Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

DRUJBA ruseasca/ukraineana Карпаты - Carpati

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
daveflp

daveflp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.08.2008
Buna seara, tatal meu a achizitionat azi, cam in necunostinta de cauza as spune eu,o drujba Карпаты КБП 52-3.5 ( tradus in romana: Carpati ) .

Ce parere aveti de ea ? Are cineva cunostinta de drujba asta ?

Quote

Features:
- A powerful two-stroke engine with par value of 2.6 kW
- Reinforced piston group, with up to 5 years of operation
- Anti-vibration system
- Easier access to the filter
- Automatic chain lubrication
- Mechanical brake
- Protection against impact
- Improved ignition system
- Carburetor "Walbro" (Japan)
- Floating asterisk
- Cover the cylinder and piston chromed
- Primer for quick start in all climates
Specifications:
Type: Household
Engine: single cylinder two-stroke
Power: 2.6 kW / 3.5 hp
Displacement: 52 cm3
Start: Manual
Fuel capacity: 0.55 liters
Hydraulic oil tank capacity: 0.26 liters
Cooling: air
No-load speed of 3000 rev / min
Maximum speed: 7000 r / min
Bus Length: 45 cm
Chain pitch: 0.325 "
Chain width: 0.058 "
Fuel mix: gasoline A-92 + oil for 2-stroke engines
Weight: 5.5 kg

Informatii am gasit despre ea pe site-urile astea, si le-am tradus cu googletranslate, aruncati si voi un ochi:
https://goo.gl/deQ8l5
https://goo.gl/nvOPsC
http://goo.gl/JjEx8J

Am gasit pana si un video cu "unboxing" pe youtube:   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/9jDC6X2bS9Y?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



pretul in russia e 1900 ruble, ce ce e egal cu 130 lei... Pietarii nostri cer pe ea 500 ei.
O ducem inapoi sau merita tinuta ?   Posted Image
Multumesc frumos.



[ http://i66.tinypic.com/2irunup.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by daveflp, 24 November 2015 - 22:43.


#2
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
De obicei, informarea se face inainte...
Acum ce să zic... nu e stihl sau husqvarna, dar daca a avut pret bun si din informatiile găsite pe net apreciati că e fiabilă, tineti-o

#3
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Asta-i chinezeasca nu ruseasca. Rusii faceau lucruri cu simt de raspundere. Azi chinezul face lucruri pentru tot mapamondul. Cred ca asta, Micul padurar,  ar fi o sora a sa din Romania.

#4
mettre

mettre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 12.08.2014
Daca ai dat pe ea 500 cred ca e cam mult.......rusii nu mai fac nimic doar pun abtibilde ca romanii....deci fi sigur ca e chinezeasca.
Verifica piata si compara preturile dar daca micul padurar identic cu ea este 270 lei.....e mult 500 clar......gandeste ca e dublu

#5
daveflp

daveflp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.08.2008

 Peter Blood, on 24 noiembrie 2015 - 22:40, said:

De obicei, informarea se face inainte...
Acum ce să zic... nu e stihl sau husqvarna, dar daca a avut pret bun si din informatiile găsite pe net apreciati că e fiabilă, tineti-o


Asa e. S-a grabit tata, si a cumparat-o fara sa ma intrebe nimic. De asta incerc acuma sa aflu despre ea, si daca merita sa o tina sau nu. Pretul a fost 500 lei, in Russia se vinde cu 1900 ruble = 130 LEI .

 Pekiasan, on 24 noiembrie 2015 - 22:41, said:

Asta-i chinezeasca nu ruseasca. Rusii faceau lucruri cu simt de raspundere. Azi chinezul face lucruri pentru tot mapamondul. Cred ca asta, Micul padurar,  ar fi o sora a sa din Romania.

 mettre, on 24 noiembrie 2015 - 22:45, said:

Daca ai dat pe ea 500 cred ca e cam mult.......rusii nu mai fac nimic doar pun abtibilde ca romanii....deci fi sigur ca e chinezeasca.
Verifica piata si compara preturile dar daca micul padurar identic cu ea este 270 lei.....e mult 500 clar......gandeste ca e dublu



Primadata cand am cautat sa vad ce e cu ea... am dat de drujbele acelea chinezesti, si m-am gandit ca lafel si asta. Dar dupa aceea am gasit drujba asta pe siteurile acelea din russia , care le vand acolo. Pe unele siteuri e trecut...fabricat in Ukraina.
Ori ca e o simpla smecherie... e aceeasi drujba produsa pentru Rusia/Ukraina .

Edited by daveflp, 24 November 2015 - 23:14.


#6
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Da, e identica si sub capacul verde de deasupra, filtre ...etc.  cu ,,micul padurar". Difera doar culoarea si inscriptiile de pe ea. Spun asta deoarece un prieten si-a luat ,,micul padurar" si l-am demontat impreuna. Chinezarie ieftina.

#7
Octavian_A

Octavian_A

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 09.02.2015
Seamănă cu o drujbă chinezească.

#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 16.12.2011
Nu seamana, este !
500 lei e prea mult. Prietenul meu luase padurarul din bazar Sv cu 230 lei.

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
pretul in Ro este in jur de 250 lei.

#10
daveflp

daveflp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.08.2008

 Pekiasan, on 24 noiembrie 2015 - 22:49, said:

Da, e identica si sub capacul verde de deasupra, filtre ...etc.  cu ,,micul padurar". Difera doar culoarea si inscriptiile de pe ea. Spun asta deoarece un prieten si-a luat ,,micul padurar" si l-am demontat impreuna. Chinezarie ieftina.

 pasilla, on 24 noiembrie 2015 - 22:53, said:

pretul in Ro este in jur de 250 lei.

Singurul lucru la care ma gandesc, si te face sa crezi ca e Ruseasca/Ukraineana e ca se vand in Rusia pe siteurile astea:
http://www.instrumen...arpaty-4500-2h2
http://hara.com.ua/p...arpaty-kbp.html
si altele.


Dar probabil ca e chinezeasca, doar ca e produsa pentru piata din Rusia /Ukraina, daca se vand si acolo la pretul de 1900 ruble= 130 lei.

Altfel nu imi explic... Daca e chinezeasca o sa o duca inapoi, o poate cumpara la jumatate pret.

Edited by daveflp, 24 November 2015 - 23:24.


#11
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015
Cam scumpa,dar daca e ingrijita o sa tina pentru uz gospodaresc,schimba lama si lantul cu unele de firma(Oregon),eventual lama mai mica,foloseste un singur tip de ulei si ala de calitate(de la Stihl sau Husqvarna,rosu/verde),foloseste mai mult ulei de amestec decat e recomandat(pe la 30-35 ml/litru),nu uita sa faci rodajul(un rezervor de mers in gol,agatata in pom,turata din cand in cand),succes.

ps.Am vazut video acum,clar o lama mai mica,ceva pe la 30-40cm,aia cred ca are 50.

Edited by alinmihai1, 24 November 2015 - 23:39.


#12
daveflp

daveflp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.08.2008

 Pekiasan, on 24 noiembrie 2015 - 22:51, said:

Nu seamana, este !
500 lei e prea mult. Prietenul meu luase padurarul din bazar Sv cu 230 lei.

 pasilla, on 24 noiembrie 2015 - 22:53, said:

pretul in Ro este in jur de 250 lei.


Am mai cautat si am ajuns la concluzia ca:

Aceasta nu e exact modelul acela padurarul...dar e tot o drujba de nivelul ala, dar cu alte specificatii... sa zicem un pic imbunatatita, cel putin la specificatii.
Nu am gasit exact drujba care sa fie inclusiv cu carcasa lafel, dar am gasit asta: http://piesesiunelte...orskla-26kw-325

Specificatiile sunt lafel...  3.5CP , lama 45 cm , carburator cu pompita de amorsare... etc
Chiar si design-ul de pe lame, se observa ca sunt lafel... acel cerc rotund rosu din capul lamei.
Difera doar carcasa si posibil capacitatea rezervoarelor.


 alinmihai1, on 24 noiembrie 2015 - 23:37, said:

Cam scumpa,dar daca e ingrijita o sa tina pentru uz gospodaresc,schimba lama si lantul cu unele de firma(Oregon),eventual lama mai mica,foloseste un singur tip de ulei si ala de calitate(de la Stihl sau Husqvarna,rosu/verde),foloseste mai mult ulei de amestec decat e recomandat(pe la 30-35 ml/litru),nu uita sa faci rodajul(un rezervor de mers in gol,agatata in pom,turata din cand in cand),succes.

ps.Am vazut video acum,clar o lama mai mica,ceva pe la 30-40cm,aia cred ca are 50.


Da, e scumpa. Ceva asemanator e la 409 lei, ceva mai ieftina. Pe olx am gasit chiar si la 380 lei, modelul VORSKLA.
Lama e de 45 cm,aproape 50 cum zici.
Vom vedea ce facem cu ea, probabil o returneaza.

Eventual o cumpara pe cea asemanatoare, Vorskla...comparand cu cele din  gama 250 lei( padurarul..) isi merita diferenta de bani ?


Multumesc frumos de ajutor si sfaturi!

Edited by daveflp, 25 November 2015 - 01:10.


#13
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 22.11.2006
de obicei din piete/bazaruri odate ce ai luat produsul nu ti-l mai ia nimeni inapoi. Cu greu o sa iti primesti aia 500 de lei inapoi.

#14
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 daveflp, on 25 noiembrie 2015 - 00:48, said:

Eventual o cumpara pe cea asemanatoare, Vorskla...comparand cu cele din  gama 250 lei( padurarul..) isi merita diferenta de bani ?
Nu vad capacitatea cilindrica la Vorska,ca idee generala,la produsele astea ieftine cu cat capacitatea cilindrica si greutatea sunt mai mari cu atat mai bine,e felul lor de a compensa materialele scumpe si usoare,sunt unelte de hobby  cu care daca sunt ingrijite iti faci treaba pe langa casa.

Edited by alinmihai1, 25 November 2015 - 01:23.


#15
daveflp

daveflp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 04.08.2008

 alinmihai1, on 25 noiembrie 2015 - 01:23, said:

Nu vad capacitatea cilindrica la Vorska,ca idee generala,la produsele astea ieftine cu cat capacitatea cilindrica si greutatea sunt mai mari cu atat mai bine,e felul lor de a compensa materialele scumpe si usoare,sunt unelte de hobby  cu care daca sunt ingrijite iti faci treaba pe langa casa.

52 cm³ e si cea Vorska, am gasit informatia pe un alt site.

Edited by daveflp, 25 November 2015 - 01:44.


#16
alinmihai1

alinmihai1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 13.10.2015

 daveflp, on 25 noiembrie 2015 - 01:44, said:

52 cm³ e si cea Vorska, am gasit informatia pe un alt site.
Aha,deci identice,ia si tu ce iti pare mai teapan.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate