai zis nimic. Atunci zic eu. Nu cumva filo-britanicul Canaris?
Si ce vrei s azici ca Canaris era mai putin german  decat austriacul Schiklgruber?
Crezi cumva ca vanmaris a sducns lu Hitler si Goering ca in Rusia este iarna ? Mai copile ia cauta matale Povestirile baronului Munchsusen .. Prima incepe cu iarna in Rusia,,, e noapte, gaseste un ciot de care sa isi lege calul... si se trezeste de zgomot si de nechezatul calului. Se trezeste im mijlocul unui sat si calual atarna de turla bisericii ... Apopos sa stii ca Friedrich Hieronymus, baron de Münchhausen a fost un personaj real .. a servit in armata rusa (cam mercenar) a fost destul de brav ... iar pvestule sale sunt voit "ingrosate"  .. dupa ce a inghit povestile vecinlor sai despre cum cu mare eroism au vanat o vulpe, el omul cu un trecut avemturos a zis niste povesti clar mincinoase . Si veciinii trenuiau sa inghita ... ca si Münchhausen ii "crezuse" . Si findva baronul era cert untalent al genului cazon a devenit celebru (in anii aia un bun pivestitor cu fantezie era "serialul" urmarit de toti!)
QAdica ce voi a zice .. ce era de ascuns lu Hitlerus ? Ca in Rusia este ger? EL tsia mai bine! In 2 luni! I-a zis Canaris in mod eronat ca rusii au 10.00 d etancuri.. Adolf Schiklgruber a ras de asa poprstie.. dupa 2 ani zicea ca daca l-ar fi crezut ....(de fpat erau 20 mii!)
Pir si ismplu Adolf Schiklgruber  nu a vrut sa stie!!!!
Asa cum nici voi adoratorii lui nu vreti sa intelegeti : Adolf nu avea mijloacele sa se impuna! A plusat si nu a putit plati!
In alte parti am scis ca dolf a perdit rezbelu ptr ca a gresit de 3 ori :
A) Ca Anglia va accepta pacea cu el
Posted Image ca Rusia nu era un pericol macar in urmatorii 10 ani
C) ca Italia era un partener de alianta valabil
IF  A = TRUE then CASTIGA!
IF  B = TRUE and C= Trie iar castiga
Insa toate trei au iesit pe ramura ELSE : Kaput [Scuze imi aduc amimte ca am fost analist programtaor) (ei bine acum putei zice de produse bahice .. cca 150 ml tuica si 700 ml merlot si celor care gandesc  de rau le urez sa moara "uscati" )]
Daca Adolfu popotelor voastre nu era turbat (normal nu bea nu fuma cu femeile mai rar) in 38 duopa ce inmghitea si Cehoslovacia devenea "Pax vobiscum" .. azi era Tatal Europei .
Dar era german si visa la Götterdämmerung

 Music-Box, on 03 iunie 2017 - 15:40, said:

Ce legatura au americanii cu scufundarea Bismarck .

Cateva Catalina si vrei 2 submarine care au primitordine sa caute si sa rapirteze direct la Cocioaba  varuita
Si apoi unsemnal de la Marele Tata Alb la un buldog ...

De ce?
Apoi simplu - prin 1924-28 buldogii au perdut locul I in favoarea fostelorcolonii.
Dobernanu insa forta s adebona numarulI. Deja insemna preault - al doilea economic, primul tehnologic .
'it's just business nothing personal...'

Cea mai  buna afacere !!!

Edited by Ghita_Bizonu, 03 June 2017 - 17:00.


#5325
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 lucifer76, on 03 iunie 2017 - 15:51, said:

Adevarul ca cel mai bun avion din acea perioada a fost ... Breda Ba.88 :)

Am niste retineri.
este drept ca in anii 30-36 italienii uavut cateva realizari ... insa
Daca este voirba despre avitaie :
Vanatoare
- Me 109 bf .. care a fost  produs pana in 45 si a ramas valabil
- Spitfire ... care si in 1945 'rupea'
- P 51 care in variantele cu motoare Merlin-Packar avea viteza, putere de foc, autonomie si se priducea relatob usor
Vanatoare bombardament -
- Republic P-47 Thunderbolt - putere de foc, autonomie , "nesimtit" , isi merota banii
- Grumman F6F Hellcat - "nesimtit" la culme, f usor de reparat, putere de foc , performate dinamice acceptabile  , pret accepatbil

Bonardament Greu -
- B 17 , produs mult timp, serie mare,. puernic inairmat cara destul la mare distanta
- Atac la sol
- Stormovick "tancul aburator" fuselaj din blindaj

Binepntele au fost SI  avioane mai perfromnate  .. insa  Me 109  prom zbor la     29 mai  1935 , produs pana inanii 50 (Spania . Chehoslovacia). De la 670 cp la 1800 .... adica pretul proectului (chair cu imbunatairi) s-a intins pe peste 15 ani! Deci MASA!
Spitfire - prom zbor la 5 martie  1936 rodus pana in 1948 . Idem pretul...

Fiindca estye o cestie : razboiul inseaman (azi) productie de masa . Uite de pilda AKM o vechitura,. Ieftin, fiabil cu perofrmate acceptabile , oric eprost (io de pilda care am dpua maini stanmgi)on 20 minute inatata sa il demomnteze, remomteze, curete. Da poti sa nu il cureti mult timp si tot trage! Sunt insa arme mult mai perromante..  lovesc tinta la + 1000 , isa sunt scumpe si nu ptr pricine si trenuie sa le bibilesti cu dragoste. Mde mai bie AKM .
Sau na ... sunt automobile cu peftomate fanstatice -Bughatti Veyron de azi , vechoiul Dusemberg JJS (220 km'h in 1928!) , SSk, 40 K, Miura .. ei si? Si azi cele mai tari raman Fort T si broasca  VW . Broassca si T ul au cladit IMPERII !

#5326
PeterPan 42

PeterPan 42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 15.06.2007
Mai Ghita, doar Yak-1 si Mig-3, la 22 iunie 1941, erau 1 500 de aparate, or la cifra asta vorbim numai de vanatoare, fara a socoti bombardiere, transport, recunoastere, atac la sol si restul.
Plus de asta, intelege ca rusii se gaseau in plin proces de innoire a tehnicii de aviatie si fiecare pierdere era inlocuita cu un avion de ultima generatie.
O tii gaia-matzu cu dominatia aeriana, superioritatea germana si alte rahaturi, inunzi postarea cu presupuneri, zvonistica, pretinse amintiri si confidente.
Ce dracu, monser, ai impresia ca discuti cu habarnisti sau ca ai fi singurul informat in domeniu.

#5327
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 Ghita_Bizonu, on 03 iunie 2017 - 17:42, said:

Am niste retineri.
este drept ca in anii 30-36 italienii uavut cateva realizari ... insa
Insa nu te-ai prins ca am glumit :) De fapt a fost cel mai prost avion posibil din WWII, l-au retras rapid din utilizare italienii.

#5328
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,988
  • Înscris: 27.05.2010

 PeterPan 42, on 03 iunie 2017 - 17:54, said:

Mai Ghita, doar Yak-1 si Mig-3, la 22 iunie 1941, erau 1 500 de aparate, or la cifra asta vorbim numai de vanatoare, fara a socoti bombardiere, transport, recunoastere, atac la sol si restul.


Intrebarea este, cate mai erau pe 23 iunie? Sau, mai erau?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate